Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby obniżające ciśnienie krwi . Sprawdzone metody na nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze jest coraz częstszym problemem cywilizacyjnymi. Nadwaga, nieodpowiednia dieta, brak ruchu oraz uwarunkowania genetyczne to najczęstsze przyczyny wysokiego ciśnienia krwi. Rzadziej przyczyna tkwi w chorobach nerek lub endokrynologicznych. Firmy farmaceutyczne wprowadzają na rynek coraz to nowsze leki i generyki pomagające obniżyć ciśnienie krwi poniżej 140/90mmHg. Jednak same recepturowe preparaty nie wystarczają, dlatego lekarze zalecają zdrową dietę i regularne ćwiczenia fizyczne. Dla lepszego efektu warto także wdrożyć domowe sposoby obniżające ciśnienie krwi.

Naturalnych metod utrzymania ciśnienia tętniczego na prawidłowym poziomie jest wiele. Choć ich skuteczność nie została potwierdzona referencyjnymi badaniami, są chętnie stosowane.


Głóg, dziurawiec, lipa
Napary z głodu oraz preparaty z tej rośliny korzystnie wpływają na regulację ciśnienia. Podobnie jak witamina C głóg rozszerza naczynia krwionośne. Przy okazji reguluje pracę serca i pozytywnie oddziałuje na układ krążenia. Cześć osób stosuje także napary z dziurawca, ale uwaga wchodzi on w interakcje z wieloma lekami w tym stosowanymi na nadciśnienie, zmniejszając stężenie ich aktywnych metabolitów, a co za tym idzie skuteczność kuracji. Picie herbatek z lipy poprawia także krążenie krwi, pomaga zwalczyć stres, ukoić nerwy.

Czosnek
Innym domowym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi jest codzienne spożywanie czosnku w niewielkich porcjach. Dla osób, które nie przepadają za smakiem i zapachem tej ostrej rośliny, dostępne są w sprzedaży kapsułki zawierające wyciąg z czosnku. Nie brakuje w nich naturalnie występujących związków nazywanych fitoncydami, mającymi działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.

Nienasycone kwasy tłuszczone
Nienasycone kwasy tłuszczowe można znaleźć w wielu produktach. Nasiona lnu w tradycyjnej postaci, zmielone oraz wytłoczony z nich olej mają korzystny wpływ na regulację ciśnienia tętniczego. Podobnie jak tłuste ryby i orzech są bogactwem kwasów Omega-3, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W każdym prawidłowym jadłospisie zwraca się uwagę na rolę jaka pełnią morskie ryby, owoce morza a także artykuły spożywcze posiadające oleje roślinne. Nie powinny być pomijane i eliminowane z diety, jeśli nie ma do tego uzasadnionych wskazań.

Sok z aronii
Picie soków z aronii to kolejny sprawdzony sposób obniżający ciśnienie krwi. Cierpki owoc jest orzeźwiający w smaku i pełen witaminy C. Chętnie stosowany bywa w czasie infekcji dróg oddechowych zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Kiedy brakuje w sprzedaży sezonowych owoców o dużej zawartości witaminy C jak pomarańczy, jabłek, porzeczek i truskawek, należy posiłkować się owocami kiwi, grejpfruta i aronii.

Magnez i potas
Magnez i potas zaliczane do makroelementów, mających duży wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Ich dodatkowa suplementacja nie powinna być prowadzona bez kontroli lekarza. Większość leków stosowanych przy przewlekłych chorobach krążenia wpływają na poziom potasu w krwi. Jeśli stosujemy na własną rękę domowe sposoby obniżające ciśnienie, warto dostarczać niezbędne pierwiastki pod postacią racjonalnej diety. Ryż, banany i ziemniaki zawierają dużą porcje magnezu. Banany podobnie jak szparagi, awokado, dynia i wiele innych warzyw i owoców są doskonałymi produktami bogatymi w potas.

Zobacz też:
Domowe sposoby na odchudzanie
Domowe sposoby na zdrowie rodziny