Niestety, farby rozjaśniające niszczą włosy dodatkowo znacznie je wysuszając. Dzieję się tak dlatego ponieważ każde farbowanie narusza strukturę włosa. Do wnętrza włosa musi bowiem dostać się sztuczny barwnik wypierając tym samym z wnętrza nasz naturalny pigment (kolor). Można więc powiedzieć, że substancja koloryzująca "rozrywa" włos.
Najsilniej narażone na uszkodzenia są włosy słabe. W tym przypadku powtarzanie zabiegów farbowania sprawia, że włosy wyglądają nienaturalnie, kruszą się a końcówki rozdwajają.
Alternatywą dla cienkich i słabych włosów mogą być ekologiczne metody rozjaśnienia idealne dla szarych, bądź zmatowiałych odcieni. Jasne refleksy z całą pewnością nie pokryją jednolicie wszystkich kosmyków, ale z całą pewnością ożywią barwę, dodadzą blasku i co nie mniej ważne odżywią strukturę włosa. Nie jest to więc rozwiązanie dla osób, które oczekują spektakularnych efektów. Ale można po nie sięgnąć zanim zdecydujemy się jednak na profesjonalne farbowanie.
Mieszanka ziołowa
Co trzeba przygotować? Szklankę kwiatów rumianku, dwie łyżki kwiatów nagietka, dwie łyżki kwiatów bzu czarnego - świeże lub suszone. Zalewamy zioła wrzątkiem, parzymy przez 30 minut, rozcieńczamy z 1l wody. Płuczemy według własnych upodobań. Włosy będą delikatnie rozjaśnione (działanie rumianku) i bardziej lśniące (nagietek).
Rumianek szlachetny
Co trzeba przygotować? Kwiaty suszone lu świeże. Efekt naturalnego, słonecznego rozjaśniania daje tzw. rumian szlachetny (lub inaczej rzymski). Ekstraktem powstałym z zaparzenia zioła należy płukać włosy przez co najmniej miesiąc.
Rumianek pospolity
Co trzeba przygotować? 2 łyżki kwiatów rumianku. Zioło zalewamy 0,5l wrzątku. Odstawiamy na 30 minut (pod przykryciem). Po ostudzeniu stosujemy do płukania.
Rabarbar
Co trzeba przygotować? Korzeń rabarbaru. Trzeba go wymieszać z łyżeczką cytryny i łyżką oleju oraz odrobiną wrzątku. Po wystudzeniu papki nakładamy ją na umytą głowę. Trzymamy maseczkę przez 30 minut na włosach, możemy dodatkowo owinąć ręcznikiem (ciepło aktywizuje barwnik).
Cytryna
Co trzeba przygotować? Sok z dwóch cytryn. Mieszamy go z taką samą ilością wody. Moczymy włosy, po 15 minutach spłukujemy (dodatkowo można usiąść w nasłonecznionym miejscu, ale UWAGA - wówczas rozjaśnienie będzie bardzo intensywne!).
Lipa
Co trzeba przygotować? Kwiaty lipy. Napar z lipy nada włosom złotawy odcień. ponadto idealnie przeciwdziała on wypadaniu i nawilża suche włosy.
Nagietek
Co trzeba przygotować? Płatki kwiatów nagietka. Z ziół przygotowujemy odwar zalewając 4 łyżki płatków nagietka wodą. Po zagotowaniu wywaru należy gotować go jeszcze pod przykryciem kilka minut. Możemy zastosowywać po godzinnym "odstaniu".
Pietruszka
Co trzeba przygotować? Korzeń. Intensywny, żółty blond (który pojawia się najczęściej po rozjaśnieniu lub trwałej ondulacji) można zniwelować stosując taki odwar - 2 duże pietruszki należy gotować przez 30 minut minut w 1 litrze wody. Stosować dowolnie, płukanka nadaje odcień popielaty.
Cebula
Co trzeba przygotować? Łupiny cebuli. Nadają złoto - rudy odcień. Garść łupin z cebuli gotujemy przez 30 minut w 250 ml wody, następnie odstawiamy na 30 minut. Gdy wywar wystygnie możemy dodać jedną łyżeczkę gliceryny.
Ziemniaki
Co trzeba przygotować? Ziemniaki - ilość dowolna. Chłodnym wywarem z odcedzonych ziemniaków płuczemy włosy. Płyn używany regularnie zapobiega przetłuszczaniu włosów, dodając włosom połysku i delikatnie je przyciemnia.
Fot. www.poszkole.pl
Zobacz też:
Fryzury ślubne
Domowe sposoby na rude włosy
Domowe sposoby na piękne i zdrowe włosy
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Jak pielęgnować włosy rozjaśnione?