Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła


Ból gardła to nieprzyjemny i częsty objaw zwykle niegroźnych infekcji wirusowych. Ta dolegliwość, na którą z całą pewnością cierpiał niejednokrotnie każdy z nas, najczęściej jest oznaką lekkiej niedyspozycji. Może on również sygnalizować poważniejsze choroby, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy (np. gorączka, osłabienie, trudności w mówieniu). Wówczas powinniśmy zasięgnąć fachowej porady lekarskiej. Stare lecz skuteczne metody naturalne mogą wspomóc nasz organizm w walce z tą bolesną przypadłością.

Nagrzewanie.
Należy zadbać o odpowiednie ogrzanie całego ciała, lecz w szególności obszaru szyi, klatki piersiowej oraz stóp. Nie możemy jednak się przegrzać i spocić. Ciepło wspomaga przepływ krwi, wzmacniając tym samym organizm oraz system odpornościowy.
Najstarszym sposobem, znanym naszym babciom, jest bezpośrednie nagrzewanie bolącego gardła okładem z ziemniaków. W tym celu należy je nieco rozgotować i jeszcze gorące rozgnieć. Powstałą maź zawinąć w lniany lub bawełniany materiał i przykładać do bolącego miejsca. Dodatkowo należy owinąć gardło ciepłą chustą lub szalikiem (okład pozostawiamy na skórze do momentu wystygnięcia ziemniaków).

Maści.

Do tego celu idealnie nadaje się olejek kamforowy, po nasmarowaniu można nawilżyć gazę spirytusem salicylowym i przyłożyć ją do gardła, dla wzmocnienia efektu całość owinąć szalem.

Płukanie.
Nawet lekarze doceniają metodę płukania gardła wodą z solą. To metoda znana od wieków, przynosi natychmiastową ulgę. Jedna łyżeczka soli wystarczy na jedną szklankę ciepłej wody. Żeby ta czynność była skuteczna trzeba ją powtarzać kilka razy dziennie. Do oczyszczania gardła można stosować też wyciągi i napary z kory dębu, szałwii lub rumianku. Płyn, który stosujemy do płukania powinien mieć temperaturę zbliżona do temperatury ciała.

Ssanie.

Dobrze zaopatrzyć się w preparaty do ssania bogate w naturalne składniki, dzięki temu utrzymamy odpowiednie nawilżenie błon śluzowych (warto w tym miejscu wspomnieć o produktach zawierających szałwię, podbiał czy tymianek).

Inhalacja.

Rozpuszcza śluz, oczyszcza jamę gardłowo-krtaniową, a ponad to inhalacje z ziół leczniczych lub soli działają uspokajająco.

Picie dużej ilości płynów.
Przy bólu gardła ważne jest spożywanie dużej ilości płynów (nawet 3 litry dziennie). Bolącemu gardłu ulgę może przynieść ciepła herbata z sokiem malinowym lub cytryną, napar z lipy lub mleko z miodem.

Nawilżenie powietrza.
Trzeba też zadbać, aby w pomieszczeniu, w którym przebywamy była duża wilgotność. Dobrym sposobem na nawilżenie powietrza jest położenie na ciepły grzejnik mokrego ręcznika.

Najpopularniejsze specyfiki naturalne:


Imbir.
Można zastosować go np. do rosołu z kurczaka. Najlepsze efekty daje świeży kawałek imbiru (wielkości kilku centymetrów). Przepis na napar z imbiru: małą cześć kłącza rozdrabniamy i zalewamy szklanką gorącej wody, jeszcze ciepłym naparem płuczemy gardło.

Rumianek.
Przy bólu gardła pomaga płukanie gardła naparem rumiankowym lub picie ciepłej herbatki rumiankowej.

Szałwia.
Naparem z szałwii, jeszcze ciepłym płuczemy gardło kilka razy dziennie.

Cebula.
Przepis 1:
Trzeba cebulę zetrzeć na tarce, odciskając przy tym dokładnie sok. Do soku można dodać (opcjonalnie) miód oraz cytrynę. Należy pić po 2 łyżeczki syropu kilka razy w ciągu dnia.
Przepis 2:
Kroimy dwie niewielkie cebule w talarki i układamy warstwowo w słoiku, przesypując każdą kolejna warstwę łyżeczką cukru. Słoik odstawiamy (najlepiej na noc) w ciepłe miejsce. Syrop stosujemy kilka razy dziennie.


Źródło zdjęcia: www.papilot.pl

Zobacz też:
Domowe sposoby na katar - skuteczne porady jak zwalczyć przykry objawy infekcji górnych dróg oddechowych
Domowe sposoby na zdrowie rodziny