Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Sprawdzone domowe sposoby na lekkie oparzenia skóry

Oparzenia dzielą się w zależności od głębokości uszkodzenia skóry na I, II, III i IV stopnia. Najcięższe są oparzenia III i IV stopnia - dochodzi tu do zwęglenia części skóry (a nawet mięśni i kości - przy IV stopniu), co zazwyczaj pozostawia nieodwracalne blizny. Poparzenia II stopnia obejmują naskórek i część skóry właściwej. Goją się szybciej (kilka tygodni), mogą pozostawiać blizny. Oparzenia I stopnia dotyczą jedynie naskórka. Goją się po kilku dniach i nie pozostawiają blizn.

Na stopień uszkodzenia ciała wpływa też powierzchnia oparzenia. Nawet oparzenie I stopnia może być groźne, jeżeli dotyczy dużej powierzchni skóry. Przyjmuje się, że pogotowie należy wezwać przy następujących przypadkach:
- gdy oparzenie I stopnia obejmuje 30% powierzchni ciała,
- gdy oparzenie II stopnia obejmuje 20% powierzchni ciała,
- gdy oparzenie III i IV stopnia obejmuje 5-10% powierzchni ciała.
Źródło -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Oparzenie

Oparzenie skóryW pozostałych przypadkach możemy poradzić sobie z oparzeniem domowymi sposobami. Przede wszystkim, od razu po kontakcie z źródłem oparzenia należy przemywać oparzone miejsce chłodną wodą, nawet przez kilkanaście minut, aż do ustania bólu. Jest to ważne, ponieważ chłodna woda nie tylko koi ból, ale też zatrzymuje postępujące uszkodzenia skóry. Nie należy stosować lodowatej wody lub lodu, gdyż zbyt duże zimno może wywołać dodatkowe uszkodzenia. Po przemyciu wodą na ranę należy nałożyć wilgotny opatrunek z jałowej gazy.

Po kilku godzinach możesz przemyć miejsce oparzenia wodą z mydłem, co zmniejszy ryzyko infekcji. Po kilku dniach, by przyspieszyć proces gojenia, możesz zastosować okład z aloesu, który ma właściwości znieczulające i pomaga w gojeniu rany.

Należy unikać kontaktu miejsca oparzenia z brudem i uszkodzeniami mechanicznymi. Bezwzględnie nie należy przekłuwać pęcherzy, gdyż zwiększa to ryzyko zakażenia i może przyczynić się do powstania brzydkiej blizny. Nie powinno się też smarować miejsca oparzenia różnymi wynalazkami, w tym jogurtami, czy białkiem kurzym, szczególnie od razu po oparzeniu. Tłuszcz może odizolować miejsce oparzenia i zmniejszyć szybkość chłodzenia rany, a wszelkie inne tego typu środki mogą wywołać zakażenie (nie są sterylne).