Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na przeziębienie

Artykuł przygotowany przez redakcję Medicover – ubezpieczenia zdrowotne.

Katar, kaszel, ból gardła i gorączka – każdy z nas wie, jak nawet zwyczajne przeziębienie może być uciążliwe i przysporzyć wielu kłopotów. Większość z nas pierwsze kroki do zwalczenia infekcji stawia w aptece. Łyka garściami powszechnie dostępne specyfiki i czeka na rezultat. Ale… po co od razu sięgać po leki, jeśli w naturalny i nieinwazyjny sposób możemy pozbyć się objawów?
Domowe sposoby leczenia znane są od wielu, wielu lat. Korzystały z nich nasze prababcie, babcie i do dnia dzisiejszego w niektórych domach są one jedynym sposobem na powrót do formy.

Jakie zatem metody możemy zastosować?

Ból gardła to u wielu osób pierwszy symptom przeziębienia. Do tego wyjątkowo uporczywy i przeszkadzający w normalnym funkcjonowaniu. Zastosujmy więc płukankę z sody oczyszczonej, która zmniejszy przekrwienie śluzówki, odkazi i złagodzi ból. Skuteczne również jest płukanie gardła szałwią, która niszczy bakterie i działa przeciwzapalnie. Powszechnie stosowana na wszelkie stany zapalne jest też kapusta. Liście jej zanurzmy więc w gorącej wodzie, rozbijmy tłuczkiem do mięsa i przyłóżmy do szyi na 20 minut.

Kaszel może być bardzo męczący. Zwłaszcza w nocy, kiedy nie pozwala nam zasnąć. Pomoże nam więc napar z korzenia prawoślazu i lukrecji, który ma działanie wykrztuśne, przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Możemy również przygotować syrop z buraków, posiekanego czosnku i miodu. Należy odstawić go na dobę, a później pić dwa razy dziennie po jednej łyżeczce. Nie zapominajmy o olejku kamforowym lub spirytusie lawendowym, które idealnie nadają się do rozgrzewającego masażu.

Katar, a z nim obrzęk błony śluzowej, cieknący nos, utrudnione oddychanie, mówienie, a nawet jedzenie… Ulgę przyniesie nam domowa inhalacja przygotowana np. na bazie rumianku. Możemy również kupić gotowe olejki miętowe, eukaliptusowe i dodać ok. 10 kropli do gorącej wody. Nachylamy się nad parą, przykrywamy głowę ręcznikiem i inhalujemy się tak kilkanaście minut. Dobrym sposobem na katar jest również zjedzenie dwóch łyżek chrzanu. Nie tylko poprawia oddychanie, ale również działa jak antybiotykoterapia.

Na dreszcze i gorączkę wypijmy herbatkę z lipy z sokiem malinowym, która obniży temperaturę i złagodzi ból. Zastosujmy zimne okłady na czoło oraz kark. A tuż przed snem zanurzmy się na 10 minut w chłodnej wodzie. Zwróćmy uwagę jedynie na to, że temperatura wody powinna być tylko o dwa stopnie niższa od ciepłoty naszego ciała.

Jeśli rozprawimy się już z aktualnym przeziębieniem pamiętajmy o tym, że bakterie i wirusy czyhają na nas przez cały rok. Możemy również za pomocą domowych sposobów zadbać o naszą odporność. Wtedy, kiedy wszyscy wokoło będą kichać i kaszleć, my z pewnością się przed tym uchronimy.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból zatok
Domowe sposoby na chrypkę
Domowe sposoby na katar