Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny?

Posiadacze okapu kuchennego, który nie jest wyposażony w filtr, mają często problem z jego myciem. Z zewnątrz estetyczny, ale wystarczy spojrzeć do środka i pojawia się horror. Oblepione brązowym mazidłem łopatki wentylatora jak również jego okolice stają się mało estetyczną ozdoba naszej kuchni. Podobnie jest z wentylatorami założonymi na ciągi wentylacyjne, a nawet pozbawione wentylatorów kratki wywietrznika. Brązowa oleista maź łatwo przyswaja kurz co skutecznie korkuje nam przepływ powietrza i hamuje funkcje do zera, a z czasem może nawet spowodować poważne uszkodzenia.
Demontaż okapu nie zawsze wchodzi w grę. Możemy oczywiście spróbować, ale zawsze istnieje ryzyko, że ponowne złożenie może nam się nie udać.

Czyszczenie okapu:

Sprawdzonym domowym sposobem czyszczącym jest rozpuszczalnik do farb. Możemy użyć dowolnego, jaki jest w domu, najtańszego, lub po prostu benzynę lakowa, niezbędny będzie też mały pędzelek do farb, może być płaski (najwygodniej będzie nam użyć pędzelka o wielkości ok. 2 cm). Wlewamy do miski rozpuszczalnik. Wielkość miski powinna być uzależniona od naszych zdolności do zachlapania tego co nie jest myte. Najczęściej wentylator jest odwrócony pod okapem kuchennym i „zdolni” mogą upaćkać całą kuchnię. Pędzelek z rozpuszczalnikiem szybko i dokładnie pozbawi kleistej mazi wszystkie miejsca. Łatwo pousuwa brud w mało dostępnych miejscach. Po wyczyszczeniu brudu warto przemyć czyszczone miejsca wodą z płynem do mycia naczyń. Pamiętajmy też aby przewietrzyć kuchnię zanim zaczniemy gotować.
Miseczkę z rozpuszczalnikiem odstawiamy na jakiś czas by brudny osad pozostał na dnie. Po kilku godzinach czysty rozpuszczalnik możemy zlać do butelki by go wykorzystać do następnego mycia.


Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Domowe sposoby czyszczenia fug. Jak czyścić spoiny między kafelkami?
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania