Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na jeczmień

Gdy do oka dostaną się bakterie, mogą one wywołać jego obrzęk, zaczerwienienie a nawet bardzo nieprzyjemny ból. Wówczas na oku tworzy się tzw. jęczmień. To choroba oczu, która objawia się grudkowatym ropniem znajdującym się na brzegach powiek. Zauważono większą skłonność do jęczmieni u osób, które często przebywają w otoczeniu drażniących środków chemicznych. Zalicza się do tego częste przebywanie w dymie papierosowym czy choćby dużym zanieczyszczeniu spalinami. Początkowo jęczmień pojawia się jako czerwona plamka (często wywołująca uczucie swędzenia lub "drapania"). Po kilku dniach przeobraża się w niewielki obrzęk. Dolegliwość ta często są przyrównywane do uczucia, "że coś wpadło do oka.". W czasie tej dolegliwości oko może być bardziej wrażliwe na światło.

Co robić gdy pojawi się coś takiego na naszej powiece?


Zazwyczaj u ludzi, którzy mają jęczmień na oku tworzy się obrzęk wypełniony ropą, a wokół niego powstaje stan zapalny. Aby umożliwić ropie wypłynięcie na zewnątrz i dzięki temu szybciej powrócić do zdrowia, zaleca się stosowanie ciepłych okładów wokół dotkniętego chorobą obszaru oka.

Aby zmniejszyć stan zapalny oraz złagodzić ból, zaleca się stosowanie okładów z czystej ciepłej wody. Wacik namocz w ciepłej wodzie, lekko odciśnij i przyłóż w bolące miejsce.

Skuteczne są również liście gujawy. Trzeba ogrzać liście, zawinąć w wilgotną gazę i przykładać kilkakrotnie do bolącej powieki.

Stosowanie mokrych torebek po herbacie na dotknięte chorobą oko z może również pomóc w leczeniu jęczmienia. Dodatkowo herbata łagodzi ból i odświeża zmęczone oczy.

Aby zmniejszyć obrzęk wywołany przez jęczmień, możemy do tego celu wykorzystać ziemniaki. Papkę ziemniaczaną nałóż na dotknięty chorobą obszar i pozostaw na kilka minut.

Kurkuma to lecznicze zioło jest również bardzo skuteczne w tym schorzeniu. Można w domu przygotować specjalne krople do oczu zawierające kurkumę. Rozpuścić w wodzie kurkumę sproszkowaną, zagotować, odcedzić. Zakraplać oczy.

Okłady z pietruszki. Przyspieszają gojenie. Zalej garść świeżej natki pietruszki wrzącą wodą (szklanka). Moczyć gazikiem, tak jednak żeby napar nie był zbyt gorący. Trzymaj okład przez 15 minut. Powtarzaj tą czynność codziennie.

Nie wolno dotykać zmienionej chorobo powieki. Nie należy również w żadnym razie wyciskać obrzęku, aby przyspieszyć wyciek ropy. Ściskając jęczmień możesz doprowadzić tylko do pogorszenia jego stanu i rozprzestrzenienia się choroby na całe oko.

Po pierwsze warto zaznaczyć, że jęczmień często występuje u chorego kilka dni, a następnie ulega gojeniu się i powoli znika samoistnie. Jednakże czasami ta dolegliwość jest bardzo uciążliwa. Wtedy można zastosować się do powyższych rad, ale należy zaznaczyć, że zawsze warto w takiej sytuacji udać się do lekarza- okulisty.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zmęczone i opuchnięte oczy
Uroda i wygląd - ogłoszenia
Zabiegi kosmetyczne w okolicach oczu