Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na wzdęcia

Wzdęcia to przykra i uciążliwa dolegliwość, z którą nieraz trudno sobie poradzić. Nadmierna ilość gazów w jelitach w naturalny, fizjologiczny sposób szuka drogi wyjścia. Największy problem wzdęć brzucha pojawia się w miejscach publicznych i w towarzystwie. Wstrzymywanie oddawania wiatrów z łac. flatus może prowadzić do bólu brzucha oraz nudności. Oprócz farmakologicznych preparatów istnieją domowe sposoby na wzdęcia pomagające zmniejszyć ich częstotliwość i natężenie.

1. Wskazane jest regularne, spokojne spożywanie posiłków 4-5 razy dziennie. konsumowanie w pośpiechu na stojąco a zwłaszcza w biegu sprzyja połykaniu dużej objętości powietrza. Pokarm nie zdąży być odpowiednio pogryziony co utrudnia trawienie. Także konwersacja przy posiłkach i picie napojów gazowanych może przyczynić się do późniejszych wzdęć.

2. Picie kopru włoskiego, naparów z mięty pieprzowej, kminku bądź rumianku sprzyja trawieniu i zmniejsza nasilony proces fermentacji w jelitach.

3. Ograniczenie produktów spożywczych wiatropędnych niekiedy bywa jedynym skutecznym rozwiązaniem. Warto odstawić wówczas kapustę, kalafior, brukselkę, cebulę, makaron, razowe pieczywo, ziemniaki oraz rośliny strączkowe takie jak fasola, groch, soczewica. Jeśli trudno nam zrezygnować z dań przygotowywanych z tych składników, można próbować odpowiednio je przygotowywać. Dobrze jest dodawać do nich przyprawy np. majeranek, imbir, tymianek. Starym sprawdzonym sposobem jest odlewanie wody po namoczeniu w niej fasoli i zastępowaniu świeżą. Również niektóre owoce między innymi morele są niewskazane przy dolegliwościach dyspeptycznych.

4. Zwiększenie aktywności fizycznej poprawia samopoczucie i pracę przemianę materii. Po posiłku należy poświęci minimum pół godziny na spacer. Nie wskazana jest powszechnie utrata poobiednia drzemka. Po takim śnie budzimy się jeszcze bardziej rozleniwieni i o zgagę nietrudno. Trzeba odżywiać się regularnie, 4-5 razy dziennie, unikając pośpiechu oraz przejedzenia. Jedzenie pod presją czasu oraz rozmowy przy posiłkach sprzyjają połykaniu powietrza, które w nadmiarze powoduje wzdęcia. Należy też zadbać o swój stan psychiczny. Nadmiar stresu jest częstą przyczyną wzdęć, zaparć i biegunek. Oprócz zwracania uwagi na dietę powinniśmy więc znaleźć codziennie chociaż chwilę na relaks, aby nasz układ pokarmowy pracował prawidłowo. Higieniczny tryb życia, mimo iż wiąże się często ze zmianą silnych przyzwyczajeń, jest najlepszym sposobem na wzdęcia

5. Odstawienie gumy do żucia. Nadmierna ilość śliny i bezwiedne połykanie powietrza podczas żucia gumy może mieć współudział w powstawaniu wzdęć brzucha. Podobnie niesprzyjające działanie zaobserwowano po słodzikach. Najlepiej odzwyczaić się od cukry i substancji słodzących na korzyści naturalnego miodu.

6. Warto zadbać o swój stan psychiczny. Nadmiar stresu bywa częstą przyczyną wzdęć, a także zaparć i biegunek. Każdego dnia powinniśmy znaleźć choćby krótką chwilę na relaks. Moment wyciszenia, oderwania się od trosk jest zbawczy nie tylko dla układu pokarmowego.

Domowe sposoby na wzdęcia przydatne są, jeśli dolegliwości występują sporadycznie i szybko ustępują. Nie ma wówczas powodu do niepokoju. W sytuacjach, gdy nadmierna ilość gazów dokucza przewlekle i nie ustępuje po zastosowaniu domowych metod lub gdy towarzyszy kurczowym bólom brzucha, biegunce lub zaparciom, wymiotom, osłabieniu apetytu lub gorączce należy udać się do lekarza. Wzdęcia mogą być objawem różnych chorób jak np. niewydolności trzustki, wątroby, niedoboru laktazy, enteropatii glutenowej itp.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zgagę
Domowe sposoby na odchudzanie
Domowe sposoby na zaparcia
Domowe sposoby na biegunkę