Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na nadmierne pocenie się. Naturalne metody zmniejszenia potliwości skóry

Szczególnie latem nadmierna potliwość jest prawdziwą zmora dla wielu osób. Problem wzmożonej produkcji gruczołów potowych wynika z różnych przyczyn. Czasem codzienna higiena okazuje się niewystarczająca i trudno okiełznać nadmierna potliwość skóry. Zanim sięgnie się po specjalistyczne środki farmaceutyczne, warto walczyć z nią domowymi metodami.



Kompresy z szałwii
Szałwia lekarska ceniona jest w medycynie naturalnej między innymi dzięki działaniu przeciwzapalnemu, zapierającemu i przeciwbakteryjnemu. Napary koją stany depresyjne oraz zmniejszają uczucie zmęczenia. Kompresy z szałwii stosuje się także przy nadmiernym poceniu nocnym, zwłaszcza u gruźlików i neurotyków. Zaleca się przemywać skórę pod pachami i w innych problematycznych częściach ciała gazą nasączoną wywarem z szałwii. Dla lepszego efektu zabieg powtarza się co najmniej dwa razy dziennie.

Wywar z kory dębu
Napar z kory dębu stosowany zewnętrznie ma działanie ściągające w stanach zapalnych skóry, w zranieniach, lekkich odmrożeniach i oparzeniach. Z powodzeniem sprawdza się w hamowaniu nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Samemu przygotowuje się wywar, dodając do wrzątku trzy łyżki kory dębu, po czym przelewa do wody do kąpieli. Do przemywania miejscowego sporządza się wywar, wykorzystując odpowiednio zachowane proporcje: 1-2 łyżki stołowe kory dębu na szklankę wody. Składniki parzy się przez pół godziny pod przykryciem. Nie należy jednak doprowadzać do wrzenia.

Rumiankowa kąpiel
Wśród sprawdzonych, domowych sposobów na nadmierne pocenie się nie można pominąć rumiankowych kąpieli. Do wypełnionej wanny ciepłą wodą dodaje się około trzech łyżek suszu kwiatów lub sporządzony wcześniej napar. Do wykonania naparu można wykorzystać powszechnie dostępną w sprzedaży ekspresową herbatę z rumianku lub suszone kwiaty rumianku. Trzy czubate łyżki suszu zalewa się litrem wrzątku, a po kwadransie parzenia pod przykryciem, przecedza się i wlewa do wanny.

"Warzywna gąbka”
Mniej popularną metodą walki z nadmierną potliwością jest stosowanie "warzywnej gąbki". Do jej wykonania potrzebne są świeże składniki: drobno posiekana natka pietruszki, szpinak oraz sałata. Rośliny zawija się w warstwę gazy i naciera nią skórę pod pachami.

Domowy tonik

Własnoręcznie stworzony chłodzący i odświeżający tonik pomoże zmniejszyć produkcję gruczołów potowych. Aby go wykonać, miesza się ze sobą produkty: dwie szklanki wódki, dwie łyżeczki gliceryny, pół łyżeczki oleju rycynowego, dwie łyżki suszonej lub pięć łyżeczek świeżej mięty. Przygotowaną nalewkę do stosowania zewnętrznego odstawia się na tydzień, po czym przecedza i przelewa do butelki. Domowy tonik służy do przecierania obszarów ciała o wzmożonej potliwości.

Właściwy ubiór i higiena

Nie należy zapominać, jak istotny jest odpowiedni sposób ubierania się. W upalne dni warto założyć lekką, przewiewną odzież. Nie należy maskować mokrych plam pod pachami większą ilością warstw ubrań. Gorsza wentylacja nasili problem i nie zapobiegnie brzydkiemu zapachowi potu. Przykra woń wynika z namnażania się bakterii, zasiedlających powierzchnię skóry. Regularne kąpiele, a jeszcze lepiej prysznice oraz stosowany od razu po nich dobry dezodorant antyperspiracyjny pozwoli na pewien czas zniwelować skutki nadmiernej potliwości.

Kiedy domowe sposoby na wzmożone pocenie się okazują się nieskuteczne i stale nawracają, należy skonsultować się z lekarzem. Nadmierne pocenie się może być jednym z objawów chorób metabolicznych, endokrynologicznych, zakaźnych lub neurologicznych. W skrajnych przypadkach nadmiernej potliwości proponowany jest zabieg operacyjny - sympatektomia bądź iniekcje z botoksu. Toksyna botulinowa blokuje działanie zakończeń nerwowych przez co gruczoły produkują mniej potu. W odróżnieniu od operacji jest nietrwała. Problem zostaje usunięty na kilka miesięcy, po czym zabiegi trzeba powtarzać po całkowitym wygaśnięciu działania poprzedniej dawki.

Zdjęcie: fot: www.shutterstock.com
Zobacz też:
Domowe sposoby na odchudzanie - zioła odchudzające
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia krwi
Domowe sposoby na zajady