Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Skuteczne domowe sposoby na czyste okna

Mycie okien to nie taka prosta sprawa, jak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Czyste szyby są wizytówką każdego domu, wpuszczają do środka światło, a cały dom zyskuje na przytulności. Okna można myć przy pomocy dostępnych detergentów, ale także możemy skorzystać ze sposobów naszych babć (znacznie tańszych). Istnieje kilka metod skutecznego mycia okien i szyb, poczynając od gazet, a kończąc specjalnej szmatce (z mikrofibry). Najważniejsze, aby rezultatem naszych działań były przezroczyste szyby, koniecznie bez smug.

Mycie okien jest czasochłonne. Wiele osób odkłada to praktycznie do ostatniej chwili i decyduje się na mycie tylko wtedy, gdy zbliżają się jakieś większe święta. Wystarczy jednak zastosować się do naszych porad, a z pewnością mycie okien stanie się dużo prostsze i przyjemniejsze. W końcu to właśnie okna najbardziej rzucają się w oczy zarówno domownikom, jak również gościom. Warto więc zadbać o to, aby były "reprezentacyjne".

Stare gazety
Starych gazet używały już nasze babcie. Najpierw używamy ich na mokro (wodą z dodatkiem detergentu lub octu), a następnie na sucho. Farba drukarska powinna się rozmazywać na szybach, ale wcale tak się nie dzieje. Jest to doskonały środek czyszczący, kto raz spróbuje tego sposobu pozostanie mu wierny na zawsze.

Tkaniny do czyszczenia

Ważne jest również, aby wybrać do polerowanie odpowiednią szmatkę. Nie może być zbyt sztywna , ponieważ łatwo mogłaby zarysować szkło. Najlepiej sprawdzają się miękkie tkaniny, dobrze ściągające wodę i brud (ircha czy mikrofibra).

Gliceryna
Przy czyszczeniu można dolać do wody płynu do płukania tkanin lub gliceryny. Dzięki temu na powierzchni szyby powstaje powłoka, która zapobiega osiadaniu kurzu. Poza tym okno ładnie pachnie.

Sposób na smugi
Jak zniwelować powstawanie smug? Pojawiają się one niestety niezależnie od zastosowanej metody. Dlatego nigdy nie powinniśmy czyścić szyb w słońcu – wtedy woda z detergentem szybko wysycha i trudno nam wypolerować szklane powierzchnie. Lepiej za mycie okien zabrać się wcześnie rano lub późnym wieczorem. Aby ułatwić sobie pracę i nie zastanawiać się, po której stronie się znajdują, możemy czyścic jedną stronę szyby pionowo, a drugą poziomo. Wtedy patrząc pod światło z łatwością stwierdzimy, po której stronie szyby znajdują się smugi.

Nylonowe rajstopy

Do polerowania szyb idealnie nadają się także stare nylonowe rajstopy. Nylon, dzięki swej strukturze, doskonale usuwa ze szkła wszelkie smugi.


Źródło zdjęcia: www.we-dwoje.pl

Zobacz też:
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania
Sprzątanie - usługi