Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na dnę moczanową. Sparwdzone sposoby jak zapobiegać napadom dny.

Dna moczanowa zwana niekiedy artretyzmem uważana jest za jedną z wielu chorób cywilizacyjnych. Występuje zdecydowanie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj cierpią na nią osoby około 40. roku życia. Nieleczona prowadzi do wielu powikłań. Jakie są zatem domowe sposoby na zapobiegania napadom dny? Na co warto zwracać uwagę, by zmniejszyć ryzyko progresji choroby?

Zwiększone ryzyko wystąpienia choroby związane jest z nadmiernym odżywianiem i zespołem metabolicznym. Jak do tej pory nie znany jest powód skłonności do nadmiernego stężenia kwasu moczowego w surowicy u niektórych pacjentów. Hiperurykemia prowadzi do zapalenia stawów poprzez krystalizację moczanu sodu w płynach stawowych. W leczeniu można wyróżnić dwa zasadnicze kierunki: leczenie ostrego napadu dny przez zniesienie reakcji zapalnej organizmu, przy czym poprawę stanu klinicznego uzyskuje się po niesterydowych lekach przeciwzapalnych, kolchicynie i przeciwdziałanie odwodnieniu. Natomiast drugim ważnym elementem terapii jest dążenie do obniżenia poziomu kwasu moczowego we krwi dzięki odpowiedniej diecie. Jeśli naturalne metody zawodzą, włącza się do leczenia allopurinol podawany w okresach między atakami.
Napady dny objawiają się najczęściej w godzinach porannych nagłym, bardzo silnym bólem i obrzękiem stawu. W okolicy stawu widać zaczerwienienie, skóra bywa błyszcząca, napięta. Często zajętym stawem jest staw śródstopno-paliczkowy pierwszy (dolegliwości zwane są wówczas podagrą). Atak może dotyczyć także stawów skokowych, kolanowych, rzadziej kończyn górnych.

Znane są skuteczne domowe sposoby na dnę moczanową, które pomagają zapobiegać wysokiemu poziomowi kwasu moczowego. Dzięki temu pozwalają unikać zaostrzeń choroby i zahamować powstawaniu uszkodzeń stawów i tworzeniu guzków dnawych.
1. Przede wszystkim należy dążyć do zmniejszenia masy ciała u osób otyłych. W jadłospisie nie powinno zabraknąć świeżych owoców i warzyw.
2. Dieta ubogopurynowa. Należy ograniczyć mięso i wykluczyć produkty bogate w puryny takie jak podroby, dziczyzna, buliony, niektóre owoce morza i z jarzyn - szparagi, szpinak, fasola, groch, grzyby.
3. Najlepiej zmniejszyć odstępy między posiłkami. Zaleca się jeść częściej ale w mniejszych ilościach.
4. Unikać spożywania alkoholu zwłaszcza piwa. Powoduje on kwasicę mleczanową i może wywołać ataki dny.
5. Należy unikać odwodnienia przez dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilość płynów. Lepsza filtracja nerkowa usprawnia eliminację kwasu moczowego.
6. Zaprzestanie palenia tytoniu.
7. Regularne uprawianie sportu o umiarkowanym wysiłku pozwoli zapobiegać i leczyć powikłania. Należy jednak unikać zbyt intensywnej aktywności fizycznej, która może wyzwolić napad dny.

Jeśli domowe sposoby nie pomagają konieczne jest włączenie farmakologicznego leczenia przeważnie benzobromaronem i allopurynolem między atakami. Czasami wymagane jest stosowanie leków moczopędnych, antybiotyków w czasie zakażeń. Natomiat kolchicyna z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi zlecana jest do stosowania w okresie napadu dny. Wybierając NLPZ, należy unikać kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), ponieważ powoduje on wzrost kwasu moczowego.

Leczenie dny moczanowej pomaga zapobiegać późnym powikłaniom narządu ruchu w postaci charakterystycznych ubytków kostnych, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamicy moczanowej, nefropatii oraz nadciśnienia tętniczego. Dlatego wszelkie niepokojące objawy, szczególnie takie które wystąpiły nagle w obrębie stawów, powinny być konsultowane z lekarzem POZ.

Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na rzucenie palenia
Domowe sposoby na ból kręgosłupa
Domowe sposoby obniżające ciśnienie krwi