Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na brak apetytu. Naturalne metody zwiększania łaknienia.

Znanych jest wiele powodów zaburzeń łaknienia. Przyczyny braku apetytu mogą mieć naturę fizjologiczną lub psychiczną i występować w każdym wieku. Osłabione odczuwanie głodu stanowi stan przejściowy albo utrzymuje się przez dłuższy czas. Szczególnie dolegliwości, z którymi osoba boryka się długotrwale mogą zaniepokoić i skłaniają do szukania źródła zaistniałego problemu. Jakie są zatem domowe sposoby na brak apetytu? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod zwiększających chęć spożywania pokarmu.

Mówi się, że syty głodnego nie zrozumie. Także ktoś, kto ma prawidłową bądź wzmożoną chęć jedzenia, często nie jest w stanie sobie wyobrazić sytuacji, gdy przestaje się odczuwać pragnienie zaspokojenia jednej z podstawowych potrzeb organizmu. Załamania nerwowe, intensywne stany emocjonalne, nieracjonalny tryb życia u niektórych osób wpływają na pogorszenie się apetytu.

Czas posiłków
Regularność przyjmowania posiłków pozwala nie tylko pamiętać o jedzeniu, ale przyzwyczaja organizm do prawidłowego, systematycznego żywienia. Najlepiej jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. Wyznaczenie konkretnego czasu czterech do pięciu posiłków z początku bywa dość kłopotliwe. Szybko jednak można przyzwyczaić się do planowania i serwowania sobie kolejnych pożywnych dań.

Aktywność fizyczna
Umiarkowane zajęcia fizyczne pobudzają apetyt i zwiększają metabolizm komórek organizmu. Odpowiednia dawka ruchu poprawia kondycję oraz sprawia, że chętniej sięga się po zdrowe składniki dietetyczne. Warto codziennie poświęcić minimum trzydzieści minut na ogólnowydolnościowy trening. Dodatkowo ćwiczenia sprawnościowe dotleniają organizm, łagodzą stres, a także poprawiają nastrój.

Woda
O korzystnych, życiodajnych właściwościach wody chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Spożywanie zalecanych ilości płynów pozwala wyregulować zaburzone łaknienie. Zachęca się do spożywania ośmiu szklanek wody dziennie. Najlepiej sięgać po wodę mineralną niskosodową. W zależności od preferencji można wybierać wodę gazowaną lub pozbawioną gazu.

Zielone warzywa
Świeże, zielone warzywa takie jak sałata, jarmuż, kapusta, rzeżucha, szczaw, rukola, cykoria to doskonałe źródło witamin i mikroelementów. Stymulują one układ pokarmowy, przez wzmożenie produkcji soków oraz enzymów trawiennych. Wpływa to na wzrost apetytu i łatwiejsze przyswajanie spożywanych produktów. Gorzkie zielone warzywa można jeść w stanie surowym między innymi jako dodatek do przeróżnych sałatek.

Kminek
Kminek zwyczajny to przyprawa o aromatycznym zapachu, lekko piekącym, korzennym smaku, poprawiająca apetyt, łagodząca niestrawność. Działa wiatropędnie, sokopędnie, bakteriobójczo. Nasiona kminku często dodawane są do dać z kapusty, grzybów, niektórych gatunków pieczywa, sosów, zup ziemniaczanych, sałatek oraz potraw mięsnych. Kminek dostępny jest w postaci całych bądź startych nasion oraz olejku eterycznego. Znane są też wyroby alkoholowe z dodatkiem kminku w postaci wódki kminkówki i likieru alasz.

Koper
Koper ogrodowy należący do rodziny selerowatych to gatunek o nasionach cierpkich w smaku i aromatycznym zapachu. Świeże liście dodaje się do ziemniaków, sałatek, jaj, zup, ryb. Pędy wraz z baldachami stanowią istotny składnik przy kiszeniu ogórków czy papryki. Koper ogrodowy ma podobne właściwości lecznicze do kminku. Łagodzi podrażniony żołądek, pobudza trawienie, wzmaga apetyt.

Imbir
Imbir lekarski używany głównie w krajach arabskich jest cenioną przyprawą o specyficznym, silnym aromacie z odświeżającą, słodkawą nutą. W smaku jest palący, lekko gorzki. Imbir wzmaga apetyt oraz łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Kłącza młodego imbiru można spożywać jak warzywo, kandyzować lub konserwować w syropie cukrowym. Powszechniej dostępne w sprzedaży są starsze kłącza suszone. Imbir można spożywać w postaci naparu bądź jako przyprawa do pierników, deserów, zup, pieczonego mięsa. Nawet jego niewielka ilość wzbogaca smak czarnej herbaty, kawy, piwa i wina.

Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa to znany i lubiany domowy sposób na brak apetytu. Stymuluje kubki smakowe i zwiększa łaknienie, wzmagają wydzielanie soków trawiennych. Działa żółcio i wiatropędnie. Znane są jej właściwości bakteriobójcze i łagodzące stres. Szklankę orzeźwiającej herbatki z mięty pieprzowej można sporządzać z samodzielnie zebranych liści bądź skorzystać z dostępnych w sprzedaży kompozycji herbat ekspresowych w saszetkach. Świeże listki mięty pieprzowej o charakterystycznym mentolowym, piekącym smaku można dodawać do potraw mięsnych, ryb, sałatek oraz deserów i napojów.

Pieprz cayenne
Ostre, mocne przyprawy szczególnie pieprz cayenne, ostra papryka, chilli pobudzają trawienie, przemianę metabolizmu, zwiększają łaknienie oraz stymulują krążenie krwi. Stanowią dodatek do sałatek ziemniaczanych, jajecznych, dań z mięsa, kapusty, sosów czy zup. Pieprz cayenne wykorzystywany jest także w produkcji suplementów wspomagających odchudzanie.

Gorczyca
Nasiona gorczycy białej posiadają działanie przeciwzapalne, lekko przeczyszczające i pobudzające procesy trawienia. Substancje w niej zawarte zmniejszają zaparcia oraz pomagają zwalczyć niestrawność. Gorczycę białą dzięki walorom smakowym, właściwościom dezynfekującym i przedłużającym trwałość produktów spożywczych stosuje się do marynat, musztard, mięs, dań z kapusty oraz innych warzyw.

Nie brakuje naturalnych metod wzmagających apetyt i poprawiających przemianę materii. Domowe sposoby na brak łaknienia mogą siebie uzupełniać, a składniki żółciopędne pozwalają uzupełnić racjonalną dietę. Ważne jest urozmaicanie posiłków w świeże warzywa, owoce, ryby, drób i chude mięso. Warto otworzyć się na nowe smaki, ograniczyć produkty o wysokiej zawartości tłuszczów, soli i cukrów prostych. Przy braku apetytu można z początku sobie pofolgować, sięgając po dania przez nas lubiane czy też kojarzące się z dzieciństwem. Jeśli jednak brak odczuwania głodu utrzymuje się długotrwale, należy udać się do dietetyka bądź skonsultować się z lekarzem, w celu wykonania badań diagnostycznych.

Zobacz też:
Domowe sposoby na odchudzanie - zioła
Domowe sposoby na odchudzanie
Ekologiczne oszczędzanie żywności