Domowe sposoby zapobiegania osteoporozie
Osteoporoza to choroba szkieletu polegająca na zmniejszeniu się gęstości mineralnej kości (BMD). W następstwie niekorzystnych zmian struktury tkanka kostna w razie wystąpienia nawet niewielkich urazów mechanicznych staje się znacznie bardziej podatna na złamania. Złamania osteoporetyczne pojawiają się niewspółmiernie do sił je wywołujących, dotyczy to także upadków z własnej wysokości. Istnieje kilka pewnych i sprawdzonych sposobów zapobiegania osteoporozie. Warto je przytoczyć, w zarysie omówić istotę choroby oraz zwrócić uwagę na czynniki ryzyka.
Dieta
Naukowo udokumentowano niewątpliwy efekt przeciwzłamaniowy dla postępowania żywieniowego: suplementacji witaminy D (800 IU/d) oraz wapnia w dawce do 2000mg/d. Wśród produktów zawierających w dużej mierze wapń wlicza się mleko i przetwory mleczne, ryby morskie, warzywa np. kalafior, kapusta, brokuły oraz artykuły spożywcze wzbogacone w wapń na etapach produkcji. Aby wapń zastał prawidłowo przyswojony przez organizm, niezbędna jest witamina D. Do jej wytworzenia w okresie wiosenno - letnim wystarczy sama ekspozycja na słońce. Minimum 15 % ciała należy wystawiań na promienie słoneczne przez 20-30 minut dziennie. W sezonie zimowym warto urozmaicać dietę w produkty, zawierające w swym składzie witaminę D takie jak: jaja, tłuste ryby, mleko, podroby. Przy planowaniu codziennego menu, zachęca się do zwracania uwagi na pokarmy o nadmiernej ilości fosforu, ponieważ zwiększony stosunek fosforu do wapnia hamuje przyswajanie wapnia przez organizm. Należy unikać zbyt częstego spożywania czerwonego mięsa, szpinaku, coli oraz kawy. Pamiętajmy by, spożywając produkty bogate w wapń nie łączyć ich jedno-czasowo z otrębami pszennymi i innymi artykułami zawierającymi dużą ilość błonnika, który oprócz swoich korzystnych właściwości prozdrowotnych, hamuje przyswajanie wapnia i tłuszczów z przewodu pokarmowego. Również odpowiednia wartość białka roślinnego oraz zwierzęcego, a także potasu i magnezu pozwala wzmocnić wytrzymałość mechaniczną kości i poprawia układ mięśniowo-nerwowy.
Ćwiczenia fizyczne
Aktywność fizyczne pozwala utrzymać dobrą kondycję kości i opóźnia pojawienie się osteoporozy. Regularnie uprawiany sport jest naturalnym sposobem leczenia osteoporozy. Treningi warunkują wielkość szczytowej masy kostnej oraz powodują przyrost gęstości mineralnej kości. Ćwiczenie trzy - cztery razy w tygodniu minimum 30 - 45 minut dziennie opóźnia lub całkowicie zatrzymuje postęp spadku związanego z wiekiem gęstości mineralnej kości. Nie można zapominać, że już po 30 roku życia rozpoczyna się proces zmniejszania gęstości mineralnej kości. Na cały rok powinno się ustalać regularny program ćwiczeniowy. Zachęca się do treningów pod okiem doświadczonego trenera lub fizjoterapeuty. Ćwiczenia wzmacniają zarówno mięśnie jak i kości. Prawidłowo wykonywane o odpowiednim stopni obciążenia, intensywności i w ściśle przestrzeganym czasie zapewniają dobrą kondycję oraz sylwetkę. Najlepszymi ćwiczeniami zapobiegającymi osteoporozie są sporty aerobowe – bieganie, jogging, pływanie aerobik, taniec, nordic walking i joga.
Używki
Zarówno nadmierne spożywanie alkoholu jak i palenie papierosów zaliczane są do czynników ryzyka osteoporozy. Picie więcej niż dwóch piw lub drinków dziennie może prowadzić do przyspieszonego ubytku gęstości mineralnej kości. Przewlekłe spożywanie alkoholu sprzyja także występowaniu marskości wątroby, zaburza produkcję i wchłanianie witaminy D oraz stymuluje resorpcje kości, hamując procesy kościotworzenia. Palenie wyrobów tytoniowych zmniejsza syntezę witaminy D i powoduje niekorzystną utratę wapnia z organizmu.
Leczenie farmakologiczne
Leki antyresorpcyjne zapobiegają złamaniom u chorych z osteoporozą potwierdzoną badaniem densytometrycznym. Kryteriami interwencji farmakologicznej jest przebyte złamanie osteoporetyczne lub ryzyko złamania w ciągu 10 lat > 20%. Ryzyko szacuje się na podstawie kilkunastu parametrów: wieku, wzrostu, masy ciała, przebytego złamania bliższego końca kości udowej u rodzica, palenia papierosów, spożywania alkoholu, leczenia sterydami, chorowania na reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporozie wtórnej oraz BMD szyjki kości udowej. Sama niska gęstość mineralna kości nie jest wskazaniem do włączenia leczenia. Ze względu na niski koszt kuracji generyki bisfosfonianów stosowane doustnie stanowią obecnie "złoty standard" leczenia przeciwzłamaniowego. Dużą poprawę kliniczną przynosi pacjentom także denozumab. Wykazuje on silne działanie antyresorpcyjne, wpływa na znamienną redukcję ryzyka złamań między innymi kręgów, a także złamań pozakręgowych i bliższego odcinka kości udowej.
Domowe sposoby zapobiegania osteoporozie powinno zacząć się stosować już po okresie dojrzewania, gdy dieta, aktywność fizyczna i brak nałogów ogrywają największą rolę w kształtowaniu się szczytowej masy kostnej. W młodym wieku znacznie łatwiej zapobiegać wystąpieniu choroby, niż później leczyć skutki jej obecności.
Zobacz też:
Domowe sposoby na rzucenie palenia
Domowe sposoby na odchudzanie
Sposoby na proste włosy
Etykiety: domowe sposoby na urodęAby przełamać naturalne wiązanie wodorowe możemy również użyć ciepła. Właśnie ciepło jest sprzymierzeńcem osób chcących mieć na głowie prostą fryzurkę. Proste włosy wyglądają nie tylko elegancko, są przede wszystkim praktyczne.
Wyciąganie na szczotce
Najbardziej powszechna metodą prostowania włosów jest tzw. "wyciąganie" ich na szczotce (zwykle tych o największych rozmiarach - zależny to od długości włosów). Często takie zabiegi można zaobserwować u fryzjera, gdy fryzjerka po delikatnym osuszeniu włosów przystępuje do suszenia i modelowania właśnie przy użyciu dużej szczotki. Zwykle używa się do tego celu szczotki okrągłej, zwłaszcza do fryzur krótkich. Takie prostowanie nie jest jednak trwałe - włosy względnie proste pozostaną do przez jeden dzień, a jeśli skręt był naprawdę silny to takie prostowanie pozwoli uzyskać co najwyżej fale. Niezbędne jest wykorzystanie specjalnych lotionów i pianek oraz produktów zabezpieczających włosy przed nadmiernym wysuszeniem. Użycie prostownicy jest bardziej efektywnym sposobem wygładzania włosów rekomendujemy go kobietom o naturalnie kręconych włosach i tym, które nie lubią wygładzać ich przy pomocy szczotki.
Prostownica
Jeśli prostowanie wykonujemy często (codziennie) konieczne jest używanie środków termoochronnych. Samo prostowanie pasm nie nastręcza większych problemów, wystarczy wyselekcjonowane pasmo przeciągnąć między płytkami. Trzeba uważać aby temperatura nie była zbyt wysoka i abyśmy nie trzymali pasma za długo w urządzeniu. Płytki prostownicy mogą być wykonane z różnych stopów (tytan, płytki ceramiczne) jednak z praktycznego punktu wiedzenia warto wsiąść dwie rzeczy pod uwagę: czy nasze urządzanie ma obrotowy kabel (bardzo ułatwia to pracę, szczególnie, jeśli sami modelujemy sobie włosy) oraz to czy możemy kontrolować temperaturę. Efekt prostych pasemek utrzymuje się nawet do trzech dni, włosy staja sie bardziej podatne na prostowanie, wystarczy kilka razy wygładzić pasemka by nadać fryzurze zamierzony kształt. Przy częstym prostowaniu warto zainwestować w dobrą odżywkę do włosów suchych i zniszczonych.
Kosmetyki prostujące
Z całą pewnością warto rozejrzeć się za profesjonalnymi kosmetykami do prostowania wlosów, do najpopularniejszych należą odżywki i szampony oraz sera wygładzające lub prostujące.
Po zamym zabiegu prostowania warto nałożyć na włosy jedwab w płynie, w bardzo niewielkiej ilości. Możemy jednak zastąpić część kosmetyków drogeryjnych i sięgnąć po ludowe metody:
Płukanka z octu
Po umyciu włosów spłuczmy je wodą z
dodatkiem octu (niewielka ilość). Ważne! Nie powinno to być ostatnie płukanie włosow, bo pozostanie
nieprzyjemny octowy zapach.
Płukanka z cytryny
Dodaje włosom siły i blasku. Możemy spłukiwać taką mikstura nasze kosmyki, jednak niezbyt często, aby ich nie przesuszyć. W proporcji 1 szklanka wody, 2 łyżki soku.
Płukanka z piwa
Przygotowujemy ją mieszając 2 szklanki piwa i 1 szklankę wody.
Taką miksturę wylewamy na umyte szamponem włosy, wmasowujemy i
spłukujemy. Włosy nabierają blasku, miękkości, połysku.
Prostowanie trwałe
Prostowanie trwałe
Jak już zostalo powiedziane powyżej prostowanie zmienia położenie związków chemicznych we włosach. W zasadzie zmiana struktury włosów odbywa się na tej
samej zasadzie co w ondulacji chemicznej, tylko włosów
nie nawija się na walki, a jedynie wygładza.Zabieh ten jednak znacznie osłabia włosy, więc warto przemyśleć, czy warto ryzykować.
fot. urodaizdrowie.pl
Zobacz też:
fot. urodaizdrowie.pl
Dekoloryzacja włosów - na czym polega?
Jak pielęgnować włosy rozjaśnione
Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?
Salony fryzjerskie
Oferty ślubne - uroda i wygląd
Domowe sposoby na walkę z kurzem. Jak pozbyć sie roztoczy?
Etykiety: domowe sposoby na sprzątanieSkupmy się zatem na tym jak skutecznie pozbyć się kurzu, a tym samym niechcianych lokatorów. :)
- Gorąca para najefektywniej zabija roztocza, a regularne odkurzanie usuwa je z tkanin, pamiętajmy jednak że nie jest to działanie którego efekt będzie długotrwały. Te pajęczaki ciągle się namnażają, sprzyja im temperatura 22 – 28 stopni Celsjusza.
- Ilość roztoczy można jednak zminimalizować, rezygnując z nadmiernej ilości tkanin, obić, mebli czy zasłon – te można zastąpić np. praktycznymi żaluzjami. Nie mniej istotne jest to, aby powietrze w pomieszczeniu było jak najbardziej suche. Roztocza zamieszkują ciepłe, a szczególnie lubią wilgotne miejsca 9 takie jak pościel, poduszki). Nie lubią działania słońca i niskich temperatur, dlatego warto od czasu do czasu wietrzyć pościel na balkonie lub tarasie.
- Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane środki do czyszczonych powierzchni (ekranów, mebli) sprawiają że kurz osiada na nich wolniej. I tak np. do powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych powinniśmy stosować preparaty o działaniu antystatycznym, a do mebli drewnianych preparaty z woskiem.
- Dobrze również zaopatrzyć się w sprzęt z filtrem antyalergicznym (raz zatrzymany kurz np. w odkurzaczu już się nie przedostanie do pomieszczenia), specjalne ściereczki do czyszczenia sprzętów na sucho (mają specjalną strukturę) oraz urządzenie do oczyszczania powietrza.
- Wybierajmy meble na nóżkach, tak aby regularnie oczyszczać przestrzenie pod nimi. Rezygnujmy z bibelotów z których ciężko zetrzeć kurz (np. ususzonych kwiatów, pluszowych maskotek).
- Idealne rozwiązanie to miotełka na drążku teleskopowym, która sięga do miejsc niedostępnych (na suficie, za telewizorem, za kaloryferem). Takie miotełki mają specjalne włosie przyciągające kurz – (działanie energii elektrostatycznej).
- Pamiętajmy, aby do prania firan dodawać zawsze (do ostatniego płukania) łyżkę soli kuchennej. Firanki staną się sztywniejsze a kurz nie będzie do nich przylegał.
- Kołdry i poduszki możemy włożyć w poszewki antyalergiczne, a materace - w pokrowce z mikrofazy, nieprzepuszczalne dla roztoczy. Powinniśmy co tydzień je prać. Dywany i miękkie obicia mebli odkurzać i czyścić za pomocą urządzeń czyszczących gorącą parą.
Zdjęcie: www.jamis.p
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Zastosowanie octu w porządkach - ekologiczne czyszczenie octem
Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny
Domowe sposoby na płaski brzuch
Etykiety: domowe sposoby na urodę, domowe sposoby na zdrowieJesienią, gdy na dworze zimno i słota, łatwo przybrać na wadze. Nadprogramowe kilogramy zbierają się najczęściej w okolicach brzucha, ud, pośladków. Diametralna zmiana diety, restrykcyjne głodówki są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale mogą prowadzić do chudnięcia z początku innych partii ciała między innymi twarzy, biustu. Jakie są skuteczne domowe sposoby na płaski brzuch? Poniżej przedstawiamy metody, które warto stosować, aby wyszczuplić głównie talię.
Pierwszym krokiem do spłaszczenia brzucha jest prawidłowa pozycja ciała. Nie garb się, wyprostuj plecy, ściągnij łopatki. W kilka sekund poprawisz wygląd swej sylwetki. Odpowiednia bielizna to podstawa. Obciskające figi, miękki gorset ukryje drobne fałdki. Wybierając sukienki i bluzki, postaw na kroje odcinane pod biustem. Uważaj z niektórymi tkaninami między innymi dzianiną, która wyolbrzymia każdą niedoskonałość figury. Jeśli preferujesz dżinsy, wybieraj biodrówki o luźnym kroju lub spodnie z wysoką talią.
Ćwicz prawidłowe oddychanie. Szczególnie u kobiet obserwuje się skłonność do przewagi toru oddechowego piersiowego i spłycania wentylacji. Włączenie do pracy w głównej mierze przepony, wspomagającej wymianę gazów w organizmie, sprawia, że organizm staje się lepiej dotleniony. Oddychaj równym tempem w pozycji wyprostowanej, tak by wyraźnie unosił się brzuch a nie klatka piersiowa. Napinają się wówczas nie tylko mięśnie właściwe wdechowe takie jak mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne ale także mięśnie pomocnicze i dodatkowe. Każdego dnia powinna być przeprowadzana kilkunastominutowa nauka nabierania głębokich, spokojnych wdechów. Ćwiczenia oddechowe pozwalają zrelaksować się, ukoić zszargane nerwy. Oddychanie torem brzusznym wykonuj na świeżym powietrzu.
Wśród domowych sposobów na płaski brzuch nie może zabraknąć miejscowego masażu. Zacznij od prysznica, wykorzystaj silny strumień na przemiennie zimnej i ciepłej wody. Pozwoli on poprawić krążenie krwi, wspomoże metabolizm. Zataczaj małe i duże kręgi strumieniem padającym prostopadle do powierzchni skóry. Do kreślenia niewidzialnych okręgów na brzuchu można też posłużyć się kostkami lodu. Ten zimny zabieg poprawia koloryt skóry, likwiduje nierówności. Po obu czynnościach nie zapominaj o energicznym wycieraniu wilgoci szorstkim ręcznikiem. Do masowania i peelingu przydaje się odpowiednia rękawica wykonana z sizalu lub luffy bądź szorstka gąbka. Można także wykorzystać szczotkę z średnio twardym włosiem do masażu na sucho lub pod prysznicem. Tym podobne drapaczki umożliwiają jednocześnie złuszczyć martwy naskórek i zredukować cellulit. Kolejną pobudzającą metabolizm metodą jest szczypanie. Po wtarciu w skórę niewielką ilość natłuszczającej oliwki za pomocą kciuka i palca wskazującego chwytaj skórę i unoś fałd na jedno - dwu centymetrową wysokość. Po kilku sekundach wypuść i złap skórę w sąsiednim miejscu. Szczypanie pobudza krążenie i likwiduje nierówności. Jeśli nie lubisz drażniących przedmiotów, zastąp masaże oklepywaniem. Delikatne klepanie się po brzuchu leżąc na placach z podgiętymi kolanami rozluźni napięte mięśnie. Delikatnie oklepując zataczaj duże kręgi na powierzchni skóry zgodnie z wskazówkami zegara. Zabiegi te usprawniają także pracę jelit.
Miłą i odprężającą kuracją są kąpiele. Dodanie do ciepłej ale nie gorącej wody w wannie kilku kropli olejku cynamonowego sprawia, że skóra staje się gładsza. Regularnie powtarzaj nasiadówki trzy razy w tygodniu. Po kąpieli warto wypróbować antycellulitową skuteczność zmielonych ziaren kawy. Własnoręcznie przygotowuje się masę ze świeżo zalanej wrzątkiem kawy. Po ostudzeniu odwaru z czterech czubatych łyżek kawy dodaje się łyżkę oleju roślinnego, po czym dokładnie miesza. Domowy specyfik nakładaj równomiernie na powierzchnię skóry wokół tali, po czym szczelnie owiń się folią. Kompres lepiej utrzyma się dzięki foli stretch. Okłady należy pozostawić na minimum pół godziny i powtarzać dwa - trzy razy w tygodniu. Pamiętaj o balsamie i kremach nawilżających. Po kąpieli i peelingach wcieraj w skórę preparaty silnie nawilżające. Dobrze, gdy zawierają w swym składzie wyszczuplające olejki eteryczne, kofeinę, koenzym A, guaranę lub L-karnitynę.
Regularnie ćwicz talię. Nie istnieje skuteczny, długotrwały domowy sposób na płaski brzuch, który nie zawierałby w swoim programie fizycznej aktywności. Kompleksowe ćwiczenia na brzuch przynoszą oczekiwany efekt, jeżeli powtarza się je regularnie często. Aby zajęcia szybko nie znudziły się, warto je urozmaicać. Świetny rezultat przynosi tzw. szóstka Weidera. Jest to przygotowany dla amatorów pełen harmonogram ćwiczeń z uwzględnieniem wzrastającego stopnia intensywności, ilością powtórzeń i serii. Najważniejsze w programie to systematyczność, silna wola i konsekwentność. Osoby, którym trudno zmotywować się do codziennych ćwiczeń mogą powiązać tradycyjne brzuszki z uprawianiem innych form ruchu. Doskonałym przyrządem poprawiającym sylwetkę oraz redukującym nadmiar tkanki tłuszczowej wokół tali jest hula hop. Ten prosty, tani i cichy sprzęt do ćwiczeń kojarzący się z beztroskim dzieciństwem umożliwia pozbycie się niechcianych "centymetrów". Aby niepozorna plastikowa obręcz rzeczywiście usprawniała kondycję, należy ćwiczyć minimum 5 minut dziennie trzy - cztery razy w tygodniu.
Monotonne ćwiczenia na brzuch mają szansę stać się bardziej zachęcające wraz z wykorzystaniem lekkiej, plastikowej piłki. Spośród dostępnych w sprzedaży piłek gimnastycznych wybiera się odpowiedni model według według rozmiarów użytkownika. Istnieje pełne bogactwo opracowanych ćwiczeń na brzuch z zastosowaniem piłki. Jednym z nich jest ćwiczenie na piłce opierając się o nią lędźwiami. Dolne partie pośladków mają wtedy wisieć w powietrzu, kiedy wykonuje się uniesienia głowy i barków. Zajęcia z piłką nie tylko odciążają kręgosłup, ale także włączają do pracy większość mięśni w obrębie brzucha, pleców a także ud i pośladków. Przed każdym treningiem pamiętaj o rozgrzewce. Poza ćwiczeniami ogólnorozwojowymi wykonuj ćwiczenia izometryczne. Poświęć im minimum 5 minut. Przed przystąpieniem do ćwiczeń, usiądź na krześle, oprzyj wygodnie plecy. Napnij mocno mięśnie brzucha nie przestając spokojnie oddychać. Wytrzymuj napięcie przez ok. 20 sekund, po czym rozluźniaj mięśnie. Po pięciu sekundach odpoczynku powtarzaj ćwiczenie od 5 do 10 razy. Następnie wykonuj przeciwstawne skłony, tak by rozciągnąć i rozluźnić mięśnie brzucha.
Jak się okazuje, istnieje cała gama skutecznych domowych sposobów na płaskich brzuch. Ich efekt zależy tylko i wyłącznie od naszych chęci. Pamiętaj, że do problemu oponki najlepiej podchodzić kompleksowo. Ćwiczenia, masaże, kąpiele, peelingi i modowe triki należy stosować nierozerwalnie z ulepszaniem swojej diety. Dzięki temu masz szansę zrzucić zbędne kilogramy w obrębie tych regionów, na których Ci najbardziej zależy. Powodzenie jest w zasięgu twojej ręki.
Zobacz też:
Domowe sposoby na odchudzanie - zioła
Domowe sposoby na odchudzanie
Ekologiczne oszczędzanie żywności
Szóstka Weidera
Setka sposobów na idealne śniadanie!
Śniadanie - jeść czy nie jeść, oto jest pytanie?
Śniadanie to pierwszy zastrzyk energii dla organizmu. To od niego w znacznej mierze zależą siły witalne, którymi będziemy dysponować w trakcie dnia. Mądrze przyrządzone poza tym, że pomaga obudzić organizm, to często poprawia także pamięć i pozytywnie wpływa na wykonywanie nowych zadań. Poprawia koncentrację i zapamiętywanie. Jedną z kluczowych zasad odżywania jest regularność. Dotyczy ona także śniadań. Te spożywane regularnie pomagają uniknąć nadwagi i pobudzają metabolizm. Co istotne, wartości odżywcze które dostarczamy organizmowi zapewniają kontrolę apetytu. W ten sposób unikamy podjadania „pustych kalorii”, które jedynie mogą wpłynąć na otyłość. Jak wskazują eksperci, poranny posiłek powinien pokryć 20-25 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego, czyli około 500 kalorii. Ale lekkie i pożywne dania bogate w węglowodany, witaminy i tłuszcze roślinne, powinny nie tylko być zdrowe, ale także kusić smakiem, ale aromatem i kolorami.
Nieograniczone pomysły na śniadanie
Jednym z pomysłów na zdrowe i smaczne śniadanie jest musli – źródło długo uwalnianej energii pochodzącej ze spalanych powoli węglowodanów złożonych. Od niespełna dwóch miesięcy sklep internetowy musli.takjakchcesz.pl daje prawie nieograniczone możliwości na skomponowanie musli wg. własnych najbardziej indywidulanych smaków i upodobań.
Pełne ziarna, bogate nie tylko w błonnik, ale również witaminy można łączyć z całą gamą dodatków: bakalii, owoców, orzechów i nasion oraz przepysznych składników w postaci czekolady, ciasteczek korzennych, krówek, misiowych żelków BIO, pyłku kwiatowego, jagód goji czy morwy białej. A to i tak nie koniec listy smakołyków!
Śniadanie mistrza
Składniki ze sklepu nie tylko zapewniają mieszankom musli wysoką jakość i wartości odżywcze. Co raz częściej odkrywają przed klientami dotąd nieznane smaki. Pyłek kwiatowy – jest prawdziwą bombą witaminową. Nie dość, że pachnie jak kwiatowa łąka, to do tego jest bardzo cennym produktem odżywczym i leczniczym. Pyłek znajduje szczególne zastosowanie w rekonwalescencji, w sytuacji braku apetytu, awitaminozie, schorzeniach układu pokarmowego i wątroby.
Nasiona chia - zawierają spore ilości błonnika, antyoksydantów, witamin B1, B2, B3 oraz A. Ze względu na ich hydrofilowe właściwości doceniają je sportowcy i osoby aktywni fizycznie.
Jagody inkaskie w czekoladzie – w Polsce zwane złotymi jagodami, bogate w witaminy A i C, beta-karoten, niacynę i fosfor, magnez, potas i żelazo, są także źródłem beztłuszczowego białka. Przypisuje się im właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne i przeciwwrzodowe, a nawet antyalergiczne.
Dla niezdecydowanych, pomysłem na śniadanie mogą być również gotowe mieszanki musli, skomponowane pod czujnym okiem dietetyka. Na stronie sklepu musli.takjakchcesz.pl można znaleźć min.: mieszankę „Fit mama” – idealne na śniadanie dla młodych mam, bezglutenową „Rajską plażę” czy „Sekret młodości”.
Skomponuj swoje musli online - Tak Jak Chcesz
Zobacz też:
Domowe sposoby na brak apetytu
Domowe sposoby na odchudzanie
Śniadanie to pierwszy zastrzyk energii dla organizmu. To od niego w znacznej mierze zależą siły witalne, którymi będziemy dysponować w trakcie dnia. Mądrze przyrządzone poza tym, że pomaga obudzić organizm, to często poprawia także pamięć i pozytywnie wpływa na wykonywanie nowych zadań. Poprawia koncentrację i zapamiętywanie. Jedną z kluczowych zasad odżywania jest regularność. Dotyczy ona także śniadań. Te spożywane regularnie pomagają uniknąć nadwagi i pobudzają metabolizm. Co istotne, wartości odżywcze które dostarczamy organizmowi zapewniają kontrolę apetytu. W ten sposób unikamy podjadania „pustych kalorii”, które jedynie mogą wpłynąć na otyłość. Jak wskazują eksperci, poranny posiłek powinien pokryć 20-25 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego, czyli około 500 kalorii. Ale lekkie i pożywne dania bogate w węglowodany, witaminy i tłuszcze roślinne, powinny nie tylko być zdrowe, ale także kusić smakiem, ale aromatem i kolorami.
Nieograniczone pomysły na śniadanie
Jednym z pomysłów na zdrowe i smaczne śniadanie jest musli – źródło długo uwalnianej energii pochodzącej ze spalanych powoli węglowodanów złożonych. Od niespełna dwóch miesięcy sklep internetowy musli.takjakchcesz.pl daje prawie nieograniczone możliwości na skomponowanie musli wg. własnych najbardziej indywidulanych smaków i upodobań.
Pełne ziarna, bogate nie tylko w błonnik, ale również witaminy można łączyć z całą gamą dodatków: bakalii, owoców, orzechów i nasion oraz przepysznych składników w postaci czekolady, ciasteczek korzennych, krówek, misiowych żelków BIO, pyłku kwiatowego, jagód goji czy morwy białej. A to i tak nie koniec listy smakołyków!
Śniadanie mistrza
Składniki ze sklepu nie tylko zapewniają mieszankom musli wysoką jakość i wartości odżywcze. Co raz częściej odkrywają przed klientami dotąd nieznane smaki. Pyłek kwiatowy – jest prawdziwą bombą witaminową. Nie dość, że pachnie jak kwiatowa łąka, to do tego jest bardzo cennym produktem odżywczym i leczniczym. Pyłek znajduje szczególne zastosowanie w rekonwalescencji, w sytuacji braku apetytu, awitaminozie, schorzeniach układu pokarmowego i wątroby.
Nasiona chia - zawierają spore ilości błonnika, antyoksydantów, witamin B1, B2, B3 oraz A. Ze względu na ich hydrofilowe właściwości doceniają je sportowcy i osoby aktywni fizycznie.
Jagody inkaskie w czekoladzie – w Polsce zwane złotymi jagodami, bogate w witaminy A i C, beta-karoten, niacynę i fosfor, magnez, potas i żelazo, są także źródłem beztłuszczowego białka. Przypisuje się im właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne i przeciwwrzodowe, a nawet antyalergiczne.
Dla niezdecydowanych, pomysłem na śniadanie mogą być również gotowe mieszanki musli, skomponowane pod czujnym okiem dietetyka. Na stronie sklepu musli.takjakchcesz.pl można znaleźć min.: mieszankę „Fit mama” – idealne na śniadanie dla młodych mam, bezglutenową „Rajską plażę” czy „Sekret młodości”.
Skomponuj swoje musli online - Tak Jak Chcesz
Zobacz też:
Domowe sposoby na brak apetytu
Domowe sposoby na odchudzanie
Domowe sposoby na brak apetytu. Naturalne metody zwiększania łaknienia.
Etykiety: domowe sposoby na zdrowie
Znanych jest wiele powodów zaburzeń łaknienia. Przyczyny braku apetytu mogą mieć naturę fizjologiczną lub psychiczną i występować w każdym wieku. Osłabione odczuwanie głodu stanowi stan przejściowy albo utrzymuje się przez dłuższy czas. Szczególnie dolegliwości, z którymi osoba boryka się długotrwale mogą zaniepokoić i skłaniają do szukania źródła zaistniałego problemu. Jakie są zatem domowe sposoby na brak apetytu? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod zwiększających chęć spożywania pokarmu.
Mówi się, że syty głodnego nie zrozumie. Także ktoś, kto ma prawidłową bądź wzmożoną chęć jedzenia, często nie jest w stanie sobie wyobrazić sytuacji, gdy przestaje się odczuwać pragnienie zaspokojenia jednej z podstawowych potrzeb organizmu. Załamania nerwowe, intensywne stany emocjonalne, nieracjonalny tryb życia u niektórych osób wpływają na pogorszenie się apetytu.
Czas posiłków
Regularność przyjmowania posiłków pozwala nie tylko pamiętać o jedzeniu, ale przyzwyczaja organizm do prawidłowego, systematycznego żywienia. Najlepiej jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. Wyznaczenie konkretnego czasu czterech do pięciu posiłków z początku bywa dość kłopotliwe. Szybko jednak można przyzwyczaić się do planowania i serwowania sobie kolejnych pożywnych dań.
Aktywność fizyczna
Umiarkowane zajęcia fizyczne pobudzają apetyt i zwiększają metabolizm komórek organizmu. Odpowiednia dawka ruchu poprawia kondycję oraz sprawia, że chętniej sięga się po zdrowe składniki dietetyczne. Warto codziennie poświęcić minimum trzydzieści minut na ogólnowydolnościowy trening. Dodatkowo ćwiczenia sprawnościowe dotleniają organizm, łagodzą stres, a także poprawiają nastrój.
Woda
O korzystnych, życiodajnych właściwościach wody chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Spożywanie zalecanych ilości płynów pozwala wyregulować zaburzone łaknienie. Zachęca się do spożywania ośmiu szklanek wody dziennie. Najlepiej sięgać po wodę mineralną niskosodową. W zależności od preferencji można wybierać wodę gazowaną lub pozbawioną gazu.
Zielone warzywa
Świeże, zielone warzywa takie jak sałata, jarmuż, kapusta, rzeżucha, szczaw, rukola, cykoria to doskonałe źródło witamin i mikroelementów. Stymulują one układ pokarmowy, przez wzmożenie produkcji soków oraz enzymów trawiennych. Wpływa to na wzrost apetytu i łatwiejsze przyswajanie spożywanych produktów. Gorzkie zielone warzywa można jeść w stanie surowym między innymi jako dodatek do przeróżnych sałatek.
Kminek
Kminek zwyczajny to przyprawa o aromatycznym zapachu, lekko piekącym, korzennym smaku, poprawiająca apetyt, łagodząca niestrawność. Działa wiatropędnie, sokopędnie, bakteriobójczo. Nasiona kminku często dodawane są do dać z kapusty, grzybów, niektórych gatunków pieczywa, sosów, zup ziemniaczanych, sałatek oraz potraw mięsnych. Kminek dostępny jest w postaci całych bądź startych nasion oraz olejku eterycznego. Znane są też wyroby alkoholowe z dodatkiem kminku w postaci wódki kminkówki i likieru alasz.
Koper
Koper ogrodowy należący do rodziny selerowatych to gatunek o nasionach cierpkich w smaku i aromatycznym zapachu. Świeże liście dodaje się do ziemniaków, sałatek, jaj, zup, ryb. Pędy wraz z baldachami stanowią istotny składnik przy kiszeniu ogórków czy papryki. Koper ogrodowy ma podobne właściwości lecznicze do kminku. Łagodzi podrażniony żołądek, pobudza trawienie, wzmaga apetyt.
Imbir
Imbir lekarski używany głównie w krajach arabskich jest cenioną przyprawą o specyficznym, silnym aromacie z odświeżającą, słodkawą nutą. W smaku jest palący, lekko gorzki. Imbir wzmaga apetyt oraz łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Kłącza młodego imbiru można spożywać jak warzywo, kandyzować lub konserwować w syropie cukrowym. Powszechniej dostępne w sprzedaży są starsze kłącza suszone. Imbir można spożywać w postaci naparu bądź jako przyprawa do pierników, deserów, zup, pieczonego mięsa. Nawet jego niewielka ilość wzbogaca smak czarnej herbaty, kawy, piwa i wina.
Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa to znany i lubiany domowy sposób na brak apetytu. Stymuluje kubki smakowe i zwiększa łaknienie, wzmagają wydzielanie soków trawiennych. Działa żółcio i wiatropędnie. Znane są jej właściwości bakteriobójcze i łagodzące stres. Szklankę orzeźwiającej herbatki z mięty pieprzowej można sporządzać z samodzielnie zebranych liści bądź skorzystać z dostępnych w sprzedaży kompozycji herbat ekspresowych w saszetkach. Świeże listki mięty pieprzowej o charakterystycznym mentolowym, piekącym smaku można dodawać do potraw mięsnych, ryb, sałatek oraz deserów i napojów.
Pieprz cayenne
Ostre, mocne przyprawy szczególnie pieprz cayenne, ostra papryka, chilli pobudzają trawienie, przemianę metabolizmu, zwiększają łaknienie oraz stymulują krążenie krwi. Stanowią dodatek do sałatek ziemniaczanych, jajecznych, dań z mięsa, kapusty, sosów czy zup. Pieprz cayenne wykorzystywany jest także w produkcji suplementów wspomagających odchudzanie.
Gorczyca
Nasiona gorczycy białej posiadają działanie przeciwzapalne, lekko przeczyszczające i pobudzające procesy trawienia. Substancje w niej zawarte zmniejszają zaparcia oraz pomagają zwalczyć niestrawność. Gorczycę białą dzięki walorom smakowym, właściwościom dezynfekującym i przedłużającym trwałość produktów spożywczych stosuje się do marynat, musztard, mięs, dań z kapusty oraz innych warzyw.
Nie brakuje naturalnych metod wzmagających apetyt i poprawiających przemianę materii. Domowe sposoby na brak łaknienia mogą siebie uzupełniać, a składniki żółciopędne pozwalają uzupełnić racjonalną dietę. Ważne jest urozmaicanie posiłków w świeże warzywa, owoce, ryby, drób i chude mięso. Warto otworzyć się na nowe smaki, ograniczyć produkty o wysokiej zawartości tłuszczów, soli i cukrów prostych. Przy braku apetytu można z początku sobie pofolgować, sięgając po dania przez nas lubiane czy też kojarzące się z dzieciństwem. Jeśli jednak brak odczuwania głodu utrzymuje się długotrwale, należy udać się do dietetyka bądź skonsultować się z lekarzem, w celu wykonania badań diagnostycznych.
Zobacz też:
Domowe sposoby na odchudzanie - zioła
Domowe sposoby na odchudzanie
Ekologiczne oszczędzanie żywności
Mówi się, że syty głodnego nie zrozumie. Także ktoś, kto ma prawidłową bądź wzmożoną chęć jedzenia, często nie jest w stanie sobie wyobrazić sytuacji, gdy przestaje się odczuwać pragnienie zaspokojenia jednej z podstawowych potrzeb organizmu. Załamania nerwowe, intensywne stany emocjonalne, nieracjonalny tryb życia u niektórych osób wpływają na pogorszenie się apetytu.
Czas posiłków
Regularność przyjmowania posiłków pozwala nie tylko pamiętać o jedzeniu, ale przyzwyczaja organizm do prawidłowego, systematycznego żywienia. Najlepiej jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. Wyznaczenie konkretnego czasu czterech do pięciu posiłków z początku bywa dość kłopotliwe. Szybko jednak można przyzwyczaić się do planowania i serwowania sobie kolejnych pożywnych dań.
Aktywność fizyczna
Umiarkowane zajęcia fizyczne pobudzają apetyt i zwiększają metabolizm komórek organizmu. Odpowiednia dawka ruchu poprawia kondycję oraz sprawia, że chętniej sięga się po zdrowe składniki dietetyczne. Warto codziennie poświęcić minimum trzydzieści minut na ogólnowydolnościowy trening. Dodatkowo ćwiczenia sprawnościowe dotleniają organizm, łagodzą stres, a także poprawiają nastrój.
Woda
O korzystnych, życiodajnych właściwościach wody chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Spożywanie zalecanych ilości płynów pozwala wyregulować zaburzone łaknienie. Zachęca się do spożywania ośmiu szklanek wody dziennie. Najlepiej sięgać po wodę mineralną niskosodową. W zależności od preferencji można wybierać wodę gazowaną lub pozbawioną gazu.
Zielone warzywa
Świeże, zielone warzywa takie jak sałata, jarmuż, kapusta, rzeżucha, szczaw, rukola, cykoria to doskonałe źródło witamin i mikroelementów. Stymulują one układ pokarmowy, przez wzmożenie produkcji soków oraz enzymów trawiennych. Wpływa to na wzrost apetytu i łatwiejsze przyswajanie spożywanych produktów. Gorzkie zielone warzywa można jeść w stanie surowym między innymi jako dodatek do przeróżnych sałatek.
Kminek
Kminek zwyczajny to przyprawa o aromatycznym zapachu, lekko piekącym, korzennym smaku, poprawiająca apetyt, łagodząca niestrawność. Działa wiatropędnie, sokopędnie, bakteriobójczo. Nasiona kminku często dodawane są do dać z kapusty, grzybów, niektórych gatunków pieczywa, sosów, zup ziemniaczanych, sałatek oraz potraw mięsnych. Kminek dostępny jest w postaci całych bądź startych nasion oraz olejku eterycznego. Znane są też wyroby alkoholowe z dodatkiem kminku w postaci wódki kminkówki i likieru alasz.
Koper
Koper ogrodowy należący do rodziny selerowatych to gatunek o nasionach cierpkich w smaku i aromatycznym zapachu. Świeże liście dodaje się do ziemniaków, sałatek, jaj, zup, ryb. Pędy wraz z baldachami stanowią istotny składnik przy kiszeniu ogórków czy papryki. Koper ogrodowy ma podobne właściwości lecznicze do kminku. Łagodzi podrażniony żołądek, pobudza trawienie, wzmaga apetyt.
Imbir
Imbir lekarski używany głównie w krajach arabskich jest cenioną przyprawą o specyficznym, silnym aromacie z odświeżającą, słodkawą nutą. W smaku jest palący, lekko gorzki. Imbir wzmaga apetyt oraz łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Kłącza młodego imbiru można spożywać jak warzywo, kandyzować lub konserwować w syropie cukrowym. Powszechniej dostępne w sprzedaży są starsze kłącza suszone. Imbir można spożywać w postaci naparu bądź jako przyprawa do pierników, deserów, zup, pieczonego mięsa. Nawet jego niewielka ilość wzbogaca smak czarnej herbaty, kawy, piwa i wina.
Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa to znany i lubiany domowy sposób na brak apetytu. Stymuluje kubki smakowe i zwiększa łaknienie, wzmagają wydzielanie soków trawiennych. Działa żółcio i wiatropędnie. Znane są jej właściwości bakteriobójcze i łagodzące stres. Szklankę orzeźwiającej herbatki z mięty pieprzowej można sporządzać z samodzielnie zebranych liści bądź skorzystać z dostępnych w sprzedaży kompozycji herbat ekspresowych w saszetkach. Świeże listki mięty pieprzowej o charakterystycznym mentolowym, piekącym smaku można dodawać do potraw mięsnych, ryb, sałatek oraz deserów i napojów.
Pieprz cayenne
Ostre, mocne przyprawy szczególnie pieprz cayenne, ostra papryka, chilli pobudzają trawienie, przemianę metabolizmu, zwiększają łaknienie oraz stymulują krążenie krwi. Stanowią dodatek do sałatek ziemniaczanych, jajecznych, dań z mięsa, kapusty, sosów czy zup. Pieprz cayenne wykorzystywany jest także w produkcji suplementów wspomagających odchudzanie.
Gorczyca
Nasiona gorczycy białej posiadają działanie przeciwzapalne, lekko przeczyszczające i pobudzające procesy trawienia. Substancje w niej zawarte zmniejszają zaparcia oraz pomagają zwalczyć niestrawność. Gorczycę białą dzięki walorom smakowym, właściwościom dezynfekującym i przedłużającym trwałość produktów spożywczych stosuje się do marynat, musztard, mięs, dań z kapusty oraz innych warzyw.
Nie brakuje naturalnych metod wzmagających apetyt i poprawiających przemianę materii. Domowe sposoby na brak łaknienia mogą siebie uzupełniać, a składniki żółciopędne pozwalają uzupełnić racjonalną dietę. Ważne jest urozmaicanie posiłków w świeże warzywa, owoce, ryby, drób i chude mięso. Warto otworzyć się na nowe smaki, ograniczyć produkty o wysokiej zawartości tłuszczów, soli i cukrów prostych. Przy braku apetytu można z początku sobie pofolgować, sięgając po dania przez nas lubiane czy też kojarzące się z dzieciństwem. Jeśli jednak brak odczuwania głodu utrzymuje się długotrwale, należy udać się do dietetyka bądź skonsultować się z lekarzem, w celu wykonania badań diagnostycznych.
Zobacz też:
Domowe sposoby na odchudzanie - zioła
Domowe sposoby na odchudzanie
Ekologiczne oszczędzanie żywności
Jak dbać o swetry? Jak uniknąć najczęstrzych błędów przy praniu i suszeniu swetrów?
Etykiety: ciekawostkiPo pierwsze – pierz ostrożnie
Kupując dowolny ciuch, zawsze sprawdzaj na metce zaleceń odnośnie prania! Przestrzeganie wskazówek od producenta uchroni Cię od przykrej niespodzianki. Druga sprawa – sprawdzaj dokładnie z czego zrobiony jest sweter (skład surowców). Dla większej pewności, że pranie będzie w pełni bezpieczne zawsze pierz na lewej stronie lub ręcznie. Nie powinno się używać silnych detergentów, lepiej zrezygnować z proszku na rzecz płynu do płukania lub delikatnego szamponu (zwłaszcza jeśli sweterek jest zrobiony z delikatnych surowców).Jeśli posiadamy swetry z wełny, nie wkładajmy go do pralki z innymi ciuchami – prawie zawsze spowoduje to jego zniszczenie. Nowoczesne pralki maja specjalne programy do prania ubrań z wełny, pranie jest o wiele delikatniejsze, ze zredukowanymi obrotami bębna. Jeśli nie masz takiej opcji w pralce – pierz ręcznie. Susz rozwieszony, pamiętaj, że sweter "lubi" się wyciągać (znacznie!), zadbaj więc o równomierne rozwieszenie.
Mniejszy o dwa rozmiary
Są i na to sposoby, domowe rzecz jasna. :)
1. Zmniejszony sweterek musisz namoczyć w pojemniku z ciepłą wodą, dodaj kilka kropel szamponu dla dzieci (np. Bambino). Po kilkunastu minutach dokładnie zawiń w gruby ręcznik i odciśnij wodę. Kolejny krok to rozciągnięcie swetra na korku (tablicy lub macie korkowej) – zrób to bardzo delikatnie, przytwierdzając go szpilkami do powierzchni. W takim "kształcie" powinien wyschnąć. Jeśli to niedostatecznie pomoże, zastosuj drugi sposób – tym razem namocz w wodzie z amoniakiem, pozostawiając na 2,5 godziny. Po tym czasie starannie go wypłucz, i zastosuj rozciąganie i suszenie na korku, jak w poprzednim przypadku.
2. Silnie sfilcowany sweter można reanimować poprzez tzw. kąpiel fasolową, którą możesz przygotować w następujący sposób. Moczymy białą fasolę (opcjonalnie należy przyjąć takie proporcje: 0,5 kg fasoli na oko. 3,5l wody). Fasolę gotujemy w wodzie w której się moczyła. Fasolę zużywamy wg upodobań, wodę natomiast studzimy i w niej moczymy sweter przez 3 godziny, ugniatając co 30 minut. Po tym zabiegu płuczemy go w czystej, zimnej wodzie (kilka razy), a do ostatniego zabiegu płukania używamy dodatkowo 1 łyżkę gliceryny (na 1l wody). Omawiane płukania powinny odbywać się w chłodnej, lub wręcz zimnej wodzie.
3. Rozpuść w ciepłej wodzie mydło. Kiedy już się rozpuści, dodaj do niego około 20 g terpentyny, wymieszaj. poczekaj aż roztwór wystygnie. Sweter mocz nie dłużej niż 15 minut, od czasu do czasu wygniatając. Wyciągnij sweter, po chwili powtórz czynność. Wypłucz w czystej wodzie, dobrze wyciśnij z nadmiaru wody. Rozłóż na ręczniku.
4. Nieznacznie zdeformowany sweter można zalać mlekiem. Po około 40 minut należy go wypłukać, odcisnąć z użyciem ręcznika, wysuszyć.Zmechacenia
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że zmechacony sweter nie wygląda ładnie. Nie dodaje uroku, wyglądamy w nim niedbale. Co jednak możemy zrobić? Po kilku praniach niechybnie pojawi się niechciane zmechacenie, czy tego chcemy czy nie. Możemy "ogolić" nasz sweter używając do tego maszynki elektrycznej. Trzeba zachować 100% czujności, żeby nie przeciąć swetra.
KoloryTe kolorowe, które utraciły intensywność, można moczyć w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżka na 1 litr wody). Po kilku minutach wyjmujemy, suszymy.
Białe, które poszarzały lub wręcz zżółkły, można wybielić, ale nie w wybielaczu! Możemy użyć wody utlenionej 12% (1 łyżka na 1 litr wody).
fot. www.we-dwoje.pl
Zobacz też:
Suknie, garnitury i dodatki ślubne
Suknia ślubna - biała czy inna?
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania
Odzież ekologiczna
Jak dbać o buty? Domowe sposoby na czyste i zadbane obuwie
Etykiety: ciekawostki
Przemoczone. Chyba każdy z nas, nie jeden raz przemoczył buty.
Mokre, jeśli nie zajmiemy się nimi szybko i skutecznie szybko
stracą swój pierwotny kształt lub kolor. Gdy wysuszymy je w
temperaturze pokojowej nie powinny się one zanadto zdeformować.
Zwykle takie informacje podane są jednak przez producenta w gwarancji
– warto więc się z nią zapoznać zaraz po zakupie obuwia. Jeśli
przemoczymy je w środku możemy zastosować ryż, bardzo szybko i
skutecznie pochlania wodę, tak samo zresztą jak gazety (te
"tradycyjne").
Wywabianie soli. W zimie chodniki zwykle wysypane są solą. Nie wpływa to dobrze na nasze obuwie. Sól zostawia na nich bardzo brzydkie ślady, nie dodaje to butom uroku, powoduje wręcz że wyglądamy niechlujnie. Dobrym domowym sposobem jest przecieranie butów wodą z dodatkiem octu. Do jego wykonania potrzebujemy od 1 do 2 szklanek octu spirytusowego i tyleż samo wody. Delikatną gąbeczką lub bawełnianą szmatka przecieramy (nieraz trzeba zabieg powtórzyć kilkakrotnie) buty, suszymy, pastujemy.
Zabezpieczanie. Żeby buty cieszyły jak najdłużej trzeba je odpowiednio impregnować. Idealnie sprawdza się wosk pszczeli który trzeba podgrzać (np. w cieplej wodzie lub stawiając słoiczek na grzejniku). Nakładamy wosk na buty (szczególną uwagę zwracając na szwy), pozwalamy im swobodnie wyschnąć.
Zapach. Doskonale sprawdza się soda oczyszczona która
"zasypujemy" brzydko pachnące buty, można zastosować też
goździki. Dobrze czynność wykonać na wieczór i pozostawić
obuwie na noc z preparatem.
Pastowanie. Pastujemy jedynie suche buty! Pastę dobieramy pod kolor skóry, nakładamy gąbeczką lub szmatką (lnianą lub bawełniana) lub używamy szczotki. Dokładnie wcieramy pastę. Odstawiamy buty na jakiś czas, po czym polerujemy (specjalnymi polerkami lub szmatką). Dobrze pastować buty na wieczór a polerować rano.
Białe. Białe obuwie najlepiej "potraktować" zwykłym mydłem i wodą. Ewentualne pozostałości lub odbarwienia, można przetrzeć ciepłym mlekiem.
Zamszowe. Plamy z błota najskuteczniej czyści się gumka do ołówków, tłuste plamy dobrze oczyścić zasypując je wcześniej talkiem. Kolor dobrze ożywić mlekiem wcieranym delikatnie w suchy but lub skorka od chleba. Dobrze sprawdzi się też para wodna, możesz trzymać przez chwile but nad gotującym się garnkiem z wodą.
Zadbane buty to wizytówka każdego człowieka, ale i ochrona dla tak delikatnych części ciała jakimi są stopy. Bezsprzecznie więc warto więc o nie odpowiednio dbać!
fot. www.kobieta.wp.p
Zobacz też:
Moda ślubna męska - co należy wiedzieć zanim kupisz garnitur ślubny?Moda ślubna - ogłoszenia
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania
Naturalne sposoby na jasne włosy
Etykiety: domowe sposoby na urodęNiestety, farby rozjaśniające niszczą włosy dodatkowo znacznie je wysuszając. Dzieję się tak dlatego ponieważ każde farbowanie narusza strukturę włosa. Do wnętrza włosa musi bowiem dostać się sztuczny barwnik wypierając tym samym z wnętrza nasz naturalny pigment (kolor). Można więc powiedzieć, że substancja koloryzująca "rozrywa" włos.
Najsilniej narażone na uszkodzenia są włosy słabe. W tym przypadku powtarzanie zabiegów farbowania sprawia, że włosy wyglądają nienaturalnie, kruszą się a końcówki rozdwajają.
Alternatywą dla cienkich i słabych włosów mogą być ekologiczne metody rozjaśnienia idealne dla szarych, bądź zmatowiałych odcieni. Jasne refleksy z całą pewnością nie pokryją jednolicie wszystkich kosmyków, ale z całą pewnością ożywią barwę, dodadzą blasku i co nie mniej ważne odżywią strukturę włosa. Nie jest to więc rozwiązanie dla osób, które oczekują spektakularnych efektów. Ale można po nie sięgnąć zanim zdecydujemy się jednak na profesjonalne farbowanie.
Mieszanka ziołowa
Co trzeba przygotować? Szklankę kwiatów rumianku, dwie łyżki kwiatów nagietka, dwie łyżki kwiatów bzu czarnego - świeże lub suszone. Zalewamy zioła wrzątkiem, parzymy przez 30 minut, rozcieńczamy z 1l wody. Płuczemy według własnych upodobań. Włosy będą delikatnie rozjaśnione (działanie rumianku) i bardziej lśniące (nagietek).
Rumianek szlachetny
Co trzeba przygotować? Kwiaty suszone lu świeże. Efekt naturalnego, słonecznego rozjaśniania daje tzw. rumian szlachetny (lub inaczej rzymski). Ekstraktem powstałym z zaparzenia zioła należy płukać włosy przez co najmniej miesiąc.
Rumianek pospolity
Co trzeba przygotować? 2 łyżki kwiatów rumianku. Zioło zalewamy 0,5l wrzątku. Odstawiamy na 30 minut (pod przykryciem). Po ostudzeniu stosujemy do płukania.
Rabarbar
Co trzeba przygotować? Korzeń rabarbaru. Trzeba go wymieszać z łyżeczką cytryny i łyżką oleju oraz odrobiną wrzątku. Po wystudzeniu papki nakładamy ją na umytą głowę. Trzymamy maseczkę przez 30 minut na włosach, możemy dodatkowo owinąć ręcznikiem (ciepło aktywizuje barwnik).
Cytryna
Co trzeba przygotować? Sok z dwóch cytryn. Mieszamy go z taką samą ilością wody. Moczymy włosy, po 15 minutach spłukujemy (dodatkowo można usiąść w nasłonecznionym miejscu, ale UWAGA - wówczas rozjaśnienie będzie bardzo intensywne!).
Lipa
Co trzeba przygotować? Kwiaty lipy. Napar z lipy nada włosom złotawy odcień. ponadto idealnie przeciwdziała on wypadaniu i nawilża suche włosy.
Nagietek
Co trzeba przygotować? Płatki kwiatów nagietka. Z ziół przygotowujemy odwar zalewając 4 łyżki płatków nagietka wodą. Po zagotowaniu wywaru należy gotować go jeszcze pod przykryciem kilka minut. Możemy zastosowywać po godzinnym "odstaniu".
Pietruszka
Co trzeba przygotować? Korzeń. Intensywny, żółty blond (który pojawia się najczęściej po rozjaśnieniu lub trwałej ondulacji) można zniwelować stosując taki odwar - 2 duże pietruszki należy gotować przez 30 minut minut w 1 litrze wody. Stosować dowolnie, płukanka nadaje odcień popielaty.
Cebula
Co trzeba przygotować? Łupiny cebuli. Nadają złoto - rudy odcień. Garść łupin z cebuli gotujemy przez 30 minut w 250 ml wody, następnie odstawiamy na 30 minut. Gdy wywar wystygnie możemy dodać jedną łyżeczkę gliceryny.
Ziemniaki
Co trzeba przygotować? Ziemniaki - ilość dowolna. Chłodnym wywarem z odcedzonych ziemniaków płuczemy włosy. Płyn używany regularnie zapobiega przetłuszczaniu włosów, dodając włosom połysku i delikatnie je przyciemnia.
Fot. www.poszkole.pl
Zobacz też:
Fryzury ślubne
Domowe sposoby na rude włosy
Domowe sposoby na piękne i zdrowe włosy
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Jak pielęgnować włosy rozjaśnione?
Domowe sposoby na rude włosy
Etykiety: domowe sposoby na urodęTa barwa od wielu lat cieszy się ogromną popularnością w salonach fryzjerskich. Profesjonalna obsługa fryzjera stylisty jest konieczna gdy jesteśmy posiadaczkami/posiadaczami ciemnych (np. czarnych) kosmyków – dlatego że nasz kolor trzeba "zdjąć" w tzw. procesie dekoloryzacji. Płomienne odcienie można uzyskać jednak bez większego problemu na jasnych włosach - na wszystkich odcieniach blondu, włosach jasnobrązowych i "mysich". Im ciemniejsze włosy tym efekt będzie słabszy. To dobre wyjście dla osób które nie chcą od razu decydować się na radykalną zmianę koloru, warto wcześniej "poeksperymentować" i sięgnąć po choćby szampony koloryzujące (zmywają się po kilku umyciach głowy) lub metody bardziej naturalne. Jakie?
Nagietek, czerwony hibiskus, szafran
Nadaje delikatny rudawy odcień. Wywar należy przygotować w następujący sposób: gotujemy 80 gram ziół w 0,5 l wody przez pół godziny (każde z ziół z osobna). Studzimy, odcedzamy i płuczemy kilkakrotnie (płukanki stosujemy oddzielnie).
Korzyści dla zdrowia i urody: Nagietek wpływa bardzo korzystnie na włosy i skórę głowy (łagodzi podrażnienia). Działa przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo, nadaje włosom połysk. Hibiskus nabłyszcza włosy dodatkowo wzmacnia i pobudza włosy do wzrostu. Dlaczego? Bo zawiera sporo kwasów organicznych, witaminę C, oraz tzw. glikozaminoglikany (dzięki nim włosy stają się wyraźnie grubsze). Szafran ma działanie odżywcze.
Czerwony hibiskus, czarny bez
Czerwony hibiskus można również
stosować oddzielnie, lub w połączeniu z owocem czarnego bzu. Włosy
staną się zdecydowanie ciemniejsze i nabiorą czerwonawej barwy. Najczęściej mieszankę stosuje się w
postaci odwarów (3 łyżki owoców na 1 szklankę wody).
Korzyści dla zdrowia i urody: Warto pamiętać, że owoce bzu czarnego są źródłem witamin B i C. Łagodzą stany zapalne skóry, są też zalecane do mycie i płukania włosów przesuszonych.
Korzyści dla zdrowia i urody: Warto pamiętać, że owoce bzu czarnego są źródłem witamin B i C. Łagodzą stany zapalne skóry, są też zalecane do mycie i płukania włosów przesuszonych.
Cebula
Jeśli chcemy uzyskać złoto-miedziane refleksy, możemy zafundować sobie płukankę z łupin cebuli.
Korzyści dla zdrowia i urody: Wywar ma intensywne właściwości regenerujące.
Żurawina
Płukanka z owoców żurawiny pozwala uzyskać jasno – złote refleksy. W zależności od zapotrzebowania należy świeże owoce żurawiny zagotować w wodzie. Wywar ostudzić. Płukać włosy kilkakrotnie w ciągu dnia.
Korzyści dla zdrowia i urody: Dzięki bogatej zawartości minerałów (wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku, miedzi, manganu, selenu) doskonale odżywia włosy. Chroni je również przed promieniowaniem UV i ułatwia rozczesywanie.
Brązowa henna
Występuje w postaci proszku. Trzeba ją przygotować zgodnie z instrukcją z opakowania czyli zalać odpowiednią ilością ciepłej wody i dokładnie wymieszać. Podobno dodanie jednej łyżeczki papryki pomaga uzyskać bardziej czerwony odcień. Papkę nakładamy na włosy (można nałożyć czepek), po około 1,5 h spłukujemy.
Korzyści dla zdrowia i urody: Henna to barwnik roślinny znany od stuleci. Kobiety z powodzeniem wykorzystują ją do koloryzacji nie tylko włosów ale skóry, brwi czy rzęs. Naturalna henna sprawia, że włosy są jedwabiście miękkie, lśniące i puszyste. Przeciwdziała także ich wypadaniu.
Fot. www.pinger.pl
Dekoloryzacja włosów - na czym polega?
Jak pielęgnować włosy rozjaśnione
Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?
Salony fryzjerskie
Oferty ślubne - uroda i wygląd
Domowe sposoby na piękne rzęsy
Etykiety: domowe sposoby na urodę
Wiele kobiet nie musi czynić żadnych zabiegów, aby mieć zdrowe i piękne rzęsy. Paniom, które chcą poprawić kondycję rzęs, poleca się stosowanie kilku sprawdzonych metod. Naturalnie gęste i długie rzęsy podobnie jak ciemna oprawa oczu są uwarunkowane genetycznie. Aby przywrócić im atrakcyjny wygląd, wymagają pielęgnacji i odpowiedniego makijażu. Jakie są zatem domowe sposoby na piękne rzęsy? Co warto wiedzieć?
Oczyszczanie
Niezmiernie istotnym elementem każdego makijażu jest jego dokładne zmywanie. Oczyszczanie skóry twarzy i wytworów naskórka, jakim są między innymi rzęsy, należy wykonywać każdego dnia. Do demakijażu zaleca się mleczko lub tonik micelarny. Przy usuwaniu mascary wodoodpornej bywa potrzebny preparat dwufazowy. Przed każdym użyciem trzeba go wstrząsnąć. Wacik nasączony środkiem przykłada się do powieki na kilka sekund, a następnie delikatnym ruchem od nasady po same końce ściera wodoodporny tusz. Odpowiednia higiena jest niezbędna, aby uchronić rzęsy przed łamaniem i kruszeniem.
Odżywianie
Od dawien dawna sprawdzonym środkiem wzmacniającym witalność rzęs był olejek rycynowy. Codzienne smarowanie nim rzęs chroni je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Zawarty w olejku kwas stearynowy uszczelnia łuski włosa, zapobiegając utracie wilgotności. Do aplikacji olejku rycynowego może posłużyć dobrze oczyszczona szczoteczka od zużytego tuszu do rzęs bądź patyczki kosmetyczne. Dla tych, którzy wolą bardziej wyszukane preparaty do pielęgnacji, poleca się specjalne odżywki do rzęs w postaci bezbarwnego żelu. Ich działanie podobne jest do olejku rycynowego. Mogą być wzbogacone kompleksem witamin szczególnie w witaminę E i prowitaminę B5. W ich składzie często znajdują się również ceramidy i proteiny. Wśród powszechnie testowanych środków wzmacniających strukturę rzęs nie może zabraknąć oliwki z oliwek np. z serii dla dzieci. Trzeba uważać, by żaden oleisty płyn nie dostał się do oczu. Może on wówczas podrażnić śluzówkę.
Podkręcanie
Do podkręcania rzęs przydaje się dobrej jakości maskara lub zalotka. Zalotka była ukochanym narzędziem upiększającym naszych babć i ostatnio wyraźnie wraca do łask. Pozwala nadać rzęsom "zalotny" charakter, unosząc do góry ich końcówki. Nie trzeba obawiać się jej użycia. Jest w pełni bezpieczna, a gumowe paski chronią rzęsy przed połamaniem. Zalotką chwyta się rzęsy, ściska i przytrzymuje przez kilka sekund. Rzęsy należy podkręcać zalotką tuż przed ich malowaniem. Nie stosujmy urządzenia po użyciu tuszu do rzęs, gdyż może je wtedy uszkodzić.
Malowanie
Tusz do rzęs wybiera się odpowiednio do karnacji oraz wiodącego efektu, jaki chcemy uzyskać. W sprzedaży dostępne są maskary pogrubiające, wydłużające bądź podkręcające rzęsy. Zawsze nakładaj tusz począwszy od nasady rzęs aż po końce. Spiralę szczoteczki najpierw prowadź poziomo ruchem zygzakowym, później pionowo ciągnij ją ku końcówkom włosków. Warto zdradzić kolejną domową metodę na piękne rzęsy: aby mocniej i na dłużej podkręcić rzęsy, zwilż je wcześniej wodą w spreju tuż przed tuszowaniem.
Rozczesywanie
Malowanie rzęs nawet wykonane najbardziej precyzyjne i do tego tuszem z górnej półki nie zapobiega przed ich sklejeniem. Aby uchronić rzęsy przed zlepianiem się, jeszcze przed wyschnięciem, wymagają rozczesania. Do tego zabiegu przydaje się plastikowy bądź bardziej profesjonalny metalowy grzebyk. Nowością na rynku wciąż pozostają podgrzewane grzebyki elektryczne. Ich zadaniem jest nie tylko rozdzielanie rzęs lecz także spektakularne podkręcanie. Grzebyki po każdym użyciu muszą być dokładnie wyczyszczone z tuszu.
Eksperymentowanie
Pięknie odżywione i wzmocnione rzęsy aż kuszą, by je jeszcze bardziej podkreślić. Nie należy bać się koloru. Co prawda intensywnie czarny tusz to klasyka, jednak od czasu do czasu warto poeksperymentować. Nie tylko odważne panie testują wyraziste kolory. Wybierając dla siebie maskarę, powinno się kierować regułą, by nie malować rzęs tuszem w kolorze tęczówki oka. Dla przykładu granat pasuje do piwnych i zielonych oczu, natomiast brązową i szarą mascarę rezerwuje się dla niebieskookich blondynek. Zielony tusz wspaniale uwydatnia odcień piwnych oczu.
Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na cienie pod oczami
Domowe sposoby na zmarszczki
Domowe sposoby regulowania brwi
Oczyszczanie
Niezmiernie istotnym elementem każdego makijażu jest jego dokładne zmywanie. Oczyszczanie skóry twarzy i wytworów naskórka, jakim są między innymi rzęsy, należy wykonywać każdego dnia. Do demakijażu zaleca się mleczko lub tonik micelarny. Przy usuwaniu mascary wodoodpornej bywa potrzebny preparat dwufazowy. Przed każdym użyciem trzeba go wstrząsnąć. Wacik nasączony środkiem przykłada się do powieki na kilka sekund, a następnie delikatnym ruchem od nasady po same końce ściera wodoodporny tusz. Odpowiednia higiena jest niezbędna, aby uchronić rzęsy przed łamaniem i kruszeniem.
Odżywianie
Od dawien dawna sprawdzonym środkiem wzmacniającym witalność rzęs był olejek rycynowy. Codzienne smarowanie nim rzęs chroni je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Zawarty w olejku kwas stearynowy uszczelnia łuski włosa, zapobiegając utracie wilgotności. Do aplikacji olejku rycynowego może posłużyć dobrze oczyszczona szczoteczka od zużytego tuszu do rzęs bądź patyczki kosmetyczne. Dla tych, którzy wolą bardziej wyszukane preparaty do pielęgnacji, poleca się specjalne odżywki do rzęs w postaci bezbarwnego żelu. Ich działanie podobne jest do olejku rycynowego. Mogą być wzbogacone kompleksem witamin szczególnie w witaminę E i prowitaminę B5. W ich składzie często znajdują się również ceramidy i proteiny. Wśród powszechnie testowanych środków wzmacniających strukturę rzęs nie może zabraknąć oliwki z oliwek np. z serii dla dzieci. Trzeba uważać, by żaden oleisty płyn nie dostał się do oczu. Może on wówczas podrażnić śluzówkę.
Podkręcanie
Do podkręcania rzęs przydaje się dobrej jakości maskara lub zalotka. Zalotka była ukochanym narzędziem upiększającym naszych babć i ostatnio wyraźnie wraca do łask. Pozwala nadać rzęsom "zalotny" charakter, unosząc do góry ich końcówki. Nie trzeba obawiać się jej użycia. Jest w pełni bezpieczna, a gumowe paski chronią rzęsy przed połamaniem. Zalotką chwyta się rzęsy, ściska i przytrzymuje przez kilka sekund. Rzęsy należy podkręcać zalotką tuż przed ich malowaniem. Nie stosujmy urządzenia po użyciu tuszu do rzęs, gdyż może je wtedy uszkodzić.
Malowanie
Tusz do rzęs wybiera się odpowiednio do karnacji oraz wiodącego efektu, jaki chcemy uzyskać. W sprzedaży dostępne są maskary pogrubiające, wydłużające bądź podkręcające rzęsy. Zawsze nakładaj tusz począwszy od nasady rzęs aż po końce. Spiralę szczoteczki najpierw prowadź poziomo ruchem zygzakowym, później pionowo ciągnij ją ku końcówkom włosków. Warto zdradzić kolejną domową metodę na piękne rzęsy: aby mocniej i na dłużej podkręcić rzęsy, zwilż je wcześniej wodą w spreju tuż przed tuszowaniem.
Rozczesywanie
Malowanie rzęs nawet wykonane najbardziej precyzyjne i do tego tuszem z górnej półki nie zapobiega przed ich sklejeniem. Aby uchronić rzęsy przed zlepianiem się, jeszcze przed wyschnięciem, wymagają rozczesania. Do tego zabiegu przydaje się plastikowy bądź bardziej profesjonalny metalowy grzebyk. Nowością na rynku wciąż pozostają podgrzewane grzebyki elektryczne. Ich zadaniem jest nie tylko rozdzielanie rzęs lecz także spektakularne podkręcanie. Grzebyki po każdym użyciu muszą być dokładnie wyczyszczone z tuszu.
Eksperymentowanie
Pięknie odżywione i wzmocnione rzęsy aż kuszą, by je jeszcze bardziej podkreślić. Nie należy bać się koloru. Co prawda intensywnie czarny tusz to klasyka, jednak od czasu do czasu warto poeksperymentować. Nie tylko odważne panie testują wyraziste kolory. Wybierając dla siebie maskarę, powinno się kierować regułą, by nie malować rzęs tuszem w kolorze tęczówki oka. Dla przykładu granat pasuje do piwnych i zielonych oczu, natomiast brązową i szarą mascarę rezerwuje się dla niebieskookich blondynek. Zielony tusz wspaniale uwydatnia odcień piwnych oczu.
Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na cienie pod oczami
Domowe sposoby na zmarszczki
Domowe sposoby regulowania brwi
Domowe sposoby regulowania brwi. Sprawdzone metody podkreślania i pielęgnowania brwi
Etykiety: domowe sposoby na urodę
Wypielęgnowane i wyregulowane brwi to najpiękniejsza oprawa oczu. Dodają spojrzeniu głębi, wyrazistości. Prócz estetycznej funkcji pełnią ważną rolę w ochronie oka przed zanieczyszczeniami. Modny, pasujący do twarzy kształt brwi można samemu uzyskać lub skorzystać z pomocy ekspertów. Warto przedstawić kilka pomocnych porad, jak samemu wyznaczyć piękną linię brwi.
Podstawowe zasady regulacji brwi
Najbezpieczniejsze i najlepiej pasujące do każdego kształtu twarzy są naturalne brwi. Depiluje się tylko te włoski, które znajdują się poza linią łuku. Wśród domowych sposobów na depilację brwi sprawdza się pęseta. Dzięki niej można usunąć wszelkie niechciane owłosienie. Należy usuwać zarówno krótkie, niesforne włoski, wyrastające pomiędzy brwiami u nasady nosa jak i w zewnętrznym kąciku górnej powieki, tak by zwężały się w kierunku skroni. Kiedy zbyt mocno opadają, postarzają twarz i nadają jej smutny wygląd. Jeśli natomiast są połączone nad nosem, sprawiają dość ponure, ciężkie wrażenie. Jeżeli masz bardzo szerokie brwi, możesz je odrobinę zwęzić, usuwając włoski od środka do zewnątrz i z dołu do góry. Przy zwężaniu usuwaj włoski poniżej linii brwi, tak aby zewnętrzne końce się unosiły, a nie opadały. Ważną zasadą w wyznaczaniu łuku brwi jest to, że to wiek determinuje wysokość łuku. Im kobieta starsza, musi przemieszczać łuk brwiowy lekko dalej i wyżej. Pozwala to zapewnić otwarcie oka i wygładza wygląd całej twarzy.
Sekrety depilacji
Depilacja nie jest przyjemnym zabiegiem szczególnie dla kobiet o obniżonym progu bólu. Aby suwanie włosków było mniej bolesne, delikatnie napina się skórę palcami podczas wyrywania. Usuwa się owłosienie szybkim, zdecydowanym ruchem. Należy pamiętać, by wyrywać włoski zgodnie z ich kierunkiem wzrostu. Po depilacji może pojawić się zaczerwienienie skóry, dlatego najlepiej regulować brwi wieczorem, a nie bezpośrednio przed wyjściem z domu. Pomocne są także kostki lodu. Zimny okład zmniejsza dolegliwości bólowe. Najlepiej dokonywać zabiegu depilacji tuż po kąpieli po przetarciu brwi tonikiem. Zaczerwienioną skórę po regulacji można natłuścić kremem, który łagodzi i regeneruje podrażniony naskórek.
Regulacja brwi krok po kroku
Do regulowania brwi przydatne są dwa cienkie patyczki lub ołówki. Narzędzia te pomagają wyznaczyć kształt idealnego łuku. Na początku przyłóż wyznaczniki pionowo, równolegle do siebie, wzdłuż skrzydełek nosa. Jeśli włoski rosną pomiędzy nimi, usuń je pęsetą. Aby ustalić optymalną długość brwi, skrzyżuj dwa patyczki. Pierwszy przyłóż wzdłuż skrzydełek nosa, drugi tak by sięgał zewnętrznego kąta oka. Punkt, w którym koniec wyznacznika dotknie brwi, uważany jest za koniec brwi. Kiedy wykreślimy już odpowiednią długość brwi, możemy usunąć zbędne włoski z poza pola. Kolejnym krokiem zmierzającym do uzyskania idealnych brwi jest stworzenie kształtu skrzydełka jaskółki. Poniżej przedstawiono proporcje, według których często reguluje się brwi: Często zdarza się, że kobiety maja ładną, naturalną linię brwi i nie potrzebują większych modyfikacji. Przy wyborze dla siebie najodpowiedniejszego kształtu, można posiłkować się dostępnymi w sprzedaży szablonami.
Podkreślanie brwi
Brwi można malować miękką, dobrze zatemperowaną kredką do powiek albo przeznaczoną do brwi, tuszem do rzęs bądź cieniem do powiek w delikatnej tonacji brązu lub szarości. W zależności od karnacji, koloru włosów i oczu wybiera się intensywność barwy kosmetyków do brwi. Nie powinna być ona zbyt ciemna. Rysując kredką, wykonuje się krótkie, urywane i cienkie kreski. Jeśli do podkreślania brwi wybiera się tusz do rzęs, najlepiej stosować produkt lekko wyschnięty lub po wcześniejszym wytarciu szczoteczki materiałową chusteczką, tak aby zdjąć nadmiaru tuszu. Zawsze należy malować w kierunku zewnętrznym. Nie powinno się przeciągać kresek poza linię brwi. Blondynkom i kobietom o jasnych, cienkich brwiach, poleca się rozczesywanie brwi szczoteczką i podkreślanie ich o ton ciemniejszym cieniem. Cień nabiera się na twardy, skośnie przycięty pędzelek i po otrzepaniu nanosi na brwi. Jeśli brwi nie wymagają przyciemniania, można je tylko rozczesać i nawilżyć bezbarwnym żelem lub odżywką do rzęs. Metoda ta jest szczególnie odpowiednia dla kobiet o gęstych i czarnych brwiach z tendencją do wichrowania. Podobny efekt uzyskuje się po spryskaniu ich lakierem do włosów i rozczesaniu szczoteczką. Należy przy tym uważać, by w trakcie spryskiwania środek nie dostał się do oczu. Można także farbować brwi henną. Dzięki temu, perfekcyjnie podkreślone brwi dłużej zachowają kolor. Warto jednak przestrzec, że niektóre panie bywają na naturalną hennę uczulone.
Źródło zdjęć: http://bellart.blog.onet.pl
http://ivoblog.com.pl/
Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na cienie pod oczami
Domowe sposoby wąsik kobiesy
Jak samemu wykonać makijaż ślubny
Podstawowe zasady regulacji brwi
Najbezpieczniejsze i najlepiej pasujące do każdego kształtu twarzy są naturalne brwi. Depiluje się tylko te włoski, które znajdują się poza linią łuku. Wśród domowych sposobów na depilację brwi sprawdza się pęseta. Dzięki niej można usunąć wszelkie niechciane owłosienie. Należy usuwać zarówno krótkie, niesforne włoski, wyrastające pomiędzy brwiami u nasady nosa jak i w zewnętrznym kąciku górnej powieki, tak by zwężały się w kierunku skroni. Kiedy zbyt mocno opadają, postarzają twarz i nadają jej smutny wygląd. Jeśli natomiast są połączone nad nosem, sprawiają dość ponure, ciężkie wrażenie. Jeżeli masz bardzo szerokie brwi, możesz je odrobinę zwęzić, usuwając włoski od środka do zewnątrz i z dołu do góry. Przy zwężaniu usuwaj włoski poniżej linii brwi, tak aby zewnętrzne końce się unosiły, a nie opadały. Ważną zasadą w wyznaczaniu łuku brwi jest to, że to wiek determinuje wysokość łuku. Im kobieta starsza, musi przemieszczać łuk brwiowy lekko dalej i wyżej. Pozwala to zapewnić otwarcie oka i wygładza wygląd całej twarzy.
Sekrety depilacji
Depilacja nie jest przyjemnym zabiegiem szczególnie dla kobiet o obniżonym progu bólu. Aby suwanie włosków było mniej bolesne, delikatnie napina się skórę palcami podczas wyrywania. Usuwa się owłosienie szybkim, zdecydowanym ruchem. Należy pamiętać, by wyrywać włoski zgodnie z ich kierunkiem wzrostu. Po depilacji może pojawić się zaczerwienienie skóry, dlatego najlepiej regulować brwi wieczorem, a nie bezpośrednio przed wyjściem z domu. Pomocne są także kostki lodu. Zimny okład zmniejsza dolegliwości bólowe. Najlepiej dokonywać zabiegu depilacji tuż po kąpieli po przetarciu brwi tonikiem. Zaczerwienioną skórę po regulacji można natłuścić kremem, który łagodzi i regeneruje podrażniony naskórek.
Regulacja brwi krok po kroku
Do regulowania brwi przydatne są dwa cienkie patyczki lub ołówki. Narzędzia te pomagają wyznaczyć kształt idealnego łuku. Na początku przyłóż wyznaczniki pionowo, równolegle do siebie, wzdłuż skrzydełek nosa. Jeśli włoski rosną pomiędzy nimi, usuń je pęsetą. Aby ustalić optymalną długość brwi, skrzyżuj dwa patyczki. Pierwszy przyłóż wzdłuż skrzydełek nosa, drugi tak by sięgał zewnętrznego kąta oka. Punkt, w którym koniec wyznacznika dotknie brwi, uważany jest za koniec brwi. Kiedy wykreślimy już odpowiednią długość brwi, możemy usunąć zbędne włoski z poza pola. Kolejnym krokiem zmierzającym do uzyskania idealnych brwi jest stworzenie kształtu skrzydełka jaskółki. Poniżej przedstawiono proporcje, według których często reguluje się brwi: Często zdarza się, że kobiety maja ładną, naturalną linię brwi i nie potrzebują większych modyfikacji. Przy wyborze dla siebie najodpowiedniejszego kształtu, można posiłkować się dostępnymi w sprzedaży szablonami.
Podkreślanie brwi
Brwi można malować miękką, dobrze zatemperowaną kredką do powiek albo przeznaczoną do brwi, tuszem do rzęs bądź cieniem do powiek w delikatnej tonacji brązu lub szarości. W zależności od karnacji, koloru włosów i oczu wybiera się intensywność barwy kosmetyków do brwi. Nie powinna być ona zbyt ciemna. Rysując kredką, wykonuje się krótkie, urywane i cienkie kreski. Jeśli do podkreślania brwi wybiera się tusz do rzęs, najlepiej stosować produkt lekko wyschnięty lub po wcześniejszym wytarciu szczoteczki materiałową chusteczką, tak aby zdjąć nadmiaru tuszu. Zawsze należy malować w kierunku zewnętrznym. Nie powinno się przeciągać kresek poza linię brwi. Blondynkom i kobietom o jasnych, cienkich brwiach, poleca się rozczesywanie brwi szczoteczką i podkreślanie ich o ton ciemniejszym cieniem. Cień nabiera się na twardy, skośnie przycięty pędzelek i po otrzepaniu nanosi na brwi. Jeśli brwi nie wymagają przyciemniania, można je tylko rozczesać i nawilżyć bezbarwnym żelem lub odżywką do rzęs. Metoda ta jest szczególnie odpowiednia dla kobiet o gęstych i czarnych brwiach z tendencją do wichrowania. Podobny efekt uzyskuje się po spryskaniu ich lakierem do włosów i rozczesaniu szczoteczką. Należy przy tym uważać, by w trakcie spryskiwania środek nie dostał się do oczu. Można także farbować brwi henną. Dzięki temu, perfekcyjnie podkreślone brwi dłużej zachowają kolor. Warto jednak przestrzec, że niektóre panie bywają na naturalną hennę uczulone.
Źródło zdjęć: http://bellart.blog.onet.pl
http://ivoblog.com.pl/
Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na cienie pod oczami
Domowe sposoby wąsik kobiesy
Jak samemu wykonać makijaż ślubny
Domowe sposoby na dnę moczanową. Sparwdzone sposoby jak zapobiegać napadom dny.
Etykiety: domowe sposoby na zdrowie
Dna moczanowa zwana niekiedy artretyzmem uważana jest za jedną z wielu chorób cywilizacyjnych. Występuje zdecydowanie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj cierpią na nią osoby około 40. roku życia. Nieleczona prowadzi do wielu powikłań. Jakie są zatem domowe sposoby na zapobiegania napadom dny? Na co warto zwracać uwagę, by zmniejszyć ryzyko progresji choroby?
Zwiększone ryzyko wystąpienia choroby związane jest z nadmiernym odżywianiem i zespołem metabolicznym. Jak do tej pory nie znany jest powód skłonności do nadmiernego stężenia kwasu moczowego w surowicy u niektórych pacjentów. Hiperurykemia prowadzi do zapalenia stawów poprzez krystalizację moczanu sodu w płynach stawowych. W leczeniu można wyróżnić dwa zasadnicze kierunki: leczenie ostrego napadu dny przez zniesienie reakcji zapalnej organizmu, przy czym poprawę stanu klinicznego uzyskuje się po niesterydowych lekach przeciwzapalnych, kolchicynie i przeciwdziałanie odwodnieniu. Natomiast drugim ważnym elementem terapii jest dążenie do obniżenia poziomu kwasu moczowego we krwi dzięki odpowiedniej diecie. Jeśli naturalne metody zawodzą, włącza się do leczenia allopurinol podawany w okresach między atakami. Napady dny objawiają się najczęściej w godzinach porannych nagłym, bardzo silnym bólem i obrzękiem stawu. W okolicy stawu widać zaczerwienienie, skóra bywa błyszcząca, napięta. Często zajętym stawem jest staw śródstopno-paliczkowy pierwszy (dolegliwości zwane są wówczas podagrą). Atak może dotyczyć także stawów skokowych, kolanowych, rzadziej kończyn górnych.
Znane są skuteczne domowe sposoby na dnę moczanową, które pomagają zapobiegać wysokiemu poziomowi kwasu moczowego. Dzięki temu pozwalają unikać zaostrzeń choroby i zahamować powstawaniu uszkodzeń stawów i tworzeniu guzków dnawych.
1. Przede wszystkim należy dążyć do zmniejszenia masy ciała u osób otyłych. W jadłospisie nie powinno zabraknąć świeżych owoców i warzyw.
2. Dieta ubogopurynowa. Należy ograniczyć mięso i wykluczyć produkty bogate w puryny takie jak podroby, dziczyzna, buliony, niektóre owoce morza i z jarzyn - szparagi, szpinak, fasola, groch, grzyby.
3. Najlepiej zmniejszyć odstępy między posiłkami. Zaleca się jeść częściej ale w mniejszych ilościach.
4. Unikać spożywania alkoholu zwłaszcza piwa. Powoduje on kwasicę mleczanową i może wywołać ataki dny.
5. Należy unikać odwodnienia przez dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilość płynów. Lepsza filtracja nerkowa usprawnia eliminację kwasu moczowego.
6. Zaprzestanie palenia tytoniu.
7. Regularne uprawianie sportu o umiarkowanym wysiłku pozwoli zapobiegać i leczyć powikłania. Należy jednak unikać zbyt intensywnej aktywności fizycznej, która może wyzwolić napad dny.
Jeśli domowe sposoby nie pomagają konieczne jest włączenie farmakologicznego leczenia przeważnie benzobromaronem i allopurynolem między atakami. Czasami wymagane jest stosowanie leków moczopędnych, antybiotyków w czasie zakażeń. Natomiat kolchicyna z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi zlecana jest do stosowania w okresie napadu dny. Wybierając NLPZ, należy unikać kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), ponieważ powoduje on wzrost kwasu moczowego.
Leczenie dny moczanowej pomaga zapobiegać późnym powikłaniom narządu ruchu w postaci charakterystycznych ubytków kostnych, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamicy moczanowej, nefropatii oraz nadciśnienia tętniczego. Dlatego wszelkie niepokojące objawy, szczególnie takie które wystąpiły nagle w obrębie stawów, powinny być konsultowane z lekarzem POZ.
Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na rzucenie palenia
Domowe sposoby na ból kręgosłupa
Domowe sposoby obniżające ciśnienie krwi
Zwiększone ryzyko wystąpienia choroby związane jest z nadmiernym odżywianiem i zespołem metabolicznym. Jak do tej pory nie znany jest powód skłonności do nadmiernego stężenia kwasu moczowego w surowicy u niektórych pacjentów. Hiperurykemia prowadzi do zapalenia stawów poprzez krystalizację moczanu sodu w płynach stawowych. W leczeniu można wyróżnić dwa zasadnicze kierunki: leczenie ostrego napadu dny przez zniesienie reakcji zapalnej organizmu, przy czym poprawę stanu klinicznego uzyskuje się po niesterydowych lekach przeciwzapalnych, kolchicynie i przeciwdziałanie odwodnieniu. Natomiast drugim ważnym elementem terapii jest dążenie do obniżenia poziomu kwasu moczowego we krwi dzięki odpowiedniej diecie. Jeśli naturalne metody zawodzą, włącza się do leczenia allopurinol podawany w okresach między atakami. Napady dny objawiają się najczęściej w godzinach porannych nagłym, bardzo silnym bólem i obrzękiem stawu. W okolicy stawu widać zaczerwienienie, skóra bywa błyszcząca, napięta. Często zajętym stawem jest staw śródstopno-paliczkowy pierwszy (dolegliwości zwane są wówczas podagrą). Atak może dotyczyć także stawów skokowych, kolanowych, rzadziej kończyn górnych.
Znane są skuteczne domowe sposoby na dnę moczanową, które pomagają zapobiegać wysokiemu poziomowi kwasu moczowego. Dzięki temu pozwalają unikać zaostrzeń choroby i zahamować powstawaniu uszkodzeń stawów i tworzeniu guzków dnawych.
1. Przede wszystkim należy dążyć do zmniejszenia masy ciała u osób otyłych. W jadłospisie nie powinno zabraknąć świeżych owoców i warzyw.
2. Dieta ubogopurynowa. Należy ograniczyć mięso i wykluczyć produkty bogate w puryny takie jak podroby, dziczyzna, buliony, niektóre owoce morza i z jarzyn - szparagi, szpinak, fasola, groch, grzyby.
3. Najlepiej zmniejszyć odstępy między posiłkami. Zaleca się jeść częściej ale w mniejszych ilościach.
4. Unikać spożywania alkoholu zwłaszcza piwa. Powoduje on kwasicę mleczanową i może wywołać ataki dny.
5. Należy unikać odwodnienia przez dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilość płynów. Lepsza filtracja nerkowa usprawnia eliminację kwasu moczowego.
6. Zaprzestanie palenia tytoniu.
7. Regularne uprawianie sportu o umiarkowanym wysiłku pozwoli zapobiegać i leczyć powikłania. Należy jednak unikać zbyt intensywnej aktywności fizycznej, która może wyzwolić napad dny.
Jeśli domowe sposoby nie pomagają konieczne jest włączenie farmakologicznego leczenia przeważnie benzobromaronem i allopurynolem między atakami. Czasami wymagane jest stosowanie leków moczopędnych, antybiotyków w czasie zakażeń. Natomiat kolchicyna z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi zlecana jest do stosowania w okresie napadu dny. Wybierając NLPZ, należy unikać kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), ponieważ powoduje on wzrost kwasu moczowego.
Leczenie dny moczanowej pomaga zapobiegać późnym powikłaniom narządu ruchu w postaci charakterystycznych ubytków kostnych, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamicy moczanowej, nefropatii oraz nadciśnienia tętniczego. Dlatego wszelkie niepokojące objawy, szczególnie takie które wystąpiły nagle w obrębie stawów, powinny być konsultowane z lekarzem POZ.
Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na rzucenie palenia
Domowe sposoby na ból kręgosłupa
Domowe sposoby obniżające ciśnienie krwi
Domowe sposoby na celiakię.
Etykiety: domowe sposoby na zdrowie
Celiakia zwana także chorobą trzewną najczęściej ujawnia się w dzieciństwie i u młodych dorosłych. Nietolerancja na białka zawarte w ziarnach popularnie uprawianych zbóż daje szereg objawów klinicznych. Osoby na nią cierpiące mogą zapobiegać wystąpieniu jej gorszych powikłań przez odpowiednią dietę. Co zatem warto wiedzieć o właściwym żywieniu i profilaktyce występowania celiakii.
Przyczyny celiakii
Celiakia niegdyś uważana była za chorobę alergiczną i ściśle związaną z niewłaściwym wprowadzaniem glutenu do żywienia niemowląt. Za jej znaczącą profilaktykę nadal uważa się stopniowe wprowadzanie małych ilości glutenu w formie kleików glutenowych w 5-6 miesiącu życia u niemowląt karmionych piersią oraz nie wcześniej niż w 5 mż i najpóźniej pod koniec 6 mż u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Występowanie celiakii w dużym stopniu warunkuje podłoże genetyczne. Uważa się, że istnieje około dziesięciu razy większa skłonność zachorowania u krewnych pierwszego stopnia w zestawieniu z populacją ogólną. Charakterystyczną cechą celiakii pomagającą w jej rozpoznaniu jest wrodzona skłonność do wytwarzania przeciwciał przeciw tkankowej transglutaminazie, przeciwgliadynowych i przeciwendomyzjalnych. Ich obecność wpływa na zaniki kosmków jelita cienkiego odpowiedzialnych za wchłanianie stawionego pokarmu. Badanie poziomu przeciwciał jest także przydatne do kontroli przestrzegania diety osób chorujących.
Częstość występowania
Celiakia może ujawnić się w każdym wieku i mieć mniej lub bardziej wyraźne objawy kliniczne. Z tego powodu trudno jest ją nieraz zdiagnozować, a dopiero pełna eliminacja glutenu z diety prowadzi do zatrzymania postępu choroby. Celiakia zajmuje drugie miejsce po hipolaktazji, czyli nietolerancji mleka wśród innych nietolerancji pokarmowych człowieka. Szacuje się, że jej częstość zachorowania wynosi 1:100 osób. Z uwagi na często bezobjawowe postaci celiakii prowadzone są badania przesiewowe z krwi w grupach ryzyka rozwoju choroby trzewnej. Pamiętajmy, że dopiero obecność przeciwciał oraz biopsja jelita cienkiego upoważnia do postawienia rozpoznania choroby oraz wprowadzania restrykcyjnej diety.
Objawy zespołu złego wchłaniania
Nietolerancja glutenu, czyli białka zawartego w zbożach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Na szczęście coraz rzadziej spotyka się typową "celiakalną" budowę ciała u małych dzieci: duży, wzdęty brzuch przy szczupłych kończynach z cienką skórą i zanikami tkanki tłuszczowej. Przeważnie wykrywa się celiakię na wcześniejszym etapie zaawansowania, głównie z uwagi na przewlekle utrzymującą się biegunkę. Tłuszczowe stolce bywają cuchnące, brudzące. Mogą dokuczać wymioty, bóle brzucha, wzdęcia. Istotna jest obecność niedokrwistości z niedoboru żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego. Poza anemią występują niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K. Zespół złego wchłaniania prowadzi do zahamowania przyrostu masy ciała i ograniczenia wzrostu. Może pojawiać się skaza krwotoczna oraz tężyczka i osteoporoza w przebiegu utraty wapnia. Czujność rodziców powinny wzbudzić zmiany nastroju dziecka: apatyczność, przedłużający się smutek, znużenie. Zdarza się, że dopiero niektóre okoliczności jak stres, infekcje jelitowe, zabiegi operacyjne czy nagły wzrost spożycia glutenu ujawniają objawy kliniczne.
Domowe sposoby na celiakię
Chociaż na chorobę trzewną nie ma lekarstwa, można zapobiegać pojawieniu się groźnych dla życia i zdrowia powikłań od anemii, osteoporozy, po zmiany neurologiczne, nowotworowe. Przestrzeganie przez całe życie diety bezglutenowej to aktualnie jedyna skuteczna terapia. Leczenie celiakii wymaga usunięcia z jadłospisu wszystkich produktów zawierających czyste postacie pszenicy, owsa, jęczmienia i żyta, a także ich pochodnych. Należy zaznaczyć, że nawet niewielkie ilości glutenu mogą być szkodliwe i zaprzepaścić trud włożony w kurację. Zakazane produktu zbożowe przede wszystkim zastępuje się ryżem, kukurydzą, soją, gryką, prosem oraz mąką ziemniaczaną.
Na rynku coraz powszechniej dostępne są w sprzedaży artykuły spożywcze bez dodatku glutenu. Asortyment produktów przeznaczonych dla osób chorujących na celiakię zaznaczony jest na opakowaniach symbolem przekreślonego kłosa. Dozwolone jest spożywanie pieczywa, kasz, płatków, makaronów bezglutenowych. Warto urozmaicić dietę w makaron ryżowy i sojowy, kaszę kukurydzianą, jaglaną, gryczana, kleik ryżowy. Można spożywać kukurydzę prażoną i chrupki czyste kukurydziane. Jeśli chodzi o nabiał, mięso, ryby, tłuszcze, owoce, warzywa, można je spożywać bez ograniczeń. Przy wyborze serów topionych, żółtych paczkowanych i homogenizowanych trzeba jednak zwracać uwagę, czy przetwory te nie zawierają w składzie skrobi pszennej. Należy wystrzegać się także niektórych płatków śniadaniowych ryżowych i kukurydzianych, które posiadają słód jęczmiennych. Wśród bezpiecznych słodyczy znajdują się cukier, miód, galaretki, budynie i kisiele na bazie mąki ziemniaczanej oraz orzechy, dżemy, marmolady i czekolady. Przy zakupie dropsów należy zwracać uwagę, czy nie zawierają one słodu lub skrobi.
Wśród domowych sposobów na celiakię nie może zabraknąć własnych wypieków. Jest wówczas nie bez znaczenia pewność, z czego zostały przygotowane ciasta i pieczywa. Oprócz zalecanych mąk wybiera się proszki do pieczenia bezglutenowe czy sodę oczyszczoną i drożdże. Osoby chorujące na celiakię chętnie dzielą się z innymi swoimi sprawdzonymi przepisami kulinarnymi. Wiele takich porad można znaleźć na prywatnych blogach prowadzonych przez osoby chorujące lub rodziców dzieci ze zdiagnozowaną chorobą trzewną.
Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na wzdęcia
Domowe sposoby na biegunkę
Oszczędzanie żywności w zgodzie z ekologią
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania
Przyczyny celiakii
Celiakia niegdyś uważana była za chorobę alergiczną i ściśle związaną z niewłaściwym wprowadzaniem glutenu do żywienia niemowląt. Za jej znaczącą profilaktykę nadal uważa się stopniowe wprowadzanie małych ilości glutenu w formie kleików glutenowych w 5-6 miesiącu życia u niemowląt karmionych piersią oraz nie wcześniej niż w 5 mż i najpóźniej pod koniec 6 mż u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Występowanie celiakii w dużym stopniu warunkuje podłoże genetyczne. Uważa się, że istnieje około dziesięciu razy większa skłonność zachorowania u krewnych pierwszego stopnia w zestawieniu z populacją ogólną. Charakterystyczną cechą celiakii pomagającą w jej rozpoznaniu jest wrodzona skłonność do wytwarzania przeciwciał przeciw tkankowej transglutaminazie, przeciwgliadynowych i przeciwendomyzjalnych. Ich obecność wpływa na zaniki kosmków jelita cienkiego odpowiedzialnych za wchłanianie stawionego pokarmu. Badanie poziomu przeciwciał jest także przydatne do kontroli przestrzegania diety osób chorujących.
Częstość występowania
Celiakia może ujawnić się w każdym wieku i mieć mniej lub bardziej wyraźne objawy kliniczne. Z tego powodu trudno jest ją nieraz zdiagnozować, a dopiero pełna eliminacja glutenu z diety prowadzi do zatrzymania postępu choroby. Celiakia zajmuje drugie miejsce po hipolaktazji, czyli nietolerancji mleka wśród innych nietolerancji pokarmowych człowieka. Szacuje się, że jej częstość zachorowania wynosi 1:100 osób. Z uwagi na często bezobjawowe postaci celiakii prowadzone są badania przesiewowe z krwi w grupach ryzyka rozwoju choroby trzewnej. Pamiętajmy, że dopiero obecność przeciwciał oraz biopsja jelita cienkiego upoważnia do postawienia rozpoznania choroby oraz wprowadzania restrykcyjnej diety.
Objawy zespołu złego wchłaniania
Nietolerancja glutenu, czyli białka zawartego w zbożach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Na szczęście coraz rzadziej spotyka się typową "celiakalną" budowę ciała u małych dzieci: duży, wzdęty brzuch przy szczupłych kończynach z cienką skórą i zanikami tkanki tłuszczowej. Przeważnie wykrywa się celiakię na wcześniejszym etapie zaawansowania, głównie z uwagi na przewlekle utrzymującą się biegunkę. Tłuszczowe stolce bywają cuchnące, brudzące. Mogą dokuczać wymioty, bóle brzucha, wzdęcia. Istotna jest obecność niedokrwistości z niedoboru żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego. Poza anemią występują niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K. Zespół złego wchłaniania prowadzi do zahamowania przyrostu masy ciała i ograniczenia wzrostu. Może pojawiać się skaza krwotoczna oraz tężyczka i osteoporoza w przebiegu utraty wapnia. Czujność rodziców powinny wzbudzić zmiany nastroju dziecka: apatyczność, przedłużający się smutek, znużenie. Zdarza się, że dopiero niektóre okoliczności jak stres, infekcje jelitowe, zabiegi operacyjne czy nagły wzrost spożycia glutenu ujawniają objawy kliniczne.
Domowe sposoby na celiakię
Chociaż na chorobę trzewną nie ma lekarstwa, można zapobiegać pojawieniu się groźnych dla życia i zdrowia powikłań od anemii, osteoporozy, po zmiany neurologiczne, nowotworowe. Przestrzeganie przez całe życie diety bezglutenowej to aktualnie jedyna skuteczna terapia. Leczenie celiakii wymaga usunięcia z jadłospisu wszystkich produktów zawierających czyste postacie pszenicy, owsa, jęczmienia i żyta, a także ich pochodnych. Należy zaznaczyć, że nawet niewielkie ilości glutenu mogą być szkodliwe i zaprzepaścić trud włożony w kurację. Zakazane produktu zbożowe przede wszystkim zastępuje się ryżem, kukurydzą, soją, gryką, prosem oraz mąką ziemniaczaną.
Na rynku coraz powszechniej dostępne są w sprzedaży artykuły spożywcze bez dodatku glutenu. Asortyment produktów przeznaczonych dla osób chorujących na celiakię zaznaczony jest na opakowaniach symbolem przekreślonego kłosa. Dozwolone jest spożywanie pieczywa, kasz, płatków, makaronów bezglutenowych. Warto urozmaicić dietę w makaron ryżowy i sojowy, kaszę kukurydzianą, jaglaną, gryczana, kleik ryżowy. Można spożywać kukurydzę prażoną i chrupki czyste kukurydziane. Jeśli chodzi o nabiał, mięso, ryby, tłuszcze, owoce, warzywa, można je spożywać bez ograniczeń. Przy wyborze serów topionych, żółtych paczkowanych i homogenizowanych trzeba jednak zwracać uwagę, czy przetwory te nie zawierają w składzie skrobi pszennej. Należy wystrzegać się także niektórych płatków śniadaniowych ryżowych i kukurydzianych, które posiadają słód jęczmiennych. Wśród bezpiecznych słodyczy znajdują się cukier, miód, galaretki, budynie i kisiele na bazie mąki ziemniaczanej oraz orzechy, dżemy, marmolady i czekolady. Przy zakupie dropsów należy zwracać uwagę, czy nie zawierają one słodu lub skrobi.
Wśród domowych sposobów na celiakię nie może zabraknąć własnych wypieków. Jest wówczas nie bez znaczenia pewność, z czego zostały przygotowane ciasta i pieczywa. Oprócz zalecanych mąk wybiera się proszki do pieczenia bezglutenowe czy sodę oczyszczoną i drożdże. Osoby chorujące na celiakię chętnie dzielą się z innymi swoimi sprawdzonymi przepisami kulinarnymi. Wiele takich porad można znaleźć na prywatnych blogach prowadzonych przez osoby chorujące lub rodziców dzieci ze zdiagnozowaną chorobą trzewną.
Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na wzdęcia
Domowe sposoby na biegunkę
Oszczędzanie żywności w zgodzie z ekologią
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania
Czyszczenie dywanów w domu. Jak szybko i skutecznie wyprać dywan w pomieszczeniu?
Etykiety: domowe sposoby na sprzątanie
Nawet niewielki dywan sprawia, że wnętrze wydaje się przytulniejsze. Pomieszczenie zyskuje specyficzny klimat, a dywan może być wręcz dopełnieniem aranżacji. Jednak co zrobić gdy piękny dywan staje się brudny? Sprawa wygląda gorzej gdy w domu mamy czworonogi lub upstrzymy dywan plamą z czerwonego wina, a nie mamy możliwości zwinięcia dywanu i wyprania go na dworze.
Bardzo ważna jest regularność czyszczenia czyli dokładne, skrupulatne odkurzanie dywanu na co dzień. Pozwala to uniknąć trwałego wniknięcia zanieczyszczeń w strukturę dywanu. Jeśli dojdzie do jego nagłego poplamienia bezzwłocznie należy zając się zabrudzeniem. Później plama będzie już zeschnięta i nie zejdzie tak łatwo, o ile w ogóle zejdzie. Na plamy typu czerwone wino najlepiej od razu zastosować zimną wodę (ciepła tylko utrwala plamę), a później dokładnie go wyprać. Pamiętajmy jednak, że nie możemy dopuścić do przemoczenia materiału z którego wykonany jest nasz dywan.
Czyszczenie tradycyjnych dywanów.
Pranie na sucho.
Jeśli decydujemy się na czyszczenie dywanów na sucho, warto pamiętać o sodzie oczyszczonej, doskonale ożywia naturalne kolory a dodatkowo jest dostępna w większości domów. posypujemy dywan, zostawiamy na kilka minut, odkurzamy powierzchnię.
Pranie na mokro.
Będą niezbędne; letnia woda, czyste ręczniki i szczoteczka do szorowania. Dokładnie odkurzamy dywan, partie, które są najmocniej poplamione delikatnie zwilżamy wodą, pozostawiamy je na około 5 minut (aby zmiękczyć plamę), po upływie tego czasu namoczone plamy czyścimy szczotką namoczoną w wodzie i płynie (możemy w tym momencie sięgnąć po specjalistyczny detergent do prania dywanów lub po najzwyklejszy płyn do mycia naczyń). Szczotkujemy "pod włos" jak i "z włosem", następnie rozkładamy czyste ręczniki aby wchłonęły nadmiar wilgoci, po jego wyschnięciu ponownie odkurzamy.
Jak prać pozostałe typy dywanów?
Dywan z długim włosiem.
Dywan z długim włosiem to tzw. shaggy wymagający od nas nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Dywan tego typu trzeba czyścić regularnie, gdyż zanieczyszczenia mają tendencję do "gubienia" się w dość gęstym włosiu. Niekiedy nawet ich nie jesteśmy w stanie zauważyć. Warto zastanowić się kupując taki dywan nad dodatkowym zakupem specjalistycznego odkurzacza z opcją prania. Takie pranie czy nawet odkurzanie trwa zwykle nieco dłużej niż w przypadku "tradycyjnych" dywanów, ale warto poświęcić nieco więcej czasu by mieć pewność że podłoga jest czysta.
Dywan wełniany.
Dywan z wełny jest zdecydowanie łatwiejszy w pielęgnacji.Sprawdzonym sposobem, a także tanim rozwiązaniem jest posypanie danej plamy na dywanie warstwą sody oczyszczonej, pozostawiając na około 10 minut. Można posypać również cały dywan sodą co go na pewno odświeży. Po upływie tego czasu wystarczy odkyć dywan bardzo dokładnie. Będzie nie tylko świeży ale i odzyska naturalne kolory.
Fot:
modny-dom.pl
Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Domowe sposoby czyszczenia fug. Jak czyścić spoiny między kafelkami?
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania
Bardzo ważna jest regularność czyszczenia czyli dokładne, skrupulatne odkurzanie dywanu na co dzień. Pozwala to uniknąć trwałego wniknięcia zanieczyszczeń w strukturę dywanu. Jeśli dojdzie do jego nagłego poplamienia bezzwłocznie należy zając się zabrudzeniem. Później plama będzie już zeschnięta i nie zejdzie tak łatwo, o ile w ogóle zejdzie. Na plamy typu czerwone wino najlepiej od razu zastosować zimną wodę (ciepła tylko utrwala plamę), a później dokładnie go wyprać. Pamiętajmy jednak, że nie możemy dopuścić do przemoczenia materiału z którego wykonany jest nasz dywan.
Czyszczenie tradycyjnych dywanów.
Pranie na sucho.
Jeśli decydujemy się na czyszczenie dywanów na sucho, warto pamiętać o sodzie oczyszczonej, doskonale ożywia naturalne kolory a dodatkowo jest dostępna w większości domów. posypujemy dywan, zostawiamy na kilka minut, odkurzamy powierzchnię.
Pranie na mokro.
Będą niezbędne; letnia woda, czyste ręczniki i szczoteczka do szorowania. Dokładnie odkurzamy dywan, partie, które są najmocniej poplamione delikatnie zwilżamy wodą, pozostawiamy je na około 5 minut (aby zmiękczyć plamę), po upływie tego czasu namoczone plamy czyścimy szczotką namoczoną w wodzie i płynie (możemy w tym momencie sięgnąć po specjalistyczny detergent do prania dywanów lub po najzwyklejszy płyn do mycia naczyń). Szczotkujemy "pod włos" jak i "z włosem", następnie rozkładamy czyste ręczniki aby wchłonęły nadmiar wilgoci, po jego wyschnięciu ponownie odkurzamy.
Jak prać pozostałe typy dywanów?
Dywan z długim włosiem.
Dywan z długim włosiem to tzw. shaggy wymagający od nas nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Dywan tego typu trzeba czyścić regularnie, gdyż zanieczyszczenia mają tendencję do "gubienia" się w dość gęstym włosiu. Niekiedy nawet ich nie jesteśmy w stanie zauważyć. Warto zastanowić się kupując taki dywan nad dodatkowym zakupem specjalistycznego odkurzacza z opcją prania. Takie pranie czy nawet odkurzanie trwa zwykle nieco dłużej niż w przypadku "tradycyjnych" dywanów, ale warto poświęcić nieco więcej czasu by mieć pewność że podłoga jest czysta.
Dywan wełniany.
Dywan z wełny jest zdecydowanie łatwiejszy w pielęgnacji.Sprawdzonym sposobem, a także tanim rozwiązaniem jest posypanie danej plamy na dywanie warstwą sody oczyszczonej, pozostawiając na około 10 minut. Można posypać również cały dywan sodą co go na pewno odświeży. Po upływie tego czasu wystarczy odkyć dywan bardzo dokładnie. Będzie nie tylko świeży ale i odzyska naturalne kolory.
Fot:
modny-dom.pl
Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Domowe sposoby czyszczenia fug. Jak czyścić spoiny między kafelkami?
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania
Jak skutecznie wyczyścić żelazko?
Etykiety: domowe sposoby na sprzątanie
Czyszczenie żelazka to utrapienie wielu kobiet i choć w rzeczywistości nie jest to wcale takie trudne zadanie, nastręcza wiele stresu. Aby się za to zabrać wystarczy odrobina wolnego czasu, oczywiście nieco chęci i kilka narzędzi. Poniżej drobne wskazówki, jak w prosty sposób wyczyścić swoje żelazko.
Zbiorniczek na wodę.
Zbiorniczek na wodę czyścimy gdy widzimy, że małe otworki przy stopie żelazka są zatkane przez osad. Osad ten wytrąca się z wody, której używamy do napełniania zbiorniczka. Wyglądem przypomina sól kuchenną. Do wyczyszczenia wystarczy czysta bawełniana szmatka i ocet. Zbiorniczek wypełniamy do połowy octem, oczywiście żelazko musi być odłączone z prądu w trakcie nalewania octu. Następnie włączamy je do prądu i ustawiamy na funkcję parowania. Prasujemy szmatkę dopóki zbiorniczek nie będzie całkowicie opróżniony. Jeśli osad jest nadal w zbiorniczku , napełniamy ponownie go czysta wodą i czynność prasowania powtarzamy. Jeśli osad nadal jest uporczywy, wracamy do zabiegu z octem, aż do momentu całkowitego pozbycia się osadu (na zmienę woda - ocet). Po zakończeniu myjemy zbiornik czystą, letnią wodą. Uwaga! Jeśłi chcemy uniknąć tworzenia się osadów, do napełniania zbiorniczka trzeba używać wyłącznie wody destylowanej.
Ocet posiada charakterystyczny zapach, dlatego zawsze po takim czyszczeniu warto przewietrzyć pomieszczenie.
Stopa żelazka.
To najbardziej podatny na zabrudzenia element żelazka. W związku z tym wymaga ona regularnego i precyzyjnego czyszczenia, aby podczas prasowania nie pobrudzić ubrań. Nie warto stosować do tego celu proszku do czyszczenia i ostrych myjek - mogą one uszkodzić element grzewczy. Zaczynamy czyścić stopę gdy żelazko jest zimne i nie podłączone do prądu, najlepiej wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub po prostu proszku do prania. Przecieramy dokładnie bawełnianą szmatką (kilkakrotnie rzecz jasna) unikając przy tym mocnego tarcia.
Zdarza się jednak, że na stopie pojawiają się pierwsze oznaki korozji lub podczas prasowania przywarł do niej jakiś materiał, musisz użyć nieco silniejszego środka. I znów sięgamy po ocet. Czystą szmatkę zanurz w occie i przetrzyj nią stopę żelazka. Po tym zabiegu całą powierzchnię stopy przetrzyj szmatką zwilżoną w czystej wodzie.
Jeśli i to rozwiązanie nie zadziała, przygotuj roztwór octu i soli. Postawiamy całość na elemencie grzewczym i podgrzewamy dopóki sól się całkowicie nie rozpuści.
Na koniec przecieramy "na czysto".
Jeśli substancja, która przywarła do płyty żelazka jest woskowa, może też pomóc nastawienie żelazka na najwyższą temperaturę i prasowanie gazety, dopóki osad nie zniknie.
Jeśli substancja była oleista lub tłusta, warto wypróbować sposób z przetarciem płytki grzewczej amoniakiem, a następnie przetarcie szmatką z wodą.
Czyszczenie zewnętrznych powierzchni.
Zewnętrzna powierzchni żelazka powinna być zawsze nieskazitelnie czysta, aby uniknąć zabrudzenia tkanin, które prasujemy. Wystarczy od czas do czasu przetrzeć całą zewnętrzną powierzchnię wilgotną szmatką.
Przechowywanie żelazka.
Po zakończeniu prasowania należy całkowicie opróżnić zbiorniczek na wodę i pozostawić żelazko do całkowitego wysuszenia. To pozwoli zredukować częstotliwość czyszczenia i zapobiegnie osadom. Żelazko zawsze przechowujemy ustawione pionowo.
Jednym z najlepszych sposobów na unikanie problemów z żelazkiem, jest oczywiście regularne czyszczenie, nie mniej ważne jest jednak dokładne przeczytanie instrukcji dołączonej do żelazka. Tego typu urządzenia mogą wszak różnić się od siebie w dość znaczący sposób. Instrukcja natomiast powinna zawierać szereg porad, jak dbać nasze konkretne żelazko.
Fot:
w-spodnicy.ofeminin.pl
Zobacz też:
Zastosowanie octu w porządkach - ekologiczne czyszczenie octem
Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny
Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Zbiorniczek na wodę.
Zbiorniczek na wodę czyścimy gdy widzimy, że małe otworki przy stopie żelazka są zatkane przez osad. Osad ten wytrąca się z wody, której używamy do napełniania zbiorniczka. Wyglądem przypomina sól kuchenną. Do wyczyszczenia wystarczy czysta bawełniana szmatka i ocet. Zbiorniczek wypełniamy do połowy octem, oczywiście żelazko musi być odłączone z prądu w trakcie nalewania octu. Następnie włączamy je do prądu i ustawiamy na funkcję parowania. Prasujemy szmatkę dopóki zbiorniczek nie będzie całkowicie opróżniony. Jeśli osad jest nadal w zbiorniczku , napełniamy ponownie go czysta wodą i czynność prasowania powtarzamy. Jeśli osad nadal jest uporczywy, wracamy do zabiegu z octem, aż do momentu całkowitego pozbycia się osadu (na zmienę woda - ocet). Po zakończeniu myjemy zbiornik czystą, letnią wodą. Uwaga! Jeśłi chcemy uniknąć tworzenia się osadów, do napełniania zbiorniczka trzeba używać wyłącznie wody destylowanej.
Ocet posiada charakterystyczny zapach, dlatego zawsze po takim czyszczeniu warto przewietrzyć pomieszczenie.
Stopa żelazka.
To najbardziej podatny na zabrudzenia element żelazka. W związku z tym wymaga ona regularnego i precyzyjnego czyszczenia, aby podczas prasowania nie pobrudzić ubrań. Nie warto stosować do tego celu proszku do czyszczenia i ostrych myjek - mogą one uszkodzić element grzewczy. Zaczynamy czyścić stopę gdy żelazko jest zimne i nie podłączone do prądu, najlepiej wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub po prostu proszku do prania. Przecieramy dokładnie bawełnianą szmatką (kilkakrotnie rzecz jasna) unikając przy tym mocnego tarcia.
Zdarza się jednak, że na stopie pojawiają się pierwsze oznaki korozji lub podczas prasowania przywarł do niej jakiś materiał, musisz użyć nieco silniejszego środka. I znów sięgamy po ocet. Czystą szmatkę zanurz w occie i przetrzyj nią stopę żelazka. Po tym zabiegu całą powierzchnię stopy przetrzyj szmatką zwilżoną w czystej wodzie.
Jeśli i to rozwiązanie nie zadziała, przygotuj roztwór octu i soli. Postawiamy całość na elemencie grzewczym i podgrzewamy dopóki sól się całkowicie nie rozpuści.
Na koniec przecieramy "na czysto".
Jeśli substancja, która przywarła do płyty żelazka jest woskowa, może też pomóc nastawienie żelazka na najwyższą temperaturę i prasowanie gazety, dopóki osad nie zniknie.
Jeśli substancja była oleista lub tłusta, warto wypróbować sposób z przetarciem płytki grzewczej amoniakiem, a następnie przetarcie szmatką z wodą.
Czyszczenie zewnętrznych powierzchni.
Zewnętrzna powierzchni żelazka powinna być zawsze nieskazitelnie czysta, aby uniknąć zabrudzenia tkanin, które prasujemy. Wystarczy od czas do czasu przetrzeć całą zewnętrzną powierzchnię wilgotną szmatką.
Przechowywanie żelazka.
Po zakończeniu prasowania należy całkowicie opróżnić zbiorniczek na wodę i pozostawić żelazko do całkowitego wysuszenia. To pozwoli zredukować częstotliwość czyszczenia i zapobiegnie osadom. Żelazko zawsze przechowujemy ustawione pionowo.
Jednym z najlepszych sposobów na unikanie problemów z żelazkiem, jest oczywiście regularne czyszczenie, nie mniej ważne jest jednak dokładne przeczytanie instrukcji dołączonej do żelazka. Tego typu urządzenia mogą wszak różnić się od siebie w dość znaczący sposób. Instrukcja natomiast powinna zawierać szereg porad, jak dbać nasze konkretne żelazko.
Fot:
w-spodnicy.ofeminin.pl
Zobacz też:
Zastosowanie octu w porządkach - ekologiczne czyszczenie octem
Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny
Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Domowe sposoby na jeczmień
Etykiety: domowe sposoby na zdrowie
Gdy do oka dostaną się bakterie, mogą one wywołać jego obrzęk, zaczerwienienie a nawet bardzo nieprzyjemny ból. Wówczas na oku tworzy się tzw. jęczmień. To choroba oczu, która objawia się grudkowatym ropniem znajdującym się na brzegach powiek. Zauważono większą skłonność do jęczmieni u osób, które często przebywają w otoczeniu drażniących środków chemicznych. Zalicza się do tego częste przebywanie w dymie papierosowym czy choćby dużym zanieczyszczeniu spalinami. Początkowo jęczmień pojawia się jako czerwona plamka (często wywołująca uczucie swędzenia lub "drapania"). Po kilku dniach przeobraża się w niewielki obrzęk. Dolegliwość ta często są przyrównywane do uczucia, "że coś wpadło do oka.". W czasie tej dolegliwości oko może być bardziej wrażliwe na światło.
Co robić gdy pojawi się coś takiego na naszej powiece?
Zazwyczaj u ludzi, którzy mają jęczmień na oku tworzy się obrzęk wypełniony ropą, a wokół niego powstaje stan zapalny. Aby umożliwić ropie wypłynięcie na zewnątrz i dzięki temu szybciej powrócić do zdrowia, zaleca się stosowanie ciepłych okładów wokół dotkniętego chorobą obszaru oka.
Aby zmniejszyć stan zapalny oraz złagodzić ból, zaleca się stosowanie okładów z czystej ciepłej wody. Wacik namocz w ciepłej wodzie, lekko odciśnij i przyłóż w bolące miejsce.
Skuteczne są również liście gujawy. Trzeba ogrzać liście, zawinąć w wilgotną gazę i przykładać kilkakrotnie do bolącej powieki.
Stosowanie mokrych torebek po herbacie na dotknięte chorobą oko z może również pomóc w leczeniu jęczmienia. Dodatkowo herbata łagodzi ból i odświeża zmęczone oczy.
Aby zmniejszyć obrzęk wywołany przez jęczmień, możemy do tego celu wykorzystać ziemniaki. Papkę ziemniaczaną nałóż na dotknięty chorobą obszar i pozostaw na kilka minut.
Kurkuma to lecznicze zioło jest również bardzo skuteczne w tym schorzeniu. Można w domu przygotować specjalne krople do oczu zawierające kurkumę. Rozpuścić w wodzie kurkumę sproszkowaną, zagotować, odcedzić. Zakraplać oczy.
Okłady z pietruszki. Przyspieszają gojenie. Zalej garść świeżej natki pietruszki wrzącą wodą (szklanka). Moczyć gazikiem, tak jednak żeby napar nie był zbyt gorący. Trzymaj okład przez 15 minut. Powtarzaj tą czynność codziennie.
Nie wolno dotykać zmienionej chorobo powieki. Nie należy również w żadnym razie wyciskać obrzęku, aby przyspieszyć wyciek ropy. Ściskając jęczmień możesz doprowadzić tylko do pogorszenia jego stanu i rozprzestrzenienia się choroby na całe oko.
Po pierwsze warto zaznaczyć, że jęczmień często występuje u chorego kilka dni, a następnie ulega gojeniu się i powoli znika samoistnie. Jednakże czasami ta dolegliwość jest bardzo uciążliwa. Wtedy można zastosować się do powyższych rad, ale należy zaznaczyć, że zawsze warto w takiej sytuacji udać się do lekarza- okulisty.
Zobacz też:
Domowe sposoby na zmęczone i opuchnięte oczy
Uroda i wygląd - ogłoszenia
Zabiegi kosmetyczne w okolicach oczu
Co robić gdy pojawi się coś takiego na naszej powiece?
Zazwyczaj u ludzi, którzy mają jęczmień na oku tworzy się obrzęk wypełniony ropą, a wokół niego powstaje stan zapalny. Aby umożliwić ropie wypłynięcie na zewnątrz i dzięki temu szybciej powrócić do zdrowia, zaleca się stosowanie ciepłych okładów wokół dotkniętego chorobą obszaru oka.
Aby zmniejszyć stan zapalny oraz złagodzić ból, zaleca się stosowanie okładów z czystej ciepłej wody. Wacik namocz w ciepłej wodzie, lekko odciśnij i przyłóż w bolące miejsce.
Skuteczne są również liście gujawy. Trzeba ogrzać liście, zawinąć w wilgotną gazę i przykładać kilkakrotnie do bolącej powieki.
Stosowanie mokrych torebek po herbacie na dotknięte chorobą oko z może również pomóc w leczeniu jęczmienia. Dodatkowo herbata łagodzi ból i odświeża zmęczone oczy.
Aby zmniejszyć obrzęk wywołany przez jęczmień, możemy do tego celu wykorzystać ziemniaki. Papkę ziemniaczaną nałóż na dotknięty chorobą obszar i pozostaw na kilka minut.
Kurkuma to lecznicze zioło jest również bardzo skuteczne w tym schorzeniu. Można w domu przygotować specjalne krople do oczu zawierające kurkumę. Rozpuścić w wodzie kurkumę sproszkowaną, zagotować, odcedzić. Zakraplać oczy.
Okłady z pietruszki. Przyspieszają gojenie. Zalej garść świeżej natki pietruszki wrzącą wodą (szklanka). Moczyć gazikiem, tak jednak żeby napar nie był zbyt gorący. Trzymaj okład przez 15 minut. Powtarzaj tą czynność codziennie.
Nie wolno dotykać zmienionej chorobo powieki. Nie należy również w żadnym razie wyciskać obrzęku, aby przyspieszyć wyciek ropy. Ściskając jęczmień możesz doprowadzić tylko do pogorszenia jego stanu i rozprzestrzenienia się choroby na całe oko.
Po pierwsze warto zaznaczyć, że jęczmień często występuje u chorego kilka dni, a następnie ulega gojeniu się i powoli znika samoistnie. Jednakże czasami ta dolegliwość jest bardzo uciążliwa. Wtedy można zastosować się do powyższych rad, ale należy zaznaczyć, że zawsze warto w takiej sytuacji udać się do lekarza- okulisty.
Zobacz też:
Domowe sposoby na zmęczone i opuchnięte oczy
Uroda i wygląd - ogłoszenia
Zabiegi kosmetyczne w okolicach oczu
Domowe sposoby na zmęczone i opuchnięte oczy
Etykiety: domowe sposoby na zdrowie
Zdarzają się takie sytuacje kiedy nasze oczy stają przekrwione, zapuchnięte a na dodatek z widocznymi sińcami, które z całą pewnością nie dodają uroku. Są jednak na to sposoby:
Kompresy z herbaty (haber, rumianek, lipa, bławatek)
Najprostszym sposobem na sińce pod oczami są okłady z zaparzonej herbaty. Pamiętaj, że papierowa torebka może spowodować podrażnienie spojówek, dlatego lepiej przygotować napar ze specjalnie dobranych, sypkich ziół. Przestudzony napar nakładamy na zamknięte oczy przy pomocy wacików kosmetycznych.
Lód
Innym sposobem jest okład z kostek lodu. Owijamy je w kawałek gazy i kładziemy na powieki (trzymamy 5 min).
Ogórek i awokado
Na sińce i opuchliznę oczu sprawdzi się pokrojony w plastry ogórek. Podobne działanie ma też owoc awokado. Zarówno ogórek jak i awokado świetnie odżywią skórę wokół oczu, a jeśli będą dobrze schłodzone, opuchlizna zniknie bez śladu. Można też alternatywnie – wycisnąć sok ze średniego ogórka, a następnie nałóż go wacikiem kosmetycznym na oczy. Następnie trzymać przez 15 minut na oczach, po czym przemyć.
Świetlik zielarski
W aptekach spotykany w kremie lub kropelach. Jego właściwości znano już od najdawniejszych czasów, uważając, że jest to ziele "uzdrawiające oczy". Zawarte w nim kwasy, które mają działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne.
Babka lancetowata
Ma właściwości przeciwzapalne a także dużą skuteczność w likwidowaniu opuchlizny. Już w średniowieczu wykorzystywano ją właśnie w tym celu, opatrując wywarem sporządzonym z jej liści guzy i spuchnięte miejsca.
Arnika
Dobre działanie wykazuje zwłaszcza arnika górska, której popularność jako ziela medycznego jest bardzo duża, zlikwiduje sińce pod oczami oraz obrzęki skóry.
Kasztanowiec
Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodnie ściągająco.
Bez względu na to, na jaką metodę się zdecydujemy, pamiętajmy, że najlepszym lekarstwem na nasze dolegliwości jest sen.
fot. swiat-zdrowia.pl
Zobacz też:
Uroda i wygląd - ogłoszenia
Sprawdzone domowe sposoby na zmarszczki
Sprawdzone domowe sposoby na zajady. Zapobieganie i leczenie zapaleń kątów ust
Kompresy z herbaty (haber, rumianek, lipa, bławatek)
Najprostszym sposobem na sińce pod oczami są okłady z zaparzonej herbaty. Pamiętaj, że papierowa torebka może spowodować podrażnienie spojówek, dlatego lepiej przygotować napar ze specjalnie dobranych, sypkich ziół. Przestudzony napar nakładamy na zamknięte oczy przy pomocy wacików kosmetycznych.
Lód
Innym sposobem jest okład z kostek lodu. Owijamy je w kawałek gazy i kładziemy na powieki (trzymamy 5 min).
Ogórek i awokado
Na sińce i opuchliznę oczu sprawdzi się pokrojony w plastry ogórek. Podobne działanie ma też owoc awokado. Zarówno ogórek jak i awokado świetnie odżywią skórę wokół oczu, a jeśli będą dobrze schłodzone, opuchlizna zniknie bez śladu. Można też alternatywnie – wycisnąć sok ze średniego ogórka, a następnie nałóż go wacikiem kosmetycznym na oczy. Następnie trzymać przez 15 minut na oczach, po czym przemyć.
Świetlik zielarski
W aptekach spotykany w kremie lub kropelach. Jego właściwości znano już od najdawniejszych czasów, uważając, że jest to ziele "uzdrawiające oczy". Zawarte w nim kwasy, które mają działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne.
Babka lancetowata
Ma właściwości przeciwzapalne a także dużą skuteczność w likwidowaniu opuchlizny. Już w średniowieczu wykorzystywano ją właśnie w tym celu, opatrując wywarem sporządzonym z jej liści guzy i spuchnięte miejsca.
Arnika
Dobre działanie wykazuje zwłaszcza arnika górska, której popularność jako ziela medycznego jest bardzo duża, zlikwiduje sińce pod oczami oraz obrzęki skóry.
Kasztanowiec
Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodnie ściągająco.
Bez względu na to, na jaką metodę się zdecydujemy, pamiętajmy, że najlepszym lekarstwem na nasze dolegliwości jest sen.
fot. swiat-zdrowia.pl
Zobacz też:
Uroda i wygląd - ogłoszenia
Sprawdzone domowe sposoby na zmarszczki
Sprawdzone domowe sposoby na zajady. Zapobieganie i leczenie zapaleń kątów ust
Subskrybuj:
Posty (Atom)