Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na opryszczkę – jak zwalczać objawy opryszczki wargowej

Opryszczka wargowa to popularna dolegliwości wśród ludzi. Szacuje się, że zarażonych osób wirusem Herpes Simlex 1 (HSV-1) jest koło 80%. Nie sposób zwalczyć infekcję wirusa, jeśli już raz wniknął do organizmu pozostanie w nim trwale głównie w postaci uśpionej. W stanie obniżonej odporności, jak np. w ogólnym przemęczeniu, stresowych sytuacjach, chorobach wirusowych i bakteryjnych czy nawet przebywaniu w skrajnych warunkach atmosferycznych może przejść w postać aktywną. Wywołuje wówczas pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, ból i w końcu pęcherz wypełniony surowiczym płynem.

Domowych sposobów zwalczania opryszczki wargowej, zwanej również zimnem lub skwarkiem jest wiele. Jeśli nie chcemy, szukać pomocy w aptece w postaci maści o działaniu przeciwwirusowym czy leków przeciwzapalnych, można spróbować metod z zakresu medycyny naturalnej. Najlepiej zacząć zwalczać zmiany skórne już w pierwszych godzinach, nim zorganizuje się pęcherz, to pozwoli osiągnąć szybki i skuteczny efekt.

Domowe sposoby na opryszczkę to:

- okłady z rumianku, melisy lub szałwii. Po zaparzeniu w niewielkiej ilości wody, należy ostudzić napar i zwilżyć nim wacik, który przykłada się na powierzchnię zmienionej chorobowo skóry. Należy unikać preparatów na bazie spirytusu, które dodatkowo podrażniają bolące wykwity

- okłady z przekrojonego ząbku czosnku przykładanego na opryszczkę. Właściwości antyseptyczne czosnku można stosować np. w nocy. Aby podczas snu okład się nie przemieścił, dobrze unieruchomić go plastrem

- okład ze świeżego soku z cebuli, która to również posiada właściwości antyseptyczne. Sok uzyskuje się z poszatkowanej w plastry cebuli przysypanej cukrem z dodatkiem miodu. Tak przygotowane składniki w słoiczku zostawia się na kilkanaście godzin w ciepłym zacienionym miejscu. Do czasu uzyskania wyciągu można też stosować okłady ze świeżej cebuli

- okłady z cytryny lub z jej soku nie tylko odkażają miejsce, ale również rozjaśniają koloryt skóry i zmniejszają przebarwienia pozapalne

- okłady z octu tak jak inne okłady powinny być wielokrotnie w ciągu doby powtarzane. Istnieje wtedy szansa, że skróci się czas trwania zaleczenie opryszki. Jeśli jednak pęcherz zostanie przebity, warto przerwać okłady i dać szansę zagoić się zmianie.

- okłady z sody oczyszczonej. Najlepiej przygotować roztwór w proporcji: na jeden litr wody o temperaturze pokojowej - ⅛ szklanki wodorowęglanu sodu. Stosujemy miejscowo na opryszczkę, aż do ustąpienia objawów.

- okłady z miodu lipowego, który nie tylko zwalcza, ale również łagodzi podrażnienia. Na dodatek ma pożądane właściwości kojące na spierzchnięte, popękane wargi.

- punktowe smarowanie pastą do zębów bolącego miejsca. Popularna fluorowana pasta może naprawdę czynić cuda, zwłaszcza gdy zostanie szybko zastosowana. Nie jest natomiast polecane stosowanie na większej powierzchni twarzy, a także jej przypadkowe spożywanie.

- dieta bogata w lizynę wspiera hamowanie namnażanie się wirusa. Aminokwas jest zawarty między innymi w mleku, serach, tłustych rybach morskich, drożdżach i roślinach strączkowych. Warto unikać produktów takich jak czekolada, piwo, orzechy, nasiona nasyconych argininą, dającą odwrotny efekt. Pomocna jest także witamina C i cynk. Dobry efekt przeciwzapalny i wysuszający posiada maść cynkowa do nabycia w aptece.

Pamiętajmy, że żadne domowe sposoby nie powinny być przekładane nad wizytę u lekarza, jeśli objawy są wybitnie niepokojące albo dotyczą opryszki rozprzestrzeniającej się na twarzy i pojawiającej się na narządach rodnych.

Zobacz też:
Domowe sposoby na lekkie oparzenia skóry
Domowe sposoby na zdrowie rodziny