Piękny, biały uśmiech to marzenie prawie każdego. O domowych sposobach na wybielanie zębów krążą legendy. Zanim jednak o tych najpopularniejszych, parę słów o tym, dlaczego zęby żółkną. Przyczyn oczywiście jest wiele. Do najpopularniejszych należą; palenie papierosów, picie kawy oraz herbaty. Na zmianę koloru uzębienia wpływa wiek jak również przyjmowane leki czy też nadmierne stosowanie fluoru. Do ogólnego pogorszenia stanu zębów doprowadza też brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, wskutek czego powstaje kamień nazębny.
Soda oczyszczona
Najbardziej rozpowszechnionym domowym sposobem wybielania zębów jest używanie sody oczyszczonej. Oprócz płukania jamy ustnej można też moczyć naszą szczoteczkę w roztworze i myć nią zęby. Dzięki temu, że soda ma odczyn zasadowy zahamowany zostaje rozwój bakterii, działa również oczyszczająco. Nie możemy jednak przesadzić z jej używaniem - soda jest składnikiem prawie każdej pasy do zębów, a jak wiadomo wszystko w nadmiarze szkodzi...
Sól
Innym sposobem na biały uśmiech jest używanie soli. Podobnie jak w przypadku sody szczoteczkę moczy się w roztworze soli i szczotkuje nią zęby. Niestety, sól ma właściwości zakwaszające, stosowana w nadmiarze może uszkodzić szkliwo. Jeśli już zdecydujemy sie po nia sięgnąc, musimy zachować szczególną ostrożność.
Cytryna
Właściwości wybielające cytryny są znane od dawna. To sposób tani i na pierwszy rzut oka skuteczny. Polega na wcieraniu świeżej cytryny w zęby. Kwas cytrynowy faktycznie sprawia, że zęby są jakby jaśniejsze. Niestety, tego zabiegu lepiej nie powtarzać zbyt często. Kwas cytrynowy ma silne działanie, jeśli przesadzimy z częstotliwością to efekt może być odwrotny od zamierzonego (ciemnienie zębów).
Węgiel
Działanie węgla na zęby polega na mechanicznym usuwaniu osadów. Kryształki węgla, szorując powierzchnie zębowe, usuwają osady, ale uwaga, mogą usuwać osady... razem ze szkliwem.
Higiena to podstawa
Najważniejsze, aby regularnie dbać o zęby. Powstawaniu nowych osadów i przebarwień zapobiega mycie zębów dobrą pastą, stosowanie nici dentystycznej czy tez płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami. Najważniejsze wszak, aby kondycja zębów była w jak najlepszym stanie. A jeśli ktoś nie jest w pełni zadowolony z koloru swoich zębów, może oczywiście sięgnąć po naturalne metody ich wybielania, nie zapominając jednak o rozsądku!
Źródło zdjęcia: www.usmiech.net
Zobacz tez:
Uroda i wygląd - ogłoszenia
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Zdrowe paznokcie - domowe sposoby na twarde i łamliwe paznokcie
Domowe sposoby na zniszczone dłonie, sposoby na zadbane dłonie
Domowe sposoby na ból zatok
Etykiety: domowe sposoby na zdrowieZapalenie zatok powstaje w wyniku infekcji błony śluzowej zatok. Objawami tej nieprzyjemnej infekcji są ból oraz ucisk, nieznośny ból głowy, katar, czasem pojawiają się również kłopoty z zasypianiem ( w ekstremalnych przypadkach nawet ból ucha lub zębów). Zapalenie zatok może mieć pochodzenie wirusowe lub bakteryjne. Infekcje wirusowe leczone są zwykle przy użyciu lekarstw zmniejszających przekrwienie śluzówki, trzeba dużo czasu przeznaczyć na odpoczynek, ulgę przynosi również spożywania dużej ilości płynów (czasem niestety również środków przeciwbólowych). Infekcje bakteryjne natomiast zazwyczaj leczone są antybiotykami.
Zatoki to jamy powietrzne w obrębie czaszki, połączone naturalnymi ujściami z jamą nosa po to, by powietrze i śluz mogły się swobodnie przemieszczać. Spełniają szereg ważnych funkcji (chronią m.in. mozg przed uszkodzeniami). Jeżeli w tkance wyściełającej powierzchnię zatok zaczyna toczyć się proces zapalny, wytwarza się wydzielina, która zatyka ujścia ich ujście. Powietrze nie może się wydostać i zaczyna "naciskać" na ściany zatok. To z tego powodu odczuwamy ból w różnych okolic twarzy lub głowy.
Istnieją domowe sposoby, które mogą złagodzić nieco dolegliwości związane z zapaleniem zatok. Mimo, iż doraźnie domowe specyfiki mogą przynieść ulgę, nie są one w żadnym stopniu alternatywą dla konsultacji lekarskiej!
- Inhalacje to dobry sposób na udrożnienie zatok. Ciepły prysznic, kąpiel lub inhalacja nad pojemnikiem z gorącą wodą udrożni zatoki i pozwoli łatwiej oddychać. Możemy użyć soli, rumianku czy też olejku kamforowego. W tym celu przykrywamy twarz cienkim ręcznikiem bawełnianym w celu wdychania oparów. Po kilku minutach od tej czynności powinniśmy delikatnie wydmuchać nos.
- Do woreczków uszytych z bawełnianego materiału możemy nasypać soli kuchennej, a następnie podgrzać i przyłożyć do policzków lub innych bolących miejsc. Oczywiście woreczek nie może być zbyt ciepły (uwaga na poparzenia, woreczki można tez napełnić gorczycą - jej zapach szybciej udrażnia zatoki. Gdy śluz zacznie spływać wydmuchujemy noc zatykając jedna z dziurek.
- Świeże warzywa to naturalne źródło korzystnych dla organizmu składników.
- Zatoki szybciej udrożnisz spożywając owoce bogate w witaminę A (tj. mango, dynia, liściaste warzywa, żółtka jaj, pomidory, papaje, marchewki, twaróg).
- Upraż 100g nasion kminku i zmieszaj je z 200g klarowanego masła. To ponoć jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapalenie zatok. Podobno sam zapach kminku udrażnia zatkane zatoki (podobnie jak zapach cebuli czy czosnku).
- Płukanie gardła letnią wodą z dodatkiem soli. Do szklanki wody wsyp szczyptę soli, wymieszaj i płucz nią gardło.
- Picie herbaty cynamonowej (lub imbirowej). Ma działanie rozgrzewające i udrażniające górne drogi oddechowe.
- Unikać należy zimnego oraz tłustego jedzenia, zaostrza ono jedynie objawy chorób górnych dróg oddechowych.
Źródło zdjęcia: www.megapedia.pl/zatoki.html
Zobacz też:
Domowe sposoby na katar - skuteczne porady jak zwalczyć przykry objawy infekcji górnych dróg oddechowych
Domowe sposoby na zdrowie rodziny
Naturalne kosmetyki dla dzieci. W trosce o zdrowie milusińskich
Etykiety: domowe sposoby na urodę, domowe sposoby na zdrowie
Narodziny dziecka to czas swoistej rewolucji w życiu każdego rodzica, kiedy radości i szczęściu towarzyszy poczucie odpowiedzialności i troski o zdrowie i prawidłowy rozwój maluszka. Wielu rodziców w tym wyjątkowym okresie dręczą wątpliwości dotyczące sposobu właściwej pielęgnacji niemowlęcia. Skóra niemowląt ma szczególne wymagania, ponieważ jest cienka i jeszcze nie w pełni dojrzała. Ponadto szybko ulega przesuszeniu, jest bardziej podatna na podrażnienia i infekcje. Tylko sprawdzone kosmetyki są w stanie zapewnić jej należyte bezpieczeństwo.
Warto wiedzieć...
Skóra niemowlaka wymaga nieustannej dbałości i odpowiedniego nawilżania. Jest ona podatna na przesuszenie, dlatego codziennie należy stosować kosmetyki natłuszczające. Powszechnie używane oliwki dla niemowląt mają w swoim składzie produkt destylacji ropy naftowej – parafinę (na etykiecie kosmetyku nosi zwykle nazwę: Mineral Oil, Paraffinum liquidum lub Petrolatum), która tworzy na skórze dziecka tłusty film. Zatyka ona pory i utrudnia "oddychanie" skóry.
Parabeny - wykorzystywane do konserwacji kosmetyków, w tym także kosmetyków dla dzieci (szamponów czy mydeł), mogą powodować stany zapalne skóry (pokrzywki, alergie). Przenikają ze skóry do krwi, dlatego nie są polecane do stosowania kobietom w ciąży oraz karmiącym. Wykazują działanie estogenne, są prowadzone badania nad ich działaniem rakotwórczym (źródło: http://www.kosmetolog.com.pl/pl/Porady/Parabeny-w-kosmetykach) . Na opakowaniu występują pod nazwą: ethylparaben, propylparaben, methylparaben lub butyloparaben.
Ponadto kosmetyki syntetyczne zawierają substancje zapachowe (występujące pod nazwą:parfum) oraz detergenty myjące, czyli tzw. środki powierzchiowo czynne – najczęściej w postaci substancji o nazwie Sodium Lauryl Sulfate. Substancje zapachowe mogą silnie uczulać, natomiast Sodium Lauryl Sulfate może powodować przesuszenia oraz podrażnienia skóry. Szczególnie szkodliwie działa właśnie na skórę dzieci oraz niemowląt. Przenika ze skóry do krwi wywołując działanie ogólne. Substancja ta ulega też kumulacji w organizmie.
Kosmetyki dla dzieci powinny być produkowane z surowców najwyższej jakości, nie powinny natomiast zawierać żadnych sztucznych składników. Ideałem byłoby, gdyby zawierały jedynie surowce naturalne. Takie surowce są otrzymywane z upraw ekologicznych, a ich wysoką jakość zwykle potwierdzają certyfikaty naturalności. Naturalne olejki i wyciągi roślinne nie tylko chronią delikatną skórę, ale również dostarczają jej ważnych dla prawidłowego funkcjonowania składników. Bezpieczeństwo takich produktów oraz ich właściwości powinny potwierdzać stosowne badania. Powyższe kryteria w najwyższym stopniu spełniają kosmetyki naturalne. Produkowane są na bazie naturalnych surowców roślinnych oraz mineralnych i pochodzą z ekologicznych upraw. Charakteryzują się również brakiem syntetycznych barwników oraz środków zapachowych (które są częstą przyczyną podrażnień i alergii wśród najmłodszych).
Podstawowym składnikiem kosmetyków naturalnych dla dzieci są oleje roślinne (pozyskiwane z roślin pochodzących z upraw ekologicznych), tłoczone na zimno i nierafinowane. Uzyskany w ten sposób olej ma wysoką wartość biologiczną i jest łatwo przyswajalny przez skórę (np. olej sojowy, olej z dzikiej róży, olej bawełniany). Takie naturalne tłuszcze są bogate w witaminy i fosfolipidy, nadają kosmetykom właściwości natłuszczające, wygładzające oraz odżywcze. Nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w naturalnych preparatach kosmetycznych zapewniają skórze prawidłowe nawilżenie, przywracają funkcje ochronne, działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Odpowiednią konsystencję kosmetykom naturalnym nadają emulgatory pochodzenia roślinnego. Konserwacja tego typu kosmetyków sprowadza się jedynie do użycia olejków eterycznych, witamin czy też niewielkich ilości czystego alkoholu roślinnego.
Zobacz też: PAT&RUB SWEET - naturalne kosmetyki dla dzieci
Warto wiedzieć...
Skóra niemowlaka wymaga nieustannej dbałości i odpowiedniego nawilżania. Jest ona podatna na przesuszenie, dlatego codziennie należy stosować kosmetyki natłuszczające. Powszechnie używane oliwki dla niemowląt mają w swoim składzie produkt destylacji ropy naftowej – parafinę (na etykiecie kosmetyku nosi zwykle nazwę: Mineral Oil, Paraffinum liquidum lub Petrolatum), która tworzy na skórze dziecka tłusty film. Zatyka ona pory i utrudnia "oddychanie" skóry.
Parabeny - wykorzystywane do konserwacji kosmetyków, w tym także kosmetyków dla dzieci (szamponów czy mydeł), mogą powodować stany zapalne skóry (pokrzywki, alergie). Przenikają ze skóry do krwi, dlatego nie są polecane do stosowania kobietom w ciąży oraz karmiącym. Wykazują działanie estogenne, są prowadzone badania nad ich działaniem rakotwórczym (źródło: http://www.kosmetolog.com.pl/pl/Porady/Parabeny-w-kosmetykach) . Na opakowaniu występują pod nazwą: ethylparaben, propylparaben, methylparaben lub butyloparaben.
Ponadto kosmetyki syntetyczne zawierają substancje zapachowe (występujące pod nazwą:parfum) oraz detergenty myjące, czyli tzw. środki powierzchiowo czynne – najczęściej w postaci substancji o nazwie Sodium Lauryl Sulfate. Substancje zapachowe mogą silnie uczulać, natomiast Sodium Lauryl Sulfate może powodować przesuszenia oraz podrażnienia skóry. Szczególnie szkodliwie działa właśnie na skórę dzieci oraz niemowląt. Przenika ze skóry do krwi wywołując działanie ogólne. Substancja ta ulega też kumulacji w organizmie.
Kosmetyki dla dzieci powinny być produkowane z surowców najwyższej jakości, nie powinny natomiast zawierać żadnych sztucznych składników. Ideałem byłoby, gdyby zawierały jedynie surowce naturalne. Takie surowce są otrzymywane z upraw ekologicznych, a ich wysoką jakość zwykle potwierdzają certyfikaty naturalności. Naturalne olejki i wyciągi roślinne nie tylko chronią delikatną skórę, ale również dostarczają jej ważnych dla prawidłowego funkcjonowania składników. Bezpieczeństwo takich produktów oraz ich właściwości powinny potwierdzać stosowne badania. Powyższe kryteria w najwyższym stopniu spełniają kosmetyki naturalne. Produkowane są na bazie naturalnych surowców roślinnych oraz mineralnych i pochodzą z ekologicznych upraw. Charakteryzują się również brakiem syntetycznych barwników oraz środków zapachowych (które są częstą przyczyną podrażnień i alergii wśród najmłodszych).
Podstawowym składnikiem kosmetyków naturalnych dla dzieci są oleje roślinne (pozyskiwane z roślin pochodzących z upraw ekologicznych), tłoczone na zimno i nierafinowane. Uzyskany w ten sposób olej ma wysoką wartość biologiczną i jest łatwo przyswajalny przez skórę (np. olej sojowy, olej z dzikiej róży, olej bawełniany). Takie naturalne tłuszcze są bogate w witaminy i fosfolipidy, nadają kosmetykom właściwości natłuszczające, wygładzające oraz odżywcze. Nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w naturalnych preparatach kosmetycznych zapewniają skórze prawidłowe nawilżenie, przywracają funkcje ochronne, działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Odpowiednią konsystencję kosmetykom naturalnym nadają emulgatory pochodzenia roślinnego. Konserwacja tego typu kosmetyków sprowadza się jedynie do użycia olejków eterycznych, witamin czy też niewielkich ilości czystego alkoholu roślinnego.
Zobacz też: PAT&RUB SWEET - naturalne kosmetyki dla dzieci
Domowe sposoby krojenia cebuli bez łez. Co robić, by nie płakać przy siekaniu cebuli?
Nawet największy miłośnik gotowania może stracić zapał do pichcenia wylewając rzęsiste łzy przy krojeniu cebuli. Szczególnie osoby o wrażliwych spojówkach szukają skutecznych metod nietraumatycznego szatkowania tego rozczulającego warzywa. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na siekanie cebuli, które uchronią makijaż i nie pogorszą dobrego samopoczucia przy przygotowywaniu posiłków.
1. Skutecznym domowym sposobem na krojenie cebuli bez ronienia łez jest jednoczesne oddychanie przez usta a nie przez nos. Przedsionki jam nosa można uszczelnić watą, bądź zamknąć zaciskając płatki nosa delikatnym spinaczem.
2. Niektórzy polecają palić świecę w pobliżu miejsca krojenia tego wonnego warzywa lub siekać przy zapalonym palniku kuchenki gazowej. Opary będą się wówczas unosiły ku górze pomieszczenia. Inni z kolei preferują przygotowanie posiłków przy otwartym oknie, na świeżym powietrzu lub pod włączonym okapem kuchennym. Mniej korzyści niesie z sobą wentylator ulokowany na blacie, gdyż bardziej rozprasza on zapach niekiedy nawet po całym mieszkaniu.
3. Przykrej woni pomaga pozbyć się zimna bieżąca woda, którą płucze się obraną wcześniej cebulę. Również dobrze jest często przemywać nóż zimną, czystą wodą.
4. Według wielu kucharzy pomocne bywa zastąpienie białej cebuli czerwoną odmianą. Gatunki różnią się jednak smakiem, stąd niektórzy wybierają inne domowe sposoby krojenia cebuli bez łez jak np. zakładanie okularów pływackich na czas siekania. Dość komiczna metoda jest naprawdę skuteczna.
5. Gorszy efekt uzyskuje się stosując sztuczkę z plastrem cytryny trzymanym w ustach podczas krojenia cebuli. Nie brakuje także zwolenników siekania z jednoczesnym żuciem kawałka czerstwego chleba. Metody te mają za zadanie powstrzymać łzy, choć ciężko zrozumieć zasadę ich działania.
6. Bardziej niezawodne w walce z łzami przy krojeniu cebuli okazuje się trzymanie podczas tej czynności zapałek w ustach. Aby osiągnąć najlepszy rezultat, wystarczy włożyć pomiędzy wargi około pięć sztuk niezapalonych zapałek drewnianymi końcami patyczka wolnego od siarki.
7. Godną uwagi metodą pomocną w powstrzymywania łez przy krojeniu cebuli jest wcześniejsze jej moczenie w miseczce z zimną wodą, a najlepiej mrożenie przez 30 min w zamrażarce bądź trzymanie jeszcze dłużej w lodówce. Pozwala to uzyskać zadowalający efekt podczas siekania oraz ułatwia jej tarcie.
Źródło zdjęcia: http://www.we-dwoje.pl/
Jak widać domowych sposobów krojenia cebuli bez płaczu jest wiele, dlatego warto przetestować chociaż jeden z nich. Mają one szansę sprawdzić się także u Ciebie. Natomiast nie należy się łudzić, że nasze oczy uchronią przed przykrymi oparami soczewki kontaktowe. Nawet tusz wodoodporny nie zda egzaminu wytrzymałości podczas ronienia łez, stąd lepiej zarezerwować je na bardziej wzruszające momenty w życiu.
Zobacz też:
Lecznicza siła natury
Domowe sposoby na zdrowie rodziny
1. Skutecznym domowym sposobem na krojenie cebuli bez ronienia łez jest jednoczesne oddychanie przez usta a nie przez nos. Przedsionki jam nosa można uszczelnić watą, bądź zamknąć zaciskając płatki nosa delikatnym spinaczem.
2. Niektórzy polecają palić świecę w pobliżu miejsca krojenia tego wonnego warzywa lub siekać przy zapalonym palniku kuchenki gazowej. Opary będą się wówczas unosiły ku górze pomieszczenia. Inni z kolei preferują przygotowanie posiłków przy otwartym oknie, na świeżym powietrzu lub pod włączonym okapem kuchennym. Mniej korzyści niesie z sobą wentylator ulokowany na blacie, gdyż bardziej rozprasza on zapach niekiedy nawet po całym mieszkaniu.
3. Przykrej woni pomaga pozbyć się zimna bieżąca woda, którą płucze się obraną wcześniej cebulę. Również dobrze jest często przemywać nóż zimną, czystą wodą.
4. Według wielu kucharzy pomocne bywa zastąpienie białej cebuli czerwoną odmianą. Gatunki różnią się jednak smakiem, stąd niektórzy wybierają inne domowe sposoby krojenia cebuli bez łez jak np. zakładanie okularów pływackich na czas siekania. Dość komiczna metoda jest naprawdę skuteczna.
5. Gorszy efekt uzyskuje się stosując sztuczkę z plastrem cytryny trzymanym w ustach podczas krojenia cebuli. Nie brakuje także zwolenników siekania z jednoczesnym żuciem kawałka czerstwego chleba. Metody te mają za zadanie powstrzymać łzy, choć ciężko zrozumieć zasadę ich działania.
6. Bardziej niezawodne w walce z łzami przy krojeniu cebuli okazuje się trzymanie podczas tej czynności zapałek w ustach. Aby osiągnąć najlepszy rezultat, wystarczy włożyć pomiędzy wargi około pięć sztuk niezapalonych zapałek drewnianymi końcami patyczka wolnego od siarki.
7. Godną uwagi metodą pomocną w powstrzymywania łez przy krojeniu cebuli jest wcześniejsze jej moczenie w miseczce z zimną wodą, a najlepiej mrożenie przez 30 min w zamrażarce bądź trzymanie jeszcze dłużej w lodówce. Pozwala to uzyskać zadowalający efekt podczas siekania oraz ułatwia jej tarcie.
Źródło zdjęcia: http://www.we-dwoje.pl/
Jak widać domowych sposobów krojenia cebuli bez płaczu jest wiele, dlatego warto przetestować chociaż jeden z nich. Mają one szansę sprawdzić się także u Ciebie. Natomiast nie należy się łudzić, że nasze oczy uchronią przed przykrymi oparami soczewki kontaktowe. Nawet tusz wodoodporny nie zda egzaminu wytrzymałości podczas ronienia łez, stąd lepiej zarezerwować je na bardziej wzruszające momenty w życiu.
Zobacz też:
Lecznicza siła natury
Domowe sposoby na zdrowie rodziny
Jak walczyć z bezsennością? Domowe sposoby na zaburzenia snu
Etykiety: domowe sposoby na zdrowie
Bezsenność to zaburzenia związane z trudnościami w zasypianiu lub wczesnym budzeniem się. W czasie snu zwolnieniu ulega wiele czynności życiowych (oddychanie, czynność serca) oraz obniża się wrażliwość na bodźce. Czas snu dla człowieka to średnio około 8 godzin. Jednak potrzeba snu zależy indywidualnie od organizmu i stylu życia. Z bezsennością najczęściej stykają się ludzie zestresowani i zabiegani. Ten problem dotyka coraz więcej ludzi. Niestety nie ma prostego remedium, czasem wystarczy po prostu odpocząć, czy też „dotlenić” się. Ważny jest też wygląd sypialni lub miejsca gdzie sypiamy, ponieważ to pomieszczenie powinno nas nastrajać odpowiednio do snu. Przede wszystkim powinien to być pokój przyciemniony, w stonowanych kolorach. Dobrze śpi sie w pomieszczeniach przewietrzonych, z możliwie mała ilością roślin (gdyż "zabierają" nam tlen).
Warto sięgać również po naturalne specyfiki:
Melisa.
Melisa lekarska ma dzialanie uspokajające. Jest stosowana też w wielu chorobach o podłożu nerwowym (np. depresja) pomaga też przy rozstrojach żołądka i rozkurcza mięśnie. Ma właściwości antybakteryjne oraz antywirusowe.
Aromatyczna kąpiel
Kompozycja olejków zapachowych, użytych do kąpieli zdecydowanie sprzyja relaksowi. Kąpiel powinna trwać około pól godziny. Po takiej kąpieli sen powinien przyjść o wiele szybciej.
Przykładowy zestaw zapachowy:
2 kropli olejku lawendowego,
2 krople olejku jałowcowego,
1 kroplę olejku tymiankowego,
1 kroplę olejku pomarańczowego.
Regularne pory na sen
Należy przestrzegać stałych pór udawania się na spoczynek oraz unikać snu w ciągu dnia. Niewskazane są tez wszelkie środki pobudzające (kawa, napoje energetyczne). "Zdrowe zmęczenie" i tzw. "nastawienie biologicznego zegara" sprzyjają zasypianiu.
Szklanka ciepłego mleka
Dobrym pomysłem jest wypicie mleka tuż przed snem, czy zjedzenie kostki czekolady.
Cisza
Ciężko zmusić się do snu gdy dokuczają nam hałasy. Warto je zatem wyeliminować.
Ponad to może nam pomóc:
•wygodna bielizna,
•słuchanie spokojnej muzyki przed snem,
•czytanie książki,
•nie zmuszanie się do snu (bo zwykle skutek jest odwrotny),
•unikanie alkoholu i kawy,
•aktywność fizyczna, ale nie przed samym snem,
•spożywanie posiłków przynajmniej 3 godziny przed snem,
•wietrzenie pomieszczenia przed snem, odpowiednia temperatura, cisza, ciemność.
Źródło zdjęcia: www.urodaizdrowie.pl
Zobacz też:
Domowe sposoby na katar - skuteczne porady jak zwalczyć przykry objawy infekcji górnych dróg oddechowych
Domowe sposoby na zdrowie rodziny
Warto sięgać również po naturalne specyfiki:
Melisa.
Melisa lekarska ma dzialanie uspokajające. Jest stosowana też w wielu chorobach o podłożu nerwowym (np. depresja) pomaga też przy rozstrojach żołądka i rozkurcza mięśnie. Ma właściwości antybakteryjne oraz antywirusowe.
Aromatyczna kąpiel
Kompozycja olejków zapachowych, użytych do kąpieli zdecydowanie sprzyja relaksowi. Kąpiel powinna trwać około pól godziny. Po takiej kąpieli sen powinien przyjść o wiele szybciej.
Przykładowy zestaw zapachowy:
2 kropli olejku lawendowego,
2 krople olejku jałowcowego,
1 kroplę olejku tymiankowego,
1 kroplę olejku pomarańczowego.
Regularne pory na sen
Należy przestrzegać stałych pór udawania się na spoczynek oraz unikać snu w ciągu dnia. Niewskazane są tez wszelkie środki pobudzające (kawa, napoje energetyczne). "Zdrowe zmęczenie" i tzw. "nastawienie biologicznego zegara" sprzyjają zasypianiu.
Szklanka ciepłego mleka
Dobrym pomysłem jest wypicie mleka tuż przed snem, czy zjedzenie kostki czekolady.
Cisza
Ciężko zmusić się do snu gdy dokuczają nam hałasy. Warto je zatem wyeliminować.
Ponad to może nam pomóc:
•wygodna bielizna,
•słuchanie spokojnej muzyki przed snem,
•czytanie książki,
•nie zmuszanie się do snu (bo zwykle skutek jest odwrotny),
•unikanie alkoholu i kawy,
•aktywność fizyczna, ale nie przed samym snem,
•spożywanie posiłków przynajmniej 3 godziny przed snem,
•wietrzenie pomieszczenia przed snem, odpowiednia temperatura, cisza, ciemność.
Źródło zdjęcia: www.urodaizdrowie.pl
Zobacz też:
Domowe sposoby na katar - skuteczne porady jak zwalczyć przykry objawy infekcji górnych dróg oddechowych
Domowe sposoby na zdrowie rodziny
Skuteczne domowe sposoby na czyste okna
Etykiety: domowe sposoby na sprzątanie
Mycie okien to nie taka prosta sprawa, jak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Czyste szyby są wizytówką każdego domu, wpuszczają do środka światło, a cały dom zyskuje na przytulności. Okna można myć przy pomocy dostępnych detergentów, ale także możemy skorzystać ze sposobów naszych babć (znacznie tańszych). Istnieje kilka metod skutecznego mycia okien i szyb, poczynając od gazet, a kończąc specjalnej szmatce (z mikrofibry). Najważniejsze, aby rezultatem naszych działań były przezroczyste szyby, koniecznie bez smug.
Mycie okien jest czasochłonne. Wiele osób odkłada to praktycznie do ostatniej chwili i decyduje się na mycie tylko wtedy, gdy zbliżają się jakieś większe święta. Wystarczy jednak zastosować się do naszych porad, a z pewnością mycie okien stanie się dużo prostsze i przyjemniejsze. W końcu to właśnie okna najbardziej rzucają się w oczy zarówno domownikom, jak również gościom. Warto więc zadbać o to, aby były "reprezentacyjne".
Stare gazety
Starych gazet używały już nasze babcie. Najpierw używamy ich na mokro (wodą z dodatkiem detergentu lub octu), a następnie na sucho. Farba drukarska powinna się rozmazywać na szybach, ale wcale tak się nie dzieje. Jest to doskonały środek czyszczący, kto raz spróbuje tego sposobu pozostanie mu wierny na zawsze.
Tkaniny do czyszczenia
Ważne jest również, aby wybrać do polerowanie odpowiednią szmatkę. Nie może być zbyt sztywna , ponieważ łatwo mogłaby zarysować szkło. Najlepiej sprawdzają się miękkie tkaniny, dobrze ściągające wodę i brud (ircha czy mikrofibra).
Gliceryna
Przy czyszczeniu można dolać do wody płynu do płukania tkanin lub gliceryny. Dzięki temu na powierzchni szyby powstaje powłoka, która zapobiega osiadaniu kurzu. Poza tym okno ładnie pachnie.
Sposób na smugi
Jak zniwelować powstawanie smug? Pojawiają się one niestety niezależnie od zastosowanej metody. Dlatego nigdy nie powinniśmy czyścić szyb w słońcu – wtedy woda z detergentem szybko wysycha i trudno nam wypolerować szklane powierzchnie. Lepiej za mycie okien zabrać się wcześnie rano lub późnym wieczorem. Aby ułatwić sobie pracę i nie zastanawiać się, po której stronie się znajdują, możemy czyścic jedną stronę szyby pionowo, a drugą poziomo. Wtedy patrząc pod światło z łatwością stwierdzimy, po której stronie szyby znajdują się smugi.
Nylonowe rajstopy
Do polerowania szyb idealnie nadają się także stare nylonowe rajstopy. Nylon, dzięki swej strukturze, doskonale usuwa ze szkła wszelkie smugi.
Źródło zdjęcia: www.we-dwoje.pl
Zobacz też:
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania
Sprzątanie - usługi
Mycie okien jest czasochłonne. Wiele osób odkłada to praktycznie do ostatniej chwili i decyduje się na mycie tylko wtedy, gdy zbliżają się jakieś większe święta. Wystarczy jednak zastosować się do naszych porad, a z pewnością mycie okien stanie się dużo prostsze i przyjemniejsze. W końcu to właśnie okna najbardziej rzucają się w oczy zarówno domownikom, jak również gościom. Warto więc zadbać o to, aby były "reprezentacyjne".
Stare gazety
Starych gazet używały już nasze babcie. Najpierw używamy ich na mokro (wodą z dodatkiem detergentu lub octu), a następnie na sucho. Farba drukarska powinna się rozmazywać na szybach, ale wcale tak się nie dzieje. Jest to doskonały środek czyszczący, kto raz spróbuje tego sposobu pozostanie mu wierny na zawsze.
Tkaniny do czyszczenia
Ważne jest również, aby wybrać do polerowanie odpowiednią szmatkę. Nie może być zbyt sztywna , ponieważ łatwo mogłaby zarysować szkło. Najlepiej sprawdzają się miękkie tkaniny, dobrze ściągające wodę i brud (ircha czy mikrofibra).
Gliceryna
Przy czyszczeniu można dolać do wody płynu do płukania tkanin lub gliceryny. Dzięki temu na powierzchni szyby powstaje powłoka, która zapobiega osiadaniu kurzu. Poza tym okno ładnie pachnie.
Sposób na smugi
Jak zniwelować powstawanie smug? Pojawiają się one niestety niezależnie od zastosowanej metody. Dlatego nigdy nie powinniśmy czyścić szyb w słońcu – wtedy woda z detergentem szybko wysycha i trudno nam wypolerować szklane powierzchnie. Lepiej za mycie okien zabrać się wcześnie rano lub późnym wieczorem. Aby ułatwić sobie pracę i nie zastanawiać się, po której stronie się znajdują, możemy czyścic jedną stronę szyby pionowo, a drugą poziomo. Wtedy patrząc pod światło z łatwością stwierdzimy, po której stronie szyby znajdują się smugi.
Nylonowe rajstopy
Do polerowania szyb idealnie nadają się także stare nylonowe rajstopy. Nylon, dzięki swej strukturze, doskonale usuwa ze szkła wszelkie smugi.
Źródło zdjęcia: www.we-dwoje.pl
Zobacz też:
Ekologiczne urządzenia czyszczące parą
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania
Sprzątanie - usługi
Domowe sposoby na nietrzymanie moczu
Etykiety: domowe sposoby na zdrowie
Nietrzymanie moczu to niekontrolowane i bezwiedne oddawanie moczu spowodowane nadpobudliwością mięśni pęcherza, chorobami układu nerwowego lub osłabieniem mięśni dna miednicy. Tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet, szczególnie narażone są starsze wieloródki. Obok specjalistycznej opieki medycznej wiele pań szuka naturalnych metod pomagających zwalczyć krępującą dolegliwość.
Mięśnie dna miednicy otaczające ujście pęcherza moczowego wiotczeją z wiekiem, natomiast podczas ciąży i porodu poddawane są szczególnie silnym obciążeniom. Grupami ryzyka są także wieloletni palacze, osoby nadmiernie spożywające alkohol, chorujące na mukowiscydozę, cukrzycę, kamicę nerkową, przechodzące zakażenia dróg moczowych lub z zespołem metabolicznym. Problem może dotyczyć pacjentów, którzy mieli wykonywane zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu bywa kłopotliwą i wstydliwą dolegliwością szczególnie w sytuacjach wywołujących zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej np. podczas kaszlu, kichania, śmiechu i aktywności fizycznej. Duże trudności sprawia utrzymanie w czystości okolic intymnych, zaburzone są kontakty seksualne i ograniczane jest życie towarzyskie. Dlatego zarówno wizyta u urologa i/lub ginekologa jak i domowe sposoby na nietrzymanie moczu ogrywają ważną rolę w leczeniu schorzenia oraz uzyskiwaniu poprawy.
Ćwiczenia Kegla
Systematyczne wykonywanie ćwiczeń opracowanych przez Arnolda Kegla pozwala wzmocnić mięśnie dna miednicy. Proste, nie obciążające czasowo ćwiczenia poprawiają kondycję szczególnie mięśnia łonowo-guzicznego (łac. musculus pubococcygeus). Najlepsze efekty obserwuje się w łagodnym nietrzymaniu moczu, jednak w innych przypadkach można doczekać się również poprawy. Proponowane schematy ćwiczeń wzmacniających nadają się do wykonywania niemal wszędzie. Warto spróbować codziennie trenować partię mięśni, powtarzając poniższe ćwiczenia przynajmniej 6-10 razy. Można to sobie ułatwić ćwicząc podczas regularnie prowadzonych czynności, jak mycie rąk, oglądanie ulubionego serialu, korzystanie z komputera.
Ćwiczenie 1.
W pozycji siedzącej z lekko rozchylonymi kolanami wykonuje się zaciskanie mięśni wokół odbytu. Wyobraź sobie, że starasz się powstrzymać oddanie gazów czy stolca. Pośladki, nogi i brzuch powinny zostać nieruchome.
Ćwiczenie 1.
Siedząc wygodnie z lekko rozchylonymi nogami wykonuje się napinanie mięśni jak podczas powstrzymywania oddawania moczu. Nie napinaj mięśni pośladków, nóg i brzucha, powinny one zostać nieruchome.
Obydwa ćwiczenia należy wykonywać na dwa sposoby z powolnymi i szybkimi skurczami mięśni. W powolnym skurczu zaciska się mięśnie, wytrzymując 5 sekund, po czym następuje rozluźnienie. Czynność powtarza się minimum 5 razy. Z kolei w szybkim skurczu żwawo zaciska się mięśnie, a potem rozluźnia. Powtarza się przynajmniej 5 razy. Stopniowo można zwiększać ilość powtórzeń do 10 razy i czas wytrzymywania powolnego skurczu.
"Stop-test"
Innym domowym sposobem na nietrzymanie moczu jest robienie "stop-testu". Podczas oddawania moczu na chwilę przerywa się strumień wypływającego moczu. Później rozluźnia się mięśnie i opróżnia całkowicie pęcherz. "Stop-test" wykonuje się najwyżej dwa razy w tygodniu. Częstsze próby czynności mogą zwiększać ryzyko zakażeń układu moczowego.
Staraj się zaciskać mięśnie dna miednicy podczas kaszlu, kichania, śmiechu, podnoszenia ciężkich przedmiotów i biegania. Nawet jeśli, nie widzisz efektów ćwiczeń, kontynuuj je, aby nie pogłębić wiotkości mięśni.
Zwalczanie zaparć
Zaparcia mogą być przyczyną nietrzymania moczu. Także same w sobie są dolegliwością, którą należy zwalczać. Dlatego warto spożywać więcej potraw o wysokiej zawartości błonnika jak owoce, warzywa, produkty z pełnoziarnistych zbóż oraz pić dużo płynów. Znaczącą rolę odgrywa nie wstrzymywanie oddawania stolców, ponieważ prowadzi to do czynnościowych zaparć.
Regularne oddawanie moczu
Zadbaj o regularne oddawanie moczu. Zbyt długie powstrzymywanie fizjologicznych potrzeb bywa przyczyną zakażeń i nadmiernego rozciągania pęcherza. W czasie przepełnionego pęcherza i przy słabych mięśniach zwieraczy w chwili kaszlu, kichania lub śmiechu może dojść do mimowolnego wycieku moczu. Korzystaj z toalety, kiedy czujesz parcie, a także przed snem, wysiłkiem i przyjmowaniem posiłków. Najlepiej zaplanować i przestrzegać regularnego oddawania moczu co 3-6 godziny w siągu dnia. Na początku można korzystać z toalety w krótszych odstępach, po czym stopniowo wydłużać przerwy.
Żurawina
Spożywanie świeżych bądź suszonych owoców żurawiny oraz przetworów z niej zrobionych zaleca się osobom o nadmiernie kwaśnym odczynie moczu. Podobnie sok z żurawin korzystnie wpływa na nabłonek dróg moczowych, przeciwdziała stanom zapalnym i wytrącaniu się kryształów soli mineralnych.
Bezwiedne oddawanie moczu podczas wysiłku to dolegliwość, na którą cierpi około 3 mln Polek. Oprócz domowych sposobów na nietrzymanie moczu nie można zapomnieć o stosowaniu wkładek, podkładek urologicznych bądź pieluch i pieluchomajtek przy bardziej nasilonym schorzeniu. Wkładki anatomiczne pomagają zachować codzienną higienę miejsc intymnych. Są cienkie, całkowicie niewidoczne pod ubraniem, komfortowe, jednocześnie wchłaniając wilgoć oraz neutralizując nieprzyjemny zapach.
Zobacz też:
Domowe sposoby na zaparcia
Domowe sposoby obniżające ciśnienie krwi
Mięśnie dna miednicy otaczające ujście pęcherza moczowego wiotczeją z wiekiem, natomiast podczas ciąży i porodu poddawane są szczególnie silnym obciążeniom. Grupami ryzyka są także wieloletni palacze, osoby nadmiernie spożywające alkohol, chorujące na mukowiscydozę, cukrzycę, kamicę nerkową, przechodzące zakażenia dróg moczowych lub z zespołem metabolicznym. Problem może dotyczyć pacjentów, którzy mieli wykonywane zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu bywa kłopotliwą i wstydliwą dolegliwością szczególnie w sytuacjach wywołujących zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej np. podczas kaszlu, kichania, śmiechu i aktywności fizycznej. Duże trudności sprawia utrzymanie w czystości okolic intymnych, zaburzone są kontakty seksualne i ograniczane jest życie towarzyskie. Dlatego zarówno wizyta u urologa i/lub ginekologa jak i domowe sposoby na nietrzymanie moczu ogrywają ważną rolę w leczeniu schorzenia oraz uzyskiwaniu poprawy.
Ćwiczenia Kegla
Systematyczne wykonywanie ćwiczeń opracowanych przez Arnolda Kegla pozwala wzmocnić mięśnie dna miednicy. Proste, nie obciążające czasowo ćwiczenia poprawiają kondycję szczególnie mięśnia łonowo-guzicznego (łac. musculus pubococcygeus). Najlepsze efekty obserwuje się w łagodnym nietrzymaniu moczu, jednak w innych przypadkach można doczekać się również poprawy. Proponowane schematy ćwiczeń wzmacniających nadają się do wykonywania niemal wszędzie. Warto spróbować codziennie trenować partię mięśni, powtarzając poniższe ćwiczenia przynajmniej 6-10 razy. Można to sobie ułatwić ćwicząc podczas regularnie prowadzonych czynności, jak mycie rąk, oglądanie ulubionego serialu, korzystanie z komputera.
Ćwiczenie 1.
W pozycji siedzącej z lekko rozchylonymi kolanami wykonuje się zaciskanie mięśni wokół odbytu. Wyobraź sobie, że starasz się powstrzymać oddanie gazów czy stolca. Pośladki, nogi i brzuch powinny zostać nieruchome.
Ćwiczenie 1.
Siedząc wygodnie z lekko rozchylonymi nogami wykonuje się napinanie mięśni jak podczas powstrzymywania oddawania moczu. Nie napinaj mięśni pośladków, nóg i brzucha, powinny one zostać nieruchome.
Obydwa ćwiczenia należy wykonywać na dwa sposoby z powolnymi i szybkimi skurczami mięśni. W powolnym skurczu zaciska się mięśnie, wytrzymując 5 sekund, po czym następuje rozluźnienie. Czynność powtarza się minimum 5 razy. Z kolei w szybkim skurczu żwawo zaciska się mięśnie, a potem rozluźnia. Powtarza się przynajmniej 5 razy. Stopniowo można zwiększać ilość powtórzeń do 10 razy i czas wytrzymywania powolnego skurczu.
"Stop-test"
Innym domowym sposobem na nietrzymanie moczu jest robienie "stop-testu". Podczas oddawania moczu na chwilę przerywa się strumień wypływającego moczu. Później rozluźnia się mięśnie i opróżnia całkowicie pęcherz. "Stop-test" wykonuje się najwyżej dwa razy w tygodniu. Częstsze próby czynności mogą zwiększać ryzyko zakażeń układu moczowego.
Staraj się zaciskać mięśnie dna miednicy podczas kaszlu, kichania, śmiechu, podnoszenia ciężkich przedmiotów i biegania. Nawet jeśli, nie widzisz efektów ćwiczeń, kontynuuj je, aby nie pogłębić wiotkości mięśni.
Zwalczanie zaparć
Zaparcia mogą być przyczyną nietrzymania moczu. Także same w sobie są dolegliwością, którą należy zwalczać. Dlatego warto spożywać więcej potraw o wysokiej zawartości błonnika jak owoce, warzywa, produkty z pełnoziarnistych zbóż oraz pić dużo płynów. Znaczącą rolę odgrywa nie wstrzymywanie oddawania stolców, ponieważ prowadzi to do czynnościowych zaparć.
Regularne oddawanie moczu
Zadbaj o regularne oddawanie moczu. Zbyt długie powstrzymywanie fizjologicznych potrzeb bywa przyczyną zakażeń i nadmiernego rozciągania pęcherza. W czasie przepełnionego pęcherza i przy słabych mięśniach zwieraczy w chwili kaszlu, kichania lub śmiechu może dojść do mimowolnego wycieku moczu. Korzystaj z toalety, kiedy czujesz parcie, a także przed snem, wysiłkiem i przyjmowaniem posiłków. Najlepiej zaplanować i przestrzegać regularnego oddawania moczu co 3-6 godziny w siągu dnia. Na początku można korzystać z toalety w krótszych odstępach, po czym stopniowo wydłużać przerwy.
Żurawina
Spożywanie świeżych bądź suszonych owoców żurawiny oraz przetworów z niej zrobionych zaleca się osobom o nadmiernie kwaśnym odczynie moczu. Podobnie sok z żurawin korzystnie wpływa na nabłonek dróg moczowych, przeciwdziała stanom zapalnym i wytrącaniu się kryształów soli mineralnych.
Bezwiedne oddawanie moczu podczas wysiłku to dolegliwość, na którą cierpi około 3 mln Polek. Oprócz domowych sposobów na nietrzymanie moczu nie można zapomnieć o stosowaniu wkładek, podkładek urologicznych bądź pieluch i pieluchomajtek przy bardziej nasilonym schorzeniu. Wkładki anatomiczne pomagają zachować codzienną higienę miejsc intymnych. Są cienkie, całkowicie niewidoczne pod ubraniem, komfortowe, jednocześnie wchłaniając wilgoć oraz neutralizując nieprzyjemny zapach.
Zobacz też:
Domowe sposoby na zaparcia
Domowe sposoby obniżające ciśnienie krwi
Domowe sposoby na popękane pięty. Skuteczne metody w walce z szorstką skórą pięt.
Etykiety: domowe sposoby na urodę
Latem wypielęgnowane stopy są wizytówką każdej zadbanej kobiety. Zdrowa, jedwabista skóra z kształtnymi, równo umalowanymi paznokciami to prawdziwy atut, który warto utrzymywać przez cały rok. Zrogowaciały, suchy naskórek szpeci, nie przynosząc chluby. Osoba traci przez to poczucie własnej wartości. Aby mieć piękne, zawsze przygotowane na odsłonięcie stopy, najlepiej stosować naturalne zabiegi pielęgnacyjne w zaciszu własnego mieszkania. Wizyty u kosmetyczki to dość kosztowna inwestycja w urodę, a efekt można uzyskać samemu podczas regularnej pielęgnacji.
Domowych sposobów na popękane pięty jest wiele. Dzięki nim można pozbyć się nadmiernie zrogowaciałej warstwy naskórka i złagodzić bolesne podrażnia.
Aby uzyskać ładnie prezentujące się, zdrowe stopy, należy stosować krok po kroku przedstawione poniżej naturalne metody.
Zmiękczająca kąpiel
Moczenie nóg w zmiękczających skórę naparach przygotowuje stopy do dalszych zabiegów. Aby przygotować kąpiel, wystarczy w misce zalać wrzątkiem dwie łyżki siemienia lnianego, nasion kozieradki lub kwiatostanu rumianku. Następnie przykryć miksturę i pozostawić do ostudzenia. Nie ma potrzeby odcedzać ziół przed moczeniem stóp. Innym domowym sposobem na szorstkie piety są kąpiele w roztworze soli morskiej lub zwykłej kuchennej. Ma ona właściwości przeciwbakteryjne i zmniejsza potliwość skóry.
Usuwanie martwego naskórka
Mechaniczne ścieranie martwego naskórka można wykonywać przy pomocy pumeksu, ceramicznej tarki lub gruboziarnistego peelingu z mocznikiem. Tego typu czynności stymulują krążenie krwi oraz zmniejszają nadmierne wysuszanie stóp. Preparaty zawierające olejek jojoba i lanolinę jednocześnie nawilżają wygładzony naskórek.
Jeśli wybieramy peeling złuszczający, warto stosować po nim krem do stóp z tej samej linii dermokosmetyków.
Maść z witaminą A
Twardy, zrogowaciały naskórek tworzący się na piętach można zmiękczyć preparatami z witaminą A. Z uwagi na tłustą konsystencję maści i kremów najlepiej stosować je na noc. Po nałożeniu grubej warstwy specyfiku należy odczekać kilka minut do jego wchłonięcia i założyć bawełniane, luźne skarpetki. Rano po zdjęciu skarpetek skóra powinna być miękka i nawilżona.
Maść nagietkowa
Warto zakupić do domowej apteczki maść nagietkową. Stosuje się ją dopiero po umyciu i skrupulatnym wysuszeniu skóry stóp szczególnie między palcami. Jeśli preparat jest zbyt tłusty, można go używać punktowo na popękane pięty. Codzienna kuracja odżywia skórę i łagodzi podrażnienia. Przy wyjątkowo bolesnych pęknięciach łagodniejsze w działaniu są kremy z alantoiną albo zawierające Palmitoyl-CoA stymulującym syntezę kolagenu, elastyny i glikozoaminoglikanów.
Domowe sposoby na popękane stopy przywracają kobiecie dobre samopoczucie, pozwalają cieszyć się zdrowiem i urodą. Zabiegi pielęgnacyjne skóry nie wymagają dużej ilości przeznaczonego na nie czasu, przeprowadzane regularnie zapewniają wspaniały efekt. Jeśli jednak stosowane naturalne metody nie przynoszą rezultatu, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Zobacz też:
Domowe sposoby na zniszczone dłonie
Domowe sposoby na łamliwe paznokcie
Zadbana Panna Młoda. Depilacja laserowa
Domowych sposobów na popękane pięty jest wiele. Dzięki nim można pozbyć się nadmiernie zrogowaciałej warstwy naskórka i złagodzić bolesne podrażnia.
Aby uzyskać ładnie prezentujące się, zdrowe stopy, należy stosować krok po kroku przedstawione poniżej naturalne metody.
Zmiękczająca kąpiel
Moczenie nóg w zmiękczających skórę naparach przygotowuje stopy do dalszych zabiegów. Aby przygotować kąpiel, wystarczy w misce zalać wrzątkiem dwie łyżki siemienia lnianego, nasion kozieradki lub kwiatostanu rumianku. Następnie przykryć miksturę i pozostawić do ostudzenia. Nie ma potrzeby odcedzać ziół przed moczeniem stóp. Innym domowym sposobem na szorstkie piety są kąpiele w roztworze soli morskiej lub zwykłej kuchennej. Ma ona właściwości przeciwbakteryjne i zmniejsza potliwość skóry.
Usuwanie martwego naskórka
Mechaniczne ścieranie martwego naskórka można wykonywać przy pomocy pumeksu, ceramicznej tarki lub gruboziarnistego peelingu z mocznikiem. Tego typu czynności stymulują krążenie krwi oraz zmniejszają nadmierne wysuszanie stóp. Preparaty zawierające olejek jojoba i lanolinę jednocześnie nawilżają wygładzony naskórek.
Jeśli wybieramy peeling złuszczający, warto stosować po nim krem do stóp z tej samej linii dermokosmetyków.
Maść z witaminą A
Twardy, zrogowaciały naskórek tworzący się na piętach można zmiękczyć preparatami z witaminą A. Z uwagi na tłustą konsystencję maści i kremów najlepiej stosować je na noc. Po nałożeniu grubej warstwy specyfiku należy odczekać kilka minut do jego wchłonięcia i założyć bawełniane, luźne skarpetki. Rano po zdjęciu skarpetek skóra powinna być miękka i nawilżona.
Maść nagietkowa
Warto zakupić do domowej apteczki maść nagietkową. Stosuje się ją dopiero po umyciu i skrupulatnym wysuszeniu skóry stóp szczególnie między palcami. Jeśli preparat jest zbyt tłusty, można go używać punktowo na popękane pięty. Codzienna kuracja odżywia skórę i łagodzi podrażnienia. Przy wyjątkowo bolesnych pęknięciach łagodniejsze w działaniu są kremy z alantoiną albo zawierające Palmitoyl-CoA stymulującym syntezę kolagenu, elastyny i glikozoaminoglikanów.
Domowe sposoby na popękane stopy przywracają kobiecie dobre samopoczucie, pozwalają cieszyć się zdrowiem i urodą. Zabiegi pielęgnacyjne skóry nie wymagają dużej ilości przeznaczonego na nie czasu, przeprowadzane regularnie zapewniają wspaniały efekt. Jeśli jednak stosowane naturalne metody nie przynoszą rezultatu, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Zobacz też:
Domowe sposoby na zniszczone dłonie
Domowe sposoby na łamliwe paznokcie
Zadbana Panna Młoda. Depilacja laserowa
Domowe sposoby obniżające ciśnienie krwi . Sprawdzone metody na nadciśnienie tętnicze.
Etykiety: domowe sposoby na zdrowie
Nadciśnienie tętnicze jest coraz częstszym problemem cywilizacyjnymi. Nadwaga, nieodpowiednia dieta, brak ruchu oraz uwarunkowania genetyczne to najczęstsze przyczyny wysokiego ciśnienia krwi. Rzadziej przyczyna tkwi w chorobach nerek lub endokrynologicznych. Firmy farmaceutyczne wprowadzają na rynek coraz to nowsze leki i generyki pomagające obniżyć ciśnienie krwi poniżej 140/90mmHg. Jednak same recepturowe preparaty nie wystarczają, dlatego lekarze zalecają zdrową dietę i regularne ćwiczenia fizyczne. Dla lepszego efektu warto także wdrożyć domowe sposoby obniżające ciśnienie krwi.
Naturalnych metod utrzymania ciśnienia tętniczego na prawidłowym poziomie jest wiele. Choć ich skuteczność nie została potwierdzona referencyjnymi badaniami, są chętnie stosowane.
Głóg, dziurawiec, lipa
Napary z głodu oraz preparaty z tej rośliny korzystnie wpływają na regulację ciśnienia. Podobnie jak witamina C głóg rozszerza naczynia krwionośne. Przy okazji reguluje pracę serca i pozytywnie oddziałuje na układ krążenia. Cześć osób stosuje także napary z dziurawca, ale uwaga wchodzi on w interakcje z wieloma lekami w tym stosowanymi na nadciśnienie, zmniejszając stężenie ich aktywnych metabolitów, a co za tym idzie skuteczność kuracji. Picie herbatek z lipy poprawia także krążenie krwi, pomaga zwalczyć stres, ukoić nerwy.
Czosnek
Innym domowym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi jest codzienne spożywanie czosnku w niewielkich porcjach. Dla osób, które nie przepadają za smakiem i zapachem tej ostrej rośliny, dostępne są w sprzedaży kapsułki zawierające wyciąg z czosnku. Nie brakuje w nich naturalnie występujących związków nazywanych fitoncydami, mającymi działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
Nienasycone kwasy tłuszczone
Nienasycone kwasy tłuszczowe można znaleźć w wielu produktach. Nasiona lnu w tradycyjnej postaci, zmielone oraz wytłoczony z nich olej mają korzystny wpływ na regulację ciśnienia tętniczego. Podobnie jak tłuste ryby i orzech są bogactwem kwasów Omega-3, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W każdym prawidłowym jadłospisie zwraca się uwagę na rolę jaka pełnią morskie ryby, owoce morza a także artykuły spożywcze posiadające oleje roślinne. Nie powinny być pomijane i eliminowane z diety, jeśli nie ma do tego uzasadnionych wskazań.
Sok z aronii
Picie soków z aronii to kolejny sprawdzony sposób obniżający ciśnienie krwi. Cierpki owoc jest orzeźwiający w smaku i pełen witaminy C. Chętnie stosowany bywa w czasie infekcji dróg oddechowych zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Kiedy brakuje w sprzedaży sezonowych owoców o dużej zawartości witaminy C jak pomarańczy, jabłek, porzeczek i truskawek, należy posiłkować się owocami kiwi, grejpfruta i aronii.
Magnez i potas
Magnez i potas zaliczane do makroelementów, mających duży wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Ich dodatkowa suplementacja nie powinna być prowadzona bez kontroli lekarza. Większość leków stosowanych przy przewlekłych chorobach krążenia wpływają na poziom potasu w krwi. Jeśli stosujemy na własną rękę domowe sposoby obniżające ciśnienie, warto dostarczać niezbędne pierwiastki pod postacią racjonalnej diety. Ryż, banany i ziemniaki zawierają dużą porcje magnezu. Banany podobnie jak szparagi, awokado, dynia i wiele innych warzyw i owoców są doskonałymi produktami bogatymi w potas.
Zobacz też:
Domowe sposoby na odchudzanie
Domowe sposoby na zdrowie rodziny
Naturalnych metod utrzymania ciśnienia tętniczego na prawidłowym poziomie jest wiele. Choć ich skuteczność nie została potwierdzona referencyjnymi badaniami, są chętnie stosowane.
Głóg, dziurawiec, lipa
Napary z głodu oraz preparaty z tej rośliny korzystnie wpływają na regulację ciśnienia. Podobnie jak witamina C głóg rozszerza naczynia krwionośne. Przy okazji reguluje pracę serca i pozytywnie oddziałuje na układ krążenia. Cześć osób stosuje także napary z dziurawca, ale uwaga wchodzi on w interakcje z wieloma lekami w tym stosowanymi na nadciśnienie, zmniejszając stężenie ich aktywnych metabolitów, a co za tym idzie skuteczność kuracji. Picie herbatek z lipy poprawia także krążenie krwi, pomaga zwalczyć stres, ukoić nerwy.
Czosnek
Innym domowym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi jest codzienne spożywanie czosnku w niewielkich porcjach. Dla osób, które nie przepadają za smakiem i zapachem tej ostrej rośliny, dostępne są w sprzedaży kapsułki zawierające wyciąg z czosnku. Nie brakuje w nich naturalnie występujących związków nazywanych fitoncydami, mającymi działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
Nienasycone kwasy tłuszczone
Nienasycone kwasy tłuszczowe można znaleźć w wielu produktach. Nasiona lnu w tradycyjnej postaci, zmielone oraz wytłoczony z nich olej mają korzystny wpływ na regulację ciśnienia tętniczego. Podobnie jak tłuste ryby i orzech są bogactwem kwasów Omega-3, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W każdym prawidłowym jadłospisie zwraca się uwagę na rolę jaka pełnią morskie ryby, owoce morza a także artykuły spożywcze posiadające oleje roślinne. Nie powinny być pomijane i eliminowane z diety, jeśli nie ma do tego uzasadnionych wskazań.
Sok z aronii
Picie soków z aronii to kolejny sprawdzony sposób obniżający ciśnienie krwi. Cierpki owoc jest orzeźwiający w smaku i pełen witaminy C. Chętnie stosowany bywa w czasie infekcji dróg oddechowych zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Kiedy brakuje w sprzedaży sezonowych owoców o dużej zawartości witaminy C jak pomarańczy, jabłek, porzeczek i truskawek, należy posiłkować się owocami kiwi, grejpfruta i aronii.
Magnez i potas
Magnez i potas zaliczane do makroelementów, mających duży wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Ich dodatkowa suplementacja nie powinna być prowadzona bez kontroli lekarza. Większość leków stosowanych przy przewlekłych chorobach krążenia wpływają na poziom potasu w krwi. Jeśli stosujemy na własną rękę domowe sposoby obniżające ciśnienie, warto dostarczać niezbędne pierwiastki pod postacią racjonalnej diety. Ryż, banany i ziemniaki zawierają dużą porcje magnezu. Banany podobnie jak szparagi, awokado, dynia i wiele innych warzyw i owoców są doskonałymi produktami bogatymi w potas.
Zobacz też:
Domowe sposoby na odchudzanie
Domowe sposoby na zdrowie rodziny
Domowe sposoby na chrypkę.
Etykiety: domowe sposoby na zdrowie
Jesienna słota sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Uczucie nieprzyjemnego drapania w gardle, zmieniona barwa głosu są częstymi objawami wirusowego zapalenia krtani. Na szczęście istnieją domowe sposoby zwalczające chrypkę. Naturalne metody pozwalają szybciej odzyskać sprawność mowy zaburzoną zarówno z powodu infekcji jak i nadmiernej eksploatacji strun głosowych, nadużywania alkoholu, wdychania dymu tytoniowego lub zanieczyszczeń powietrza.
Odpoczynek
Mając chrypkę chcąc nie chcąc trzeba uzbroić się w cierpliwość i dać odpocząć strunom głosowym. Zachowanie milczenia pomoże skrócić czas występowania przykrego objawu.
Nawilżanie powietrza
Chrypka może być także wynikiem oddychania przesuszonym powietrzem. Szczególnie narażeni są mieszkańcy bloków z centralnym ogrzewaniem w okresie jesienno-zimowy. Włączone kaloryfery, szczelne okna i rzadko wietrzone pomieszczenia stwarzają niekorzystny mikroklimat dla organizmów. Przyczyniają się do większej podatności na infekcje i choroby alergiczne.
Inhalacje
Świetną skuteczną metodą w walce z zachrypniętym głosem jest stosowanie inhalacji. Szczególnie polecane jest spokojne wdychanie oparów powstających z przygotowanego roztworu sody oczyszczonej. Do jego sporządzenia potrzebujemy garnek z litrem wrzącej wody oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. Chrypę likwidują też inhalacje z soli emskiej lub picie tabletek emskich rozpuszczonych w wodzie z dodatkiem mleka. Środek znosi obrzęk strun głosowych, dzięki czemu głos odzyskuje prawidłowe brzmienie. Pomaga także przy suchym, męczącym kaszlu, ułatwia odkrztuszanie.
Siemię lniane
Picie naparów z siemienia lnianego pozwala zwalczyć chrypę. Siemię lniane posiada również korzystne łagodzące właściwości dla przewodu pokarmowego. Przynosi natychmiastową ulgę dla podrażnionej błony śluzowej gardła. Picie naparów z tradycyjnego siemienia lnianego lub mielonego zapewnia odpowiednie nawilżenie i osłonę. Od lat z powodzeniem jest stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego.
Płukanie gardła
Starym dobrym domowym sposobem na chrypkę i ból gardła jest płukanie gardła solą spożywczą. Roztwór sporządzony z soli kuchennej i wody ma właściwości bakteriobójcze. Obniża pH jamy ustnej, przez co stwarza niekorzystne warunki do wzrostu bakterii. Do jego wykonania wystarczy pół łyżeczki soli na pół szklanki letniej wody. Najlepiej płukać trzy razy dziennie. Równie polecaną metodą zwalczającą chrypkę jest płukanie gardła naparem z szałwii, tymianku lub rumianku. Zioła te mniej podrażniają błonę śluzową jamy ustnej i są przyjemniejsze w smaku. Należy pamiętać, aby płyny do płukania miał temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.
Ssanie
Szałwia, rumianek, tymianek i podbiał dostępne są w sprzedaży w postaci herbatek do picia oraz przeróżnych specyfików zawierających z nich ekstrakty, począwszy od cukierków przez pastylki do ssania po olejki aromatyczne. Ssanie co trzy cztery godziny tabletek z wyciągami z ziół pomaga szybciej pozbyć się bólu gardła i chrypki.
Picie
W czasie chrypki warto spożywać dużą ilość ciepłych płynów. Można pić między innymi herbatę z cytryną lub imbirem, rzadsze zupy. Nie do przecenienia w czasie infekcji górnych dróg oddechowych są zalety tropikalnych owoców. Mango, ananas, cytrusy zawierają bogactwo witamin i minerałów. Najlepiej przygotować własnej roboty sok wyciśnięty z owoców lub spożywać je w surowej postaci.
Domowych sposobów na chrypkę jest wiele, ale zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego w okresie, w którym jesteśmy szczególnie podatni na niesprzyjające działanie warunków atmosferycznych, warto nosić ciepłą czapkę, szalik, nieprzemakalne obuwie. Ważne jest hartowanie organizmu dzięki umiarkowanej, regularnej aktywność na świeżym powietrzu i nieprzegrzewaniu mieszkań.
Zobacz też:
Domowe sposoby na katar - skuteczne porady jak zwalczyć przykry objawy infekcji górnych dróg oddechowych
Domowe sposoby na ból gardła
Które soki są najlepsze: w kartonach, butelkach czy z własnej produkcji?
Odpoczynek
Mając chrypkę chcąc nie chcąc trzeba uzbroić się w cierpliwość i dać odpocząć strunom głosowym. Zachowanie milczenia pomoże skrócić czas występowania przykrego objawu.
Nawilżanie powietrza
Chrypka może być także wynikiem oddychania przesuszonym powietrzem. Szczególnie narażeni są mieszkańcy bloków z centralnym ogrzewaniem w okresie jesienno-zimowy. Włączone kaloryfery, szczelne okna i rzadko wietrzone pomieszczenia stwarzają niekorzystny mikroklimat dla organizmów. Przyczyniają się do większej podatności na infekcje i choroby alergiczne.
Inhalacje
Świetną skuteczną metodą w walce z zachrypniętym głosem jest stosowanie inhalacji. Szczególnie polecane jest spokojne wdychanie oparów powstających z przygotowanego roztworu sody oczyszczonej. Do jego sporządzenia potrzebujemy garnek z litrem wrzącej wody oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. Chrypę likwidują też inhalacje z soli emskiej lub picie tabletek emskich rozpuszczonych w wodzie z dodatkiem mleka. Środek znosi obrzęk strun głosowych, dzięki czemu głos odzyskuje prawidłowe brzmienie. Pomaga także przy suchym, męczącym kaszlu, ułatwia odkrztuszanie.
Siemię lniane
Picie naparów z siemienia lnianego pozwala zwalczyć chrypę. Siemię lniane posiada również korzystne łagodzące właściwości dla przewodu pokarmowego. Przynosi natychmiastową ulgę dla podrażnionej błony śluzowej gardła. Picie naparów z tradycyjnego siemienia lnianego lub mielonego zapewnia odpowiednie nawilżenie i osłonę. Od lat z powodzeniem jest stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego.
Płukanie gardła
Starym dobrym domowym sposobem na chrypkę i ból gardła jest płukanie gardła solą spożywczą. Roztwór sporządzony z soli kuchennej i wody ma właściwości bakteriobójcze. Obniża pH jamy ustnej, przez co stwarza niekorzystne warunki do wzrostu bakterii. Do jego wykonania wystarczy pół łyżeczki soli na pół szklanki letniej wody. Najlepiej płukać trzy razy dziennie. Równie polecaną metodą zwalczającą chrypkę jest płukanie gardła naparem z szałwii, tymianku lub rumianku. Zioła te mniej podrażniają błonę śluzową jamy ustnej i są przyjemniejsze w smaku. Należy pamiętać, aby płyny do płukania miał temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.
Ssanie
Szałwia, rumianek, tymianek i podbiał dostępne są w sprzedaży w postaci herbatek do picia oraz przeróżnych specyfików zawierających z nich ekstrakty, począwszy od cukierków przez pastylki do ssania po olejki aromatyczne. Ssanie co trzy cztery godziny tabletek z wyciągami z ziół pomaga szybciej pozbyć się bólu gardła i chrypki.
Picie
W czasie chrypki warto spożywać dużą ilość ciepłych płynów. Można pić między innymi herbatę z cytryną lub imbirem, rzadsze zupy. Nie do przecenienia w czasie infekcji górnych dróg oddechowych są zalety tropikalnych owoców. Mango, ananas, cytrusy zawierają bogactwo witamin i minerałów. Najlepiej przygotować własnej roboty sok wyciśnięty z owoców lub spożywać je w surowej postaci.
Domowych sposobów na chrypkę jest wiele, ale zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego w okresie, w którym jesteśmy szczególnie podatni na niesprzyjające działanie warunków atmosferycznych, warto nosić ciepłą czapkę, szalik, nieprzemakalne obuwie. Ważne jest hartowanie organizmu dzięki umiarkowanej, regularnej aktywność na świeżym powietrzu i nieprzegrzewaniu mieszkań.
Zobacz też:
Domowe sposoby na katar - skuteczne porady jak zwalczyć przykry objawy infekcji górnych dróg oddechowych
Domowe sposoby na ból gardła
Które soki są najlepsze: w kartonach, butelkach czy z własnej produkcji?
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
Ból gardła to nieprzyjemny i częsty objaw zwykle niegroźnych infekcji wirusowych. Ta dolegliwość, na którą z całą pewnością cierpiał niejednokrotnie każdy z nas, najczęściej jest oznaką lekkiej niedyspozycji. Może on również sygnalizować poważniejsze choroby, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy (np. gorączka, osłabienie, trudności w mówieniu). Wówczas powinniśmy zasięgnąć fachowej porady lekarskiej. Stare lecz skuteczne metody naturalne mogą wspomóc nasz organizm w walce z tą bolesną przypadłością.
Nagrzewanie.
Należy zadbać o odpowiednie ogrzanie całego ciała, lecz w szególności obszaru szyi, klatki piersiowej oraz stóp. Nie możemy jednak się przegrzać i spocić. Ciepło wspomaga przepływ krwi, wzmacniając tym samym organizm oraz system odpornościowy.
Najstarszym sposobem, znanym naszym babciom, jest bezpośrednie nagrzewanie bolącego gardła okładem z ziemniaków. W tym celu należy je nieco rozgotować i jeszcze gorące rozgnieć. Powstałą maź zawinąć w lniany lub bawełniany materiał i przykładać do bolącego miejsca. Dodatkowo należy owinąć gardło ciepłą chustą lub szalikiem (okład pozostawiamy na skórze do momentu wystygnięcia ziemniaków).
Maści.
Do tego celu idealnie nadaje się olejek kamforowy, po nasmarowaniu można nawilżyć gazę spirytusem salicylowym i przyłożyć ją do gardła, dla wzmocnienia efektu całość owinąć szalem.
Płukanie.
Nawet lekarze doceniają metodę płukania gardła wodą z solą. To metoda znana od wieków, przynosi natychmiastową ulgę. Jedna łyżeczka soli wystarczy na jedną szklankę ciepłej wody. Żeby ta czynność była skuteczna trzeba ją powtarzać kilka razy dziennie. Do oczyszczania gardła można stosować też wyciągi i napary z kory dębu, szałwii lub rumianku. Płyn, który stosujemy do płukania powinien mieć temperaturę zbliżona do temperatury ciała.
Ssanie.
Dobrze zaopatrzyć się w preparaty do ssania bogate w naturalne składniki, dzięki temu utrzymamy odpowiednie nawilżenie błon śluzowych (warto w tym miejscu wspomnieć o produktach zawierających szałwię, podbiał czy tymianek).
Inhalacja.
Rozpuszcza śluz, oczyszcza jamę gardłowo-krtaniową, a ponad to inhalacje z ziół leczniczych lub soli działają uspokajająco.
Picie dużej ilości płynów.
Przy bólu gardła ważne jest spożywanie dużej ilości płynów (nawet 3 litry dziennie). Bolącemu gardłu ulgę może przynieść ciepła herbata z sokiem malinowym lub cytryną, napar z lipy lub mleko z miodem.
Nawilżenie powietrza.
Trzeba też zadbać, aby w pomieszczeniu, w którym przebywamy była duża wilgotność. Dobrym sposobem na nawilżenie powietrza jest położenie na ciepły grzejnik mokrego ręcznika.
Najpopularniejsze specyfiki naturalne:
Imbir.
Można zastosować go np. do rosołu z kurczaka. Najlepsze efekty daje świeży kawałek imbiru (wielkości kilku centymetrów). Przepis na napar z imbiru: małą cześć kłącza rozdrabniamy i zalewamy szklanką gorącej wody, jeszcze ciepłym naparem płuczemy gardło.
Rumianek.
Przy bólu gardła pomaga płukanie gardła naparem rumiankowym lub picie ciepłej herbatki rumiankowej.
Szałwia.
Naparem z szałwii, jeszcze ciepłym płuczemy gardło kilka razy dziennie.
Cebula.
Przepis 1:
Trzeba cebulę zetrzeć na tarce, odciskając przy tym dokładnie sok. Do soku można dodać (opcjonalnie) miód oraz cytrynę. Należy pić po 2 łyżeczki syropu kilka razy w ciągu dnia.
Przepis 2:
Kroimy dwie niewielkie cebule w talarki i układamy warstwowo w słoiku, przesypując każdą kolejna warstwę łyżeczką cukru. Słoik odstawiamy (najlepiej na noc) w ciepłe miejsce. Syrop stosujemy kilka razy dziennie.
Źródło zdjęcia: www.papilot.pl
Zobacz też:
Domowe sposoby na katar - skuteczne porady jak zwalczyć przykry objawy infekcji górnych dróg oddechowych
Domowe sposoby na zdrowie rodziny
Domowe sposoby na rozszerzone pory skóry
Etykiety: domowe sposoby na urodęWidoczne zagłębienia w skórze potocznie zwane rozszerzonymi porami są dla wielu osób prawdziwą zmorą. Takie zmiany pojawiają się najczęściej na twarzy. Zwykle problem dotyczy cer tłustych i półtłustych, zwłaszcza jeśli zaburzone jest działanie gruczołów łojowych. Pory, w takim wypadku gromadzą ich wydzieliny oraz zanieczyszczenia. Często, w obrębie rozszerzenia pojawiają się czarne, nieestetycznie wyglądające kropki. Na szczęście jest kilka naturalnych środków pozwalających skutecznie walczyć z tymi skórnymi niedoskonałościami.
I. Jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji jest oczyszczanie skóry. Do mycia można stosować delikatne szczoteczki do twarzy (oczyszczają i masują twarz). Po oczyszczaniu warto sięgnąć po specyfiki, które działają ściągająco (napar z szałwii działa również przeciwzapalnie, odświeżająco i antybakteryjnie).
II. Raz w tygodniu należy wykonać peeling - np. papką ze zmielonych płatków owsianych i jęczmiennych, 2 łyżeczki płatków mieszamy z ciepłą wodą, masujemy skórę kilka minut.
III. Maseczki naturalne:
Miód i mleko. Proporcje dobieramy według uznania, tak aby konsystencja nie byla zbyt lejąca się. Nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy, po zastygnięciu trzymamy ją kilka minut i spłukujemy ciepłą wodą.
Drożdże i skrzyp. Świeże drożdże mieszamy z 1 łyżeczką sproszkowanego skrzypu, dodajemy wodę, nakładamy na twarz, przykrywamy gazą zmoczoną w ciepłej wodzie.
Glinka. Mieszamy z ciepłą wodą, gdy uzyskamy papkę nakładamy cienką warstwę na twarz, na około 15 minut (glinkę można kupić w większości aptek).
Aspiryna. 2 tabletki aspiryny rozgniatamy, mieszamy z jogurtem naturalnym, papkę nakładamy na kilka minut, działa przeciwłojotokowo i antybakteryjnie, maseczki nie mogą stosować osoby uczulone na kwas acetylosalicylowy!
Ogórek. Świeży ogórek kroimy w plasterki, możemy też wykorzystać jego skórkę, kładziemy bezpośrednio na twarz. Maseczka bardzo dobrze wpływa też na skórę zaczerwienioną i podrażnioną, ogórek działa również wybielająco.
Brzoskwinia. Owoc obrać ze skórki, usunąć pestkę, a następnie rozgnieść (opcjonalnie można dodać 1 łyżeczkę miodu). Gotową mieszankę nanosimy równą warstwą na twarz (omijając okolice oczu). Po 10 minutach dokładnie zmywamy ciepłą wodą.
Rumianek i siemię lniane. Zaparzamy napar z rumianku, dosypujemy mielone siemię lniane, rozrabiamy tak, aby powstała gęsta papka, nakładamy na twarz, przykrywamy ciepłą gazą. Zmywamy ciepłą wodą po około 10 minutach.
Uwaga! Wysoka temperatura działa rozszerzająco na pory (więc wszelkie "parówki" są niewskazane).
Źródło zdjęcia: www.kobieta.dlastudenta.pl
Zobacz też:
Sprawdzone domowe sposoby na zmarszczki
Sprawdzone domowe sposoby na zajady. Zapobieganie i leczenie zapaleń kątów ust
Strefa Urody Calma. Profesjonalny makijaż. Gabinet Kosmetyczny
Domowe sposoby na podbite oko
Etykiety: domowe sposoby na urodę
Nie każda bójka czy wypadek możliwa jest do przewidzenia. Abstrahując od przyczyny urazu, warto wiedzieć, co należy zrobić, kiedy spotka nas samych lub naszych bliskich przykry finał w postaci podbitego oka. Ani fioletowa obwódka, ani opuchlizna nie należą do estetycznych elementów poprawiających wygląd oprawy oczu. Nawet mocno tuszujący make up często okazuje się nieskuteczny, a noszenie przeciwsłonecznych okularów nie wszędzie jest mile widziane. Istnieje kilka domowych sposobów na powszechnie, kolokwialnie zwane lajpo. Ich skuteczność bywa porównywalna do działania środków farmakologicznych. Wcześnie wszczęte zabiegi mogą przyspieszyć ustępowanie krwiaka i obrzęku, a nawet nie dopuścić do ich powstania.
okłady z lodu
Schłodzenie często bolesnych miejsc przynosi ulgę oraz zmniejsza rozmiar opuchlizny. Przyłożenie zimnych, zmrożonych przedmiotów ma duże znaczenie szczególnie w pierwszych minutach urazu. Może wówczas zapobiec narastaniu obrzęku i wynaczynieniu krwi.
maść z arniki
Smarowanie maścią z arniki zdecydowanie przyśpiesza gojenie się i znikanie siniaków. Preparaty zawierające wyciąg z arniki można kupić w aptekach oraz sklepach zielarskich.
kwas borny
Kwas borny jest tani jak barszcz i ogólnie dostępny w każdej aptece. Stosowanie okładów ze zmoczonego nim gazika to sprawdzony domowy sposób na podbite oko. Okazuje się również skuteczny przy opuchliźnie stłuczonych innych okolic ciała. Jednak nie należy go używać na skaleczoną lub podrażnioną skórę.
surowe białko
Okłady z surowego białka jajka są kolejną metodą przyspieszającą schodzenie śliwy pod okiem. Przy okazji warto polecić wykonanie maseczki całej twarzy. Zmywa się ją ciepłą wodą po wyschnięciu i ściągnięciu się białka. Ma właściwości matujące oraz wygładzające, tak pożądane przy cerze mieszanej, tłustej oraz skłonnej do zmian trądzikowych.
pasta do zębów
Wielu doświadczonych przez życie sportowców poleca smarowanie śliwy pod okiem pastą do zębów. Nie tylko daje uczucie chłodzenia, ale swoim działaniem wyraźnie skraca czas obrzęku.
W zależności od kolorytu skóry, osobniczej predyspozycji, a także stopnia anemii czas widocznego podbitego oka może być różny. Najlepiej zgłosić się z nim do lekarza, który obejrzy uraz i wypisze zwolnienie z pracy, jeśli nie chcemy pokazywać się w tych dniach publicznie.
Zobacz też:
Domowe sposoby na siniaki i stłuczenia
Skuteczne domowe sposoby na oparzenia
okłady z lodu
Schłodzenie często bolesnych miejsc przynosi ulgę oraz zmniejsza rozmiar opuchlizny. Przyłożenie zimnych, zmrożonych przedmiotów ma duże znaczenie szczególnie w pierwszych minutach urazu. Może wówczas zapobiec narastaniu obrzęku i wynaczynieniu krwi.
maść z arniki
Smarowanie maścią z arniki zdecydowanie przyśpiesza gojenie się i znikanie siniaków. Preparaty zawierające wyciąg z arniki można kupić w aptekach oraz sklepach zielarskich.
kwas borny
Kwas borny jest tani jak barszcz i ogólnie dostępny w każdej aptece. Stosowanie okładów ze zmoczonego nim gazika to sprawdzony domowy sposób na podbite oko. Okazuje się również skuteczny przy opuchliźnie stłuczonych innych okolic ciała. Jednak nie należy go używać na skaleczoną lub podrażnioną skórę.
surowe białko
Okłady z surowego białka jajka są kolejną metodą przyspieszającą schodzenie śliwy pod okiem. Przy okazji warto polecić wykonanie maseczki całej twarzy. Zmywa się ją ciepłą wodą po wyschnięciu i ściągnięciu się białka. Ma właściwości matujące oraz wygładzające, tak pożądane przy cerze mieszanej, tłustej oraz skłonnej do zmian trądzikowych.
pasta do zębów
Wielu doświadczonych przez życie sportowców poleca smarowanie śliwy pod okiem pastą do zębów. Nie tylko daje uczucie chłodzenia, ale swoim działaniem wyraźnie skraca czas obrzęku.
W zależności od kolorytu skóry, osobniczej predyspozycji, a także stopnia anemii czas widocznego podbitego oka może być różny. Najlepiej zgłosić się z nim do lekarza, który obejrzy uraz i wypisze zwolnienie z pracy, jeśli nie chcemy pokazywać się w tych dniach publicznie.
Zobacz też:
Domowe sposoby na siniaki i stłuczenia
Skuteczne domowe sposoby na oparzenia
Domowe sposoby na zgagę. Jak z nią walczyć naturalnymi środkami?
Etykiety: domowe sposoby na zdrowieZgaga jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, na szczęście, o ile nie jest objawem choroby dotyka nas stosunkowo rzadko. Mechanizm jej powstawania opiera się na produkowanym w żołądku silnym kwasie solnym, który to przedostaje się do przełyku (gdy zaburzone jest działanie mięśnia okrężnego – oddzielającego żołądek od przełyku). O ile śluzówka żołądka radzi sobie doskonale z kwasem solnym, to jego działanie w przełyku objawia się tzw. zgagą.
Możemy wówczas sięgnąć po naturalne specyfiki, które pomogą nam przezwyciężyć "palący problem".
Sok z ziemniaka.
Jeden surowy ziemniak ścieramy na tarce, odlewamy sok do szklanki i pijemy 2 łyżki w razie potrzeby (można przechowywać jeden dzień).
Owoce jałowca.
Owoce jałowca można zakupić w sklepie zielarskim, garść owoców gotujemy kilka minut, odcedzamy, pijemy po posiłkach po jednej łyżeczce, trzy razy dziennie.
Siemie lniane.
Przygotowujemy zawiesinę: dwie łyżki siemienia zalewamy 2 szklankami, gotujemy 10 minut na małym ogniu, odcedzamy, pijemy według potrzeby.
Wiązówka błotna.
Łyżeczkę tego ziela zalewamy jedną szklanką wrzątku, parzymy, pijemy według potrzeby.
Arcydzięgiel lekarski
Łyżeczkę zmielonego arcydzięgla zalewamy szklanka wrzątku, pijemy pół szklanki, po posiłkach.
Uwaga!
Często stosowanym środkiem na zgagę bywa soda oczyszczona i mleko, jednak opinie na temat skuteczności tych środków są bardzo zróżnicowane. Lekarze odradzają ich stosowania ponieważ pomimo chwilowej ulgi nasilają one produkcję kwasu solnego w żołądku.
Źródło zdjęcia: www.poradnikdomowy.pl
Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na katar
Sprawdzone domowe sposoby na zajady. Zapobieganie i leczenie zapaleń kątów ust
Domowe sposoby na piękne i zdrowe włosy
Etykiety: domowe sposoby na urodęStan włosów wiernie odzwierciedla kondycję zdrowotną organizmu. Gęste i błyszczące włosy oznaczają, że dostarczamy mu odpowiednie składniki pokarmowe bogate w witaminy i mikroelementy. Przyczyn problemów z włosami może być naprawdę wiele (od stresu zaczynać a na problemach z hormonami kończąc), lecz najczęstszą cechą wspólną jest osłabienie organizmu.
Czasami do ich złej kondycji przyczyniamy się sami, stosując zbyt silne środki do stylizacji lub farbowania.
W walce o piękne włosy warto wykorzystać naturalne specyfiki, które możemy przygotować własnoręcznie. Właściwości ziołowych mieszanek doceniali nasi przodkowie, a w ich mądrościach czasem kryją się całe wieki doświadczenia medycyny naturalnej.
1. Skrzyp polny
Zatrzymuje wypadanie włosów, odbudowuje zniszczoną strukturę włosów a w przypadku regularnego stosowania przyspiesza ich porost. Ususzony skrzyp (1 łyżka) zalewamy wrzątkiem, odstawiamy, pijemy kilka razy dziennie. Skrzyp możemy stosować także w formie płukanki – trzy łyżki skrzypu zalewamy trzema szklankami wrzątku i płuczemy nią włosy po umyciu.
2. Olejek rycynowy
Jest doskonałym niedrogim i powszechnie dostępnym środkiem na porost włosów (dostępny w większości aptek). Po umyciu włosów wcieramy niewielką ilość olejku (jest tłusty, należy zachować umiar!) w wilgotne włosy, możemy owinąć głowę ręcznikiem, po około 30 minutach myjemy głowę szamponem, zabieg należy powtarzać co 2 tygodnie.
3. Drożdże.
Do kupienia w każdym sklepie spożywczym, przyspieszają porost włosów. Ćwierć opakowania drożdży należy rozpuścić w wodzie i pić raz dziennie.
4. Cytryna
Nadaje zniszczonym włosom blasku i nieznacznie rozjaśnia.
Sok z dwóch cytryn wlewamy do jednej szklanki wody, płuczemy włosy (efekt zostanie wzmocniony jeśli wystawimy włosy na działanie światła słonecznego – na około 15 minut).
5. Rumianek
Idealny na łupież i przetłuszczające się włosy. Łyżkę suszonego zioła należy zalać litrem wrzątku, stosujemy do płukania po każdym myciu.
6. Aloes
Łagodzi podrażnienia i wykazuje silne działanie nawilżające. Możemy przygotować z niego maseczkę na włosy. W tym celu miksujemy kilka liści aloesu z jedną łyżką miodu, połową szklanki wody i kilkoma kroplami oliwy z oliwek, maseczkę nakładamy na włosy i spłukujemy po 15 minutach.
Źródło zdjęcia: www.linemed.pl
Zobacz też:
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Zdrowe paznokcie - domowe sposoby na twarde i łamliwe paznokcie
Domowe sposoby na zniszczone dłonie, sposoby na zadbane dłonie
Sprawdzone domowe sposoby na zmarszczki
Etykiety: domowe sposoby na urodę
Pragnienie by wyglądać jak najdłużej pięknie i młodo to nie tylko przypadłość kobiet. Mężczyźni zwykle w późniejszym wieku zdają się zauważać zmiany zachodzące w odbiciu lustra. Niezależnie od naszej woli pojawiają się zmarszczki. Z początku płytkie kurze łapki przekształcają się w wyraźniejsze bruzdy widoczne przy dowolnej mimice twarzy. Wiele osób godzi się wydać ciężkie pieniądze za każdy cudowny lek bądź zabieg usuwający ewidentną oznakę upływu lat. Choć wiemy, że nie zatrzyma się niebłagalnego biegu czasu, chętnie sięga się po domowe sposoby na zmarszczki.
Metody walki z utratą elastyczności skóry najlepiej rozpocząć już we wczesnym wieku. Kluczową rolę odgrywa właściwa dieta, zachowana równowaga wodno-mineralna oraz rozsądny styl życia. Skóra traci swój blask i świeżość pod wpływem przestrzegania rygorystycznego, wyjaławiającego jadłospisu. Niekorzystnie działa zarówno odwodnienie organizmu jak i przewlekle stosowanie używek. Palenie papierosów oraz częste picie dużych ilości alkoholu przyspiesza starzenie się ciała. Zmarszczki mimiczne w okolicach czoła, kącików oczu, ust są przeważnie pierwszą oznaką niehigienicznego trybu życia, braku snu i nałogów. Niestety również osoby dbające o siebie są na nie skazane choć w późniejszym wieku.
Do skutecznych sprawdzonych metod na zmarszczki zalicza się prowadzenie codziennej jogi twarzy. Wykonywanie prostych ćwiczeń, jak nadymanie policzków, rozciąganie kącików ust na przemian ze składaniem ust do pocałunku (robienie dziubka) oraz szerokie otwieranie oczu pobudza mięśnie mimiczne do pracy. Równie ważny jest masaż twarzy, pozwalający odprowadzić nadmiar limfy (chłonki) do naczyń krwionośnych i dzięki temu zmniejszyć obrzęki. Masaż można prowadzić po wcześniejszym rozprowadzeniu grubszej warstwy kremu nawilżającego lub natłuszczającego. Warto dodać, że po każdym posmarowaniu twarzy kremem, dobrze jest go delikatnie wklepać opuszkami palców.
Nie można zapominać o ochronie oczu przed intensywnym promieniowaniem słonecznym zarówno w latem jak i zimą, zwłaszcza podczas uprawiania sportów zimowych i wodnych. Okulary z filtrem UV chronią nie tylko siatkówkę, ale również zapobiegają nadmiernemu marszczeniu się skóry. To samo tyczy się właściwego dobrania szkieł korygujących wadę wzroku. Mrużenie oczu jest nieskazane, jeśli chodzi o profilaktykę zmarszczek, a niedowidzenie może także powodować nawracające bóle głowy oraz narażać na upadki.
Wykonywanie maseczek spowalniających starzenie się skóry to kolejna metoda walki ze zmarszczkami. Domowym sposobem na wygładzenie niechcianych bruzd jest wykonanie papki ze zmiażdżonego banana z dodatkiem olejku migdałowego, a następnie kładzenie jej na powierzchnię twarzy i dekoltu na 40 min dwa razy w tygodniu. Równie polecanym składnikiem podobnej maseczki jest owoc awokado, którego miąższ albo olejek może z powodzeniem zastąpić banany.
Właściwości rozświetlające oraz napinające skórę posiada ocet jabłkowy. Należy go stosować zewnętrznie po rozcieńczeniu z wodą do przecierania wyraźniejszych bruzd, jednocześnie chroniąc wrażliwe okolice oczu, ust. Bezpieczniejszy w użyciu i równie skuteczny przy cerze mieszanej i tłustej jest soku z ogórka. Świeży zielony ogórek można stosować jako tonik bądź maseczkę, pozostawiając pokrojone plastry na twarzy na pół godziny. Nie tylko przywraca to skórze blask, nawilża i tonizuje, ale rozjaśnia przebarwienia posłoneczne oraz potrądzikowe.
Skutecznych sprawdzonych sposobów na zmarszczki jest wiele. Pozwalają one zachować na dłużej młody, zdrowy wygląd skóry. Nie martwmy się więc upływem lat, gdyż kurze łapki powstające od częstego śmiechu znacznie korzystniej wyglądają od pobrużdżonego od trosk i złości czoła.
Zobacz też:
Domowe sposoby na cellulit
Ekologiczne kosmetyki
Metody walki z utratą elastyczności skóry najlepiej rozpocząć już we wczesnym wieku. Kluczową rolę odgrywa właściwa dieta, zachowana równowaga wodno-mineralna oraz rozsądny styl życia. Skóra traci swój blask i świeżość pod wpływem przestrzegania rygorystycznego, wyjaławiającego jadłospisu. Niekorzystnie działa zarówno odwodnienie organizmu jak i przewlekle stosowanie używek. Palenie papierosów oraz częste picie dużych ilości alkoholu przyspiesza starzenie się ciała. Zmarszczki mimiczne w okolicach czoła, kącików oczu, ust są przeważnie pierwszą oznaką niehigienicznego trybu życia, braku snu i nałogów. Niestety również osoby dbające o siebie są na nie skazane choć w późniejszym wieku.
Do skutecznych sprawdzonych metod na zmarszczki zalicza się prowadzenie codziennej jogi twarzy. Wykonywanie prostych ćwiczeń, jak nadymanie policzków, rozciąganie kącików ust na przemian ze składaniem ust do pocałunku (robienie dziubka) oraz szerokie otwieranie oczu pobudza mięśnie mimiczne do pracy. Równie ważny jest masaż twarzy, pozwalający odprowadzić nadmiar limfy (chłonki) do naczyń krwionośnych i dzięki temu zmniejszyć obrzęki. Masaż można prowadzić po wcześniejszym rozprowadzeniu grubszej warstwy kremu nawilżającego lub natłuszczającego. Warto dodać, że po każdym posmarowaniu twarzy kremem, dobrze jest go delikatnie wklepać opuszkami palców.
Nie można zapominać o ochronie oczu przed intensywnym promieniowaniem słonecznym zarówno w latem jak i zimą, zwłaszcza podczas uprawiania sportów zimowych i wodnych. Okulary z filtrem UV chronią nie tylko siatkówkę, ale również zapobiegają nadmiernemu marszczeniu się skóry. To samo tyczy się właściwego dobrania szkieł korygujących wadę wzroku. Mrużenie oczu jest nieskazane, jeśli chodzi o profilaktykę zmarszczek, a niedowidzenie może także powodować nawracające bóle głowy oraz narażać na upadki.
Wykonywanie maseczek spowalniających starzenie się skóry to kolejna metoda walki ze zmarszczkami. Domowym sposobem na wygładzenie niechcianych bruzd jest wykonanie papki ze zmiażdżonego banana z dodatkiem olejku migdałowego, a następnie kładzenie jej na powierzchnię twarzy i dekoltu na 40 min dwa razy w tygodniu. Równie polecanym składnikiem podobnej maseczki jest owoc awokado, którego miąższ albo olejek może z powodzeniem zastąpić banany.
Właściwości rozświetlające oraz napinające skórę posiada ocet jabłkowy. Należy go stosować zewnętrznie po rozcieńczeniu z wodą do przecierania wyraźniejszych bruzd, jednocześnie chroniąc wrażliwe okolice oczu, ust. Bezpieczniejszy w użyciu i równie skuteczny przy cerze mieszanej i tłustej jest soku z ogórka. Świeży zielony ogórek można stosować jako tonik bądź maseczkę, pozostawiając pokrojone plastry na twarzy na pół godziny. Nie tylko przywraca to skórze blask, nawilża i tonizuje, ale rozjaśnia przebarwienia posłoneczne oraz potrądzikowe.
Skutecznych sprawdzonych sposobów na zmarszczki jest wiele. Pozwalają one zachować na dłużej młody, zdrowy wygląd skóry. Nie martwmy się więc upływem lat, gdyż kurze łapki powstające od częstego śmiechu znacznie korzystniej wyglądają od pobrużdżonego od trosk i złości czoła.
Zobacz też:
Domowe sposoby na cellulit
Ekologiczne kosmetyki
Domowe sposoby na katar - skuteczne porady jak zwalczyć przykry objawy infekcji górnych dróg oddechowych.
Etykiety: domowe sposoby na zdrowie
Choć pradawna mądrość głosi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni, to do dziś podejmuje się różnych metod walki z uciążliwą dolegliwością. Istnieje wiele domowych sposobów łagodzących objawy infekcji górnych oddechów. Katar niealergiczny najczęściej wywoływany jest przez wirusy, dlatego dobrym wyjściem okazuje się sięganie po naturalne metody. Nie zaleca się przyjmowania antybiotyków, a nagminnie i przewlekłe używanie kropli do nosa obkurczających naczynia krwionośne często uszkadza śluzówki. Jakie zatem sposoby są szczególnie polecane na katar?
Przede wszystkim od chusteczek do nosa mogą uwolnić inhalacje z olejków eterycznych. Aby wykonać parówkę, pomocne jest naczynie z wrzątkiem, do którego wpuszcza się kilka kropel olejku np. eukaliptusowego, kamfory bądź amolu. W odległości 10-15cm nad powierzchnią roztworu wdycha się aromatyczne opary. Najlepiej wdychać powietrze nosem i wypuszczać ustami. Można nakryć głowę ręcznikiem bądź bawełnianą ściereczką, by opary tak szybko się nie ulatniały i skuteczniej trafiły do dróg oddechowych. Ewentualnie wykorzystuje się działanie wdychanych kropli miętowych, umieszczanych na mocno rozgrzanej łyżeczce.
Nasze babcie pokładały duże nadzieje w nalewce z bursztynu. Do dziś stosuje się ją przy bólach migrenowych, reumatycznych, nadciśnieniu oraz regulacji pracy nerek. 2,5dag potłuczonego bursztynu zalewa się 0,25l czystego spirytusu i pozostawia na 10 dni. Uzyskana zlewka z nad osadu przechowuje się w ciemnym szkle oraz zacienionym miejscu. Bursztyny można zalewać dwukrotnie po ponownym rozdrobnieniu tłuczkiem. Domowym sposobem na katar jest nacieranie nalewką czoła lub karku, choć bywa także stosowana wewnętrznie.
Równie ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w sypialni. Dbają o nią zautomatyzowane nawilżacze, ale można samemu tym się zająć, wieszając mokre ręczniki na grzejącym kaloryferze lub montując na nim zbiornik na wodę. Pamiętajmy wówczas o częstej wymianie wody, niedopuszczeniu do rozwoju pleśni, grzybów i regularnym pozbywaniu się kurzu.
Nie do przecenienia bywa picie gorącej herbaty z cytryną, ciepła rozgrzewająca kąpiel oraz wylegiwanie się w łóżku w ciepłej piżamie i w skarpetkach. Nikogo nie trzeba przekonywać, że długi sen poprawia samopoczucie. Jeśli masz problemy z zaśnięciem z powodu blokady nosa, wypróbuj chrzan albo czosnek. Wdychanie ich ostrej woni ułatwia pozbycie się nawet intensywnego kataru. Warto umieścić je np. na nocnym stoliku lub koło poduszki. Alternatywą może być dodawanie startego chrzanu zamiennie ze zmiażdżonymi bądź posiekanymi ząbkami czosnku do każdego posiłku.
Wiele osób poleca domowy skuteczny sposób na katar, jakim jest herbatka z majeranku. Aby ją sporządzić, wystarczy do filiżanki z wrzątkiem wsypać łyżeczkę tej przyprawy, przykryć talerzykiem i po kwadransie pić drobnymi łyczkami. Pomocne są również inne przyprawy, takie jak imbir, pieprz cayenne i curry, które chętnie dodaje się do przygotowywanych dań.
Od wieków znane było skuteczne działanie cebuli. Spożywanie jej w surowym stanie, a także po obróbce termicznej jest dobrą metodą łagodzącą objawów infekcji. Świetnym rozwiązaniem okazuje się picie syropu z odstawionej na kilka dni posiekanej cebuli zasypanej cukrem lub spożywanie wywaru ze świeżo sparzonych plastrów.
Sprawdza się w walce z niedrożnym nosem zakraplanie ciepłą wodą z solą. Do przygotowania roztworu stosuje się proporcje - jedna łyżka soli kuchennej na szklankę letniej wody. Następnie za pomocą kroplomierza wpuszcza się po jednej kropli do każdej z dziurek. Można spróbować wziąć przy tym głęboki wdech nosem, żeby kropla wniknęła głęboko w nozdrza, po czym należy wydmuchać nos. Woda z solą ułatwia wysmarkanie, pozwoli pobyć się toksyn, a obniżając pH działa bakteriobójczo.
Podejmując leczenia uciążliwego kataru, nie zapominaj o piciu dużej ilości płynów, czy to w postaci zup, herbat ziołowych, kojącego mleka z miodem itp. specyfików. Powodzenia!
Zobacz też:
Domowe sposoby na zdrowie rodziny
Przede wszystkim od chusteczek do nosa mogą uwolnić inhalacje z olejków eterycznych. Aby wykonać parówkę, pomocne jest naczynie z wrzątkiem, do którego wpuszcza się kilka kropel olejku np. eukaliptusowego, kamfory bądź amolu. W odległości 10-15cm nad powierzchnią roztworu wdycha się aromatyczne opary. Najlepiej wdychać powietrze nosem i wypuszczać ustami. Można nakryć głowę ręcznikiem bądź bawełnianą ściereczką, by opary tak szybko się nie ulatniały i skuteczniej trafiły do dróg oddechowych. Ewentualnie wykorzystuje się działanie wdychanych kropli miętowych, umieszczanych na mocno rozgrzanej łyżeczce.
Nasze babcie pokładały duże nadzieje w nalewce z bursztynu. Do dziś stosuje się ją przy bólach migrenowych, reumatycznych, nadciśnieniu oraz regulacji pracy nerek. 2,5dag potłuczonego bursztynu zalewa się 0,25l czystego spirytusu i pozostawia na 10 dni. Uzyskana zlewka z nad osadu przechowuje się w ciemnym szkle oraz zacienionym miejscu. Bursztyny można zalewać dwukrotnie po ponownym rozdrobnieniu tłuczkiem. Domowym sposobem na katar jest nacieranie nalewką czoła lub karku, choć bywa także stosowana wewnętrznie.
Równie ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w sypialni. Dbają o nią zautomatyzowane nawilżacze, ale można samemu tym się zająć, wieszając mokre ręczniki na grzejącym kaloryferze lub montując na nim zbiornik na wodę. Pamiętajmy wówczas o częstej wymianie wody, niedopuszczeniu do rozwoju pleśni, grzybów i regularnym pozbywaniu się kurzu.
Nie do przecenienia bywa picie gorącej herbaty z cytryną, ciepła rozgrzewająca kąpiel oraz wylegiwanie się w łóżku w ciepłej piżamie i w skarpetkach. Nikogo nie trzeba przekonywać, że długi sen poprawia samopoczucie. Jeśli masz problemy z zaśnięciem z powodu blokady nosa, wypróbuj chrzan albo czosnek. Wdychanie ich ostrej woni ułatwia pozbycie się nawet intensywnego kataru. Warto umieścić je np. na nocnym stoliku lub koło poduszki. Alternatywą może być dodawanie startego chrzanu zamiennie ze zmiażdżonymi bądź posiekanymi ząbkami czosnku do każdego posiłku.
Wiele osób poleca domowy skuteczny sposób na katar, jakim jest herbatka z majeranku. Aby ją sporządzić, wystarczy do filiżanki z wrzątkiem wsypać łyżeczkę tej przyprawy, przykryć talerzykiem i po kwadransie pić drobnymi łyczkami. Pomocne są również inne przyprawy, takie jak imbir, pieprz cayenne i curry, które chętnie dodaje się do przygotowywanych dań.
Od wieków znane było skuteczne działanie cebuli. Spożywanie jej w surowym stanie, a także po obróbce termicznej jest dobrą metodą łagodzącą objawów infekcji. Świetnym rozwiązaniem okazuje się picie syropu z odstawionej na kilka dni posiekanej cebuli zasypanej cukrem lub spożywanie wywaru ze świeżo sparzonych plastrów.
Sprawdza się w walce z niedrożnym nosem zakraplanie ciepłą wodą z solą. Do przygotowania roztworu stosuje się proporcje - jedna łyżka soli kuchennej na szklankę letniej wody. Następnie za pomocą kroplomierza wpuszcza się po jednej kropli do każdej z dziurek. Można spróbować wziąć przy tym głęboki wdech nosem, żeby kropla wniknęła głęboko w nozdrza, po czym należy wydmuchać nos. Woda z solą ułatwia wysmarkanie, pozwoli pobyć się toksyn, a obniżając pH działa bakteriobójczo.
Podejmując leczenia uciążliwego kataru, nie zapominaj o piciu dużej ilości płynów, czy to w postaci zup, herbat ziołowych, kojącego mleka z miodem itp. specyfików. Powodzenia!
Zobacz też:
Domowe sposoby na zdrowie rodziny
Sprawdzone domowe sposoby na zajady. Zapobieganie i leczenie zapaleń kątów ust.
Etykiety: domowe sposoby na urodę, domowe sposoby na zdrowie
Osoby nigdy wcześniej nie mające problemów z zajadami, nie przypuszczają, jak męczące bywają ich powroty. Zapalenie kątów ust pojawiają się pod postacią nadżerek lub głębszych owrzodzeń. Mogą być wywoływane przez drożdżaki, nowotwory, alergie lub choroby zakaźne, w przebiegu których występuje spadek odporności organizmu. Czynnikami sprzyjającymi nawracającym zajadom są używanie protez dentystycznych, niedobór witamin grupy B, a także cukrzyca i długotrwała antybiotykoterapia. Jakie są domowe sposoby skuteczne w walce z popękanymi kącikami ust? Które metody warto wypróbować, aby przyspieszyć kurację i zapobiegać ponownemu powstawaniu zajadów.
Pierwszym krokiem do odzyskania zdrowych, niepopękanych warg jest zwalczanie awitaminozy. Bogatym źródłem witamin z grupy B, głównie B2 jest nabiał, drożdże piekarskie, mięso, wątroba, ryby, awokado oraz groch i fasola. Można także stosować dostępne bez recepty tabletki z drożdży.
Warto podkreślić, że szybsze gojenie się pęknięć naskórka zapewnia zachowanie higieny. Nie należy dotykać, rozdrapywać strupa, aby nie doprowadzić do nadkażenie ran bakteriami. Unikaj oblizywania warg, używaj pomadki ochronnej. Niekorzystne działanie ma suchy, silny wiatr i palące słońce.
Na miejsca pęknięć kątów ust można nakładać łagodzące, tłuste kremy z witaminą A i E bądź masło lub oliwę z oliwek. Lekko ściągająco działa maść cynkową. Także sok z liści aloesu i świeżego ogórka dzięki właściwościom kojącym bywa chętnie polecany.
Sprawdzonym domowym sposobem na zajady jest miód. Może przynieść ulgę i szybsza wygojenie zapalenia kątów ust papka z polopiryny. Łatwo ją przygotować samemu. Wystarczy tabletkę pokruszyć i rozpuścić w niewielkiej ilości wody, następnie nałożyć na chorobowo zmienioną skórę.
Jak widać wiele jest metod zapobiegania i leczenia kątów ust. Warto samemu je wypróbować. Są one szczególnie zachwalane przez osoby je stosujące. Mogą przynieść ulgę oraz wyraźną poprawę, pozwalając na długo zwalczyć nawroty.
Zobacz też:
Domowe sposoby na opryszczkę wargową
Domowe sposoby na lekkie oparzenia skóry
Kosmetyki naturalne z witaminami
Pierwszym krokiem do odzyskania zdrowych, niepopękanych warg jest zwalczanie awitaminozy. Bogatym źródłem witamin z grupy B, głównie B2 jest nabiał, drożdże piekarskie, mięso, wątroba, ryby, awokado oraz groch i fasola. Można także stosować dostępne bez recepty tabletki z drożdży.
Warto podkreślić, że szybsze gojenie się pęknięć naskórka zapewnia zachowanie higieny. Nie należy dotykać, rozdrapywać strupa, aby nie doprowadzić do nadkażenie ran bakteriami. Unikaj oblizywania warg, używaj pomadki ochronnej. Niekorzystne działanie ma suchy, silny wiatr i palące słońce.
Na miejsca pęknięć kątów ust można nakładać łagodzące, tłuste kremy z witaminą A i E bądź masło lub oliwę z oliwek. Lekko ściągająco działa maść cynkową. Także sok z liści aloesu i świeżego ogórka dzięki właściwościom kojącym bywa chętnie polecany.
Sprawdzonym domowym sposobem na zajady jest miód. Może przynieść ulgę i szybsza wygojenie zapalenia kątów ust papka z polopiryny. Łatwo ją przygotować samemu. Wystarczy tabletkę pokruszyć i rozpuścić w niewielkiej ilości wody, następnie nałożyć na chorobowo zmienioną skórę.
Jak widać wiele jest metod zapobiegania i leczenia kątów ust. Warto samemu je wypróbować. Są one szczególnie zachwalane przez osoby je stosujące. Mogą przynieść ulgę oraz wyraźną poprawę, pozwalając na długo zwalczyć nawroty.
Zobacz też:
Domowe sposoby na opryszczkę wargową
Domowe sposoby na lekkie oparzenia skóry
Kosmetyki naturalne z witaminami
Domowe sposoby na czyszczenie srebra. Sprawdzone metody pozbycia się nalotu ze srebrnej biżuterii.
Srebro jest jednym z częściej wykorzystywanych szlachetnych metali do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. W jubilerstwie cieszy się ogromną popularnością, gdyż utrzymywane w czystości błyszczące dodatki potrafią być wspaniałym wykończeniem codziennego ubioru, sprawdzają się także przy bardziej wyszukanych okazjach. Niestety powierzchnia nawet nieużywanych przedmiotów wykonanych ze srebra pokrywa się z czasem nalotem za sprawą między innymi dwutlenku siarki, obecnego w atmosferze. Dodatkowo niekorzystnie na biżuterię wpływają tłuste kosmetyki, perfumy i lakiery do włosów. Jak zatem należy pielęgnować kosztowne ozdoby, by dłużej wyglądały jak nowe?
Przede wszystkim przed wykonywaniem prac domowych warto zdjąć biżuterię, aby niepotrzebnie nie narażać jej na działanie środków czyszczących, piorących czy konserwujących. Zwłaszcza pierścionki i obrączki noszone na palcach są bardziej podatne na uszkodzenia, utratę blasku oraz gładkiej powierzchni.
Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych metod przywracających srebrnym przedmiotom naturalny kolor i połysk. Domowymi sposobami czyszczenia srebra są mechaniczne oraz chemiczne zabiegi. Często pozbywa się niechcianego nalotu przez delikatne szorowanie biżuterii pastą do zębów. Pozwala to zlikwidować osad począwszy od jasno żółtego poprzez rudy, zielony, szary i czarny włącznie. Jednak twarde szczotki mogą przyczynić się do powstania zarysowań powierzchni ozdób. Stąd wykorzystywane są mniej traumatyczne dla metalu procedury, które pozwalają wyczyścić nawet najdrobniejsze zakamarki.
Sprawdzonym domowym sposobem na pozbycie się nalotu ze srebra bez obawy przed zniszczeniem jest stosowanie roztworu solnego. W metodzie tej wykorzystuje się zachodzącą reakcję chemiczną. Aby pozbyć się osadu ze srebrnych przedmiotów, potrzebujemy: naczynie z tworzywa sztucznego lub szkła, folię aluminiową do wyściełania spodu i częściowo boków pojemnika, ciepłą wodę najlepiej destylowaną oraz sól kuchenną. Przy sporządzaniu roztworu zachowuje się proporcje - 5 łyżek soli na 1 litr wody. Przed umieszczeniem srebrnej biżuterii, naczyń bądź sztućców należy umyć je wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pozbywa się wówczas tłuszczu, wosku, kurzu itp. zabrudzeń. W zależności od ilości nalotu pozostawia się przedmioty w roztworze soli kuchennej na kilka minut bądź godzin. Reakcja może zachodzić dość gwałtownie i bywa widoczna gołym okiem. Po wyjęciu srebra najlepiej umyć go namydloną gąbeczką, opłukać ciepłą wodą i osuszyć.
Innym domowym sposobem na czyszczenie srebra jest stosowanie roztworu wodnego sody i octu. Postępuje się podobnie, jak podczas przygotowywania płukanki z soli kuchennej, tym że zamiast soli do sporządzenia roztworu dobiera się na 1 litr wody po jednej łyżce sody i octu. Przedmioty zanurza się w cieczy na kwadrans, następnie przemywa letnią wodą.
Do czyszczenia wykorzystuje się także czystą wódkę, coca-colę lub ostudzoną wodę po gotowanych ziemniakach. W tych płynach umieszczanych w szklanych pojemnikach bez wykładania ich aluminiową folią pozostawia się srebro na koło 12 godzin następnie przemywa wodą. Pamiętajmy, że wykorzystana wódka czy cola nie nadaje się do spożycia. Chrońmy najmłodszych przed pomyłkowym połknięciem!
Srebrna biżuteria bywa również przez niektórych prana w pralce wraz z bielizną. To dość ryzykowna metoda czyszczenia i wymaga rzetelnego zabezpieczenia drobnych elementów w materiałowym woreczku. Temperatura nie powinna być wyższa niż 40 stopni Celsjusza. Nie należy w ten sposób czyścić korali ani pereł.
Aby dłużej móc cieszyć się blaskiem srebrnej biżuterii, również ważne jest jej odpowiednie przechowywanie. Najlepiej w tym celu sprawdza się osobna szkatułka, pudełko lub zamknięte torebki foliowe tzw. dilerki. Co bardziej zapobiegliwi owijają każdy wyrób w cienką bibułkę albo miękki kawałek tkaniny. Także warto wspomnieć, że przedmioty z organicznymi kamieniami takimi jak perły czy korale powinny być przechowywane oddzielnie. Istotne, by nie umieszczać srebrnych przedmiotów w miejscach wilgotnych bądź rzadko wietrzonych. Pozwoli to na dużej zachować im swój piękny połysk.
Zobacz też:
Domowe sposoby na czyszczenie aluminiowych garnków
Ślubna biżuteria nie tylko ze srebra
Jak wybrać pierścionek zaręczynowy
Przede wszystkim przed wykonywaniem prac domowych warto zdjąć biżuterię, aby niepotrzebnie nie narażać jej na działanie środków czyszczących, piorących czy konserwujących. Zwłaszcza pierścionki i obrączki noszone na palcach są bardziej podatne na uszkodzenia, utratę blasku oraz gładkiej powierzchni.
Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych metod przywracających srebrnym przedmiotom naturalny kolor i połysk. Domowymi sposobami czyszczenia srebra są mechaniczne oraz chemiczne zabiegi. Często pozbywa się niechcianego nalotu przez delikatne szorowanie biżuterii pastą do zębów. Pozwala to zlikwidować osad począwszy od jasno żółtego poprzez rudy, zielony, szary i czarny włącznie. Jednak twarde szczotki mogą przyczynić się do powstania zarysowań powierzchni ozdób. Stąd wykorzystywane są mniej traumatyczne dla metalu procedury, które pozwalają wyczyścić nawet najdrobniejsze zakamarki.
Sprawdzonym domowym sposobem na pozbycie się nalotu ze srebra bez obawy przed zniszczeniem jest stosowanie roztworu solnego. W metodzie tej wykorzystuje się zachodzącą reakcję chemiczną. Aby pozbyć się osadu ze srebrnych przedmiotów, potrzebujemy: naczynie z tworzywa sztucznego lub szkła, folię aluminiową do wyściełania spodu i częściowo boków pojemnika, ciepłą wodę najlepiej destylowaną oraz sól kuchenną. Przy sporządzaniu roztworu zachowuje się proporcje - 5 łyżek soli na 1 litr wody. Przed umieszczeniem srebrnej biżuterii, naczyń bądź sztućców należy umyć je wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pozbywa się wówczas tłuszczu, wosku, kurzu itp. zabrudzeń. W zależności od ilości nalotu pozostawia się przedmioty w roztworze soli kuchennej na kilka minut bądź godzin. Reakcja może zachodzić dość gwałtownie i bywa widoczna gołym okiem. Po wyjęciu srebra najlepiej umyć go namydloną gąbeczką, opłukać ciepłą wodą i osuszyć.
Innym domowym sposobem na czyszczenie srebra jest stosowanie roztworu wodnego sody i octu. Postępuje się podobnie, jak podczas przygotowywania płukanki z soli kuchennej, tym że zamiast soli do sporządzenia roztworu dobiera się na 1 litr wody po jednej łyżce sody i octu. Przedmioty zanurza się w cieczy na kwadrans, następnie przemywa letnią wodą.
Do czyszczenia wykorzystuje się także czystą wódkę, coca-colę lub ostudzoną wodę po gotowanych ziemniakach. W tych płynach umieszczanych w szklanych pojemnikach bez wykładania ich aluminiową folią pozostawia się srebro na koło 12 godzin następnie przemywa wodą. Pamiętajmy, że wykorzystana wódka czy cola nie nadaje się do spożycia. Chrońmy najmłodszych przed pomyłkowym połknięciem!
Srebrna biżuteria bywa również przez niektórych prana w pralce wraz z bielizną. To dość ryzykowna metoda czyszczenia i wymaga rzetelnego zabezpieczenia drobnych elementów w materiałowym woreczku. Temperatura nie powinna być wyższa niż 40 stopni Celsjusza. Nie należy w ten sposób czyścić korali ani pereł.
Aby dłużej móc cieszyć się blaskiem srebrnej biżuterii, również ważne jest jej odpowiednie przechowywanie. Najlepiej w tym celu sprawdza się osobna szkatułka, pudełko lub zamknięte torebki foliowe tzw. dilerki. Co bardziej zapobiegliwi owijają każdy wyrób w cienką bibułkę albo miękki kawałek tkaniny. Także warto wspomnieć, że przedmioty z organicznymi kamieniami takimi jak perły czy korale powinny być przechowywane oddzielnie. Istotne, by nie umieszczać srebrnych przedmiotów w miejscach wilgotnych bądź rzadko wietrzonych. Pozwoli to na dużej zachować im swój piękny połysk.
Zobacz też:
Domowe sposoby na czyszczenie aluminiowych garnków
Ślubna biżuteria nie tylko ze srebra
Jak wybrać pierścionek zaręczynowy
Domowe sposoby na czyszczenie garnków aluminiowych. Czyścić piaskiem, solą a może... octem?
W latach siedemdziesiątych, kiedy to my eksportowaliśmy nasze wyroby do Chin, na rynku akcesoriów turystycznych królowało aluminium. Bidony, menażki, sztućce, niezbędniki, a nawet pojemniki na żywność były wykonane z blachy aluminiowej. Jaką radość można sprawić dziadkowi, gdy odnajdziemy na strychu aluminiowy czajniczek i postanowimy zabrać ze sobą na wyprawę pod namiot lub na górską wędrówkę :)
Blaszany czajniczek po przejściach to niezły gadżet zwłaszcza, gdy sklepy z para militariami pełne są podobnych z „demobilu USA-ARMY”. Tylko jak go wyczyścić. Sięgamy po metody najmniej inwazyjne:
-klasyczny płyn do mycia naczyń sprawdzi się jedynie przy małych zabrudzeniach + "metalowy czyścik" (ale tu ryzykujemy licznymi zarysowaniami),
- kilkunastogodzinne moczenie w mydle,
- sól i woda, 1 łyżka soli na litr wody, gotujemy nie za długo, następnie usuwamy mechanicznie to co pozostało wewnątrz garnka,
- czyszczenie drobnym piaskiem również przynosi dobre efekty (choć tu również musimy uważać na zarysowania), jeśli ktoś mieszka nad morzem to ma ułatwione zadanie :),
- ocet, środek nie do przecenienia w każdej kuchni,
- popularna pasta "sam" (lub jej mniej znane odpowiedniki) + szczoteczka, metoda na bardzo silne zabrudzenia, sprawdza się prawie zawsze.
Zobacz też:
Zastosowanie octu w porządkach - ekologiczne czyszczenie octem
Zastosowanie sody oczyszczonej w kuchni do mycia i sprzątania
Domowe sposoby na mszyce. Jak zwalczyć mszyce na roślinach doniczkowych i ogrodowych
Etykiety: domowe sposoby na insekty, domowe sposoby na szkodniki
Mszyce są prawdziwą zmorą dla wszystkich miłośników roślin. Niszczą ich urok a niezauważone w porę prowadzą niechybnie do obumarcia roślinki. Mimo, że są niewielkich rozmiarów potrafią poczynić wielkie szkody w uprawach i na kwiatach doniczkowych, głównie ze względu na ogromny apetyt! Wysysają sok z roślin co zatrzymuje ich rozwój. Dodatkowo, pobierając pokarm wprowadzają do rośliny substancję powodującą zniekształcenia jeszcze nie rozwiniętych pędów. Kolonizują się najczęściej w pobliżu pąków kwiatowych, gdzie zwykle samica składa jaja. Dzięki temu młode mszyce zaraz po wylęgu mają zapewniony bezpośredni dostęp do soków rośliny. W ciągu jednego sezonu mszyce mogą rozwinąć do 10 pokoleń a jedna samica składa około 70 jaj.
Sojusznikami niektórych gatunków mszyc są mrówki, wynika to z faktu, że wydalana przez mszyce spadź jest ich pokarmem. Naturalnym wrogiem mszyc są natomiast biedronki i skorki.
Do walki z tymi pospolitymi szkodnikami sięgamy do domowych, sprawdzonych sposobów. Nie należy zapominać, że silnie działające środki chemiczne nie są obojętne dla środowiska naturalnego (i mogą być szkodliwe np. dla biedronek).
Metody ekologiczne:
Woda. Gdy zauważymy pierwsze szkodniki warto spróbować je usunąć przy pomocy strumienia wody (jednak będzie to skuteczne jedynie przy małej ilości mszyc).
Czosnek. Rozgniatamy 1 - 2 ząbki czosnku i zalewamy szklanką zimnej wody. Otrzymanym w ten sposób wywarem spryskujemy rośliny.
Pokrzywa i piołun. Kilka liści pokrzywy i piołunu zalewamy wrzątkiem, pozostawiamy na kilka godzin. Tak sporządzonym wywarem podlewamy rośliny.
Tytoń. Dwie łyżeczki tytoniu zalewamy 0,5 l wrzątku i pozostawiamy do wystygnięcia. Następnie przecedzamy. Stosujemy do spryskiwania.
Mleko. Mieszamy mleko z woda w proporcji 1 : 1. Taką mieszanką spryskujemy rośliny.
"Domowa chemia":
Szare mydło. Około 20 dag szarego mydła rozpuszczamy w 1 l ciepłej wody. Po wystygnięciu spryskujemy rośliny.
Płyn do naczyń. Roztwór wody i płynu do mycia naczyń (w proporcji: pół litra wody - 1 łyżeczka płynu). Do spryskiwania roślin.
Coca – cola. Przygotowujemy mieszankę w proporcji z wodą 1 : 1. Do spryskiwania roślin.
Zobacz też:
Domowe sposoby na mole ubraniowe
Sprawdzone sposoby na ukąszenia komarów
Sprawdzone domowe sposoby na komary
Sojusznikami niektórych gatunków mszyc są mrówki, wynika to z faktu, że wydalana przez mszyce spadź jest ich pokarmem. Naturalnym wrogiem mszyc są natomiast biedronki i skorki.
Do walki z tymi pospolitymi szkodnikami sięgamy do domowych, sprawdzonych sposobów. Nie należy zapominać, że silnie działające środki chemiczne nie są obojętne dla środowiska naturalnego (i mogą być szkodliwe np. dla biedronek).
Metody ekologiczne:
Woda. Gdy zauważymy pierwsze szkodniki warto spróbować je usunąć przy pomocy strumienia wody (jednak będzie to skuteczne jedynie przy małej ilości mszyc).
Czosnek. Rozgniatamy 1 - 2 ząbki czosnku i zalewamy szklanką zimnej wody. Otrzymanym w ten sposób wywarem spryskujemy rośliny.
Pokrzywa i piołun. Kilka liści pokrzywy i piołunu zalewamy wrzątkiem, pozostawiamy na kilka godzin. Tak sporządzonym wywarem podlewamy rośliny.
Tytoń. Dwie łyżeczki tytoniu zalewamy 0,5 l wrzątku i pozostawiamy do wystygnięcia. Następnie przecedzamy. Stosujemy do spryskiwania.
Mleko. Mieszamy mleko z woda w proporcji 1 : 1. Taką mieszanką spryskujemy rośliny.
"Domowa chemia":
Szare mydło. Około 20 dag szarego mydła rozpuszczamy w 1 l ciepłej wody. Po wystygnięciu spryskujemy rośliny.
Płyn do naczyń. Roztwór wody i płynu do mycia naczyń (w proporcji: pół litra wody - 1 łyżeczka płynu). Do spryskiwania roślin.
Coca – cola. Przygotowujemy mieszankę w proporcji z wodą 1 : 1. Do spryskiwania roślin.
Zobacz też:
Domowe sposoby na mole ubraniowe
Sprawdzone sposoby na ukąszenia komarów
Sprawdzone domowe sposoby na komary
Domowe sposoby na odchudzanie. Sprawdzone metody walki z nadwagą i otyłością.
Etykiety: domowe sposoby na urodę, domowe sposoby na zdrowie
Otyłość i nadwaga zostały uznane za jedne z ważniejszych problemów cywilizacyjnych. Wadliwe podłoże genetyczne rzadko kiedy bywa przyczyną nadmiernej wagi ciała, w większości przypadków jest ona wynikiem niewłaściwego stylu życia. Złe nawyki żywieniowe oraz ograniczona aktywność fizyczna wpływają na samopoczucie, zdrowie i kondycję. Choroby związane z wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI) takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca przyczyniają się do skrócenia długości życia. Jak zatem przywrócić prawidłową wagę ciała i ją utrzymać? Domowe sprawdzone sposoby na odchudzanie pozwolą w naturalny sposób zapobiegać i wyleczyć się z nadwagi.
Kluczem do sukcesu jest zachowanie równowagi między energią dostarczaną organizmowi w postaci pożywienia, a tą którą zużywa w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli chcesz schudnąć, nie wystarczy drastycznie ograniczyć przyjmowanie pokarmu albo zamęczać się intensywnymi ćwiczeniami, i trudniej utrzymać uzyskaną po tych działania masę ciała. Skuteczna, dająca długoterminowe efekty jest zmiana stylu życia na wielu płaszczyznach. Zachowanie umiaru nie bez przyczyny uważane jest za jedna z cnót. Znalezienie złotego środka w codziennym odżywianiu i treningu pozwoli przywrócić upragnioną sylwetkę, odzyskać radość życia i nabrać pewności siebie.
Nie istnieje jedna sprawdzona metody walki z nadwagą i otyłością. Wciąż powstają nowe lub zmodyfikowane diety i plany treningowe. Większość opracowanych sposobów odchudzania, oprócz tych diet jednoskładnikowych i treningów skupiających się na ćwiczeniach tylko danej partii ciała jest skuteczna. Główną przyczyną niepowodzenia metody bywa brak wytrwałości osób ją stosujących. Problemami są spadek motywacji i gorszy nastój, przemijający ale jednak często występujący na początku odchudzania. Samo zrzucanie kilogramów nie wystarczy do pozbycia się skłonności do tycia. Potrzebne jest dostrzeżenie tego, co tak naprawdę skłania nas do łakomstwa lub braku ruchu. Dobrze jest znaleźć hobby, pasję, która dostarczy większej przyjemności od jedzenia. Odgraniczmy czas spędzany na fascynujących nas zajęciach: czytaniu książek, tematycznych czasopism, uczestniczeniu na forach internetowych czy rysowaniu od czasu posiłku. Kiedy jesteśmy czymś zajęci, nasz organizm późno orientuje się, że przyjmujemy kolejną dawkę pokarmu. Nie odczuwamy także żadnej frajdy z bezmyślnego pochłaniania kalorii. Równie ważną regułą jest, by w chwilach smutku i chandry zamiast sięgać po łakocie, leczyć kiepski humor długim spacerem, bieganiem, jeżdżeniem na rowerze lub pójściem na siłownię.
Stosowanie diet niskotłuszczowych i niskowęglowodanowych pozwoli zaoszczędzić wydawane głównie na Fast foody pieniądze. Można je przeznaczyć na lepszy, inspirujący cel. Warto zapisać się na basen, wybrać się do lunaparku, zoo, przejść trasę w parku linowym albo odłożyć na nowy rower czy wyjazd na narty. Wprowadź do codziennej aktywności poranną gimnastykę i wieczorny trening kształtujący mięśnie, spalający tkankę tłuszczową. W Internecie można znaleźć ciekawe zestawy ćwiczeń. Postaraj się ograniczyć czas siedzenia przed telewizorem lub komputerem. Nie zapominaj, że na siedząco można rozwijać mięśnie ramion i pleców, wykonując unoszenie rąk z hantlami. Kiedy trudno oderwać się od telewizji, przeznacz ten czas na wykonywanie serii brzuszków, ćwiczeń wzmacniających uda i pośladki. Zamiast od razu inwestować w domowy atlas albo inne drogie przyrządy do ćwiczeń, zacznij od zakupienia ciężarków na nogi np. po 0.5kg, hantli po 2kg, skakanki i kijek do Nordic walking. Najważniejsze to nabrać apetytu na codzienna dawkę ruchu. Wydzielane podczas wysiłku endorfiny, hormony szczęścia nie pozwolą tak łatwo zaprzestać ćwiczeń, gdy popadniesz w rutynę.
Jeśli chodzi o zdrową dietę, ważne, by wprowadzić do jadłospisu więcej świeżych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów i niskotłuszczowego białka. Ograniczenie węglowodanów, zwłaszcza cukrów prostych zapobiega wystąpieniu po nich szybkiemu uczuciu głodu. Zwiększ ilość wypijanej wody. Najlepiej wybrać wodę mineralną. Nie musi być ona niegazowana, jaką zaleca wiele osób. Jeśli nie masz po wodzie gazowanej dolegliwości dyspeptycznych, możesz śmiało pić koło 8 szklanek dziennie albo zastępować ją zieloną lub owocową herbatą. Dobrze rozpocząć poranek od wypicia szklanki wody z sokiem cytryny, przyspieszysz przemianę materii.
Każda dieta odchudzająca podkreśla ważność zachowania kultury jedzenia. Jedz powoli, małymi kęskami, delektuj się potrawami. Zacznij samemu gotować, eksperymentuj z nowymi przepisami. Ogranicz stosowanie soli kuchennej na rzecz aromatycznych przypraw. Poznaj smak nieznanych Tobie owoców i warzyw dostępnych w sprzedaży. Jeśli już musisz wybrać gotowe produkty, postaw na te najmniej przetworzone. Nie kupuj za dużo jedzenia. Przeładowana lodówka zachęca do popularnie zwanego "wyjadania", pozaprogramowego spożywania podstarzałych już rzeczy, coby się nie zmarnowały.
Prawidłowe nastawienie pozwoli odnieść sukces. Najważniejsze to, by być konsekwentnym w swych zamiarach. Trudny jest pierwszy krok, ale gdy ujrzy się widok efektów swojej pracy, nabiera się ochotę na więcej. Stopniowe narzucanie sobie ograniczeń ilości spożywanego pokarmu oraz zwiększanie czasu i intensywności treningu zapewni powodzenie i skuteczność domowych sposobów na odchudzanie.
Zobacz też:
Oszczędzanie żywności
Kluczem do sukcesu jest zachowanie równowagi między energią dostarczaną organizmowi w postaci pożywienia, a tą którą zużywa w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli chcesz schudnąć, nie wystarczy drastycznie ograniczyć przyjmowanie pokarmu albo zamęczać się intensywnymi ćwiczeniami, i trudniej utrzymać uzyskaną po tych działania masę ciała. Skuteczna, dająca długoterminowe efekty jest zmiana stylu życia na wielu płaszczyznach. Zachowanie umiaru nie bez przyczyny uważane jest za jedna z cnót. Znalezienie złotego środka w codziennym odżywianiu i treningu pozwoli przywrócić upragnioną sylwetkę, odzyskać radość życia i nabrać pewności siebie.
Nie istnieje jedna sprawdzona metody walki z nadwagą i otyłością. Wciąż powstają nowe lub zmodyfikowane diety i plany treningowe. Większość opracowanych sposobów odchudzania, oprócz tych diet jednoskładnikowych i treningów skupiających się na ćwiczeniach tylko danej partii ciała jest skuteczna. Główną przyczyną niepowodzenia metody bywa brak wytrwałości osób ją stosujących. Problemami są spadek motywacji i gorszy nastój, przemijający ale jednak często występujący na początku odchudzania. Samo zrzucanie kilogramów nie wystarczy do pozbycia się skłonności do tycia. Potrzebne jest dostrzeżenie tego, co tak naprawdę skłania nas do łakomstwa lub braku ruchu. Dobrze jest znaleźć hobby, pasję, która dostarczy większej przyjemności od jedzenia. Odgraniczmy czas spędzany na fascynujących nas zajęciach: czytaniu książek, tematycznych czasopism, uczestniczeniu na forach internetowych czy rysowaniu od czasu posiłku. Kiedy jesteśmy czymś zajęci, nasz organizm późno orientuje się, że przyjmujemy kolejną dawkę pokarmu. Nie odczuwamy także żadnej frajdy z bezmyślnego pochłaniania kalorii. Równie ważną regułą jest, by w chwilach smutku i chandry zamiast sięgać po łakocie, leczyć kiepski humor długim spacerem, bieganiem, jeżdżeniem na rowerze lub pójściem na siłownię.
Stosowanie diet niskotłuszczowych i niskowęglowodanowych pozwoli zaoszczędzić wydawane głównie na Fast foody pieniądze. Można je przeznaczyć na lepszy, inspirujący cel. Warto zapisać się na basen, wybrać się do lunaparku, zoo, przejść trasę w parku linowym albo odłożyć na nowy rower czy wyjazd na narty. Wprowadź do codziennej aktywności poranną gimnastykę i wieczorny trening kształtujący mięśnie, spalający tkankę tłuszczową. W Internecie można znaleźć ciekawe zestawy ćwiczeń. Postaraj się ograniczyć czas siedzenia przed telewizorem lub komputerem. Nie zapominaj, że na siedząco można rozwijać mięśnie ramion i pleców, wykonując unoszenie rąk z hantlami. Kiedy trudno oderwać się od telewizji, przeznacz ten czas na wykonywanie serii brzuszków, ćwiczeń wzmacniających uda i pośladki. Zamiast od razu inwestować w domowy atlas albo inne drogie przyrządy do ćwiczeń, zacznij od zakupienia ciężarków na nogi np. po 0.5kg, hantli po 2kg, skakanki i kijek do Nordic walking. Najważniejsze to nabrać apetytu na codzienna dawkę ruchu. Wydzielane podczas wysiłku endorfiny, hormony szczęścia nie pozwolą tak łatwo zaprzestać ćwiczeń, gdy popadniesz w rutynę.
Jeśli chodzi o zdrową dietę, ważne, by wprowadzić do jadłospisu więcej świeżych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów i niskotłuszczowego białka. Ograniczenie węglowodanów, zwłaszcza cukrów prostych zapobiega wystąpieniu po nich szybkiemu uczuciu głodu. Zwiększ ilość wypijanej wody. Najlepiej wybrać wodę mineralną. Nie musi być ona niegazowana, jaką zaleca wiele osób. Jeśli nie masz po wodzie gazowanej dolegliwości dyspeptycznych, możesz śmiało pić koło 8 szklanek dziennie albo zastępować ją zieloną lub owocową herbatą. Dobrze rozpocząć poranek od wypicia szklanki wody z sokiem cytryny, przyspieszysz przemianę materii.
Każda dieta odchudzająca podkreśla ważność zachowania kultury jedzenia. Jedz powoli, małymi kęskami, delektuj się potrawami. Zacznij samemu gotować, eksperymentuj z nowymi przepisami. Ogranicz stosowanie soli kuchennej na rzecz aromatycznych przypraw. Poznaj smak nieznanych Tobie owoców i warzyw dostępnych w sprzedaży. Jeśli już musisz wybrać gotowe produkty, postaw na te najmniej przetworzone. Nie kupuj za dużo jedzenia. Przeładowana lodówka zachęca do popularnie zwanego "wyjadania", pozaprogramowego spożywania podstarzałych już rzeczy, coby się nie zmarnowały.
Prawidłowe nastawienie pozwoli odnieść sukces. Najważniejsze to, by być konsekwentnym w swych zamiarach. Trudny jest pierwszy krok, ale gdy ujrzy się widok efektów swojej pracy, nabiera się ochotę na więcej. Stopniowe narzucanie sobie ograniczeń ilości spożywanego pokarmu oraz zwiększanie czasu i intensywności treningu zapewni powodzenie i skuteczność domowych sposobów na odchudzanie.
Zobacz też:
Oszczędzanie żywności
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Etykiety: domowe sposoby na urodę
Nadmiernie przetłuszczające się włosy to udręka wielu kobiet i mężczyzn pojawiająca w każdym wieku. Niekiedy jest skutkiem mycia włosów niewłaściwie dobranym szamponem lub używania zbyt mocno obciążającej odżywki. Częste mycie, zabiegi drastycznie wysuszające skórę głowy potrafią nasilić produkcję gruczołów łojowych. Problem z utrzymaniem świeżej, lekkiej fryzury bywa także wynikiem zaburzeń hormonalnych występujących głównie w okresie dojrzewania, menopauzy i podczas menstruacji. Może chodzić w parze z cerą mieszaną i ze skłonnością do trądziku. Na szczęście istnieją domowe sposoby na przetłuszczające się włosy pozwalające przywrócić równowagę skóry głowy.
Sprawdzone metody walki z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami dzielą się na te stosowane zewnętrznie jak i wewnątrz organizmu. Zadowalający efekt dają różnego rodzaju płukanki. Skutecznym sprawdzonym sposobem jest moczenie włosów w roztworze z soku cytryny. Na litr wody wyciska się pół cytryny i stosuje trzy, cztery razy w tygodniu po wcześniejszym umyciu włosów szamponem przeznaczonym do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Dobrymi preparatami są te zawierające np. wyciąg z pestek winogron, ze świeżych ogórków lub pokrzywy czy czarnej rzodkwi. Sok z cytryny po dłuższym stosowaniu może jednak rozjaśnić koloryt włosów, a w przypadku włosów farbowanych przyspieszyć utratę ich pożądanej barwy, dlatego polecana jest sprawdzona domowa metoda na przetłuszczające się włosy w postaci płukanki ziołowej. Korzystne właściwości wysuszające posiada między innymi skrzyp polny. Niekiedy zachęca się do przecierania skóry głowy tonikiem alkoholowym, ale nie powinno się go stosować częściej niż dwa razy w tygodniu. Zdarza się, że nadmiernie wysuszona skóra powoduje efekt przeciwny do zamierzonego i przyspieszyć przetłuszczanie się włosów.
Oprócz płukanek można zastosować okłady z tartej czarnej rzodkwi. Tak przygotowaną papkę wciera się w skórę głowy, następnie owija głowę ręcznikiem na kilka godzin, po czym spłukuje wodą. Zamiast ręcznika można wykorzystać czepek kąpielowy, a po zmyciu okładu użyć płukanki. Domowy zabieg powtarza się raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli drażni nas zapach rzodkwi można pokusić się o wykonanie maski na włosy. Jednym ze sprawdzonych przepisów jest maska z jajka. Wystarczy ubić białko na pianę, dodać do niego żółtko i tak przygotowaną papkę ułożyć na wilgotnych włosach. Dla lepszego efekty owija się głowę folią i ręcznikiem. Po kwadransie należy dokładnie spłukać papkę wodą oraz umyć głowę szamponem. Maskę z jajka można modyfikować zastępując białko olejem z orzechów ziemnych i paroma kroplami soku z cytryny. Wiele osób zachwala skuteczność maseczki z drożdży, którą należy stosować dwa razy w miesiącu. Po rozdrobnieniu drożdży najlepiej rozpuścić je w niewielkiej ilości ciepłego mleka, a następnie pokryć nimi skórę głowy na dwadzieścia minut.
Skutecznym sposobem do stosowania wewnętrznego jest picie samodzielnie przyrządzonych naparów z ziół. Herbatka z bratka ma korzystne działanie na wszystkie gruczoły łojowe organizmu przez co pozwala cieszyć się nie tylko świeżą fryzurą na dłużej, ale i matową skórą twarzy, hamując także powstawanie zmian trądzikowych.
Domowych, sprawdzonych sposobów przydatnych w poskromieniu przetłuszczających się włosów jest wiele, jednak profesjonalni fryzjerzy na pierwszym miejscu w skuteczności stawiają rzadsze mycie włosów. Co prawda, to chyba najtrudniejsza z metod przywracania równowagi skóry głowy, jednak przynosi po dłuższym czasie oczekiwany rezultat. Zaobserwowano, że skłonność do przetłuszczania się włosów występuje rodzinnie, stąd zabiegi pielęgnacyjne hamujące produkcję łoju dobrze rozpocząć we wczesnym wieku, kiedy tylko zaczyna pojawiać się problem.
Sprawdzone metody walki z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami dzielą się na te stosowane zewnętrznie jak i wewnątrz organizmu. Zadowalający efekt dają różnego rodzaju płukanki. Skutecznym sprawdzonym sposobem jest moczenie włosów w roztworze z soku cytryny. Na litr wody wyciska się pół cytryny i stosuje trzy, cztery razy w tygodniu po wcześniejszym umyciu włosów szamponem przeznaczonym do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Dobrymi preparatami są te zawierające np. wyciąg z pestek winogron, ze świeżych ogórków lub pokrzywy czy czarnej rzodkwi. Sok z cytryny po dłuższym stosowaniu może jednak rozjaśnić koloryt włosów, a w przypadku włosów farbowanych przyspieszyć utratę ich pożądanej barwy, dlatego polecana jest sprawdzona domowa metoda na przetłuszczające się włosy w postaci płukanki ziołowej. Korzystne właściwości wysuszające posiada między innymi skrzyp polny. Niekiedy zachęca się do przecierania skóry głowy tonikiem alkoholowym, ale nie powinno się go stosować częściej niż dwa razy w tygodniu. Zdarza się, że nadmiernie wysuszona skóra powoduje efekt przeciwny do zamierzonego i przyspieszyć przetłuszczanie się włosów.
Oprócz płukanek można zastosować okłady z tartej czarnej rzodkwi. Tak przygotowaną papkę wciera się w skórę głowy, następnie owija głowę ręcznikiem na kilka godzin, po czym spłukuje wodą. Zamiast ręcznika można wykorzystać czepek kąpielowy, a po zmyciu okładu użyć płukanki. Domowy zabieg powtarza się raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli drażni nas zapach rzodkwi można pokusić się o wykonanie maski na włosy. Jednym ze sprawdzonych przepisów jest maska z jajka. Wystarczy ubić białko na pianę, dodać do niego żółtko i tak przygotowaną papkę ułożyć na wilgotnych włosach. Dla lepszego efekty owija się głowę folią i ręcznikiem. Po kwadransie należy dokładnie spłukać papkę wodą oraz umyć głowę szamponem. Maskę z jajka można modyfikować zastępując białko olejem z orzechów ziemnych i paroma kroplami soku z cytryny. Wiele osób zachwala skuteczność maseczki z drożdży, którą należy stosować dwa razy w miesiącu. Po rozdrobnieniu drożdży najlepiej rozpuścić je w niewielkiej ilości ciepłego mleka, a następnie pokryć nimi skórę głowy na dwadzieścia minut.
Skutecznym sposobem do stosowania wewnętrznego jest picie samodzielnie przyrządzonych naparów z ziół. Herbatka z bratka ma korzystne działanie na wszystkie gruczoły łojowe organizmu przez co pozwala cieszyć się nie tylko świeżą fryzurą na dłużej, ale i matową skórą twarzy, hamując także powstawanie zmian trądzikowych.
Domowych, sprawdzonych sposobów przydatnych w poskromieniu przetłuszczających się włosów jest wiele, jednak profesjonalni fryzjerzy na pierwszym miejscu w skuteczności stawiają rzadsze mycie włosów. Co prawda, to chyba najtrudniejsza z metod przywracania równowagi skóry głowy, jednak przynosi po dłuższym czasie oczekiwany rezultat. Zaobserwowano, że skłonność do przetłuszczania się włosów występuje rodzinnie, stąd zabiegi pielęgnacyjne hamujące produkcję łoju dobrze rozpocząć we wczesnym wieku, kiedy tylko zaczyna pojawiać się problem.
Subskrybuj:
Posty (Atom)