Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Sposób na domowe piwo - warzenie piwa w domu - krok po kroku

Każdy amator dobrego piwa z pewnością nie raz marzył o możliwości uwarzenia własnego trunku. Cały proces jest dosyć skomplikowany i czasochłonny, jednak na szczęście, od kilku lat na rynku zaczęły być dostępne są tak zwane ekstrakty piwa, które upraszczają proces i umożliwiają każdemu, kto ma trochę chęci, na uwarzenie własnego piwa w domu. Poniżej prezentuję potrzebne składniki i sam proces warzenia trunku.

Domowy sposób na piwo

Domowe piwoDo uwarzenia pierwszego piwa będziemy potrzebować następujących składników i przyrządów:
- pojemnik fermentacyjny (plastikowe wiadro o pojemności ponad 30 litrów, najlepiej z kurkiem do zlewania piwa i pokrywką zaopatrzoną w rurkę fermentacyjną)
- ekstrakt piwa (puszka z ekstraktem słodowym wymieszanym z chmielem po odparowaniu większości wody)
- droższe piwowarskie (zazwyczaj są dołączane do ekstraktu)
- 20 litrów wody (najlepiej źródlanej)
- kilogram cukru
- 45 butelek od piwa
- termometr do cieczy
- kapsle
- kapslownica (może być zwykła, młotkowa)
- środek do odkażenia pojemnika fermentacyjnego (może być pirosiarczan sodu)

Koszt całości powinien zamknąć się w 180 zł, co powoduje, że początkowy koszt wyprodukowania jednej butelki domowego piwa wyniesie 4 zł. Jednak do każdej kolejnej warki będziemy potrzebować już tylko składników, co zmniejszy koszt do 90 zł (2 zł za butelkę).

Cały proces warzenia piwa trwa 3 tygodnie i rozpoczyna się od wymieszania ekstraktu piwa z wodą, cukrem i drożdżami w pojemniku fermentacyjnym. Ekstrakt piwa należy najpierw podgrzać, dzięki czemu będzie bardziej płynny. Równocześnie gotujemy 2-3 litry wody, do wrzątku wsypujemy kilogram cukru, a później podgrzany ekstrakt. Całość mieszamy i po ostudzeniu wlewamy do pojemnika fermentacyjnego (pojemnik powinien być wcześniej dokładnie umyty i odkażony środkiem dezynfekującym, ponieważ ewentualne bakterie mogą zakazić warkę i spowodować, że piwo będzie kwaśne). Pojemnik uzupełniamy 20 litrami czystej wody (najlepiej źródlanej).

Kolejnym etapem jest wsypanie drożdży fermentacyjnych. Jednak wcześniej należy upewnić się, że temperatura wewnątrz pojemnika mieści się w zdefiniowanych granicach (zazwyczaj 21-28 stopni). Po wymieszaniu drożdży pojemnik zamykamy i pozostawiamy na 5-7 dni. Ważne jest, żeby temperatura w pomieszczeniu znów mieściła się w określonym przedziale (zazwyczaj temperatura w mieszkaniu jest odpowiednia).

Po ustaniu fermentacji (gdy przez rurkę fermentacyjną przestanie uciekać dwutlenek węgla) piwo należy przelać do odkażonych butelek, do każdej wsypując po łyżeczce cukru. Butelki należy odkazić, najlepiej wyprażając je w piekarniku, w temperaturze 150 stopni. Po przelaniu butelki kapslujemy i trzymamy w pokojowej temperaturze przez 14 dni. Po tym czasie piwo nadaje się już do spożycia. Warto jednak poczekać jeszcze kilka tygodni, gdyż im dłużej piwo leżakuje, tym jest lepsze.

Piwo warzone domowym sposobem z ekstraktu ma trochę inny smak niż to kupowane w sklepie i z pewnością przypadnie do gustu amatorom niszowych browarów.

Zobacz też: blog o piwie