Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Skuteczny sposób nawadniania kwiatów doniczkowych

Częstym problemem jaki cechuje zapracowane panie i panów jest stałe zapominanie o podlewaniu kwiatów doniczkowych. Z pewnością najlepiej byłoby, aby zraszacze wody stały na parapecie obok kwiatków a magiczny alarm uruchamiał je gdy tylko kwiatom zrobi się "sucho" w doniczkach. By nie robić tego kilka razy w tygodniu możemy też zrobić napis na konewce "dotykać tylko w sobotę". :) Czy jednak nie ma sposobu by pilnował tego jakiś magiczny "flower service"?

Szukając rozwiązania tego dylematu natrafiamy w internecie na magiczne słowo hydrożel.

Hydrożel to substancja magazynująca wodę. Potrafi wchłonąć od 250 do 400 razy więcej wody niż wynosi jej objętość. Duży wkład w powstanie tego żelu miał polski chemik Antoni Basiński. Jako produkt koagulacji hydrozolu - hydrożel ma właściwości i zastosowania, które ciągle odkrywamy. Najbardziej znanymi hydrożelami rozumianymi w szerokim znaczeniu są galaretka i żelatyna. Duże jest zastosowanie hydrożeli w kosmetyce i przemyśle farmaceutycznym. Soczewki kontaktowe to nic innego jak hydrożel. Ostatnio odkryto zastosowanie hydrożelu w leczeniu ciężkich złamań kości i w odchudzaniu osób otyłych. W tym ostatnim przypadku hydrożel czeka jeszcze na akceptację amerykańskiego urzędu Food & Drug Administration (FDA), ale prowadzone testy dały efekty pozytywne.

My skupimy się na hydrożelu jako naszym sprzymierzeńcu w podlewaniu kwiatków. Preparat ten pozwala zachować optymalną wilgotność podłoża dzięki czemu zmniejsza się częstotliwość podlewania, a co za tym idzie oszczędność czasu i wody nawet o 80%. Jego obecność w podłożu uchroni roślinę przed wysuszanie i przelaniem. Ogranicza również wypłukiwanie nawozów.

Dla działkowców hydrożel jest ratunkiem dla roślin na skarpach, gdzie spływająca woda nie daje odpowiedniej wilgotności roślinom. W domach jest ratunkiem dla roślin doniczkowych gdy gospodarze urlopują przez dłuższy czas lub gdy są zapominalscy.
Bardzo ważne jest jednak, aby dokładnie wymieszać hydrożel z ziemią lub podłożem, ponieważ nie działa on pozostawiony na powierzchni gleby, lub gdy jest umieszczony za głęboko w glebie. Hydrożel musi być rozprowadzony równomiernie, głównie w strefie korzeniowej roślin.

Hydrożel należy stosować w formie suchej, gdyż po kontakcie z wodą nie nadaje się on już do wymieszania z glebą. Konieczne jest, aby podlać glebę obficie po zastosowaniu hydrożelu. Umożliwia to ich maksymalne napęcznienie,
a zawartym w nich nawozom i stymulatorom wzrostu - rozpoczęcie działania.
Pęczniejący hydrożel dodatkowo spulchni ziemię oraz zatrzymuje w systemie korzeniowym więcej składników pokarmowych.

Odpowiednio stosowane hydrożele skutecznie zapobiegają więdnięciu i usychaniu roślin nawet podczas długotrwałych okresów suszy. Efektem jest zdrowszy wygląd roślin, bujny wzrost i piękne kwitnienie. Hydrożel wspaniale wspomaga utrzymanie grzybni w wilgoci co ma zastosowanie na przykład przy produkcji pieczarek.

Hydrożelu nie musimy mieszać z ziemią w doniczce. Możemy zastosować go w postaci kolorowych kulek, tak aby stworzyć ozdobną, kolorową mieszankę dla naszej roślinki, co będzie prezentować się zachwycająco w przeźroczystej doniczce.


Musimy jednak pamiętać, że hydrożel sam w sobie nie jest substancją nawożącą. Tak skonstruowana kompozycję musimy zasilić odpowiednim nawozem i pamiętać, że przeźroczyste szkło w nasłonecznionym miejscu to zaproszenie dla nie chcianych grzybów i porostów.

Pamiętajmy jednak, że raz na jakiś czas musimy jednak zasilić roślinkę wodą. Nie musimy jednak robić tego często ani regularnie.

Hydrożel ulega biodegradacji i nie emituje szkodliwych substancji więc jest bezpieczny dla środowiska.

Źródło zdjęcia:
http://agd-rtv.bazarek.pl/opis/2306401/hydrozel-kulki-ozdobne-nawadniajace-do-wazonow.html

Zobacz też:
Jak ekologicznie odżywić rośliny doniczkowe
Jak zasadzić avocado