Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Sprawdzone domowe sposoby na oparzenia słoneczne skóry

Na czym polega oparzenie słoneczne

Oparzenie słoneczne powstaje na skutek nienaturalnie długiej lub intensywnej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne (szczególnie na promieniowanie o długości fal UVA i UVB). Oparzenia mają różne stopnie i objawy. Najniższym stopniem oparzenia jest opalenizna. To nic innego jak reakcja obronna skóry na nadmierną dawkę promieniowania słonecznego. Organizm broniąc się przed zbyt dużym promieniowaniem zwiększa ilość melaniny - barwnika, który absorbuje promienie UV.

Oparzenia słoneczne I stopnia charakteryzują się dużym zaczerwienieniem i nabrzmieniem skóry. Przy oparzeniach II stopnia powstają już pęcherze. Skóra piecze i swędzi zarazem. Po kilku dniach złuszcza się naskórek.

Oprócz samych oparzeń, słońce może wywołać też udar słoneczny. Powodem udaru nie jest samo promieniowanie UV, a nadmierne nagrzanie organizmu. Oznakami udaru słonecznego są bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, utrata przytomności.

Oparzenie słoneczne skórySposoby zapobiegania oparzeniom słonecznym

Oparzenia słoneczne zależą od długości ekspozycji i natężenia światła. Najłatwiej nabawić się oparzeń osobom o jasnej cerze. Na oparzenia najbardziej narażone są powieki, dekolt, dół brzucha, wewnętrzne części ud, bo tam skóra jest najbardziej delikatna. Ale uważać należy też na kark, czoło i uszy, które mimo, że mają grubszą skórę, to są częściej eksponowane na działanie słońca. Na te miejsca należy najbardziej uważać smarując je odpowiednimi kremami z filtrem lub przesłaniać ubraniem.

Najmocniejsze słońce mamy latem, między godziną 10 a 14 i wtedy powinniśmy uważać najbardziej. Co ciekawe, nie tylko bezpośrednie słońce jest groźne. Przez chmury przenika nawet 70% promieniowania słonecznego, więc lekko zachmurzone niebo nie zawsze jest bezpieczne. Podobnie parasole - też nie pochłaniają całego promieniowania, szczególnie gdy są materiałowe. Promieniowanie słoneczne odbija się też od różnych materiałów. Najbardziej od wody, piasku i śniegu - 25-30% promieniowania. Nawet ziemia i trawa odbijają promieniowanie i mogą zwiększyć jego natężenie.

Należy też pamiętać, że natężenie światła rośnie z wysokością nad poziom morza (około 6% na każdy 1000 metrów). Tak więc wysoko w górach jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie niż na nizinach.

Osoby z jasną karnacją powinny używać kremów z filtrem o wartości minimum 15, a nawet większej wyjeżdżając do krajów na południu. Krem należy nałożyć na skórę minimum 30 minut przed wyjściem na słońce i nakładać raz na 2-3 godziny. Dzieci najlepiej całkiem uchronić przed najmocniejszym słońcem.

Przed udarem słonecznym uchronimy się nie pozwalając na odwodnienie organizmu (pijąc wodę i napoje) oraz osłaniając głowę i kark przed nadmiernym nagrzaniem.

Domowe sposoby na leczenie oparzeń słonecznych

Na lekkie oparzenia słoneczne najlepiej pomogą zimny prysznic i okłady z wody, mleka lub jogurtu. Umożliwi to schłodzenie oparzonych miejsc, przyniesie ulgę, a jednocześnie pomoże odpowiednio nawilżyć skórę.

Bardziej poważne oparzenia mogą wymagać zastosowania specjalnych maści, a w gorszych przypadkach konsultacji z lekarzem.

Zobacz też:
domowe sposoby na lekkie oparzenia
Kwatery prywatne nad morzem
Źródło: http://zdrowie.flink.pl/oparzenia_sloneczne.php