Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Jak skutecznie pozbyć się kurzajek? Domowe sposoby na pozbycie się szpecących brodawek

Kurzajki towarzyszą ludziom od dawna, dlatego w naszej tradycji zdążyło się nagromadzić kilka domowych sposobów na ich zwalczanie. Wyglądem przypominają niewielki odcisk. Najczęściej występująca na dłoniach i stopach (ponieważ te miejsca są gorzej ukrwione). Tego typu szpecące brodawki wyglądają nieestetycznie i bywają bardzo uciążliwe (np. gdy są umiejscowione na stopie mogą wręcz utrudniać chodzenie, natomiast umiejscowione w okolicach paznokcia mogą unosić jego płytkę powodując ból). Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego - HPV, to zmiana skórna o nierównej powierzchni. Zazwyczaj zarażamy się nim od innych ludzi - przez dotyk. Kurzajki pojawiają się niespodziewanie i równie niespodziewanie mogą zniknąć.

Walcząc z kurzajkami warto skusić się naturalne specyfiki. Co za nimi przemawia? Są tanie, sprawdzone i bezpieczne dla zdrowia. Nie zaszkodzi więc spróbować.

Przy zmianach skórnych warto również zasięgnąć porady specjalisty, w tym wypadku dermatologa. Mądrość ludowa i specyfiki ziołowe to jedynie doraźne panaceum dla fachowej porady lekarskiej.


JASKÓŁCZE ZIELE
Jest jednym z najpopularniejszych "leków" na kurzajki. Kuracja ogranicza się do przełamania łodygi liści tej rośliny i posmarowania brodawki żółtym mleczkiem. Czynność tę należy powtarzać, aż narośl całkowicie nie zniknie. Żeby wzmocnić efekt można zakleić nasmarowane kurzajki plastrem. Jaskółcze ziele występuje dość powszechnie na całym obszarze Polski, nie powinno więc nastręczać większych trudności pozyskanie tego specyfiku.

MNISZEK LEKARSKI
Mniszek lekarski jest powszechnie występującą w Polsce rośliną. Nosi tez nazwę brodawnik. Kurzajki smarujemy kilka razy dziennie sokiem wydobywającym się ze złamanej łodygi rośliny lub liścia. Mniszek lekarski bywa nazywany również mleczem, jednak popularny mlecz jest innym gatunkiem z tej samej rodziny roślin (warto zatem zgłębić różnicę przed zastosowaniem porady, aby ustrzec się pomyłki).

CZOSNEK
Czosnek wywodzi się z Chin, gdzie poszukiwano środka zapewniającego długowieczność. Znany był też Rzymianom, którzy uważali, że poprawia kondycję oraz Egipcjanom, doceniających jego właściwości bakteriobójcze. Właściwości czosnku dostrzegł Hipokrates, który polecał go jako środek na choroby układu oddechowego i pokarmowego. Zalety lecznicze czosnku są potwierdzone naukowo. W skład czosnku wchodzi tzw. allicyna o działaniu przeciwbakteryjnym, trójsiarczek dwuallilu o podobnym działaniu, siarkowe związki lotne, które wspomagają walkę z chorobami dróg oddechowych. Jest bogaty w witaminy: C oraz B, zawiera potas, magnez, fosfor i żelazo.
Do walki z kurzajkami potrzebujemy niewielkiego kawałka ząbka czosnku lub odrobinę rozgniecionej miazgi. Czosnek nakładamy punktowo i zaklejamy plasterkiem. Opatrunek zmieniamy 2-4 razy dziennie, stosujemy również na noc. Kurację przek okolo 2 tygodnie.

MAŚĆ SALICYLOWA
Smarujemy brodawkę i zalepiamy plastrem. Stosujemy codziennie. Jeśli pojawi sie ból lub wydzielina ropna, trzeba na kilka dni przerwać kurację (koszt maści około 2 zł).

CYTRYNA I OCET
Potrzebujemy cytrynę obraną ze skórki i ocet.
Cytrynę kroimy na małe kawałki. Wrzucamy do szklanki, zalewamy octem. Odstawiamy na noc. Rano odławiamy kawałki cytryny, delikatnie przykładamy w miejsce kurzajki i zaklejamy plasterkiem. Okład zmieniamy kilka razy dziennie, dodatkowo stosujemy także na noc. Kuracja powinna trwać minimum półtora tygodnia. Można wcześniej wymoczyć dłonie i stopy w ciepłej wodzie, będą one wówczas bardziej poddatne na działanie specyfików.

SÓL MORSKA
Innym sposobem jest wymoczenie kurzajki w nasyconym roztworze soli morskiej.
Do pojemnika z ciepłą wodą wsypujemy sól morską (proporcja: 0,2 kg soli na 1 litr wody). W takim roztworze moczymy dłonie i stopy przez około pół godziny. Zabieg powtarzać codziennie, aż do ustąpienia objawów.

ŻYWOTNIK
Kurzajki można też usunąć codziennym smarowaniem zmian olejkiem lub nalewką z tzw. żywotnika. Nakrapiamy kilka kropel na brodawki i zaklejamy. Zabieg powtarzamy kilka razy dziennie, warto stosować również na noc (szybszy efekt).

OLEJEK Z DRZEWKA HERBACIANEGO
Roślina swoją nazwę zawdzięcza temu, że jej liście barwią wodę na brązowy kolor. Aby pozbyć się kurzajki, smarujemy zmiany olejkiem z drzewka herbacianego kilka razy dziennie. Kuracja, żeby była skuteczna powinna trwać minimum dwa tygodnie.
 
BABKA LANCETOWATA
Jest to metoda, która polega na regularnym stosowaniu okładów z liści babki lancetowatej. Liście muszą być posiekane, a okłady muszą trwać około tygodnia. Roślina ta jest bardzo popularna, występuje najczęściej w okolicach trawników i chodników.

Zobacz też:
Uroda i wygląd - ogłoszenia
Sprawdzone domowe sposoby na zmarszczki
Sprawdzone domowe sposoby na zajady. Zapobieganie i leczenie zapaleń kątów ust