Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na rzucenie palenia

Palenia papierosów to szkodliwy dla zdrowia oraz portfela nałóg, którego bardzo trudno jest się pozbyć. Nie wszystkim udaje się przezwyciężyć za pierwszym razem głód nikotynowy i wielu z powrotem sięga po papierosa. Oprócz farmakologicznych metod istnieją różne domowe sposoby na rzucenie palenia. Metody te łagodzą bolesne rozstanie się z fajkami, ale bez silnej woli i determinacji są skazane na niepowodzenie.

1. Racjonalne studiowanie wszelkich "za" i "przeciw".
Dobrym pomysłem wzmagającym chęć rzucenia palenia jest spisanie wszelkich przyczyny, dla których chcemy to zrobić. Pomaga zawieszenie widocznym miejscu na ścianie tablicy motywacyjnej. Umieszczone na niej dosadne slogany będą przypominać o determinacji, jaką odczuwaliśmy pierwszego dnia.

2. Dzielenie się z innymi.
Najlepiej powiadomić rodzinę i bliskich o swoim postanowieniu, by móc liczyć na wsparcie innych. Środowisko niepalące chętniej bierze czynny udział w kibicowaniu naszej walce z nałogiem. Często to rodzina, buntująca się przeciwko biernemu paleniu wysyła pierwsze sygnały, skłaniające do zaprzestania palenia.

3. Wyczucie czasu.
Oczywiście niezmiernie ważny jest właściwy dobór czasu do rzucenia palenia. Byleby tylko nie przerodziło się to w odkładanie decyzji do emerytury. Jeżeli spodziewamy się jakieś bardziej stresującej sytuacji, lepiej na krótko wstrzymać się z rozpoczęciem wdrażania domowych metod rzucenia palenia.

4. Odkładanie do świnki skarbonki.
Systematyczne odkładanie pieniędzy zaoszczędzonych dzięki niepaleniu pozwala zwiększyć szansę wytrzymania w głodzie nikotynowym. Dobrze odkładać pieniądze w konkretnym celu. Dążenie do wymarzonego zakupu osłodzi zmagania z nałogiem.

5. Zmiana nawyków.
Wśród najważniejszych domowych sposobów na rzucenie palenia nie może zabraknąć zmiany nawyków. Warto zapisać się na basen lub ćwiczenia sportowe. Wzmożona aktywność fizyczna pozwoli oderwać się od myślenia o papierosach, poprawi także sprawność całego organizmu.

Według wielu lekarzy śledzących zmagania swoich pacjentów z nałogiem palenia, najlepszym sposobem rzucenia palenia jest drastyczne odstawienie papierosów. Ograniczanie dziennie wypalanych fajek odnosi statystycznie gorsze wyniki. Chociaż droga do pozbycia się szkodliwego nałogu bywa niekiedy długa i uciążliwa, to upragniony finał zmagań jest warty poświęceń.

Zobacz też:
Domowe sposoby na białe zęby
Domowe sposoby na zdrowie rodziny