Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to niekontrolowane i bezwiedne oddawanie moczu spowodowane nadpobudliwością mięśni pęcherza, chorobami układu nerwowego lub osłabieniem mięśni dna miednicy. Tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet, szczególnie narażone są starsze wieloródki. Obok specjalistycznej opieki medycznej wiele pań szuka naturalnych metod pomagających zwalczyć krępującą dolegliwość.

Mięśnie dna miednicy otaczające ujście pęcherza moczowego wiotczeją z wiekiem, natomiast podczas ciąży i porodu poddawane są szczególnie silnym obciążeniom. Grupami ryzyka są także wieloletni palacze, osoby nadmiernie spożywające alkohol, chorujące na mukowiscydozę, cukrzycę, kamicę nerkową, przechodzące zakażenia dróg moczowych lub z zespołem metabolicznym. Problem może dotyczyć pacjentów, którzy mieli wykonywane zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu bywa kłopotliwą i wstydliwą dolegliwością szczególnie w sytuacjach wywołujących zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej np. podczas kaszlu, kichania, śmiechu i aktywności fizycznej. Duże trudności sprawia utrzymanie w czystości okolic intymnych, zaburzone są kontakty seksualne i ograniczane jest życie towarzyskie. Dlatego zarówno wizyta u urologa i/lub ginekologa jak i domowe sposoby na nietrzymanie moczu ogrywają ważną rolę w leczeniu schorzenia oraz uzyskiwaniu poprawy.

Ćwiczenia Kegla
Systematyczne wykonywanie ćwiczeń opracowanych przez Arnolda Kegla pozwala wzmocnić mięśnie dna miednicy. Proste, nie obciążające czasowo ćwiczenia poprawiają kondycję szczególnie mięśnia łonowo-guzicznego (łac. musculus pubococcygeus). Najlepsze efekty obserwuje się w łagodnym nietrzymaniu moczu, jednak w innych przypadkach można doczekać się również poprawy. Proponowane schematy ćwiczeń wzmacniających nadają się do wykonywania niemal wszędzie. Warto spróbować codziennie trenować partię mięśni, powtarzając poniższe ćwiczenia przynajmniej 6-10 razy. Można to sobie ułatwić ćwicząc podczas regularnie prowadzonych czynności, jak mycie rąk, oglądanie ulubionego serialu, korzystanie z komputera.

Ćwiczenie 1.
W pozycji siedzącej z lekko rozchylonymi kolanami wykonuje się zaciskanie mięśni wokół odbytu. Wyobraź sobie, że starasz się powstrzymać oddanie gazów czy stolca. Pośladki, nogi i brzuch powinny zostać nieruchome.

Ćwiczenie 1.
Siedząc wygodnie z lekko rozchylonymi nogami wykonuje się napinanie mięśni jak podczas powstrzymywania oddawania moczu. Nie napinaj mięśni pośladków, nóg i brzucha, powinny one zostać nieruchome.

Obydwa ćwiczenia należy wykonywać na dwa sposoby z powolnymi i szybkimi skurczami mięśni. W powolnym skurczu zaciska się mięśnie, wytrzymując 5 sekund, po czym następuje rozluźnienie. Czynność powtarza się minimum 5 razy. Z kolei w szybkim skurczu żwawo zaciska się mięśnie, a potem rozluźnia. Powtarza się przynajmniej 5 razy. Stopniowo można zwiększać ilość powtórzeń do 10 razy i czas wytrzymywania powolnego skurczu.

"Stop-test"
Innym domowym sposobem na nietrzymanie moczu jest robienie "stop-testu". Podczas oddawania moczu na chwilę przerywa się strumień wypływającego moczu. Później rozluźnia się mięśnie i opróżnia całkowicie pęcherz. "Stop-test" wykonuje się najwyżej dwa razy w tygodniu. Częstsze próby czynności mogą zwiększać ryzyko zakażeń układu moczowego.

Staraj się zaciskać mięśnie dna miednicy podczas kaszlu, kichania, śmiechu, podnoszenia ciężkich przedmiotów i biegania. Nawet jeśli, nie widzisz efektów ćwiczeń, kontynuuj je, aby nie pogłębić wiotkości mięśni.

Zwalczanie zaparć
Zaparcia mogą być przyczyną nietrzymania moczu. Także same w sobie są dolegliwością, którą należy zwalczać. Dlatego warto spożywać więcej potraw o wysokiej zawartości błonnika jak owoce, warzywa, produkty z pełnoziarnistych zbóż oraz pić dużo płynów. Znaczącą rolę odgrywa nie wstrzymywanie oddawania stolców, ponieważ prowadzi to do czynnościowych zaparć.


Regularne oddawanie moczu

Zadbaj o regularne oddawanie moczu. Zbyt długie powstrzymywanie fizjologicznych potrzeb bywa przyczyną zakażeń i nadmiernego rozciągania pęcherza. W czasie przepełnionego pęcherza i przy słabych mięśniach zwieraczy w chwili kaszlu, kichania lub śmiechu może dojść do mimowolnego wycieku moczu. Korzystaj z toalety, kiedy czujesz parcie, a także przed snem, wysiłkiem i przyjmowaniem posiłków. Najlepiej zaplanować i przestrzegać regularnego oddawania moczu co 3-6 godziny w siągu dnia. Na początku można korzystać z toalety w krótszych odstępach, po czym stopniowo wydłużać przerwy.

Żurawina
Spożywanie świeżych bądź suszonych owoców żurawiny oraz przetworów z niej zrobionych zaleca się osobom o nadmiernie kwaśnym odczynie moczu. Podobnie sok z żurawin korzystnie wpływa na nabłonek dróg moczowych, przeciwdziała stanom zapalnym i wytrącaniu się kryształów soli mineralnych.

Bezwiedne oddawanie moczu podczas wysiłku to dolegliwość, na którą cierpi około 3 mln Polek. Oprócz domowych sposobów na nietrzymanie moczu nie można zapomnieć o stosowaniu wkładek, podkładek urologicznych bądź pieluch i pieluchomajtek przy bardziej nasilonym schorzeniu. Wkładki anatomiczne pomagają zachować codzienną higienę miejsc intymnych. Są cienkie, całkowicie niewidoczne pod ubraniem, komfortowe, jednocześnie wchłaniając wilgoć oraz neutralizując nieprzyjemny zapach.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zaparcia
Domowe sposoby obniżające ciśnienie krwi