Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Jak skutecznie wyczyścić żelazko?

Czyszczenie żelazka to utrapienie wielu kobiet i choć w rzeczywistości nie jest to wcale takie trudne zadanie, nastręcza wiele stresu. Aby się za to zabrać wystarczy odrobina wolnego czasu, oczywiście nieco chęci i kilka narzędzi. Poniżej drobne wskazówki, jak w prosty sposób wyczyścić swoje żelazko.


Zbiorniczek na wodę.
Zbiorniczek na wodę czyścimy gdy widzimy, że małe otworki przy stopie żelazka są zatkane przez osad. Osad ten wytrąca się z wody, której używamy do napełniania zbiorniczka. Wyglądem przypomina sól kuchenną. Do wyczyszczenia wystarczy czysta bawełniana szmatka i ocet. Zbiorniczek wypełniamy do połowy octem, oczywiście żelazko musi być odłączone z prądu w trakcie nalewania octu. Następnie włączamy je do prądu i ustawiamy na funkcję parowania. Prasujemy szmatkę dopóki zbiorniczek nie będzie całkowicie opróżniony. Jeśli osad jest nadal w zbiorniczku , napełniamy ponownie go czysta wodą i czynność prasowania powtarzamy. Jeśli osad nadal jest uporczywy, wracamy do zabiegu z octem, aż do momentu całkowitego pozbycia się osadu (na zmienę woda - ocet). Po zakończeniu myjemy zbiornik czystą, letnią wodą. Uwaga! Jeśłi chcemy uniknąć tworzenia się osadów, do napełniania zbiorniczka trzeba używać wyłącznie wody destylowanej.
Ocet posiada charakterystyczny zapach, dlatego zawsze po takim czyszczeniu warto przewietrzyć pomieszczenie.

Stopa żelazka.

To najbardziej podatny na zabrudzenia element żelazka. W związku z tym wymaga ona regularnego i precyzyjnego czyszczenia, aby podczas prasowania nie pobrudzić ubrań. Nie warto stosować do tego celu proszku do czyszczenia i ostrych myjek - mogą one uszkodzić element grzewczy. Zaczynamy czyścić stopę gdy żelazko jest zimne i nie podłączone do prądu, najlepiej wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub po prostu proszku do prania. Przecieramy dokładnie bawełnianą szmatką (kilkakrotnie rzecz jasna) unikając przy tym mocnego tarcia.
Zdarza się jednak, że na stopie pojawiają się pierwsze oznaki korozji lub podczas prasowania przywarł do niej jakiś materiał, musisz użyć nieco silniejszego środka. I znów sięgamy po ocet. Czystą szmatkę zanurz w occie i przetrzyj nią stopę żelazka. Po tym zabiegu całą powierzchnię stopy przetrzyj szmatką zwilżoną w czystej wodzie.
Jeśli i to rozwiązanie nie zadziała, przygotuj roztwór octu i soli. Postawiamy całość na elemencie grzewczym i podgrzewamy dopóki sól się całkowicie nie rozpuści.
Na koniec przecieramy "na czysto".

Jeśli substancja, która przywarła do płyty żelazka jest woskowa, może też pomóc nastawienie żelazka na najwyższą temperaturę i prasowanie gazety, dopóki osad nie zniknie.
Jeśli substancja była oleista lub tłusta, warto wypróbować sposób z przetarciem płytki grzewczej amoniakiem, a następnie przetarcie szmatką z wodą.

Czyszczenie zewnętrznych powierzchni.
Zewnętrzna powierzchni żelazka powinna być zawsze nieskazitelnie czysta, aby uniknąć zabrudzenia tkanin, które prasujemy. Wystarczy od czas do czasu przetrzeć całą zewnętrzną powierzchnię wilgotną szmatką.

Przechowywanie żelazka.

Po zakończeniu prasowania należy całkowicie opróżnić zbiorniczek na wodę i pozostawić żelazko do całkowitego wysuszenia. To pozwoli zredukować częstotliwość czyszczenia i zapobiegnie osadom. Żelazko zawsze przechowujemy ustawione pionowo.

Jednym z najlepszych sposobów na unikanie problemów z żelazkiem, jest oczywiście regularne czyszczenie, nie mniej ważne jest jednak dokładne przeczytanie instrukcji dołączonej do żelazka. Tego typu urządzenia mogą wszak różnić się od siebie w dość znaczący sposób. Instrukcja natomiast powinna zawierać szereg porad, jak dbać nasze konkretne żelazko.

Fot:
w-spodnicy.ofeminin.pl


Zobacz też:
Zastosowanie octu w porządkach - ekologiczne czyszczenie octem
Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny
Skuteczne domowe sposoby na czyste okna