Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Niezawodne domowe sposoby na kaca

Kac bywa przykrym następstwem spożywania większej ilości alkoholu. Istnieje kilka teorii wyjaśniających powstawanie bólu głowy, nasilonego pragnienia i uogólnionego zmęczenia występujących po wcześniejszym piciu etanolu pod różnymi postaciami. Według niektórych naukowców kac jest wynikiem gromadzenia się aldehydu octowego, jednego z produktów metabolizmu alkoholu. Inni badacze obarczają winą cierpienie po piciu "procentowych" napojów wyrzut wazopresyny, hormonu wydzielanego na skutek odwodnienia organizmu. Istnieje wiele domowych sposobów na kaca, które naprawdę skutecznie mogą poprawić samopoczucie po bardziej zaakcentowanym wieczorze.

Sprawdzonymi metodami walki z kacem są czynności wykonywane już w trakcie spożywania alkoholu, a nawet tuż przed nim. Posiłek bogaty w tłuszcze roślinne i zwierzęce choć wydłuża czas wchłaniania alkoholu z jelita cienkiego do krwi oraz przedłuża obecność etanolu w krążeniu, pozwala łagodzić objawy kaca w dniu następnym. Warto także po hucznej zabawie zacząć dzień od porządnego śniadania, w którym nie zabraknie jajek, pełnoziarnistego chleba, masła i soku pomarańczowego lub pomidorowego.

Dla wielu osób nie ma lepszej metody walki z kacem od gorącej, słodkiej herbaty z cytryną. Witamina C w dużej dawce może czynić cuda podobnie jak zimne okłady na czoło zimnym, mokrym ręcznikiem. Często po intensywnej, nieprzespanej nocy występują obrzęki powiek, wówczas ukojenie przynosi kompres ze sparzonych wrzątkiem ekspresowych torebek czarnej herbaty, kwiatu rumianku lub świetlika. Dobrze jednocześnie się odprężyć, zapaść w dłuższą drzemkę.

Orzeźwienie i złagodzenie bólu głowy może przynieść prysznic w letniej wodzie, uzupełnianie płynów i elektrolitów w postaci wody mineralnej. Świetnie działa sok z ogórków lub kapusty kiszonej oraz kefir, maślanka. Można również pokusić się o mały trening albo chociaż gimnastykę. Wysiłek fizyczny pobudzi przemianę materii i przyspieszy odtruwanie organizmu. Nie zapominajmy o wyrównaniu gospodarki wodno-elektrolitowej zwłaszcza w czasie ruchu czy upalnych dni.

Wśród domowych sposobów na kaca w wielu krajach króluje potrawa będąca u nas odpowiednikiem flaczków. Natomiast w Rosji jako antidotum na skutki upojenia alkoholowego uznaje się saunę z późniejszym hartowaniem ciała niską temperaturą. Wśród sprawdzonych naturalnych metod na kaca podaję się przepis na koktajl, uzyskiwany ze zmiksowanych dwóch jajek, dwóch łyżeczek cukru, dwóch łyżeczek serka homogenizowanego oraz odrobiny gęstej śmietany.

Jak widać sposobów skutecznego zwalczania domowymi sposobami kaca jest wiele. Aby ulżyć sobie męki, warto wypróbować jednocześnie kilku metod przed zażyciem przysłowiowej aspiryny. Mają one szansę zwalczyć przykre objawy zatrucia organizmu alkoholem.