Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na zgagę. Jak z nią walczyć naturalnymi środkami?


Zgaga jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, na szczęście, o ile nie jest objawem choroby dotyka nas stosunkowo rzadko. Mechanizm jej powstawania opiera się na produkowanym w żołądku silnym kwasie solnym, który to przedostaje się do przełyku (gdy zaburzone jest działanie mięśnia okrężnego – oddzielającego żołądek od przełyku). O ile śluzówka żołądka radzi sobie doskonale z kwasem solnym, to jego działanie w przełyku objawia się tzw. zgagą.
Możemy wówczas sięgnąć po naturalne specyfiki, które pomogą nam przezwyciężyć "palący problem".

Sok z ziemniaka.
Jeden surowy ziemniak ścieramy na tarce, odlewamy sok do szklanki i pijemy 2 łyżki w razie potrzeby (można przechowywać jeden dzień).

Owoce jałowca.
Owoce jałowca można zakupić w sklepie zielarskim, garść owoców gotujemy kilka minut, odcedzamy, pijemy po posiłkach po jednej łyżeczce, trzy razy dziennie.

Siemie lniane.
Przygotowujemy zawiesinę: dwie łyżki siemienia zalewamy 2 szklankami, gotujemy 10 minut na małym ogniu, odcedzamy, pijemy według potrzeby.

Wiązówka błotna.
Łyżeczkę tego ziela zalewamy jedną szklanką wrzątku, parzymy, pijemy według potrzeby.

Arcydzięgiel lekarski
Łyżeczkę zmielonego arcydzięgla zalewamy szklanka wrzątku, pijemy pół szklanki, po posiłkach.


Uwaga!
Często stosowanym środkiem na zgagę bywa soda oczyszczona i mleko, jednak opinie na temat skuteczności tych środków są bardzo zróżnicowane. Lekarze odradzają ich stosowania ponieważ pomimo chwilowej ulgi nasilają one produkcję kwasu solnego w żołądku.

Źródło zdjęcia: www.poradnikdomowy.pl

Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na katar
Sprawdzone domowe sposoby na zajady. Zapobieganie i leczenie zapaleń kątów ust