Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Niska temperatura powietrza, suche, zimne powietrze to główne przyczyny nadmiernej suchości ust. Wargi pozbawione naturalnej wilgoci stają się z początku pomarszczone, po czym mają zwiększoną tendencję do pękania. Pomadki ochronne bywają często nieskuteczne. Najlepiej wówczas sprawdzają się domowe sposoby na spierzchnięte usta. Warto przedstawić kilka skutecznych metod, przynoszących szybką ulgę oraz podkreślić, czego należy unikać, mając suchy i popękany rąbek czerwieni wargowej.

Peelingi
Każdej suchej skórze dobrze robi peeling. Można samemu przygotować domowy zestaw do delikatnego złuszczania martwego naskórka. Wystarczy wymieszać brązowy cukier z niewielką ilością wody i wcierać go w usta. Zabieg wykonuje się do momentu, gdy wargi staną się gładkie. Do łagodnego ścierania przydaje się użycie miękkiej szczoteczki do zębów. Po przemyciu ust najlepiej nałożyć na nie grubszą warstwę wazeliny. Dobry efekt przynoszą peelingi regularnie powtarzane co najmniej raz w tygodniu.


Okłady

W przemyśle kosmetycznym chętnie wykorzystuje się kojące, odświeżające i tonizujące właściwości ogórka. Zielony ogórek po umyciu kroi się na plastry i przykłada na kilka minut do ust. Sok z warzywa łagodzi podrażnienia i rany, sprzyjając odbudowie popękanego naskórka.

Maseczki
Domową, sprawdzoną i lubianą maseczką na usta jest miód pszczeli. Nałożona na spierzchnięte usta nieduża ilość miodu potrafi czynić cuda. Stosując maseczkę należy uzbroić się w cierpliwość i nie zlizywać jej przez kilka minut. Po zabiegu wargi są bardziej miękkie i lepiej nawilżone. Podobny efekt można uzyskać dzięki tłustej śmietanie. Analogicznie nakłada się na usta niewielką ilość wysoko procentowej śmietany, po czym odczekuje się kwadrans.

Kremy
Nawilżające oraz natłuszczające kremy do ust przywracają równowagę wrażliwej skórze. Najlepiej nakładać je od razu po umyciu twarzy. Pozwalają szybciej poprawić kondycję naskórka, uzupełnić braki niezbędnej wody oraz warstwy naturalnych lipidów. Kupując w drogeriach czy aptekach kremy, warto szukać tych wzbogaconych witaminami A, B i E. Mają one właściwości nawilżające i regenerujące.

Balsamy
Przed wyjściem z domu dobrze jest posmarować usta balsamem zawierającym filtr UV. Nawilża on skórę warg i dodatkowo chroni przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

Odżywianie
Wśród domowych sposobów na spierzchnięte usta nie brakuje porad, jak należy się odżywiać. Kuracja od wewnątrz polega na dostarczaniu organizmowi produktów zawierających witaminy szczególnie A, B i E oraz żelazo. W diecie powinny się znaleźć niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie. Zaleca się spożywanie dziennie 2 litrów wody.Pamiętaj także, czego nie należy robić, mając spierzchnięte usta. Wystrzegaj się:

- obgryzania, dłubania, zdzierania wysuszonego naskórka warg. Sprzyja to powstawaniu głębszych ran, krwawieniu i grozi infekcją.

- malowania popękanych ust kolorowymi pomadkami. Wiele z nich niewystarczająco mocno nawilżają usta dodatkowo zdarza się, że posiadają one środki podrażniające uszkodzony naskórek, takie jak mentol lub kamforę. Uwaga: wyraziste kolory szminek niekorzystnie podkreślają szpecący stan spierzchniętych ust!

- oblizywania ust. Zwilżanie ust śliną to odruch, który niestety pogarsza zaburzoną kondycję naskórka. Zawarte w ślinie enzymy wstępnie trawiące cukry wysuszają skórę warg. Oblizane usta są też bardziej podatne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, jak zimno i wiatr.

- spożywania potraw słonych i pikantnych, gdyż podrażniają one popękane i obolałe usta.

Zobacz też:
Domowe sposoby na świeży oddech
Domowe sposoby na białe zęby
Domowe sposoby na zajady