Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na mszyce. Jak zwalczyć mszyce na roślinach doniczkowych i ogrodowych

Mszyce są prawdziwą zmorą dla wszystkich miłośników roślin. Niszczą ich urok a niezauważone w porę prowadzą niechybnie do obumarcia roślinki. Mimo, że są niewielkich rozmiarów potrafią poczynić wielkie szkody w uprawach i na kwiatach doniczkowych, głównie ze względu na ogromny apetyt! Wysysają sok z roślin co zatrzymuje ich rozwój. Dodatkowo, pobierając pokarm wprowadzają do rośliny substancję powodującą zniekształcenia jeszcze nie rozwiniętych pędów. Kolonizują się najczęściej w pobliżu pąków kwiatowych, gdzie zwykle samica składa jaja. Dzięki temu młode mszyce zaraz po wylęgu mają zapewniony bezpośredni dostęp do soków rośliny. W ciągu jednego sezonu mszyce mogą rozwinąć do 10 pokoleń a jedna samica składa około 70 jaj.

Sojusznikami niektórych gatunków mszyc są mrówki, wynika to z faktu, że wydalana przez mszyce spadź jest ich pokarmem. Naturalnym wrogiem mszyc są natomiast biedronki i skorki.

Do walki z tymi pospolitymi szkodnikami sięgamy do domowych, sprawdzonych sposobów. Nie należy zapominać, że silnie działające środki chemiczne nie są obojętne dla środowiska naturalnego (i mogą być szkodliwe np. dla biedronek).


Metody ekologiczne:

Woda.
Gdy zauważymy pierwsze szkodniki warto spróbować je usunąć przy pomocy strumienia wody (jednak będzie to skuteczne jedynie przy małej ilości mszyc).

Czosnek. Rozgniatamy 1 - 2 ząbki czosnku i zalewamy szklanką zimnej wody. Otrzymanym w ten sposób wywarem spryskujemy rośliny.

Pokrzywa i piołun. Kilka liści pokrzywy i piołunu zalewamy wrzątkiem, pozostawiamy na kilka godzin. Tak sporządzonym wywarem podlewamy rośliny.

Tytoń. Dwie łyżeczki tytoniu zalewamy 0,5 l wrzątku i pozostawiamy do wystygnięcia. Następnie przecedzamy. Stosujemy do spryskiwania.

Mleko. Mieszamy mleko z woda w proporcji 1 : 1. Taką mieszanką spryskujemy rośliny.


"Domowa chemia":

Szare mydło. Około 20 dag szarego mydła rozpuszczamy w 1 l ciepłej wody. Po wystygnięciu spryskujemy rośliny.

Płyn do naczyń.
Roztwór wody i płynu do mycia naczyń (w proporcji: pół litra wody - 1 łyżeczka płynu). Do spryskiwania roślin.

Coca – cola. Przygotowujemy mieszankę w proporcji z wodą 1 : 1. Do spryskiwania roślin.

Zobacz też:
Domowe sposoby na mole ubraniowe
Sprawdzone sposoby na ukąszenia komarów
Sprawdzone domowe sposoby na komary