Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na chrypkę.

Jesienna słota sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Uczucie nieprzyjemnego drapania w gardle, zmieniona barwa głosu są częstymi objawami wirusowego zapalenia krtani. Na szczęście istnieją domowe sposoby zwalczające chrypkę. Naturalne metody pozwalają szybciej odzyskać sprawność mowy zaburzoną zarówno z powodu infekcji jak i nadmiernej eksploatacji strun głosowych, nadużywania alkoholu, wdychania dymu tytoniowego lub zanieczyszczeń powietrza.

Odpoczynek
Mając chrypkę chcąc nie chcąc trzeba uzbroić się w cierpliwość i dać odpocząć strunom głosowym. Zachowanie milczenia pomoże skrócić czas występowania przykrego objawu.

Nawilżanie powietrza
Chrypka może być także wynikiem oddychania przesuszonym powietrzem. Szczególnie narażeni są mieszkańcy bloków z centralnym ogrzewaniem w okresie jesienno-zimowy. Włączone kaloryfery, szczelne okna i rzadko wietrzone pomieszczenia stwarzają niekorzystny mikroklimat dla organizmów. Przyczyniają się do większej podatności na infekcje i choroby alergiczne.

Inhalacje
Świetną skuteczną metodą w walce z zachrypniętym głosem jest stosowanie inhalacji. Szczególnie polecane jest spokojne wdychanie oparów powstających z przygotowanego roztworu sody oczyszczonej. Do jego sporządzenia potrzebujemy garnek z litrem wrzącej wody oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. Chrypę likwidują też inhalacje z soli emskiej lub picie tabletek emskich rozpuszczonych w wodzie z dodatkiem mleka. Środek znosi obrzęk strun głosowych, dzięki czemu głos odzyskuje prawidłowe brzmienie. Pomaga także przy suchym, męczącym kaszlu, ułatwia odkrztuszanie.

Siemię lniane
Picie naparów z siemienia lnianego pozwala zwalczyć chrypę. Siemię lniane posiada również korzystne łagodzące właściwości dla przewodu pokarmowego. Przynosi natychmiastową ulgę dla podrażnionej błony śluzowej gardła. Picie naparów z tradycyjnego siemienia lnianego lub mielonego zapewnia odpowiednie nawilżenie i osłonę. Od lat z powodzeniem jest stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego.

Płukanie gardła
Starym dobrym domowym sposobem na chrypkę i ból gardła jest płukanie gardła solą spożywczą. Roztwór sporządzony z soli kuchennej i wody ma właściwości bakteriobójcze. Obniża pH jamy ustnej, przez co stwarza niekorzystne warunki do wzrostu bakterii. Do jego wykonania wystarczy pół łyżeczki soli na pół szklanki letniej wody. Najlepiej płukać trzy razy dziennie. Równie polecaną metodą zwalczającą chrypkę jest płukanie gardła naparem z szałwii, tymianku lub rumianku. Zioła te mniej podrażniają błonę śluzową jamy ustnej i są przyjemniejsze w smaku. Należy pamiętać, aby płyny do płukania miał temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.

Ssanie
Szałwia, rumianek, tymianek i podbiał dostępne są w sprzedaży w postaci herbatek do picia oraz przeróżnych specyfików zawierających z nich ekstrakty, począwszy od cukierków przez pastylki do ssania po olejki aromatyczne. Ssanie co trzy cztery godziny tabletek z wyciągami z ziół pomaga szybciej pozbyć się bólu gardła i chrypki.

Picie

W czasie chrypki warto spożywać dużą ilość ciepłych płynów. Można pić między innymi herbatę z cytryną lub imbirem, rzadsze zupy. Nie do przecenienia w czasie infekcji górnych dróg oddechowych są zalety tropikalnych owoców. Mango, ananas, cytrusy zawierają bogactwo witamin i minerałów. Najlepiej przygotować własnej roboty sok wyciśnięty z owoców lub spożywać je w surowej postaci.

Domowych sposobów na chrypkę jest wiele, ale zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego w okresie, w którym jesteśmy szczególnie podatni na niesprzyjające działanie warunków atmosferycznych, warto nosić ciepłą czapkę, szalik, nieprzemakalne obuwie. Ważne jest hartowanie organizmu dzięki umiarkowanej, regularnej aktywność na świeżym powietrzu i nieprzegrzewaniu mieszkań.

Zobacz też:
Domowe sposoby na katar - skuteczne porady jak zwalczyć przykry objawy infekcji górnych dróg oddechowych
Domowe sposoby na ból gardła
Które soki są najlepsze: w kartonach, butelkach czy z własnej produkcji?