Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na przebarwienia skóry. Metody zwalczenia przebarwień twarzy

Przebarwienia na skórze twarzy, szyi, dekoltu niestety podobnie jak zmarszczki dodają lat. Zmiany trądzikowe, intensywne opalanie, zaburzenia hormonalne oraz stany zapalne np. po uczuleniu zostawiają na skórze przebarwienia o różnym stopni nasilenia. Są także wynikiem jednoczesnego stosowania leków (np. tabletek antykoncepcyjnych, niektórych leków przeciwzapalnych, antybiotyków) bądź zabiegów kosmetycznych (np. na bazie kwasów owocowych, dermabrazji) z kąpielami słonecznymi. Podobny wpływ mają częste i długie wizyty w solarium. Istnieje wiele skutecznych metod pozwalających zmniejszyć widoczność przebarwień. Domowe sposoby rozjaśniające i rozświetlające warto poznać i wypróbować na swej skórze.

Kurację "wybielającą" najlepiej przeprowadzić wczesną jesienią, gdy temperatura powietrza jest sprzyjająca i nie ma już zbyt intensywnego promieniowania słonecznego. Silne mrozy również są niekorzystne dla domowych metod rozjaśniających przebarwienia. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż droga do pięknego, jednolitego kolorytu skóry bywa często długa. Pamiętaj, zaczynaj zawsze od peelingu. Gruboziarniste preparaty oczyszczające i złuszczające martwy naskórek pozwalają odpowiednio przygotować skórę do dalszych czynności. Zamiast mechanicznego peelingu można stosować enzymatyczne z kwasem glikolowym.

Sok z cytryny
Codziennie przemywaj wacikiem skórę twarzy nasączonym sokiem z cytryny, omijając okolice oczu oraz chroniąc brwi i włosy. Ten naturalny tonik cytrynowy pozostaw na kilka minut i spłucz przegotowaną lub mineralną wodą. Do soku z cytrusa można dodać niewielką ilość soku z jabłek. Oba kwasy owocowe obniżają pH skóry, mając działanie przeciwbakteryjne i obkurczające rozszerzone pory.


Okłady z pietruszki

Na noc przemywa się skórę z przebarwieniami wywarem z natki pietruszki. Do jego sporządzenia wystarczy drobno posiekać natkę, następnie zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem do wystudzenia. Gazą lub bawełnianą ściereczką nasączoną wywarem wykonuje się okłady na twarz i pozostawia na 5-10 minut. Drobno posiekaną natkę pietruszki można stosować w postaci maseczki przez połączenie jej z łyżką naturalnego jogurtu lub kefiru. Do papki wkrapia się parę kropli soku z cytryny. Maseczkę stosuje się 2-3 razy w tygodniu przez 15-20 minut.

Tonik i maseczka z ogórka
Ogórek podobnie jak cytryna ma świetne działanie tonizujące i rozjaśniające koloryt skóry. Starty razem ze skórką ogórek można zmieszać z łyżką jogurtu naturalnego z kilkoma kroplami soku z cytryny i stosować na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pozostawiony na 15-20 minut 3 razy w tygodniu poprawi wygląd skóry szczególnie tłustej i mieszanej. Tonik z ogórka stosowany codziennie rozjaśnia, odświeża i łagodzi stany zapalne cery trądzikowej.

Napar z rumianku
Przemywanie skóry naparem z rumianku również ma działanie rozjaśniające przebarwienia. Wacikiem nasączonym naparem przemywa się po wieczornej kąpieli skórę twarzy, dekoltu, ramion. Rumianek ma także działanie łagodzące podrażnienia.

Decydując się na rozjaśnianie przebarwień domowymi sposobami, należy uzbroić się w cierpliwość. Wymagają 3-4 miesięcy regularnego stosowania. Aby wzmocnić efekt i przedłużyć go na lata, warto stosować codziennie krem z wysokim filtrem UV, a na noc serum wygładzające i nawilżające skórę. Alternatywą samodzielnie przygotowanych produktów na skórę są dostępne w sprzedaży kosmetyki. Rozjaśniające przebarwienia preparaty można zakupić w drogerii lub w aptece. Jeśli martwią Cię nietypowe znamiona, dziwnie wyglądające przebarwienia, koniecznie zgłoś się do dermatologa.

Zobacz też:
Domowe sposoby na oparzenia skóry
Domowe sposoby na rozszerzone pory
Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy