Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na katar - skuteczne porady jak zwalczyć przykry objawy infekcji górnych dróg oddechowych.

Choć pradawna mądrość głosi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni, to do dziś podejmuje się różnych metod walki z uciążliwą dolegliwością. Istnieje wiele domowych sposobów łagodzących objawy infekcji górnych oddechów. Katar niealergiczny najczęściej wywoływany jest przez wirusy, dlatego dobrym wyjściem okazuje się sięganie po naturalne metody. Nie zaleca się przyjmowania antybiotyków, a nagminnie i przewlekłe używanie kropli do nosa obkurczających naczynia krwionośne często uszkadza śluzówki. Jakie zatem sposoby są szczególnie polecane na katar?

Przede wszystkim od chusteczek do nosa mogą uwolnić inhalacje z olejków eterycznych. Aby wykonać parówkę, pomocne jest naczynie z wrzątkiem, do którego wpuszcza się kilka kropel olejku np. eukaliptusowego, kamfory bądź amolu. W odległości 10-15cm nad powierzchnią roztworu wdycha się aromatyczne opary. Najlepiej wdychać powietrze nosem i wypuszczać ustami. Można nakryć głowę ręcznikiem bądź bawełnianą ściereczką, by opary tak szybko się nie ulatniały i skuteczniej trafiły do dróg oddechowych. Ewentualnie wykorzystuje się działanie wdychanych kropli miętowych, umieszczanych na mocno rozgrzanej łyżeczce.

Nasze babcie pokładały duże nadzieje w nalewce z bursztynu. Do dziś stosuje się ją przy bólach migrenowych, reumatycznych, nadciśnieniu oraz regulacji pracy nerek. 2,5dag potłuczonego bursztynu zalewa się 0,25l czystego spirytusu i pozostawia na 10 dni. Uzyskana zlewka z nad osadu przechowuje się w ciemnym szkle oraz zacienionym miejscu. Bursztyny można zalewać dwukrotnie po ponownym rozdrobnieniu tłuczkiem. Domowym sposobem na katar jest nacieranie nalewką czoła lub karku, choć bywa także stosowana wewnętrznie.

Równie ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w sypialni. Dbają o nią zautomatyzowane nawilżacze, ale można samemu tym się zająć, wieszając mokre ręczniki na grzejącym kaloryferze lub montując na nim zbiornik na wodę. Pamiętajmy wówczas o częstej wymianie wody, niedopuszczeniu do rozwoju pleśni, grzybów i regularnym pozbywaniu się kurzu.

Nie do przecenienia bywa picie gorącej herbaty z cytryną, ciepła rozgrzewająca kąpiel oraz wylegiwanie się w łóżku w ciepłej piżamie i w skarpetkach. Nikogo nie trzeba przekonywać, że długi sen poprawia samopoczucie. Jeśli masz problemy z zaśnięciem z powodu blokady nosa, wypróbuj chrzan albo czosnek. Wdychanie ich ostrej woni ułatwia pozbycie się nawet intensywnego kataru. Warto umieścić je np. na nocnym stoliku lub koło poduszki. Alternatywą może być dodawanie startego chrzanu zamiennie ze zmiażdżonymi bądź posiekanymi ząbkami czosnku do każdego posiłku.

Wiele osób poleca domowy skuteczny sposób na katar, jakim jest herbatka z majeranku. Aby ją sporządzić, wystarczy do filiżanki z wrzątkiem wsypać łyżeczkę tej przyprawy, przykryć talerzykiem i po kwadransie pić drobnymi łyczkami. Pomocne są również inne przyprawy, takie jak imbir, pieprz cayenne i curry, które chętnie dodaje się do przygotowywanych dań.

Od wieków znane było skuteczne działanie cebuli. Spożywanie jej w surowym stanie, a także po obróbce termicznej jest dobrą metodą łagodzącą objawów infekcji. Świetnym rozwiązaniem okazuje się picie syropu z odstawionej na kilka dni posiekanej cebuli zasypanej cukrem lub spożywanie wywaru ze świeżo sparzonych plastrów.

Sprawdza się w walce z niedrożnym nosem zakraplanie ciepłą wodą z solą. Do przygotowania roztworu stosuje się proporcje - jedna łyżka soli kuchennej na szklankę letniej wody. Następnie za pomocą kroplomierza wpuszcza się po jednej kropli do każdej z dziurek. Można spróbować wziąć przy tym głęboki wdech nosem, żeby kropla wniknęła głęboko w nozdrza, po czym należy wydmuchać nos. Woda z solą ułatwia wysmarkanie, pozwoli pobyć się toksyn, a obniżając pH działa bakteriobójczo.

Podejmując leczenia uciążliwego kataru, nie zapominaj o piciu dużej ilości płynów, czy to w postaci zup, herbat ziołowych, kojącego mleka z miodem itp. specyfików. Powodzenia!

Zobacz też:
Domowe sposoby na zdrowie rodziny