Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Sprawdzone domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy potrafi być zmorą nie tylko nastolatków. Zaburzona, nadmierna produkcja gruczołów łojowych spotykana jest coraz częściej u osób po drugiej dekadzie życia. Zmiany na skórze w postaci grudek, krost, zapchanych porów, cyst mogą dotyczyć twarzy, pleców, ramion, a także owłosionej skóry głowy. Trądzik młodzieńczy choć nie jest groźną chorobą z uwagi na nieestetyczny wygląd może negatywnie wpływać na samopoczucie. Po przywróceniu równowagi hormonalnej i zejściu zmian skórnych pozostają niekiedy blizny potrądzikowe. Dlatego aby zapobiec trwałym uszczerbkom na urodzie i nie utracić pewności siebie, warto już od pojawienia się pierwszych zmian podjąć walkę z trądzikiem.

Naturalne metody pozbycia się popularnie zwanych pryszczy i wągrów mogą okazać się naprawdę skuteczne. Jeśli jednak domowe sposoby nie odniosą u nas sukcesu, należy udać się do specjalisty. Medycyna niekonwencjonalna jeśli okazuje się nieskuteczna, nie powinna opóźniać włączenia farmakologicznego leczenia. Niestety nie u każdego sprawdzają się domowe metody walki z trądzikiem. Także wiele zależy od zachowania pewnego stopnia dyscypliny i systematyczności w walce.

Siła ziół jest nie do przecenienia. Na pozbycie się trądziku zalecane jest picie przynajmniej trzy razy w tygodniu naparów z rumianku, kwiatu lipy oraz szałwii. Także właściwości bratka są korzystne dla poprawy kondycji skóry. Wiele osób dostrzega zalety parówek, które pozwalają otworzyć pory skóry i przygotowują do dalszej pielęgnacji. Wystarczy do wrzącej wody wrzuć garść kwiatostanów rumianku, lipy lub szałwii. Następnie pochyla się twarz nad miksturą w odległości koło 20 cm i przykrywa głowę ręcznikiem. Po kwadransie można poddać twarz zabiegowi złuszczającemu peelingiem. Pamiętajmy o odpowiednim nawilżeniu skóry. Nadmierne wysuszanie może nasilić objawy trądziku.

Po oczyszczeniu twarzy antybakteryjnym żelem lub mydłem np. siarkowym (UWAGA! Chroń przed nim srebrną biżuterię) pomoże w utrzymaniu świeżości na dłużej naturalny tonik. Do pół szklanki ciepłej wody dodaj po dwie krople olejku jałowcowego i cedrowego. Roztworem przemywaj twarz co dwie godziny. Można podobnie sporządzić tonik z cytryny, o właściwościach lekko rozjaśniających koloryt skóry oraz przebarwienia pozapalne i potrądzikowe.

Starym, sprawdzonym sposobem naszych prababć jest aloes. Wystarczy rozciąć jego liście i zebrać sok, który z nich wypłynie. Codziennie rano i wieczorem nakładaj ten specyfik na twarz. Pamiętaj, by chronić przy tym okolicę oczu i ust.

Dwa razy w tygodniu można wykonać maseczkę ze świeżych ogórków. Jest prosta i nie wymaga większej fatygi. Na oczyszczoną twarz, szyją, dekolt równomiernie połóż plasterki ogórka. To świetny sposób na relaks, poleżeć pół godziny ze sprawdzaną domową maseczką. Także skuteczna w działaniu są płatki owsiane. Do połowy szklanki płatków wlewamy niewielką ilość wrzątku i mieszamy napęczniałe płatki. Kleistą papkę nakładamy na twarz na dwadzieścia minut. Po czym spłukujemy ciepłą wodą.

Wiele osób chwali sobie maseczki wykonane z tabletek aspiryny rozpuszczonych w ciepłej wodzie. Działają nie tylko rozjaśniająco ale również jako środek przeciwłojotokowy. Nie do pogardzenia jest także domowa maseczka z drożdży i mleka. Duża dawka witamin z grupy B ma korzystne właściwości dla cery trądzikowej. Oczywiście można także pić rozpuszczone w mleku drożdże, które są jednoczeńnie skutecznym środkiem zwalczającym zajady i hamuje powstawanie aft.

Domowych sposobów na trądzik młodzieńczy jest wiele. Jedne mniej, drugie bardziej zasługują na uznanie i mają swoich zwolenników. Niektórzy podchodzą do niefarmakologicznych metod dość sceptycznie. Jeśli widzisz, że problemy z cerą trwają od dłuższego czasu nie bagatelizuj sprawy. To nie Twoja wina, że sobie nie radzisz. Poproś o poradę dermatologa, nie zawsze konieczna jest kuracja doustnymi antybiotykami czy retinoidami, może wystarczą same preparaty do stosowania miejscowego.