Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Jak poradzić sobie z suchą skórą? Domowe sposoby na suchą cerę

Nieodpowiednia pielęgnacja, stosowanie zbyt mocno działących mydeł, to wszystko może sprawić, że nasza cera stanie się sucha. Nadmierne przesuszenie cery może spowodować dalsze nieprzyjemne następstwa – łuszczenie, czerwienienie, a na nieodpowiednio dobrane kosmetyki od razu zareaguje bolesnym ściągnięciem. Dzieje się tak z powodu za małej ilości sebum i lipidów – tłuszczy. Nasza cera nie ma odpowiedniej warstwy ochronnej. Musimy więc zadbać o jej regularne natłuszczanie i nawilżanie.

Charakterystyka: Sucha skóra jest cienka, pergaminowa. „Objawia się” nieprzyjemnym swędzeniem, pieczeniem i uczucie napięcia. Sucha skóra dłoni potrafi doprowadzić do bolesnych pęknięć naskórka, natomiast sucha skóra głowy może imitować łupież. Jeśli skóra jest nadwrażliwa, piekąca i napięta (pomimo używania kremu nawilżającego), to znaczy, że jest ona sucha. Skóra sucha to skóra odwodniona. Dbanie o nią dotyczy zatem nie tylko jej natłuszczenia, ale też nawodnienia.



Poniżej kilka naturalnych sposobów na pielęgnację cery suchej:

Żółtko jajka
Aby cera sucha lepiej wchłonęła dobroczynne substancje, będziemy musieli wykonać zabieg rozgrzania i otworzenia porów. Ręcznik zwilżmy w gorącej wodzie, odsączymy i przyłożymy na twarz na 10 minut. Gdy cera będzie już dostatecznie przygotowana/nagrzana, nakładamy na twarz rozmieszane żółtko jaja kurzego. Pozostawiamy na 20 minut, po czym zmywamy letnią, przegotowaną wodą.

Fasola
Fasolę gotujemy „na miękko”. Następnie odcedzamy, rozgniatamy na miazgę. Dodajemy łyżkę oliwy z oliwek i dokładnie mieszamy. Nakładamy na twarz na 20 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą.

Miód
Po pierwsze dokładnie myjemy twarz żeby pozbyć się zanieczyszczeń. Następnie nakładamy na twarz ręcznik wymoczony w gorącej wodzie (tak, żeby się nie poparzyć). Trzymamy ręcznik około 5-10 minut, po czym zdejmujemy go, a na skórze twarzy rozprowadzamy niewielką ilość miodu (wg uznania – około jednej łyżeczki). Po 25 minutach zmywamy twarz przegotowaną wodą. Na koniec przemywamy zimną wodą, aby zamknąć pory.

Banan
Dojrzałego banana rozgniatamy na miazgę i mieszamy z 2 łyżkami gęstej śmietany. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na 15 minut. Zmywamy letnią wodą.

Jabłko
Jabłko trzemy na tarce, mieszamy z małym jogurtem naturalnym i dodajemy łyżkę miodu. Maseczkę nakładamy na twarz na 20 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą, przegotowaną wodą.

Siemię lniane
Do wykonania tej maseczki do cery suchej potrzebujemy łyżkę siemienia lnianego (całe nasiona lub mielone). Siemię lniane zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu. W momencie, gdy woda zgęstnieje i będzie miała konsystencję kisielu, zdejmujemy garnuszek z ognia i odstawiamy do ostudzenia. Gdy maseczka będzie już wystarczająco chłodna, nakładamy ją na twarz. Po 20 minutach zdejmujemy.

Brzoskwinia
Pół brzoskwini roscieramy na miazgę. Do tego dodamy 2 łyżki jogurtu naturalnego i dokładnie wymieszamy. Nakładamy na twarz bezpośrednio lub na nałożoną gazę. Po 15 minutach zmywamy letnią, przegotowaną wodą.

Awokado
Aby wykonać tą maseczkę, potrzebujemy pół dojrzałego (miękki, lekko brązowawy) owocu awokado. Usuwamy pestkę. Miąższ owocu wygrzebujemy ze skórki i rozgniatamy na miazgę. Dodajemy łyżeczkę słodkiej śmietanki, mieszamy. Nakładamy na twarz na 20 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą.

Jeśli chcemy korzystać z dobrodziejstw natury, ale nie mamy czasu bądź ochoty na przygotowywanie wskazanych wyżej przepisów możemy sięgnąć po kosmetyki z ceryfikatami naturalności. W produkcji naturalnych kosmetyków niedopuszczalne jest stosowanie syntetycznych barwników, silikonu czy parafiny. Skladniki w tego typu kosmetykach są pieczolowicie przebadane, pochodzenia roślinnego bądź mineralnego. Warto o tym pamiętać, bo co naturalne jest zwykle najwyższej jakości.

Już starożytni docenili moc natury (np. Kleopatra) więc jeżeli i my mamy taką możliwość, dlaczego mielibyśmy z niej nie skorzystać? :)

Źródło zdjęcia: pl.point.fm/zdrowie-uroda/makijaz/rodzaje-cery.html?page=2

Zobacz też:
Balsam nawilżający do ciała