Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na czyszczenie srebra. Sprawdzone metody pozbycia się nalotu ze srebrnej biżuterii.

Srebro jest jednym z częściej wykorzystywanych szlachetnych metali do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. W jubilerstwie cieszy się ogromną popularnością, gdyż utrzymywane w czystości błyszczące dodatki potrafią być wspaniałym wykończeniem codziennego ubioru, sprawdzają się także przy bardziej wyszukanych okazjach. Niestety powierzchnia nawet nieużywanych przedmiotów wykonanych ze srebra pokrywa się z czasem nalotem za sprawą między innymi dwutlenku siarki, obecnego w atmosferze. Dodatkowo niekorzystnie na biżuterię wpływają tłuste kosmetyki, perfumy i lakiery do włosów. Jak zatem należy pielęgnować kosztowne ozdoby, by dłużej wyglądały jak nowe?

Przede wszystkim przed wykonywaniem prac domowych warto zdjąć biżuterię, aby niepotrzebnie nie narażać jej na działanie środków czyszczących, piorących czy konserwujących. Zwłaszcza pierścionki i obrączki noszone na palcach są bardziej podatne na uszkodzenia, utratę blasku oraz gładkiej powierzchni.

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych metod przywracających srebrnym przedmiotom naturalny kolor i połysk. Domowymi sposobami czyszczenia srebra są mechaniczne oraz chemiczne zabiegi. Często pozbywa się niechcianego nalotu przez delikatne szorowanie biżuterii pastą do zębów. Pozwala to zlikwidować osad począwszy od jasno żółtego poprzez rudy, zielony, szary i czarny włącznie. Jednak twarde szczotki mogą przyczynić się do powstania zarysowań powierzchni ozdób. Stąd wykorzystywane są mniej traumatyczne dla metalu procedury, które pozwalają wyczyścić nawet najdrobniejsze zakamarki.

Sprawdzonym domowym sposobem na pozbycie się nalotu ze srebra bez obawy przed zniszczeniem jest stosowanie roztworu solnego. W metodzie tej wykorzystuje się zachodzącą reakcję chemiczną. Aby pozbyć się osadu ze srebrnych przedmiotów, potrzebujemy: naczynie z tworzywa sztucznego lub szkła, folię aluminiową do wyściełania spodu i częściowo boków pojemnika, ciepłą wodę najlepiej destylowaną oraz sól kuchenną. Przy sporządzaniu roztworu zachowuje się proporcje - 5 łyżek soli na 1 litr wody. Przed umieszczeniem srebrnej biżuterii, naczyń bądź sztućców należy umyć je wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pozbywa się wówczas tłuszczu, wosku, kurzu itp. zabrudzeń. W zależności od ilości nalotu pozostawia się przedmioty w roztworze soli kuchennej na kilka minut bądź godzin. Reakcja może zachodzić dość gwałtownie i bywa widoczna gołym okiem. Po wyjęciu srebra najlepiej umyć go namydloną gąbeczką, opłukać ciepłą wodą i osuszyć.

Innym domowym sposobem na czyszczenie srebra jest stosowanie roztworu wodnego sody i octu. Postępuje się podobnie, jak podczas przygotowywania płukanki z soli kuchennej, tym że zamiast soli do sporządzenia roztworu dobiera się na 1 litr wody po jednej łyżce sody i octu. Przedmioty zanurza się w cieczy na kwadrans, następnie przemywa letnią wodą.

Do czyszczenia wykorzystuje się także czystą wódkę, coca-colę lub ostudzoną wodę po gotowanych ziemniakach. W tych płynach umieszczanych w szklanych pojemnikach bez wykładania ich aluminiową folią pozostawia się srebro na koło 12 godzin następnie przemywa wodą. Pamiętajmy, że wykorzystana wódka czy cola nie nadaje się do spożycia. Chrońmy najmłodszych przed pomyłkowym połknięciem!

Srebrna biżuteria bywa również przez niektórych prana w pralce wraz z bielizną. To dość ryzykowna metoda czyszczenia i wymaga rzetelnego zabezpieczenia drobnych elementów w materiałowym woreczku. Temperatura nie powinna być wyższa niż 40 stopni Celsjusza. Nie należy w ten sposób czyścić korali ani pereł.

Aby dłużej móc cieszyć się blaskiem srebrnej biżuterii, również ważne jest jej odpowiednie przechowywanie. Najlepiej w tym celu sprawdza się osobna szkatułka, pudełko lub zamknięte torebki foliowe tzw. dilerki. Co bardziej zapobiegliwi owijają każdy wyrób w cienką bibułkę albo miękki kawałek tkaniny. Także warto wspomnieć, że przedmioty z organicznymi kamieniami takimi jak perły czy korale powinny być przechowywane oddzielnie. Istotne, by nie umieszczać srebrnych przedmiotów w miejscach wilgotnych bądź rzadko wietrzonych. Pozwoli to na dużej zachować im swój piękny połysk.

Zobacz też:
Domowe sposoby na czyszczenie aluminiowych garnków
Ślubna biżuteria nie tylko ze srebra
Jak wybrać pierścionek zaręczynowy