Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na podbite oko

Nie każda bójka czy wypadek możliwa jest do przewidzenia. Abstrahując od przyczyny urazu, warto wiedzieć, co należy zrobić, kiedy spotka nas samych lub naszych bliskich przykry finał w postaci podbitego oka. Ani fioletowa obwódka, ani opuchlizna nie należą do estetycznych elementów poprawiających wygląd oprawy oczu. Nawet mocno tuszujący make up często okazuje się nieskuteczny, a noszenie przeciwsłonecznych okularów nie wszędzie jest mile widziane. Istnieje kilka domowych sposobów na powszechnie, kolokwialnie zwane lajpo. Ich skuteczność bywa porównywalna do działania środków farmakologicznych. Wcześnie wszczęte zabiegi mogą przyspieszyć ustępowanie krwiaka i obrzęku, a nawet nie dopuścić do ich powstania.

okłady z lodu
Schłodzenie często bolesnych miejsc przynosi ulgę oraz zmniejsza rozmiar opuchlizny. Przyłożenie zimnych, zmrożonych przedmiotów ma duże znaczenie szczególnie w pierwszych minutach urazu. Może wówczas zapobiec narastaniu obrzęku i wynaczynieniu krwi.

maść z arniki
Smarowanie maścią z arniki zdecydowanie przyśpiesza gojenie się i znikanie siniaków. Preparaty zawierające wyciąg z arniki można kupić w aptekach oraz sklepach zielarskich.

kwas borny
Kwas borny jest tani jak barszcz i ogólnie dostępny w każdej aptece. Stosowanie okładów ze zmoczonego nim gazika to sprawdzony domowy sposób na podbite oko. Okazuje się również skuteczny przy opuchliźnie stłuczonych innych okolic ciała. Jednak nie należy go używać na skaleczoną lub podrażnioną skórę.

surowe białko
Okłady z surowego białka jajka są kolejną metodą przyspieszającą schodzenie śliwy pod okiem. Przy okazji warto polecić wykonanie maseczki całej twarzy. Zmywa się ją ciepłą wodą po wyschnięciu i ściągnięciu się białka. Ma właściwości matujące oraz wygładzające, tak pożądane przy cerze mieszanej, tłustej oraz skłonnej do zmian trądzikowych.

pasta do zębów
Wielu doświadczonych przez życie sportowców poleca smarowanie śliwy pod okiem pastą do zębów. Nie tylko daje uczucie chłodzenia, ale swoim działaniem wyraźnie skraca czas obrzęku.

W zależności od kolorytu skóry, osobniczej predyspozycji, a także stopnia anemii czas widocznego podbitego oka może być różny. Najlepiej zgłosić się z nim do lekarza, który obejrzy uraz i wypisze zwolnienie z pracy, jeśli nie chcemy pokazywać się w tych dniach publicznie.

Zobacz też:
Domowe sposoby na siniaki i stłuczenia
Skuteczne domowe sposoby na oparzenia