Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby czyszczenia fug. Jak czyścić spoiny między kafelkami?

Kafelki potrafią zarówno zachwycać pięknem, czystością jak i szpecić pomieszczenie, gdy pokrywa je warstwa brudu. Ich wygląd jest ściśle związany z czystością fug. Niestety spoiny między płytkami dość szybko się brudzą, ponieważ znajdują się poniżej powierzchni kafelków. W rowkach gromadzi się woda i zanieczyszczenia co sprzyja rozwojowi pleśni. Na szczęście istnieją skuteczne domowe sposoby na czyste fugi.

Ocet
Ocet jest z jednym z najpowszechniejszych i najstarszych domowych środków czyszczących. Można samemu przygotować wodny roztwór do mycia płytek i spoin w proporcjach: jedna część octu na dwie części wody. Za pomocą szczoteczki szoruje się nim wszystkie rowki między kafelkami. Na brudniejsze miejsca stosuje się bardziej stężony roztwór octu bądź namoczony nim wacik lub szmatkę pozostawia na kilkanaście minut. Później łatwiej doczyścić przestarzały bród i osad.

Proszek do pieczenia
Kolejnym domowym sposobem na czyste fugi jest wykorzystanie proszku do pieczenia. Wystarczy go nanieść na brudne fugi i po pół godzinie zetrzeć wilgotną ściereczką. Pozostawiony proszek sam pozwala uzyskać wspaniały efekty bez szorowania. Po całej procedurze należy umyć wodą całą powierzchnię kafelków.

Soda oczyszczona
Soda oczyszczona ma znakomite działanie czyszczące zarówno stosowana samodzielnie jak i w połączeniu z octem. Warto łączyć oba składniki, dzięki temu mniej odczuwalna staje się przykra woń octu. Papkę przygotowuje się własnoręcznie z dwóch części wody, jednej części octu i jednej części sody. Zmieszane składniki w tych proporcjach tworzą wygodną w użyciu konsystencje. Papkę nakłada się na fugi i po kwadransie szoruj szczoteczką spoiny między kafelkami. Następnie zmywa się całość wodą.

Sok z cytryny
Wyciśnięty sok z cytryny to sprawdzona domowa metoda na czyste fugi. Popularny w kuchni cytrus pozwala wybielić przybrudzone spoiny między płytkami. Po nałożeniu soku z cytryny na powierzchnię fug odczekuje się 10 minut, po czym szoruje się szczoteczką. Po uzyskaniu pożądanego efektu pozostaje tylko zmyć się wodą.

Czyste kafelki to prawdziwy atut zadbanego domu. Utrzymanie estetycznego wyglądu podłóg i ścian pokrytych płytkami ceramicznymi jest pracochłonnym zadaniem, ale z pewnością się opłaca. Pamiętajmy, by podczas usuwania brudu nie uszkodzić fug. Dlatego należy unikać w domowych porządkach wszelkich ostrych narzędzi oraz szczotek o twardym włosiu.

Zobacz też:
Domowe sposoby na czyste okna
Zmiana fug między płytkami
Wykończenie podłóg oferty
Wykończenie podłóg