Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Sprawdzone domowe sposoby na zajady. Zapobieganie i leczenie zapaleń kątów ust.

Osoby nigdy wcześniej nie mające problemów z zajadami, nie przypuszczają, jak męczące bywają ich powroty. Zapalenie kątów ust pojawiają się pod postacią nadżerek lub głębszych owrzodzeń. Mogą być wywoływane przez drożdżaki, nowotwory, alergie lub choroby zakaźne, w przebiegu których występuje spadek odporności organizmu. Czynnikami sprzyjającymi nawracającym zajadom są używanie protez dentystycznych, niedobór witamin grupy B, a także cukrzyca i długotrwała antybiotykoterapia. Jakie są domowe sposoby skuteczne w walce z popękanymi kącikami ust? Które metody warto wypróbować, aby przyspieszyć kurację i zapobiegać ponownemu powstawaniu zajadów.

Pierwszym krokiem do odzyskania zdrowych, niepopękanych warg jest zwalczanie awitaminozy. Bogatym źródłem witamin z grupy B, głównie B2 jest nabiał, drożdże piekarskie, mięso, wątroba, ryby, awokado oraz groch i fasola. Można także stosować dostępne bez recepty tabletki z drożdży.

Warto podkreślić, że szybsze gojenie się pęknięć naskórka zapewnia zachowanie higieny. Nie należy dotykać, rozdrapywać strupa, aby nie doprowadzić do nadkażenie ran bakteriami. Unikaj oblizywania warg, używaj pomadki ochronnej. Niekorzystne działanie ma suchy, silny wiatr i palące słońce.

Na miejsca pęknięć kątów ust można nakładać łagodzące, tłuste kremy z witaminą A i E bądź masło lub oliwę z oliwek. Lekko ściągająco działa maść cynkową. Także sok z liści aloesu i świeżego ogórka dzięki właściwościom kojącym bywa chętnie polecany.

Sprawdzonym domowym sposobem na zajady jest miód. Może przynieść ulgę i szybsza wygojenie zapalenia kątów ust papka z polopiryny. Łatwo ją przygotować samemu. Wystarczy tabletkę pokruszyć i rozpuścić w niewielkiej ilości wody, następnie nałożyć na chorobowo zmienioną skórę.

Jak widać wiele jest metod zapobiegania i leczenia kątów ust. Warto samemu je wypróbować. Są one szczególnie zachwalane przez osoby je stosujące. Mogą przynieść ulgę oraz wyraźną poprawę, pozwalając na długo zwalczyć nawroty.

Zobacz też:
Domowe sposoby na opryszczkę wargową
Domowe sposoby na lekkie oparzenia skóry
Kosmetyki naturalne z witaminami