Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z mieszkania.

Każdy dom powinien być miejscem, w którym chętnie się przebywa i do którego chętnie się wraca. Aby czuć się komfortowo we własnym mieszkaniu, konieczne jest utrzymywanie w nim porządku. Również zapach witający domowników i gości zawsze winien być miły dla nozdrzy. Niekiedy jednak nawet mimo gruntownego sprzątania, ciężko jest pozbyć się przykrej woni. Pomocne okazują się stare, sprawdzone metody, dlatego warto poznać najskuteczniejsze domowe sposoby pozbycia się brzydkiego zapachu z mieszkania.

Można wprawdzie poprzestać na najprostszym rozwiązaniu jakim jest stosowanie odświeżaczy powietrza w aerozolu, kadzideł bądź świec, jednak samo maskowanie smrodu na dłuższą metę nie załatwi problemu. Produkty dostępne w sprzedaży nie należą także do tanich inwestycji, stąd polecanymi sposobami na pachnący świeżością dom są domowe metody pozbywania się brzydkiej woni.

Nieprzyjemny zapach spalenizny
Każdy kucharz wie, jak uciążliwe w szorowaniu bywają przypalone garnki. Nieraz jeszcze silniej utrzymuje się w powietrzu woń spalenizny. Można się jej pozbyć przez gotowanie na małym ogniu 5-cio lub 10-cio procentowego roztworu octu. Pamiętajmy o niezbyt długim gotowaniu roztworu octu bez przykrycia, aby z kolei jego zapach nie stał się nieprzyjemny dla domowników.
Nieraz jedynym rozwiązanie, by pozbyć się wyczuwalnej w kuchni spalenizny, jest odświeżenie przedmiotów: pranie firan, zasłon, mycie podłogi i blatów. Do ścierania powierzchni można użyć ciepłej wody z kilkoma kroplami soku z cytryny bądź roztworu z octu i sody oczyszczonej. Do jego przygotowania wystarczy na litr ciepłej wody wlać łyżkę octu i łyżeczkę sody.
Według wielu osób dużą skuteczność w walce z okropnym zapachem spalenizny jest podgrzewanie na patelni kilku ziaren świeżo palonej kawy.

Nieprzyjemny zapach kapusty, kalafiora
Potrawy z kapusty podobnie jak specjały z kalafiora to wśród Polaków jedne z ulubionych dań spożywanych przez cały rok. Niestety zapach unosząca się w powietrzu podczas gotowania warzyw nie należy do najmilszych doznań dla zmysłu powonienia. Starym sprawdzonym sposobem testowanym przez nasze babcie jest dodanie do garnka z gotującym się bigosem czy do kapusty z grochem kawałka czerstwego chleba. Może on być razowy i sprawdza się również w neutralizowaniu woni wydzielanej podczas obróbki termicznej brukselek.
Kolejnym zachwalanym domowym sposobem pozbycia się przykrego zapachu kapusty tym razem z naczyń jest dodanie do zmywania niewielkiej ilości sody oczyszczonej. Jeśli trudno pozbyć się woni z garnków to podobnie jak w przypadku spalenizny wykorzystuje się sodę oczyszczoną i sok z cytryny. Po umyciu naczyń, zalewamy je zimną wodą z octem bądź sokiem z cytrynu i sodą oczyszczoną, a następnie pozostawiamy na noc.


Nieprzyjemny zapach ryb

Do walorów smakowych i prozdrowotnych ryb chyba już nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak woń "przechodząca" z ryb praktycznie na wszystko z czym miały kontakt nie należy do najmilszych. Również intensywny zapach rozprzestrzeniający się po całym domu podczas smażenia, gotowania i pieczenia nie jest zbyt pożądany. Dlatego jeszcze przed oporządzaniem ryb stosuje się profilaktyczne metody. Należy przetrzeć deskę, nóż i naczynie czystą szmatką lub ręcznikiem zwilżonym octem lub sokiem z cytryny. Po umyciu narzędzi kuchennych spłukuje się je zimną wodą. Jeśli zapach nadal się na nich utrzymuje można zanurzyć naczynia w osolonej wodzie.

Szkodliwy dym papierosowy
Niezwykle trudno pozbyć się z mieszkania dymu papierosowego. Otwieranie okien, robienie przeciągu przeważnie okazują się nieskuteczne, a przykra, dusząca woń tytoniu przenika dywany, firany, zasłonki. Dość dobry, doraźny efekt przynoszą zapalane świece lub podgrzewany olejek np. eukaliptusowy. Znacznie częściej należy ścierać kurze z mebli oraz myć okna i abażury. Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się szkodliwego dla zdrowia dymu papierosowego jest zaprzestanie palenia. Nawet palenie na balkonie lub tarasie w pełni nie zapobiegnie przedostawaniu się woni do mieszkania.


Nieprzyjemny zapach stęchlizny

Na szczęście przykra woń stęchlizny nie jest powszechnym utrapieniem większości mieszkańców. Jeśli jednak niepostrzeżenie się pojawi, należy ją jak szybciej zwalczyć, gdyż długo utrzymująca się w pomieszczeniu będzie jeszcze trudniejsza do zniwelowania. Przede wszystkim niezbędne jest wietrzenie mieszkania. W każdym wnętrzu powinien być zachowany przepływ powietrza. Przecieranie podłogi terpentyną jest pomocne w pozbyciu się wyjątkowo przykrego zapachu stęchlizny i wilgoci. Można wypróbować kojące dla nozdrzy działanie spalanych na blasze lub patelni owoców jałowca lub ogrzewanych ziaren kawy.

Brzydki zapach z butów
Powyższe domowe sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z mieszkania są równie skuteczne w pozbywaniu się niechcianej woni z lodówek, zmywarek, piekarnika jak i blatów kuchennych, jeśli jednak chodzi o brzydki zapach z butów stosuje się inne metody. Każe buty powinny mieć czas na "odpoczynek", stąd najlepiej mieć kilka par na zmianę. Częsta zmiana obuwia jest równie ważna dla higieny i zdrowia stóp. Brzydki zapach z butów szczególnie sportowych i zimowych pozbywa się między innymi za pomocą wietrzenia i wychładzania na zewnątrz mieszkania. Jeśli natomiast nawet czyszczenie i pranie obuwia nie przynosi rezultatów można wykorzystać działanie cytryny. Pokrojona w plastry cytryna pozostawiona przez 2-3 dni na wkładkach pomoże pozbyć się nieprzyjemnej woni.

Jeśli masz problemy z brzydką, przykrą wonią w mieszkaniu, warto wypróbować powyższe metody w walce. Należy podkreślić, że nie wystarczy używać odświeżaczy powietrza, gdyż tak naprawdę jedynie maskują niechciany zapach. Zapach czystości to brak zapachu. Kiedy jednak chcesz, by Twój dom zawsze witał Cię przyjemną, kuszącą wonią, postaw na świeże lub doniczkowe kwiaty. Można też hodować na parapecie zioła i przyprawy albo suszyć lawendę. Tanich i skutecznych rozwiązań jest więc wiele.

Zobacz też:
Zastosowanie octu w porządku
Zastosowanie sody oczyszczonej w porządkach