Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na ból kręgosłupa

Wizyta u lekarza, czy sięganie po leki przeciwbólowe nie zawsze pomaga przy bólu kręgosłupa wywołanym zwyrodnieniami lub spowodowanym rwą kulszową. Istnieje kilka domowych sposobów by złagodzić, a może nawet wykluczyć ból.

Po pierwsze zapobieganie. Ból tak zwanych korzonków często jest następstwem „przeziębienia pleców”. Gdy mamy do tego skłonność, to musimy zapomnieć by wybiegać w samej koszuli na mróz. Taka nieodpowiedzialność może potem odbić się dwumiesięcznym leżeniem w łóżku i znęcaniem się nad domownikami, którzy jakoś naszą obolałą upierdliwość wytrzymają. Nawet latem jak jest gorąco i siedzimy w przeciągu warto założyć jakąś kamizelkę by nam pleców nie przewiało. Dobrze robią też siedzenia podgrzewane. Oczywiście musimy pamiętać by się nie garbić szczególnie przy siedzeniu.

1)


Niedawno też pojawiły się w sklepach specjalne podkładki na fotele ściśle okalające okolice nerek i zapobiegające garbieniu się.Najlepszym sposobem uniknięcia tego rodzaju bólu jest regularne pływanie. Cotygodniowe pływanie jest niezwykle skutecznym sposobem zapobiegającym dolegliwościom bólowym. Osoby otyłe muszą być świadome, że nadwaga nie jest obojętna na kręgosłup. To samo dotyczy palenie dużej ilości papierosów. Nikotyna osłabia stawy unkowerbalne.
Przy uciskach na nerwy kręgosłupa związanych ze zwyrodnieniami dobrze jest przed wysiłkami zrobić sobie lekką rozgrzewkę, a jak podnosimy ciężar robić to nogami przy wyprostowanym kręgosłupie. Dobrze też jest sprawdzić czy nie mamy jednej nogi krótszej. Może wystarczy wkładka do jednego buta by poprawić nasze samopoczucie.

Gdy już pojawi się ból jest kilka sposobów na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości. Musimy najpierw jednak wiedzieć dlaczego się pojawił. Niektórzy mają ból kręgosłupa na dzień przed tym jak czeka ich ciężka praca fizyczna. Wówczas ból powstaje w psychice i nie jest związany bezpośrednio z kręgosłupem.

Jeżeli coś "źle" podnosiliśmy i wówczas pojawia się ból istnieje ryzyko, że jest to związane z uciskiem na nerw rdzeniowy. Dużo osób stosuje wówczas prostą metodę, którą pamiętamy z lekcji WF w szkole. Stajemy pod drążkiem zawieszonym ponad głową, łapiemy się go, podciągamy do góry kolana i skręcamy biodrami energicznie w prawo i lewo. W 80 % likwiduje to ból na kilka godzin.

3)


Często taki uraz występuje gdy chcemy na przykład pograć w siatkówkę. Wówczas dobrze jest od tego ćwiczenia zacząć rozgrzewkę. Innym ćwiczeniem naciągającym kręgosłup jest, gdy mamy partnera do ćwiczeń, który przeciągnie nas na swoich plecach. Stajemy tyłem do siebie, przeplatamy się rękoma na wysokości łokci i osoba towarzysząca wykonuje skłon do przodu wyciągając nas na swoich plecach. W czasie bólu najprostszym ćwiczeniem jest położyć się na brzuchu. Podnieś górną część ciała (w tym ramiona) tak wysoko, jak to tylko możliwe. Jednak najlepsze jest wyciąganie kręgosłupa w "zwisie", tak jak o tym było wcześniej wspomniane.

4)


Dużo gorsze do opanowania są bóle związane z tzw. „przeziębieniem pleców”. Często ból wędruje po całym kręgosłupie. Czasem zaczyna się od trudności z ruszaniem szyją by po kilkunastu dniach skończyć się bólem w okolicach lędźwi. Z pewnością to nie jest ból który można leczyć gimnastyką!

Promieniujący przenikliwy ból można uśmierzyć kilkoma domowymi sposobami. Podkładanie termoforu z gorącą wodą pod plecy. Nacieranie amolem, lub spirytusem. Maści rozgrzewające czy plastry przeciwbólowe to jedyny sposób by jakoś odchorować naszą głupotę w w pozwoleniu by do tego doszło. Dobrym sposobem jest też wmasowywanie w obolałe miejsca olejku miętowego. Niektórzy radzą by w tym okresie jeść dużo czosnku, przynajmniej ząbek dziennie. Można też go wcierać w postaci olejku czosnkowego, który możemy sami sobie przygotować: 10 ząbków czosnku przesmażyć w 60 ml oleju sezamowego, lnianego lub kokosowego. Przy nawarstwianiu się bólu w naszej psychice pojawiają się różne domowe sposoby które ponoć niektórym pomagają. Jedni uważają, że wypity sok z połówki cytryny ze szczyptą soli daje natychmiastową ulgę w bólu kręgosłupa. Innym ból znika, gdy na bolący odcinek kręgosłupa nałożą na 20 minut papkę ze startego świeżego ziemniaka.

Źródła zdjęć:
1) http://bi.gazeta.pl
2) http://static0.blip.pl/
3) http://piotrkiewra.pl/
4) http://www.tipy.pl/

Zobacz też:
Domowe sposoby na odchudzanie.
Domowe sposoby na ból zatok