Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Czyszczenie dywanów w domu. Jak szybko i skutecznie wyprać dywan w pomieszczeniu?

Nawet niewielki dywan sprawia, że wnętrze wydaje się przytulniejsze. Pomieszczenie zyskuje specyficzny klimat, a dywan może być wręcz dopełnieniem aranżacji. Jednak co zrobić gdy piękny dywan staje się brudny? Sprawa wygląda gorzej gdy w domu mamy czworonogi lub upstrzymy dywan plamą z czerwonego wina, a nie mamy możliwości zwinięcia dywanu i wyprania go na dworze.

Bardzo ważna jest regularność czyszczenia czyli dokładne, skrupulatne odkurzanie dywanu na co dzień. Pozwala to uniknąć trwałego wniknięcia zanieczyszczeń w strukturę dywanu. Jeśli dojdzie do jego nagłego poplamienia bezzwłocznie należy zając się zabrudzeniem. Później plama będzie już zeschnięta i nie zejdzie tak łatwo, o ile w ogóle zejdzie. Na plamy typu czerwone wino najlepiej od razu zastosować zimną wodę (ciepła tylko utrwala plamę), a później dokładnie go wyprać. Pamiętajmy jednak, że nie możemy dopuścić do przemoczenia materiału z którego wykonany jest nasz dywan.Czyszczenie tradycyjnych dywanów.

Pranie na sucho.
Jeśli decydujemy się na czyszczenie dywanów na sucho, warto pamiętać o sodzie oczyszczonej, doskonale ożywia naturalne kolory a dodatkowo jest dostępna w większości domów. posypujemy dywan, zostawiamy na kilka minut, odkurzamy powierzchnię.

Pranie na mokro.
Będą niezbędne; letnia woda, czyste ręczniki i szczoteczka do szorowania. Dokładnie odkurzamy dywan, partie, które są najmocniej poplamione delikatnie zwilżamy wodą, pozostawiamy je na około 5 minut (aby zmiękczyć plamę), po upływie tego czasu namoczone plamy czyścimy szczotką namoczoną w wodzie i płynie (możemy w tym momencie sięgnąć po specjalistyczny detergent do prania dywanów lub po najzwyklejszy płyn do mycia naczyń). Szczotkujemy "pod włos" jak i "z włosem", następnie rozkładamy czyste ręczniki aby wchłonęły nadmiar wilgoci, po jego wyschnięciu ponownie odkurzamy.

Jak prać pozostałe typy dywanów?


Dywan z długim włosiem.
Dywan z długim włosiem to tzw. shaggy wymagający od nas nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Dywan tego typu trzeba czyścić regularnie, gdyż zanieczyszczenia mają tendencję do "gubienia" się w dość gęstym włosiu. Niekiedy nawet ich nie jesteśmy w stanie zauważyć. Warto zastanowić się kupując taki dywan nad dodatkowym zakupem specjalistycznego odkurzacza z opcją prania. Takie pranie czy nawet odkurzanie trwa zwykle nieco dłużej niż w przypadku "tradycyjnych" dywanów, ale warto poświęcić nieco więcej czasu by mieć pewność że podłoga jest czysta.

Dywan wełniany.
Dywan z wełny jest zdecydowanie łatwiejszy w pielęgnacji.Sprawdzonym sposobem, a także tanim rozwiązaniem jest posypanie danej plamy na dywanie warstwą sody oczyszczonej, pozostawiając na około 10 minut. Można posypać również cały dywan sodą co go na pewno odświeży. Po upływie tego czasu wystarczy odkyć dywan bardzo dokładnie. Będzie nie tylko świeży ale i odzyska naturalne kolory.

Fot:
modny-dom.pl

Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Domowe sposoby czyszczenia fug. Jak czyścić spoiny między kafelkami?
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania