Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

Nadmiernie przetłuszczające się włosy to udręka wielu kobiet i mężczyzn pojawiająca w każdym wieku. Niekiedy jest skutkiem mycia włosów niewłaściwie dobranym szamponem lub używania zbyt mocno obciążającej odżywki. Częste mycie, zabiegi drastycznie wysuszające skórę głowy potrafią nasilić produkcję gruczołów łojowych. Problem z utrzymaniem świeżej, lekkiej fryzury bywa także wynikiem zaburzeń hormonalnych występujących głównie w okresie dojrzewania, menopauzy i podczas menstruacji. Może chodzić w parze z cerą mieszaną i ze skłonnością do trądziku. Na szczęście istnieją domowe sposoby na przetłuszczające się włosy pozwalające przywrócić równowagę skóry głowy.

Sprawdzone metody walki z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami dzielą się na te stosowane zewnętrznie jak i wewnątrz organizmu. Zadowalający efekt dają różnego rodzaju płukanki. Skutecznym sprawdzonym sposobem jest moczenie włosów w roztworze z soku cytryny. Na litr wody wyciska się pół cytryny i stosuje trzy, cztery razy w tygodniu po wcześniejszym umyciu włosów szamponem przeznaczonym do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Dobrymi preparatami są te zawierające np. wyciąg z pestek winogron, ze świeżych ogórków lub pokrzywy czy czarnej rzodkwi. Sok z cytryny po dłuższym stosowaniu może jednak rozjaśnić koloryt włosów, a w przypadku włosów farbowanych przyspieszyć utratę ich pożądanej barwy, dlatego polecana jest sprawdzona domowa metoda na przetłuszczające się włosy w postaci płukanki ziołowej. Korzystne właściwości wysuszające posiada między innymi skrzyp polny. Niekiedy zachęca się do przecierania skóry głowy tonikiem alkoholowym, ale nie powinno się go stosować częściej niż dwa razy w tygodniu. Zdarza się, że nadmiernie wysuszona skóra powoduje efekt przeciwny do zamierzonego i przyspieszyć przetłuszczanie się włosów.

Oprócz płukanek można zastosować okłady z tartej czarnej rzodkwi. Tak przygotowaną papkę wciera się w skórę głowy, następnie owija głowę ręcznikiem na kilka godzin, po czym spłukuje wodą. Zamiast ręcznika można wykorzystać czepek kąpielowy, a po zmyciu okładu użyć płukanki. Domowy zabieg powtarza się raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli drażni nas zapach rzodkwi można pokusić się o wykonanie maski na włosy. Jednym ze sprawdzonych przepisów jest maska z jajka. Wystarczy ubić białko na pianę, dodać do niego żółtko i tak przygotowaną papkę ułożyć na wilgotnych włosach. Dla lepszego efekty owija się głowę folią i ręcznikiem. Po kwadransie należy dokładnie spłukać papkę wodą oraz umyć głowę szamponem. Maskę z jajka można modyfikować zastępując białko olejem z orzechów ziemnych i paroma kroplami soku z cytryny. Wiele osób zachwala skuteczność maseczki z drożdży, którą należy stosować dwa razy w miesiącu. Po rozdrobnieniu drożdży najlepiej rozpuścić je w niewielkiej ilości ciepłego mleka, a następnie pokryć nimi skórę głowy na dwadzieścia minut.

Skutecznym sposobem do stosowania wewnętrznego jest picie samodzielnie przyrządzonych naparów z ziół. Herbatka z bratka ma korzystne działanie na wszystkie gruczoły łojowe organizmu przez co pozwala cieszyć się nie tylko świeżą fryzurą na dłużej, ale i matową skórą twarzy, hamując także powstawanie zmian trądzikowych.

Domowych, sprawdzonych sposobów przydatnych w poskromieniu przetłuszczających się włosów jest wiele, jednak profesjonalni fryzjerzy na pierwszym miejscu w skuteczności stawiają rzadsze mycie włosów. Co prawda, to chyba najtrudniejsza z metod przywracania równowagi skóry głowy, jednak przynosi po dłuższym czasie oczekiwany rezultat. Zaobserwowano, że skłonność do przetłuszczania się włosów występuje rodzinnie, stąd zabiegi pielęgnacyjne hamujące produkcję łoju dobrze rozpocząć we wczesnym wieku, kiedy tylko zaczyna pojawiać się problem.