Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Sprawdzone domowe sposoby na komary, na pozbycie się i odstraszenie komarów

Każdy z nas wie, jak bardzo dokuczliwe mogą być komary. Miejsce ukąszeń swędzi, brzydko wygląda, a ciche bzyczenie często nie pozwala zasnąć. Rozwiązaniem może być oczywiście zakup odpowiedniego środka chemicznego rozpylanego na skórę lub elektryczne odstraszacze komarów, które chronią cały dom lub mieszkanie. Jednak istnieje też wiele domowych sposobów na pozbycie się lub odstraszenie tych uciążliwych insektów. Najpierw jednak kilka ciekawostek.

Ciekawostki o komarach

Krwią żywią się tylko samice komarów. Samce (te większe) żywią się nektarem kwiatów i giną od razu po kopulacji.

Jaja komarów muszą przebywać w ciepłym i wilgotnym środowisku, a larwy dojrzewają w wodzie. Dlatego najwięcej komarów spotyka się tam, gdzie są wody stojące - jeziora, oczka wodne, a nawet stojąca woda w beczce.

Komar na skórzeKomary przyciągane są przez kilka czynników. Po pierwsze, komary widzą ciepło ludzkiego (czy zwierzęcego) ciała. Potrafią też wyczuć pot ludzki i wyższe stężenie dwutlenku węgla spowodowane wydychanym powietrzem.

Samica komara najpierw przekłuwa skórę, a potem do ciała ofiary wpuszcza ślinę z substancją, która zapobiega krzepnięciu krwi. Ta właśnie ślina powoduje podrażnienie ciała, które objawia się powstaniem zaczerwienienia i krosty.

Domowe sposoby na komary

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na pozbycie się i odstraszenie komarów domowymi sposobami:

- przyjmowanie witaminy B6, która powoduje zmianę zapachu potu człowieka, tak, że jest on mniej atrakcyjny dla komarów
- smarowanie się olejkami eterycznymi - waniliowym (do ciast) lub cynamonowym. Z uwagi na szybkie parowanie trzeba się smarować raz na pół godziny
- pokrojona cebula na parapecie otwartego okna
- jedzenie czosnku i cebuli - podobnie jak witamina B6 - zmieniają skład i zapach potu czyniąc go nieprzyjemnym dla komarów
- trzymanie w domu (przy oknach lub balkonach) roślin: pelargonie, kocimiętka, bazylia, liści pomidora
- trzymanie gąbek nawilżonych octem przy łóżku lub na parapecie

Zobacz też:
Sprawdzone sposoby na ukąszenia komarów
Domowe sposoby na mole ubraniowe