Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na odchudzanie. Sprawdzone metody walki z nadwagą i otyłością.

Otyłość i nadwaga zostały uznane za jedne z ważniejszych problemów cywilizacyjnych. Wadliwe podłoże genetyczne rzadko kiedy bywa przyczyną nadmiernej wagi ciała, w większości przypadków jest ona wynikiem niewłaściwego stylu życia. Złe nawyki żywieniowe oraz ograniczona aktywność fizyczna wpływają na samopoczucie, zdrowie i kondycję. Choroby związane z wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI) takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca przyczyniają się do skrócenia długości życia. Jak zatem przywrócić prawidłową wagę ciała i ją utrzymać? Domowe sprawdzone sposoby na odchudzanie pozwolą w naturalny sposób zapobiegać i wyleczyć się z nadwagi.

Kluczem do sukcesu jest zachowanie równowagi między energią dostarczaną organizmowi w postaci pożywienia, a tą którą zużywa w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli chcesz schudnąć, nie wystarczy drastycznie ograniczyć przyjmowanie pokarmu albo zamęczać się intensywnymi ćwiczeniami, i trudniej utrzymać uzyskaną po tych działania masę ciała. Skuteczna, dająca długoterminowe efekty jest zmiana stylu życia na wielu płaszczyznach. Zachowanie umiaru nie bez przyczyny uważane jest za jedna z cnót. Znalezienie złotego środka w codziennym odżywianiu i treningu pozwoli przywrócić upragnioną sylwetkę, odzyskać radość życia i nabrać pewności siebie.

Nie istnieje jedna sprawdzona metody walki z nadwagą i otyłością. Wciąż powstają nowe lub zmodyfikowane diety i plany treningowe. Większość opracowanych sposobów odchudzania, oprócz tych diet jednoskładnikowych i treningów skupiających się na ćwiczeniach tylko danej partii ciała jest skuteczna. Główną przyczyną niepowodzenia metody bywa brak wytrwałości osób ją stosujących. Problemami są spadek motywacji i gorszy nastój, przemijający ale jednak często występujący na początku odchudzania. Samo zrzucanie kilogramów nie wystarczy do pozbycia się skłonności do tycia. Potrzebne jest dostrzeżenie tego, co tak naprawdę skłania nas do łakomstwa lub braku ruchu. Dobrze jest znaleźć hobby, pasję, która dostarczy większej przyjemności od jedzenia. Odgraniczmy czas spędzany na fascynujących nas zajęciach: czytaniu książek, tematycznych czasopism, uczestniczeniu na forach internetowych czy rysowaniu od czasu posiłku. Kiedy jesteśmy czymś zajęci, nasz organizm późno orientuje się, że przyjmujemy kolejną dawkę pokarmu. Nie odczuwamy także żadnej frajdy z bezmyślnego pochłaniania kalorii. Równie ważną regułą jest, by w chwilach smutku i chandry zamiast sięgać po łakocie, leczyć kiepski humor długim spacerem, bieganiem, jeżdżeniem na rowerze lub pójściem na siłownię.

Stosowanie diet niskotłuszczowych i niskowęglowodanowych pozwoli zaoszczędzić wydawane głównie na Fast foody pieniądze. Można je przeznaczyć na lepszy, inspirujący cel. Warto zapisać się na basen, wybrać się do lunaparku, zoo, przejść trasę w parku linowym albo odłożyć na nowy rower czy wyjazd na narty. Wprowadź do codziennej aktywności poranną gimnastykę i wieczorny trening kształtujący mięśnie, spalający tkankę tłuszczową. W Internecie można znaleźć ciekawe zestawy ćwiczeń. Postaraj się ograniczyć czas siedzenia przed telewizorem lub komputerem. Nie zapominaj, że na siedząco można rozwijać mięśnie ramion i pleców, wykonując unoszenie rąk z hantlami. Kiedy trudno oderwać się od telewizji, przeznacz ten czas na wykonywanie serii brzuszków, ćwiczeń wzmacniających uda i pośladki. Zamiast od razu inwestować w domowy atlas albo inne drogie przyrządy do ćwiczeń, zacznij od zakupienia ciężarków na nogi np. po 0.5kg, hantli po 2kg, skakanki i kijek do Nordic walking. Najważniejsze to nabrać apetytu na codzienna dawkę ruchu. Wydzielane podczas wysiłku endorfiny, hormony szczęścia nie pozwolą tak łatwo zaprzestać ćwiczeń, gdy popadniesz w rutynę.

Jeśli chodzi o zdrową dietę, ważne, by wprowadzić do jadłospisu więcej świeżych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów i niskotłuszczowego białka. Ograniczenie węglowodanów, zwłaszcza cukrów prostych zapobiega wystąpieniu po nich szybkiemu uczuciu głodu. Zwiększ ilość wypijanej wody. Najlepiej wybrać wodę mineralną. Nie musi być ona niegazowana, jaką zaleca wiele osób. Jeśli nie masz po wodzie gazowanej dolegliwości dyspeptycznych, możesz śmiało pić koło 8 szklanek dziennie albo zastępować ją zieloną lub owocową herbatą. Dobrze rozpocząć poranek od wypicia szklanki wody z sokiem cytryny, przyspieszysz przemianę materii.

Każda dieta odchudzająca podkreśla ważność zachowania kultury jedzenia. Jedz powoli, małymi kęskami, delektuj się potrawami. Zacznij samemu gotować, eksperymentuj z nowymi przepisami. Ogranicz stosowanie soli kuchennej na rzecz aromatycznych przypraw. Poznaj smak nieznanych Tobie owoców i warzyw dostępnych w sprzedaży. Jeśli już musisz wybrać gotowe produkty, postaw na te najmniej przetworzone. Nie kupuj za dużo jedzenia. Przeładowana lodówka zachęca do popularnie zwanego "wyjadania", pozaprogramowego spożywania podstarzałych już rzeczy, coby się nie zmarnowały.

Prawidłowe nastawienie pozwoli odnieść sukces. Najważniejsze to, by być konsekwentnym w swych zamiarach. Trudny jest pierwszy krok, ale gdy ujrzy się widok efektów swojej pracy, nabiera się ochotę na więcej. Stopniowe narzucanie sobie ograniczeń ilości spożywanego pokarmu oraz zwiększanie czasu i intensywności treningu zapewni powodzenie i skuteczność domowych sposobów na odchudzanie.

Zobacz też:
Oszczędzanie żywności