Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Jak dbać o buty? Domowe sposoby na czyste i zadbane obuwie

Przemoczone. Chyba każdy z nas, nie jeden raz przemoczył buty. Mokre, jeśli nie zajmiemy się nimi szybko i skutecznie szybko stracą swój pierwotny kształt lub kolor. Gdy wysuszymy je w temperaturze pokojowej nie powinny się one zanadto zdeformować. Zwykle takie informacje podane są jednak przez producenta w gwarancji – warto więc się z nią zapoznać zaraz po zakupie obuwia. Jeśli przemoczymy je w środku możemy zastosować ryż, bardzo szybko i skutecznie pochlania wodę, tak samo zresztą jak gazety (te "tradycyjne").

Wywabianie soli. W zimie chodniki zwykle wysypane są solą. Nie wpływa to dobrze na nasze obuwie. Sól zostawia na nich bardzo brzydkie ślady, nie dodaje to butom uroku, powoduje wręcz że wyglądamy niechlujnie. Dobrym domowym sposobem jest przecieranie butów wodą z dodatkiem octu. Do jego wykonania potrzebujemy od 1 do 2 szklanek octu spirytusowego i tyleż samo wody. Delikatną gąbeczką lub bawełnianą szmatka przecieramy (nieraz trzeba zabieg powtórzyć kilkakrotnie) buty, suszymy, pastujemy.

Zabezpieczanie. Żeby buty cieszyły jak najdłużej trzeba je odpowiednio impregnować. Idealnie sprawdza się wosk pszczeli który trzeba podgrzać (np. w cieplej wodzie lub stawiając słoiczek na grzejniku). Nakładamy wosk na buty (szczególną uwagę zwracając na szwy), pozwalamy im swobodnie wyschnąć.

Zapach. Doskonale sprawdza się soda oczyszczona która "zasypujemy" brzydko pachnące buty, można zastosować też goździki. Dobrze czynność wykonać na wieczór i pozostawić obuwie na noc z preparatem.

Pastowanie. Pastujemy jedynie suche buty! Pastę dobieramy pod kolor skóry, nakładamy gąbeczką lub szmatką (lnianą lub bawełniana) lub używamy szczotki. Dokładnie wcieramy pastę. Odstawiamy buty na jakiś czas, po czym polerujemy (specjalnymi polerkami lub szmatką). Dobrze pastować buty na wieczór a polerować rano.

Białe. Białe obuwie najlepiej "potraktować" zwykłym mydłem i wodą. Ewentualne pozostałości lub odbarwienia, można przetrzeć ciepłym mlekiem.

Zamszowe. Plamy z błota najskuteczniej czyści się gumka do ołówków, tłuste plamy dobrze oczyścić zasypując je wcześniej talkiem. Kolor dobrze ożywić mlekiem wcieranym delikatnie w suchy but lub skorka od chleba. Dobrze sprawdzi się też para wodna, możesz trzymać przez chwile but nad gotującym się garnkiem z wodą. 


Zadbane buty to wizytówka każdego człowieka, ale i ochrona dla tak delikatnych części ciała jakimi są stopy. Bezsprzecznie więc warto więc o nie odpowiednio dbać!

fot. www.kobieta.wp.p

Zobacz też:
Moda ślubna męska - co należy wiedzieć zanim kupisz garnitur ślubny?
Moda ślubna - ogłoszenia
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania