Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Co zrobić z żółwiem, gdy wyjeżdżamy? Domowy sposób na letnią zagródkę dla żółwia

Często zadajemy sobie pytanie co zrobić z żółwiem, gdy wyjeżdżamy z domu na kilka dni. O ile zimą nie ma problemu bo żółw najczęściej śpi i wystarczy przenieść go do chłodnego pomieszczenia, o tyle latem już jest to problem. Niestety podróż nie jest dla żółwia zbyt miłym doznaniem, i nie będzie się cieszyć z wyjazdu tak jak inne domowe zwierzę, na przykład pies. O ile psa ciężko było by zostawić w domu dłużej niż na kilka godzin, o tyle z żółwiem nie jest to problem, gdy mamy własny ogród. Zazwyczaj wędrowne koty nic nie powinny mu zrobić, więc pozostaje tylko przygotowanie zagrody dla naszego opancerzonego gada.

Miejsce.
Wybranie miejsca jest dość istotne. Musi być ono nasłonecznione, z gęsto rosnącą trawą, a najlepiej mleczem i babką lancetowatą. Gdyby nam się udało to dobrze u niego zasadzić jakieś paprocie i poziomki. Najlepszym przysmakiem żółwi jest gloksynia, ale pewnie trzeba by było hodować ją gdzieś obok i tylko od czasu do czasu dawać mu bo jest strasznym łasuchem na ten kwiat. Paprocie zaś dają mu naturalne poczucie bezpieczeństwa.

Ogrodzenie zagródki.
Po wybraniu miejsca, zaczynamy od budowania ogrodzenia. Wybieg powinien być na tyle duży by żółw nie zadeptał go. Przynajmniej z 6 metrów kwadratowych. Musimy ogrodzić go najlepiej siatką powlekaną wysoką na pół metra. Żółwie wspaniale wspinają się po siatkach i niższa siatka nie byłaby dla niego przeszkodą. Siatka musi ściśle przylegać do ziemi, najlepiej ją obkopać by mały wędrownik nie zrobił podkopu.


Oświetlenie&woda.
Na słupkach dobrze jest zainstalować lampy solarne. W nocy odstraszać to będzie koty i inne zwierzaki. Konieczne jest by żółw miał na stałe mały basenik z wodą. Może to być podstawek do dużej doniczki. Trzeba byłoby go trochę wkopać by go nie wylał. Wody musi być na tyle dużo by mógł się w niej zanurzyć.


Kryjówki.
Musimy zrobić mu miejsca kryjówek. Jedną przeciwdeszczową najlepiej wykonać jest z dużej doniczki. Dobrze by była głęboka, by dawała żółwiowi poczucie bezpieczeństwa. Wnętrze doniczki powinno być wysypane ziemią by żółw mógł się w nim zakopać jak mu będzie zimno. Żółw jako ściółkę lubi tez korę mieloną. Tak samo jak w zimowym terrarium dobrze będzie wysypać mu ją w ulubionych miejscach wybiegu.


Druga kryjówka powinna go chłodzić więc najlepiej by to była grotka z kamieni. Kamienie dobrze izolują ciepło wewnątrz grotki, ale i umożliwiają wygrzewanie się na nich, gdy mu przyjdzie na to ochota. Najlepsze kamienie to piaskowce, ale mogą też być inne z których da się uformować bezpieczne schronienie. Jeżeli mamy akwarium i zmieniamy rybom żwirek to będzie dobre miejsce, gdzie go wysypywać.
Niestety często zachodzi interakcja między żółwiem i psem. Pies może traktować żółwia jak intruza na swoim terenie, więc musimy pamiętać by uprzątnąć co jakiś czas nieczystości.


Przed wyjazdem dobrze jest dodatkowo zostawić żółwiowi trochę ulubionych przysmaków by ucieszył się jak do niego wrócimy.

Zobacz też:
Jak wybudować wybieg dla żółwia stepowego w ogrodzie?
Czym nakarmić żółwia?
Żółw - ogłoszenia