Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Jak dbać o swetry? Jak uniknąć najczęstrzych błędów przy praniu i suszeniu swetrów?

Mamy ich co najmniej kilka w szafie. Wyciągamy gdy tylko nastają pierwsze chłody – swetry. Choć moda zmienną jest dobrej jakości sweter zwykle nosimy kilka sezonów. Ciepły, miły w dotyku, niestety, ten element okrycia wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeśli kiedyś zdarzyło Ci się wyciągnąć z pralki "skurczony" sweterek, wiesz o czym mowa...

Po pierwsze – pierz ostrożnie

Kupując dowolny ciuch, zawsze sprawdzaj na metce zaleceń odnośnie prania! Przestrzeganie wskazówek od producenta uchroni Cię od przykrej niespodzianki. Druga sprawa – sprawdzaj dokładnie z czego zrobiony jest sweter (skład surowców). Dla większej pewności, że pranie będzie w pełni bezpieczne zawsze pierz na lewej stronie lub ręcznie. Nie powinno się używać silnych detergentów, lepiej zrezygnować z proszku na rzecz płynu do płukania lub delikatnego szamponu (zwłaszcza jeśli sweterek jest zrobiony z delikatnych surowców).
Jeśli posiadamy swetry z wełny, nie wkładajmy go do pralki z innymi ciuchami – prawie zawsze spowoduje to jego zniszczenie. Nowoczesne pralki maja specjalne programy do prania ubrań z wełny, pranie jest o wiele delikatniejsze, ze zredukowanymi obrotami bębna. Jeśli nie masz takiej opcji w pralce – pierz ręcznie. Susz rozwieszony, pamiętaj, że sweter "lubi" się wyciągać (znacznie!), zadbaj więc o równomierne rozwieszenie.

Mniejszy o dwa rozmiary

Są i na to sposoby, domowe rzecz jasna. :) 

1. Zmniejszony sweterek musisz namoczyć w pojemniku z ciepłą wodą, dodaj kilka kropel szamponu dla dzieci (np. Bambino). Po kilkunastu minutach dokładnie zawiń w gruby ręcznik i odciśnij wodę. Kolejny krok to rozciągnięcie swetra na korku (tablicy lub macie korkowej) – zrób to bardzo delikatnie, przytwierdzając go szpilkami do powierzchni. W takim "kształcie" powinien wyschnąć. Jeśli to niedostatecznie pomoże, zastosuj drugi sposób – tym razem namocz w wodzie z amoniakiem, pozostawiając na 2,5 godziny. Po tym czasie starannie go wypłucz, i zastosuj rozciąganie i suszenie na korku, jak w poprzednim przypadku. 

2. Silnie sfilcowany sweter można reanimować poprzez tzw. kąpiel fasolową, którą możesz przygotować w następujący sposób. Moczymy białą fasolę (opcjonalnie należy przyjąć takie proporcje: 0,5 kg fasoli na oko. 3,5l wody). Fasolę gotujemy w wodzie w której się moczyła. Fasolę zużywamy wg upodobań, wodę natomiast studzimy i w niej moczymy sweter przez 3 godziny, ugniatając co 30 minut. Po tym zabiegu płuczemy go w czystej, zimnej wodzie (kilka razy), a do ostatniego zabiegu płukania używamy dodatkowo 1 łyżkę gliceryny (na 1l wody). Omawiane płukania powinny odbywać się w chłodnej, lub wręcz zimnej wodzie.

3. Rozpuść w ciepłej wodzie mydło. Kiedy już się rozpuści, dodaj do niego około 20 g terpentyny, wymieszaj. poczekaj aż roztwór wystygnie. Sweter mocz nie dłużej niż 15 minut, od czasu do czasu wygniatając. Wyciągnij sweter, po chwili powtórz czynność. Wypłucz w czystej wodzie, dobrze wyciśnij z nadmiaru wody. Rozłóż na ręczniku.

4. Nieznacznie zdeformowany sweter można zalać mlekiem. Po około 40 minut należy go wypłukać, odcisnąć z użyciem ręcznika, wysuszyć.

Zmechacenia

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że zmechacony sweter nie wygląda ładnie. Nie dodaje uroku, wyglądamy w nim niedbale. Co jednak możemy zrobić? Po kilku praniach niechybnie pojawi się niechciane zmechacenie, czy tego chcemy czy nie. Możemy "ogolić" nasz sweter używając do tego maszynki elektrycznej. Trzeba zachować 100% czujności, żeby nie przeciąć swetra.

Kolory

Te kolorowe, które utraciły intensywność, można moczyć w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżka na 1 litr wody). Po kilku minutach wyjmujemy, suszymy.
Białe, które poszarzały lub wręcz zżółkły, można wybielić, ale nie w wybielaczu! Możemy użyć wody utlenionej 12% (1 łyżka na 1 litr wody).


fot. www.we-dwoje.pl

Zobacz też:
Suknie, garnitury i dodatki ślubne
Suknia ślubna - biała czy inna?
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania
Odzież ekologiczna