Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Jakie są domowe sposoby na pozbycie się kretów z ogrodu?

Krety należą do rodziny ssaków specjalizujących się w podziemnym trybie życia. Zwierzęta te dość powszechne w naszych ogrodach preferują samotny tryb życia, żywiąc się dżdżownicami, drobnymi kręgowcami i larwami owadów. Na powierzchni ziemi krety poruszają się niezdarnie, a ich oczy są nieczułe na światło. Wyposażone w silne łapki, krety potrafią wydrążyć w ciągu godziny 15 metrowy tunel o średnicy 6 cm. Tworząc siatkę kanałów potrafią zasiedlić do 6000 m² powierzchni, a niektóre kanały mają nawet 1 km długości. Budowane przez kreta kanały mają swoje funkcje. Są to głównie pułapki na dżdżownice i larwy, ale znajdują się tez spiżarnie ze zmagazynowanym pożywieniem, wyściełane mchem i sianem gniazda, a przede wszystkim pionowe studnie, sięgające wód gruntowych. Kopce kreta to nic innego jak usuwany przez nich nadmiar ziemi.


Buszujący kret w naszym ogródku może przysporzyć nie lada kłopotów. Ganiając za dżdżownicami skutecznie przekopie nam ogródek i to nie koniecznie w odpowiadający nam sposób. Walka z kretami była już opisywana i pokazywana w niejednym filmie. Od topienia ich wężem ogrodowym wetkniętym w kretowinę, poprzez materiały wybuchowe umieszczane w ich norkach.Sposób nr 1:
Ekologicznym sposobem na zwalczanie kretów jest wbijanie szklanych butelek w kretowiny, tak aby pozostawiona na zewnątrz szyjka butelki była poddawana podmuchom wiatru. Kret ma doskonały słuch i wibracja powietrza w butelce tworzy rezonans, który roznosząc się w ziemi odstrasza krety.

Sposób nr 2:
W sklepach ogrodniczych popularne są odstraszacze bazujące na karbidzie. Kilka kawałków karbidu powinno załatwić sprawę pod warunkiem, że będzie odpowiednia wilgotność, bo karbid uwalnia gaz tylko gdy ma kontakt z wodą. Za dużo wilgoci spowoduje że karbid od razu się ulotni, a kret może właśnie odwiedzać inne okolice.

Sposób nr 3:
Dawniej krety przepędzano szmatkami nasączonymi naftą. Nie chodziło by go zagazować ale zapach utrzymujący się z szmatkach na dłuższy czas odstraszał intruza. Wkładano je do kretowisk i zazwyczaj pomagało.

Sposób nr 4:
Sprawdzonym skutecznym sposobem jest zamienienie nafty rozpuszczalnikiem do farb. Ma on silniejsze eteryczne właściwości i z pewnością na wiele miesięcy kret zapamięta by się nie zapędzać w nasze strony.

Musimy pamiętać, że kret jest zwierzęciem objętym w Polsce całkowitą ochroną prawną. Ochrona nie dotyczy jedynie kretów na terenach obiektów zamkniętych, gdzie mogą powodować szkody np. na stadionach piłkarskich, na wałach przeciwpowodziowych, w ogrodach, czy w szklarniach. Nie zdefiniowaliśmy również, że kret jest szkodnikiem takim jak mysz. Kret zwalcza przecież larwy owadów, które bardziej szkodzą naszym uprawom. Zwalczając kreta dostosujmy metodę adekwatnie do tego na jaką zasłużył. Może lepiej stopniowo przekonywać go by przeprowadził się tam, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzać. W końcu krecik jest bohaterem nie jednej bajki i należy do zwierząt, które mają swój pomnik.Zobacz też:
Akcesoria ogrodowe, wyposażenie ogrodu
Ogród - centra ogrodnicze
Gryzonie - forum - pytania i odpowiedzi
Ekologiczne metody zwalczania ślimaków w ogrodzie
Sprawdzone domowe sposoby na komary, na pozbycie się i odstraszenie komarów