Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na białe zęby

Zdrowe, białe zęby do marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Aby uzyskać śnieżnobiały uśmiech szukają przeróżnych rozwiązań. W renomowanych gabinetach lekarze stomatolodzy oraz technicy dentystyczni polecają skuteczne i bezpieczne żele wybielające lub pasty o mniejszym stężeniu substancji czynnych. Koloryt poprawia także regularne stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Preparaty pozwalają pozbyć się przebarwień przywracając zębom ich naturalny wygląd. Istnieją także popularne i dość znane domowe sposoby na białe zęby. Metody te są jednak dość często krytykowane przez specjalistów. Zarzuca się im między innymi brak skuteczności a nawet niszczenie szkliwa.


Dlaczego żółkną zęby?

Przyczyn przebarwień zębów może być wiele. Najczęściej na zmianę ich naturalnego koloru wpływa palenie papierosów oraz picie kawy. Także codzienne spożywanie zwłaszcza mocnej herbaty niekorzystnie wpływa na barwę zębów. Wraz z upływem lat zęby coraz mocniej żółkną i więcej gromadzi się kamienia nazębnego. Z kolei w okresie dzieciństwa i dojrzewania zęby są bardziej podatne na wpływ substancji leczniczych np. tetracyklin i fluoru.

Wybielanie zębów sodą
Najbardziej rozpowszechnionym domowym sposobem wybielania zębów jest stosowanie sody oczyszczonej. Znajduje się ona w składzie większości past do mycia zębów. Wykorzystuje się ją także do płukania jamy ustnej. Można ją również stosować w postaci roztworu do moczenia szczoteczki, którą następnie czyści się zęby. Wodorowęglan sodu dzięki zasadowemu odczynowi hamuje rozwój bakterii. Umiarkowane stosowanie pozwala uzyskać bielszą barwę zębów. Z kolei zbyt częste może uszkadzać szkliwo i powodować podrażnienie dziąseł.

Wybielanie zębów solą
Nierzadko testowanym domowym sposobem na białe zęby jest czyszczenie ich solą. Roztwór soli kuchennej podobnie jak soda oczyszczona bywa stosowany do mycia zębów za pomocą namoczonej nim szczoteczką. Należy jednak przestrzec, że chlorek sody używany na większą skalę jest szkodliwy. Obniża pH, przez co nadmierne jego wykorzystywanie do wybielania zębów niszczy szkliwo.

Wybielanie zębów cytryną
Kolejnym domowym sposobem na biały uśmiech jest wcieranie soku z cytryny. Codzienne stosowanie ma poprawić koloryt zębów. Aby był to zabieg skuteczny, osoby stosujące z powodzeniem tę metodę zalecają długotrwałą kurację. Kwasy owocowe mają działanie rozjaśniające przebarwienia skóry, niestety w przypadku zębów bywają zbyt słabe.


Wybielanie zębów węglem

Dość powszechną domową metodą wybielającą zęby jest stosowanie węgla leczniczego. Tabletki dostępne w sprzedaży rozciera się na powierzchni zębów i szoruje szczoteczką. Takie postępowanie naraża jednak szkliwo na mikrouszkodzenia. Kryształki węgla rysują szkliwo, dlatego nie powinny być do czyszczenia zębów wykorzystywane.

Jak widać domowych sposobów na pożółkłe zęby jest wiele. Cieszą się popularnością, bo są proste w stosowaniu i stosunkowo tanie. Niestety często nie przynoszą spodziewanego efektu. Lepiej zatem zapobiegać odkładaniu się osadu na szkliwie niż później go usuwać. Nie zapominajmy o codziennej higienie jamy ustnej i wizytach kontrolnych u stomatologa.

Zobacz też:
Domowe sposoby na świeży oddech
Zastosowanie sody oczyszczonej dla zdrowia i urody
Zastosowanie sody oczyszczonej w porządkach
Domowe sposoby na przebarwienia skóry