Wiele pań decydujących się na depilację zbędnego owłosienia po zabiegu zmierza się z utrapieniem, jakim okazują się wrastające włoski. Ten dość powszechny problem może pojawiać się także po goleniu u kobiet i mężczyzn. Zabiegi zarówno usuwania zarostu, regulowanie brwi, jak i pozbywania się wąsika mogą powodować podrażnienie skóry oraz widoczne, bolesne wypryski. Zdarza się, że z czasem dochodzi do rozwoju ropnego zakażenia mieszków włosowych. Jest to kłopotliwy stan, szczególnie gdy obejmuje skórę twarzy, nóg, pachwin. Istnieje kilka skutecznych sposobów na wrastające włoski po depilacji lub goleniu. Warto je wypróbować, przed sięgnięciem po preparaty z antybiotykiem lub ze sterydami.
Jeśli obserwujesz u siebie tendencję do wrastania włosków po zabiegach usuwania owłosienia, najlepiej wykorzystać kilka prostych zasad.
1. Maszynki jednorazowe stosuj nie dłużej niż trzy razy. Nie zapominaj o odkażaniu ostrzy przed każdym użyciem. Zapobiegnie to namnażaniu się na nich bakterii i grzybów.
2. Depiluj i zgalaj włosy w kierunku, w którym rosną. Dzięki temu skóra nie będzie niepotrzebnie narażana na podrażnienia.
3. Po depilacji używaj natłuszczającej oliwki. Można sięgać po produkty z hypoalergicznej serii dla dzieci.
4. Aby zminimalizować podrażnienia i zapobiec wrastaniu włosków po goleniu, stosuj specjalne preparaty antybakteryjne i tonizujące każdorazowo po zabiegu. Warto samemu sporządzić roztwór do przecierania skóry z rozpuszczonej aspiryny w połowie szklanki wody z dodatkiem kilku kropli gliceryny. Własnoręcznie wykonaną miksturę stosuje się kilka razy dziennie.
5. Dobry, gruboziarnisty peeling okazuje się pomocny najpierw w łatwiejszym pozbywaniu się zbędnego owłosienia, a potem w zapobieganiu wrastania włosków.
6. Kiedy na skórze zaczynają pojawiać się zaognione krostki, należy przerwać golenie i depilację. Lepiej poczekać aż włoski odrosną, bo kolejne zabiegi nasilają stan zapalny, przyczyniając się do powstawaniu nowych wyprysków.
7. Na miejsca problematyczne nakładaj kompresy. Najprostszym z nich jest nasączony gorącą wodą ręcznik, który stosuje się na skórę z wrastającymi włoskami. Można też nasączyć ręcznik lub gazę naparem z rumianku, po czym kilka razy dziennie przykładać na powierzchnię skóry.
8. Gdy kłopotliwe podrażnienia pojawiają się w okolicach intymnych, wyraźną poprawę przynosi zakładanie po depilacji luźnej, bawełnianej bielizny.
Domowe sposoby na wrastające włoski po goleniu i depilacji pozwalają uchronić przed tą nieestetyczną skazą na pięknej skórze oraz skrócić czas jej trwania. Niekiedy częste golenie miejsc bardzo wrażliwych i silnie ukrwionych lepiej zastąpić depilacją. Depilacja, choć bywa bolesna i może powodować z początku większe podrażnienia, pozwala na dłużej pozbyć się niechcianego owłosienia. Obecnie dostępne są w sprzedaży różnego rodzaju woski i depilatory, które umożliwiają każdemu w zaciszu własnego domu usunąć zarost. Jeśli te drastyczne z pozoru metody Cię przerastają, może warto odwiedzić zaprzyjaźniony salon kosmetyczny.
Zobacz też:
Depilacja laserowa u zadbanej Pany Młodej
Domowe sposoby regulowania brwi
Uroda i wygląd - oferty
Domowe sposoby na wrastające włoski po goleniu i depilacji.
Etykiety: domowe sposoby na urodęsty
27
Naturalne sposoby ochrony roślin doniczkowych
sty
27
Przeciwdziałanie powinniśmy zacząć, gdy tylko zauważymy zmiany chorobowe lub inwazję szkodników:
- Niedużą kolonię mszyc albo innych napastliwych owadów możemy zebrać własnoręcznie, jednak chore albo uszkodzone części rośliny warto usunąć niezwłocznie.
- Dobre skutki przyniesie opłukanie rośliny strumieniem wody, koniecznie letniej, ponieważ zimna spowoduje szok termiczny, polewać należy równomiernie – górną i dolną stronę. Oczywiście przed zabiegiem należałoby okryć czymś (np. folią) całą doniczkę. Żeby zabieg przyniósł wymierny efekt, trzeba go powtarzać, co kilka dni. Po "kąpieli" roślinę powinniśmy izolować od promieni słonecznych (żeby uniknąć oparzeń).

Żółta – pułapka w formie kartonika, powleczona klejem (można je wykonać samodzielnie – należy posmarować karton odpowiedniej barwy, mieszanką lepkich substancji, np. oleju napędowego, wymieszanego w proporcji 1:1 ze smarem), którą wbijamy w ziemię. Zwabi m.in. mszyce, miniarki i mączlika. Niebieska jest idealna na wciornastki.
Nawadnianie
Atak szkodników możemy też odeprzeć podlewając roślinę obficiej niż dotychczas, dodatkowo zakładając nań torebkę foliową. Taki pokrowiec zatrzymuje wodę, którą odparowują liście. Ryzykujemy, że takiego "tropikalnego" klimatu nie tylko przetrwają wciornastki czy mszyce, ale i nasza roślinka.
Metody domowe są znane i stosowane od lat. Należy jednak pamiętać, że to środki o intensywnym działaniu. Używajmy ich zatem z rozsądkiem, nigdy w nadmiarze, nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Poniżej kilka najpopularniejszych.
Rumianek
Każdy z nas ma zapewne w domu rumianek. To suszone ziółko idealnie sprawdza się w chorobach o podłożu grzybiczym. jeśli na łodygach zauważymy nieestetyczne brunatne zacieki lub tzw. szarą plesć to bez wahania możemy sięgnąć do ziołowej apteczki. Wywar z rumianku przygotowuje się niezwykle prosto, niezbędną ilość zalewamy wodą, odstawiamy na 24 godziny, po tym czasie gotujemy i oczywiście studzimy. Możemy użyć roztworu dwojako – albo nasączając gazę i przecierając liście, albo używając spryskiwacza. Rozcieńczamy w proporcji 1:5
Pokrzywa
Sfermentowany koncentrat – otrzymamy go mocząc świeże lub suszone liście pokrzywy przez okres 3 tygodni. Po upływie tego czasu rozpoczyna się fermentacja. Taki, zwykle nieprzyjemnie pachnący "specyfik" należy mieszać 2 razy w ciągu dnia. Można używać nawet do 2 miesięcy, oczywiście po rozcieńczeniu (proporcja 1:10). Taki koncentrat nie tylko skutecznie zwalcza objawy ataku mszyc na rośliny, ale również podnosi ich odporność na choroby oraz wydatnie zwiększa zawartość olejków w ziołach.
Fusy od kawy
Rewelacyjny, a jednocześnie bardzo łagodny "nawóz". Za sprawą kawy ziemia staje się lekka. Jeśli nasze rośliny od dłuższego czasu nie kwitną, to dobrym pomysłem jest zmieszanie fusów z ziemią z doniczki.
KRÓTKOTERMINOWE:
Czosnek
Przecięty ząbek czosnku można zastosować na brązowo - złotawe plamy zwykle umiejscowione na liściach rośliny. Smarujemy miejsca pokryte zmianami chorobowymi - możemy tez włożyć ząbek bezpośrednio do ziemi. Napar sporządza się zalewając rośliny gorącą wodą i pozostawia pod przykryciem na ok. 30 minut. Natychmiast wykorzystujemy (trwałość: 1 dzień).
Drożdże
Jeśli nasza roślina nagle straciła większość liści lub od dłuższego czasu nie kwitnie, to możemy sięgnąć po drożdże. Roztworem z rozpuszczonych drożdży piekarskich podlewamy roślinę, nie częściej niż raz na dwa tygodnie.
Herbata
Neutralizuje zbyt dużą zawartość wapnia w podłożu (objawiającą się zwykle nagłym usychaniem rośliny lub zwijaniem się liści). Pierwiastek ten sprawia, że ziemia w doniczce staje się bardzo zbita, substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu nie są w stanie przeniknąć do korzenia. Recepta? Łyżkę czarnej herbaty zalewamy wrzątkiem. Po ostudzeniu podlewamy nią kwiaty.
Zimna woda po zagotowaniu ziemniaków
Bardzo wzbogaca ziemię w mikroelementy. Jest tylko jeden warunek, nie może być posolona!
fot.
www.e-ogrodek.pl
www.e-ogrody.pl
Źródło: http://bomampomysl.blogspot.com/2013/01/naturalne-sposoby-ochrony-roslin.html
Domowe sposoby na powtórne wykorzystanie zużytych przedmiotów. Upcykling, czyli reinkarnacja śmieci
Etykiety: domowe sposoby na sprzątaniesty
11
Większość z nas segreguje odpady. Mamy w domu kilka zbiorników/worków do których wrzucamy rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem. Takie posegregowane odpady są poddawane różnym zabiegom (topienie, miażdzenie) aby później z powodzeniem wykorzystać je ponownie. Pozyskiwanie i przetwarzanie surowców wtórych to recykling. Jest oczywiście o wiele prostrzy sposób ich wykorzystania. Jaki?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wyjaśnić na początek czym jest upcykling. Z definicji jest to taka forma przetwarzania pierwotnie bezwartościowych odpadów wskutek którego powstają produkty o wartości często wyższej niż przetwarzane surowce. Początki upcyklingu sięgają połowy lat dziewiędziesiątych kiedy to niemiecki przedsiębiorca Reiner Pilz przeciwstawil się modelowi recyklingu, w którym przedmioty użyteczne na równi z bezużytecznymi trafiają do ponownego przetworzenia.
Jednak idea czy fundament takich zachowan człowieka sięga o wiele dalej. Czyż nasze pra, pra babcie lub pra, pra dziadkowie nie odkładali sobie "na czarną" godzinę produktów, które mogły się im kiedys przydać? Podobnie rzecz wyglądała z rabatkami do kwiatów otoczonymi płotem z opon samochodowych czy też huśtawki z tychże. Być może wtedy motywacja była inna (choć nie mam tu do końca pewności...) - w czasach naszych przodków była to zapewne potrzeba, dziś jest to raczej chęć odróżniania się na tle innych, swoista potrzeba zachowania orginalności.
Współczesny upcykling to jednak jeszcze coś więcej. Dziś ten termin to nie tylko funkcjonalność, ekologia, ale i niepowtarzalne wzornictwo. Każdy przedmiot z upcyklingu jest bezspornie unikatowy, a jednocześnie prezentuje zrównoważone podejście do projektowania.
W tym miejscu warto wspomnieć o projekcie Przetwory (http://www.przetworydesign.com). To seria wydarzeń zainicjowanych przez Monikę Brzywczy, Anię Czarnotę i Martę Wójcicką. Co roku w połowie grudnia zapraszają one ponad 100 artystów, żeby w przestrzeniach Warszawy, przetwarzali oni odpady w nową designersko - artystyczną jakość.
Sami możemy oczywiście dawać naszym śmieciom drugie życie wykorzystując je do niepowtarzalnego aranżowania naszych prywatnych wnętrz. Wystarczy trochę inwencji i pasji! Puszkę po herbacie czy zielonym groszku możemy bez trudu zamienić w oryginalne doniczki. Robimy dziurkę, nasypujemy ziemię i gotowe. Do dzieła!
fot.
www.classandclub.pl
www.stylidesign.pl
www.artbiznes.pl
www.naturalnasprawa.blox.pl
Zobacz też:
Własnoręcznie robione meble ogrodowe z palet drewnianych
Twórczy recykling. Moda na ekologiczna biżuterię z odzysku
Własnoręcznie wykonane dekoracje świąteczne sposobem na orginalną choinkę
Stylowe akcesoria i dekoracje do domu
Domowe sposoby na stres. Jak sobie poradzić z napięciem nerwowym?
Etykiety: domowe sposoby na zdrowiesty
10
Stres to nieodłączny towarzysz
naszego życia. Niestety nie ma sposobu, aby wyeliminować go
całkowicie, zresztą jest to nawet niewskazane. W niektórych
(niebezpiecznych) sytuacjach właśnie dzięki emocjom jakie wywołuje
silne pobudzenie nerwowe jesteśmy w stanie obronić się np. przed
atakiem groźnego przestępcy. Powszechnie stres uważany jest za coś
szkodliwego. Jednak, jak uważają naukowcy, niepożądane skutki
przynosi jedynie stres zbyt silny (taki, który przekracza indywidualne możliwości jednostki) lub długotrwały. Tzw. stres umiarkowany zwiększa możliwości radzenia
sobie z wymaganiami adaptacyjnymi otoczenia, dzięki czemu wręcz
umożliwia rozwój psychiczny.
Napięcie, stany stresowe o różnym
natężeniu towarzyszą nam na co dzień. Większość z nas
nauczyła się radzić sobie z nerwami. To zupełnie naturalne, że
od czasu do czasu czujemy się podenerwowani. Nie wolno jednak dopuścić, aby nasze emocje powodowały stres zbyt intensywny. Dlaczego? Stres długotrwały lub silny niesie za
sobą wiele zagrożeń, tj. zaburzenia lękowe czy depresje. Może
nawet stać się przyczyną zaburzeń osobowości. Należy się go
wystrzegać!
Istnieje kilka prostych sposobów,
które pomogą pokonać stres lub skutecznie z nim walczyć.
Rozmowa - wsparcie ze strony innych,
bliskich nam ludzi to absolutna podstawa. Szczere rozmowy zwiększają
nasz komfort psychiczny. Zwykle rozmowa nie prowadzi do rozwiązania
problemu, mimo to odczuwamy zdecydowaną "ulgę".
Uścisk najbliżej osoby - dotyk dłoni
ukochanej osoby nie tylko obniża ciśnienie krwi, specjaliści z
Uniwersytetu Północnej Karoliny odkryli, że ludzie, którzy
dotykali się w trudnych chwilach, byli dwa razy bardziej odporni na
stres od osób "bez drugiej połówki".
Zwierzak - kontakt z nim,wydatnie zmniejsza napięcie i zapobiega depresjom. Futrzak - np. pies dodatkowo zmusza człowieka do spacerów, które rewelacyjne koją poszarpane nerwy.
Aktywność fizyczna - sport sprzyja nie tylko poprawie kondycji fizycznej, ale też działa relaksujaco. Dobra forma fizyczna pomaga łatwiej znieść gorszą "kondycję" psychiczną. Na nagły stres pomaga intensywny wysiłek - na przykład szybki bieg czy jazda rowerem.
Praca - praca może być zarówno źródłem stresu jak i niezłym sposobem jego rozładowania, wszak powinniśmy się w niej realizować i twórczo rozwijać. Nie może się ona jednak stać "ucieczką" od problemów.
Hobby - odpowiednie ukierunkowanie naszych zainteresowań i pasji nadają życiu niepowtarzalnego charakteru. Człowiek spełniony to człowiek zadowolony, a co za tym idzie odprężony. Często pasje dają siłę do działania, a czasem nawet stają się "motorem napędowym". Pamiętajmy jednak, że zaangażowanie w hobby nie może zagrażać innym dziedzinom życia.
Zioła - od czasu do czasu możemy skorzystać z dostępnych bez recepty środków uspokajających. Herbatka z melisy raczej nam nie zaszkodzi.
Witamina C - naukowcy potwierdzają, że witamina C zmniejsza wydzielanie hormonów stresu. Wystarczą dwie szklanki soku pomarańczowego lub innego bogatego w tą substancję dziennie.
Pozmywaj, ugotuj obiad, wyprasuj koszulę - albo zajmij się jakimś innym prostym zajęciem. Powtarzalny, jednostajny ruch pozwala zapomnieć o stresie.
Ściśnij - ściskaj piłeczkę kiedy odczuwasz nieznośne napięcie (np. tenisową, tylko wcześniej zrób w niej dziurkę). Możesz zaopatrzyć się także w "ściskacz" ze sklepu, wykonany z miękkiego materiału.
Skłon - przepis na skuteczne ćwiczenie rozluźniające: rozstaw nogi na szerokość ramion, ugnij je w kolanach, wykonaj skłon (powoli), tak by ręce zwisały swobodnie w dół, między stopami, zostań w tej pozycji jk długo zdołasz, oddychając przeponą, następnie powoli, kręg za kręgiem, wyprostuj plecy (głowa wraca do pozycji wyjściowej na samym końcu).
Spokojna muzyka - włącz odbiornik lub radio na najłagodniejszą muzykę, jaką tylko znajdziesz.
Muzyka wyraźnie obniża poziom stresu, a przy
tym dodatkowo podwyższyła odporność na przeziębienia.
Krzyk - głośny krzyk a czasem wrzask, to znakomity sposób na szybkie rozładowanie napięcia (w trosce o sąsiadów i niejako zagłuszająco można włączyć głośno płytę na czas tej terapii :))
Napisz to - napisz list o tym co Cię frustruje, poczujesz ulgę, nawet gdy gdybyś miął go później wyrzucić do kosza.
Odpuść sobie - w
sytuacjach, na które absolutnie nie masz wpływu. Pogoda może Cię zaskoczyć, ale nie masz przecież na nią wpływu, podobnie rzecz ma się z korkami.
Zjedz rybę - makrelę czy pstrąga, zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Skladnik ten aż o 20% obniża liczbę ataków furii.
Planuj rozrywki - badania wykazały, że już samo myślenie o przyjemnościach zwiększa wydzielanie hormonu szczęścia o 30% i redukuje poziom hormonu stresu nawet o 40%.
Każdy z nas, dzięki doświadczeniu w sytuacjach stresowych, ma własne metody walki ze zdenerwowaniem. Najważniejsze, aby były to sposoby skuteczne, bo w rezultacie tylko to się liczy.
fot.
www.we-dwoje.pl
Zobacz też:Krzyk - głośny krzyk a czasem wrzask, to znakomity sposób na szybkie rozładowanie napięcia (w trosce o sąsiadów i niejako zagłuszająco można włączyć głośno płytę na czas tej terapii :))
Napisz to - napisz list o tym co Cię frustruje, poczujesz ulgę, nawet gdy gdybyś miął go później wyrzucić do kosza.
Uśmiech działa cuda - uśmiech spowalnia
reakcję stresową, to niejako rodzaj sprzężenia zwrotnego, jak wiadomo emocje wpływają na
mimikę, ale mało kto się orientuje że jest i odwrotnie.
Zjedz rybę - makrelę czy pstrąga, zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Skladnik ten aż o 20% obniża liczbę ataków furii.
Planuj rozrywki - badania wykazały, że już samo myślenie o przyjemnościach zwiększa wydzielanie hormonu szczęścia o 30% i redukuje poziom hormonu stresu nawet o 40%.
Każdy z nas, dzięki doświadczeniu w sytuacjach stresowych, ma własne metody walki ze zdenerwowaniem. Najważniejsze, aby były to sposoby skuteczne, bo w rezultacie tylko to się liczy.
fot.
www.we-dwoje.pl
Domowe sposoby na zmęczone i opuchnięte oczy
Domowe sposoby na nadmierną senność
Domowe sposoby na nudności
Domowe sposoby na nudności
Etykiety: domowe sposoby na zdrowiesty
7
Nudnościami nazywa się nieprzyjemne, niebolesne, subiektywne uczucie potrzeby zwymiotowania. Mogą, ale nie muszą towarzyszyć wymiotom, czyli gwałtownemu wyrzuceniu treści żołądka przez usta w przebiegu silnych skurczów mięśni brzucha i klatki piersiowej. Wiele znanych jest przyczyn wywołujących ten uciążliwy objaw. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów zwalczania nudności bez konieczności używania farmaceutycznych specyfików. Przytaczamy sprawdzone metody, które mają szansę okazać się skuteczne, gdy zajdzie potrzeba ich użycia.
Z nudnościami często współwystępują objawy wegetatywne takie jak: bladość skóry, zwiększona potliwość, ślinotok, obniżenie ciśnienia krwi oraz zwolnienie rytmu serca. Wśród najpopularniejszych przyczyn nudności wylicza się przejedzenie, migrenę, zatrucie pokarmowe i alkoholowe, pierwszy trymestr ciąży, zawroty głowy oraz pewne bodźce smakowe, zapachowe czy wzrokowe. Do rzadziej występujących czynników wywołujących dolegliwości wymienia się między innymi choroby psychiczne, nowotworowe, choroby dróg żółciowych, wątroby, trzustki, błędnika i układu moczowego.
Zioła
W łagodzeniu nudności bardzo pomocne są napary z ziół. Mięta pieprzowa, melisa oraz rumianek słyną ze swych kojących właściwości. Wspomagają trawienie, działają lekko uspokajająco oraz łagodząco na żołądek. Picie ciepłych, niezbyt gorących herbatek ziołowych to dobry domowy sposób na nudności. Można też stosować ekstrakt z mięty pieprzowej. Spożywa się go, po dodaniu kilka kropli na łyżeczkę cukru lub bezpośrednio do herbaty. Niektórzy preferują ssanie miętowych cukierek przy odczuwalnych mdłościach. Podobno działają naprawdę z dobrym skutkiem.
Imbir
Imbir to kolejny sprawdzony środek hamujący nudności bezpieczny w spożyć także przez kobiety w ciąży. Można go stosować w postaci kapsułek, imbirowej herbaty lub piwa. Niektórzy doceniają walory smakowe kandyzowanych lub świeżych korzeni imbiru. Aromatyczna przyprawa ma wiele korzystnych właściwości. Jest stosowana przy infekcjach dróg oddechowych, w czasie gorączki i w celu łagodzenia bólu miesiączkowego. Imbir dla wielu osób nadal pozostaje nieodzownym środkiem pomagającym zwalczyć objawy choroby lokomocyjnej, jakim są między innymi nudności.
Sok z cytryny
Niektórym picie lub też już samo wąchanie soku z cytryny minimalizuje uczucie nudności. Najlepiej dodać do herbaty albo wody mineralnej po plastrze cytryny, po czym pić napój małymi łyczkami.
Migdały
Migdały do doskonałe źródło białka, niezbędnych jednonienasyconych tłuszczów omega 6, witaminy E, wapnia i magnezu. Dzięki temu, iż znakomicie łagodzą objawy nudności, są doceniane szczególnie przez kobiety we wczesnej ciąży. Te odżywcze orzechy chętnie spożywa się, gdy dokuczają poranne mdłości.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy to lubiany specyfik nie tylko przez miłośników jego walorów smakowych, ale osób stosujących go przy odchudzaniu i zwalczaniu nudności. W profilaktyce oraz już w trakcie odczuwalnych mdłości wypija się łyżeczkę octu jabłkowego zmieszanego z taką samą ilością miodu. Można też dodać jego niewielką ilość do spożywanej wody mineralnej albo herbaty.
Wywar z ryżu
Wywar z ryżu to skuteczny domowy sposób na nudności. Aby go sporządzić, gotuje się pół szklanki ryżu w szklance wody. Po kwadransie ryż odcedza się, a przecedzony i wystudzony wywar można pić kilka razy dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Kiełki pszenicy
Wiele ciężarnych kobiet, które są ekspertkami w dziedzinie środków zwalczających nudności i wymioty, poleca spożywanie kiełek pszenicy. Można je jeść z mlekiem albo po zmieleniu dodawać do innych potraw, deserów czy koktajlów. Kiełki uwalniają od uczucia mdłości, do tego mają dużo cennych mikroelementów.
Unikaj
Kiedy męczą nudności, należy wystrzegać się żywności zawierającej znaczące ilość tłuszczu lub mocnych przypraw. Lepiej unikać dań ciężkostrawnych, pikantnych, kwaśnych. Warto za to sięgać po produkty gotowane na parze lub duszone. Są wówczas lekkostrawne i lepiej przyswajalne od smażonych potraw. Kobiety w ciąży i osoby czułe na zapachy powinny wystrzegać się miejsc, w których utrzymuje się silna, drażniąca ich woń przedmiotów.
Istnieje szereg różnorodnych domowych sposobów na nudności. Mają one szansę łagodzić męczące dolegliwości. W miejscach publicznych, gdy nie można pilnie znaleźć skutecznego antidotum lub toalety, wystarczy nieraz wykonać kilka głębokich oddechów. Warto spróbować się uspokoić, usiąść i chwilę przeczekać gwałtowniejsze odruchy.
Zobacz też:
Domowe sposoby na kaca
Domowe sposoby na wzdęcia
Skuteczne metody na zgagę
Domowe sposoby na biegunkę
Z nudnościami często współwystępują objawy wegetatywne takie jak: bladość skóry, zwiększona potliwość, ślinotok, obniżenie ciśnienia krwi oraz zwolnienie rytmu serca. Wśród najpopularniejszych przyczyn nudności wylicza się przejedzenie, migrenę, zatrucie pokarmowe i alkoholowe, pierwszy trymestr ciąży, zawroty głowy oraz pewne bodźce smakowe, zapachowe czy wzrokowe. Do rzadziej występujących czynników wywołujących dolegliwości wymienia się między innymi choroby psychiczne, nowotworowe, choroby dróg żółciowych, wątroby, trzustki, błędnika i układu moczowego.
Zioła
W łagodzeniu nudności bardzo pomocne są napary z ziół. Mięta pieprzowa, melisa oraz rumianek słyną ze swych kojących właściwości. Wspomagają trawienie, działają lekko uspokajająco oraz łagodząco na żołądek. Picie ciepłych, niezbyt gorących herbatek ziołowych to dobry domowy sposób na nudności. Można też stosować ekstrakt z mięty pieprzowej. Spożywa się go, po dodaniu kilka kropli na łyżeczkę cukru lub bezpośrednio do herbaty. Niektórzy preferują ssanie miętowych cukierek przy odczuwalnych mdłościach. Podobno działają naprawdę z dobrym skutkiem.
Imbir
Imbir to kolejny sprawdzony środek hamujący nudności bezpieczny w spożyć także przez kobiety w ciąży. Można go stosować w postaci kapsułek, imbirowej herbaty lub piwa. Niektórzy doceniają walory smakowe kandyzowanych lub świeżych korzeni imbiru. Aromatyczna przyprawa ma wiele korzystnych właściwości. Jest stosowana przy infekcjach dróg oddechowych, w czasie gorączki i w celu łagodzenia bólu miesiączkowego. Imbir dla wielu osób nadal pozostaje nieodzownym środkiem pomagającym zwalczyć objawy choroby lokomocyjnej, jakim są między innymi nudności.
Sok z cytryny
Niektórym picie lub też już samo wąchanie soku z cytryny minimalizuje uczucie nudności. Najlepiej dodać do herbaty albo wody mineralnej po plastrze cytryny, po czym pić napój małymi łyczkami.
Migdały
Migdały do doskonałe źródło białka, niezbędnych jednonienasyconych tłuszczów omega 6, witaminy E, wapnia i magnezu. Dzięki temu, iż znakomicie łagodzą objawy nudności, są doceniane szczególnie przez kobiety we wczesnej ciąży. Te odżywcze orzechy chętnie spożywa się, gdy dokuczają poranne mdłości.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy to lubiany specyfik nie tylko przez miłośników jego walorów smakowych, ale osób stosujących go przy odchudzaniu i zwalczaniu nudności. W profilaktyce oraz już w trakcie odczuwalnych mdłości wypija się łyżeczkę octu jabłkowego zmieszanego z taką samą ilością miodu. Można też dodać jego niewielką ilość do spożywanej wody mineralnej albo herbaty.
Wywar z ryżu
Wywar z ryżu to skuteczny domowy sposób na nudności. Aby go sporządzić, gotuje się pół szklanki ryżu w szklance wody. Po kwadransie ryż odcedza się, a przecedzony i wystudzony wywar można pić kilka razy dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Kiełki pszenicy
Wiele ciężarnych kobiet, które są ekspertkami w dziedzinie środków zwalczających nudności i wymioty, poleca spożywanie kiełek pszenicy. Można je jeść z mlekiem albo po zmieleniu dodawać do innych potraw, deserów czy koktajlów. Kiełki uwalniają od uczucia mdłości, do tego mają dużo cennych mikroelementów.
Unikaj
Kiedy męczą nudności, należy wystrzegać się żywności zawierającej znaczące ilość tłuszczu lub mocnych przypraw. Lepiej unikać dań ciężkostrawnych, pikantnych, kwaśnych. Warto za to sięgać po produkty gotowane na parze lub duszone. Są wówczas lekkostrawne i lepiej przyswajalne od smażonych potraw. Kobiety w ciąży i osoby czułe na zapachy powinny wystrzegać się miejsc, w których utrzymuje się silna, drażniąca ich woń przedmiotów.
Istnieje szereg różnorodnych domowych sposobów na nudności. Mają one szansę łagodzić męczące dolegliwości. W miejscach publicznych, gdy nie można pilnie znaleźć skutecznego antidotum lub toalety, wystarczy nieraz wykonać kilka głębokich oddechów. Warto spróbować się uspokoić, usiąść i chwilę przeczekać gwałtowniejsze odruchy.
Zobacz też:
Domowe sposoby na kaca
Domowe sposoby na wzdęcia
Skuteczne metody na zgagę
Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na płaskostopie. Ćwiczenia korygujące płaskostopie
Etykiety: domowe sposoby na zdrowiesty
3
Płaskostopie jest to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień. Tak jak i inne wady postawy powinno być zawsze skonsultowane z ortopedą, gdyż odpowiednio nieleczone może stać się nieestetyczną i dokuczliwą dolegliwością. Zaniedbane płaskostopie w późniejszym wieku częściej prowadzi do powstania halluxa popularnie zwanego palucha koślawego. Wcześnie zdiagnozowane, korygowane wkładkami do butów ma szansę całkowicie ustąpić. Niezbędne jest również systematyczne ćwiczenie mięśni stopy, odpowiadających za prawidłowe wysklepienie łuku.
Płaskostopie może wynikać z jednoczesnego osłabienia mięśni i więzadeł bądź wykształcić się wtórnie przez noszenie niewłaściwego obuwia lub z powodu nadwagi. Eksperci opracowali szereg ćwiczeń korygujących płaskostopie. Mogą być one stosowane zarówno przez dorosłych jak i dzieci pod okiem rodziców lub terapeutów. To proste domowe sposoby zwalczające płaskostopie mogą być wykonywane także przez osoby bez wady. Poniżej przytaczamy kilka najbardziej znanych ćwiczeń.
Ćwiczenie 1
W siadzie prostym wykonuje się naprzemienne zginanie oraz prostowanie stóp w stawach skokowych z jednoczesnym zginaniem palców.
Ćwiczenie 2
Palcami stóp chwyta się woreczek wypełniony np. piaskiem lub grochem, po czym unosi go i wkłada do koszyka albo innego pojemnika.
Ćwiczenie 3
W siadzie prostym na podłodze chwyta się piłkę podeszwami stóp i wrzuca ją w ten sposób przed siebie.
Ćwiczenie 4
Leżąc na podłodze chwyta się piłkę podeszwami stóp i zginając nogi w stawach kolanowych i biodrowych przenosi się ją do dłoni lub za głowę.
Ćwiczenie 5
W siadzie prostym na krześle zwija się w rulon palcami stopy kocyk lub ręcznik.
Ćwiczenie 6
W siadzie prostym na krześle zdejmuje się palcami stopy skarpetkę z drugiej stopy. Analogicznie ściąga się skarpetkę drugiej stopy. Do ćwiczenia najlepiej sprawdzają się bawełniane skarpetki z luźnymi ściągaczami.
Ćwiczenie 7
Przez minutę chodzi się na palcach, po czym równą ilość czasu chodzi się na piętach.
Ćwiczenie 8
Trzymając woreczki lub hantle w dłoniach wznosi się na palce.
Aby ćwiczenia mogły odnieść terapeutyczny sukces powinny być wykonywane sumarycznie przez 20-30 minut przynajmniej trzy razy w tygodniu. Można je dowolnie zestawiać i wydłużać ilość powtórzeń. Warto połączyć domowe treningi z systematycznym uczęszczaniem na zajęcia korekcyjne lub gimnastykę. Wielu specjalistów nakłania swoich pacjentów do chodzenie boso po różnorodnych płaskich lub też nierównych powierzchniach. To nie tylko masaż ale doskonały sposób na wzmocnienie fizjologicznych sklepień stóp.
Zobacz też:
Domowe sposoby na ból kręgosłupa
Naturalne środki na odchudzanie
Skuteczne metody w walce z szorstką skórą pięt
Płaskostopie może wynikać z jednoczesnego osłabienia mięśni i więzadeł bądź wykształcić się wtórnie przez noszenie niewłaściwego obuwia lub z powodu nadwagi. Eksperci opracowali szereg ćwiczeń korygujących płaskostopie. Mogą być one stosowane zarówno przez dorosłych jak i dzieci pod okiem rodziców lub terapeutów. To proste domowe sposoby zwalczające płaskostopie mogą być wykonywane także przez osoby bez wady. Poniżej przytaczamy kilka najbardziej znanych ćwiczeń.
Ćwiczenie 1
W siadzie prostym wykonuje się naprzemienne zginanie oraz prostowanie stóp w stawach skokowych z jednoczesnym zginaniem palców.
Ćwiczenie 2
Palcami stóp chwyta się woreczek wypełniony np. piaskiem lub grochem, po czym unosi go i wkłada do koszyka albo innego pojemnika.
Ćwiczenie 3
W siadzie prostym na podłodze chwyta się piłkę podeszwami stóp i wrzuca ją w ten sposób przed siebie.
Ćwiczenie 4
Leżąc na podłodze chwyta się piłkę podeszwami stóp i zginając nogi w stawach kolanowych i biodrowych przenosi się ją do dłoni lub za głowę.
Ćwiczenie 5
W siadzie prostym na krześle zwija się w rulon palcami stopy kocyk lub ręcznik.
Ćwiczenie 6
W siadzie prostym na krześle zdejmuje się palcami stopy skarpetkę z drugiej stopy. Analogicznie ściąga się skarpetkę drugiej stopy. Do ćwiczenia najlepiej sprawdzają się bawełniane skarpetki z luźnymi ściągaczami.
Ćwiczenie 7
Przez minutę chodzi się na palcach, po czym równą ilość czasu chodzi się na piętach.
Ćwiczenie 8
Trzymając woreczki lub hantle w dłoniach wznosi się na palce.
Aby ćwiczenia mogły odnieść terapeutyczny sukces powinny być wykonywane sumarycznie przez 20-30 minut przynajmniej trzy razy w tygodniu. Można je dowolnie zestawiać i wydłużać ilość powtórzeń. Warto połączyć domowe treningi z systematycznym uczęszczaniem na zajęcia korekcyjne lub gimnastykę. Wielu specjalistów nakłania swoich pacjentów do chodzenie boso po różnorodnych płaskich lub też nierównych powierzchniach. To nie tylko masaż ale doskonały sposób na wzmocnienie fizjologicznych sklepień stóp.
Zobacz też:
Domowe sposoby na ból kręgosłupa
Naturalne środki na odchudzanie
Skuteczne metody w walce z szorstką skórą pięt
Niezawodne, domowe sposoby na nadmierną senność. Naturalne środki popudzające i zwalczające zmęczenie.
sty
3
Chyba każdy z nas dobrze zna niechciane uczucie senności, pojawiające się niekiedy nawet bezpodstawnie w czasie codziennej aktywności. Nie ma problemu, gdy można choćby na krótko oddać się w objęcia Morfeusza. Kłopot pojawia się wówczas, kiedy znużenie ogrania w pracy, w szkole lub w innym publicznym miejscu, w którym pożądana jest świeżość umysłu. Aby sprostać oczekiwaniom innych i samemu pozbyć się wrażenia zmęczenia, szuka się środków pobudzających. Wśród domowych sposobów na nadmierną senność pod względem popularności najwyżej klasyfikuje się spożywanie kawy. Jednak nie każdy gustuje w smaku nawet świeżo zaparzanych i dobrych gatunkowo ziarnach kawy. Dla osób, szukających innych naturalnych metod walki z sennością, przybliżamy podobnie skuteczne rozwiązania.
Regularny dowóz energii
Podczas intensywnej pracy łatwo zapomnieć czy zignorować uczucie głodu. A to między innymi spadek poziomu glukozy we krwi powoduje wystąpienie uczucia znużenia. Odstępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż cztery godziny. Pamiętaj, że śniadanie i lekki posiłek w pracy zapewnia prawidłową aktywność. Najlepiej spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym, które nie powodują gwałtownego wyrzutu insuliny. Warto jeść pełnoziarniste pieczywo, sezonowe owoce i chudy nabiał. Słodycze, białe pieczywo czy słodkie napoje tylko chwilowo hamują głód. Nagły wyrzut insuliny pokrótce obniża poziom glikemii, zwiększając przy tym uczucie senność. Czasem powoduje wahania nastroju i rozdrażnienie. Wybierając na przekąskę jednocześnie produkty ubogie w tłuszcz chronimy nasz organizm przed przytyciem.
Niezbędna witamina B1
Witamina B1, popularnie zwana tiaminą, bierze udział w metabolizmie węglowodanów i de facto w ich przemianie w energię. Przyspiesza gojenie ran oraz wykazuje działanie uśmierzające ból. Wiele jest różnych skutków niedoborów witaminy B1. Poza poważniejszymi chorobami jak choroba beri-beri czy encefalopatia Wernickiego niedobór tiaminy w diecie powoduje czucie osłabienia, zmęczenie, zaburzenia pamięci, koncentracji oraz depresję. Produktami bogatymi w witaminę B1 są między innymi zboża, jaja oraz warzywa takie jak szparagi, kalafior.
Moc żelaza
Żelazo jest ważnym składnikiem hemoglobiny, niezbędnej w transporcie tlenu z płuc do komórek naszego ciała. Odpowiednia podaż żelaza w diecie jest jednym z warunków prawidłowej budowy i ilości czerwonych krwinek (erytrocytów). Spadek poziom żelaza nie jest procesem gwałtownym. Można nie zauważyć pierwszych symptomów obniżenia się poziomu krwinek czerwonych na skutek niedoboru żelaza. Przed wystąpieniem anemii, czyli niedokrwistości zauważa się zwiększone uczucie senność, chroniczne zmęczenie i brak apetytu. Głownie małe dzieci i kobiety miesiączkujące są narażone na występowanie niedoborów żelaza. Ratunkiem jest spożywanie produktów o wysokiej zawartości tego mikroelementu takich jak wołowina, zielone warzywa liściaste oraz strączkowe.
Aktywność fizyczna
Odpowiednia codzienna dawka ruchu zapewnia zdrowie i dobrą kondycję ciała. Warto wygospodarować pół godziny dziennie na dynamiczne o umiarkowanej intensywności ćwiczenia, które nie tylko efektownie wysmuklają sylwetkę, ale dzięki wyzwalanej w mózgu serotoninie, hormonie szczęścia wprawiają w dobry humor. Regularny trening niwelują uczucie zmęczenia i pobudza do codziennej pracy. Warto choćby na chwilę przerwać długie siedzenie przy biurku, aby rozciągnąć się, pogimnastykować zesztywniałe plecy, kark, ramiona. Pomoże to zapobiec bólom mięśni, rozluźniając je.
Zadbaj o oczy
Praca przed monitorem, w klimatyzowanym pomieszczeniu czy to przy innych stanowiskach o niekorzystnych warunkach dla kondycji oczu z dnia na dzień nasila odczuwane zmęczenie. Aby intensywny wysiłek dla zmysłu wzroku nie spowodował bólu głowy, uczucia pieczenia spojówek i wrażenia piasku pod powiekami, należy stosować co pół godziny ćwiczenia rozluźniające mięśnie oka. Wystarczy regularnie i przez kilkanaście sekund przenieść spojrzenie w dal, np. spojrzeć za okno. Przy pracy biurowej zwłaszcza przed komputerem pamiętaj także o mruganiu. Jeśli mimo tego rogówki ulegają wysuszaniu, ukojenie przynoszą krople do oczu lub stosowana na spojówki zwykła sól fizjologiczna. Po powrocie do domu odprężenie przyniesie kompres z wystudzonych, świeżo zaparzonych woreczków ekspresowej czarnej herbaty.
Yerba Mate
Mielone liście ostrokrzewu paragwajskiego spotykane w naparach yerba mają silne właściwości pobudzające. Zawarta w niej kofeina działa podobnie jak ta w kawie, jednak rzadziej wywołuje u osób zaburzenia rytmu serca. Yerba nie zawiera również takich dużych ilości policyklicznych węglowodorów aromatycznych, dzięki temu jest zdrowsza. Składniki, które możemy znaleźć także w zielonej herbacie, nieznacznie obniżają poziom cholesterolu i redukują ilość wolnych rodników. Ma to korzystne działanie dla profilu lipidowego krwi oraz sprzyja postępowaniu przeciw nowotworom.
Napoje energetyczne
W ostatnich latach na rynku istnieje pokaźne bogactwo wielorakich gotowych środków spożywczych, mających za zadanie pobudzić organizm do pracy. Niestety duży odsetek napojów energetycznych zawiera oprócz bardzo dużej dawki kofeiny kaloryczne substancje słodzące, konserwanty oraz barwniki. Przedstawia się coraz więcej badań wskazujących na związek pomiędzy hiperaktywnością czy tzw. ADHD u dzieci a spożywaniem sztucznych dodatków żywieniowych. Dzieci nie powinny spożywać produktów zawierających kofeinę i tym podobnych substancji, które po nagły wzroście poziomu energii, powodują następujący po nim równie gwałtowny spadek energii i w rezultacie senność w momencie, kiedy zanika ich działanie.
Wiele jest łatwo dostępnych, domowych sposobów na nadmierną senność. Ich stosowanie ma szansę pomóc odzyskać energię do codziennej aktywności. Jeśli nie pomagają, może to wskazywać na zbyt intensywny tryb życia i brak snu albo wynika to z niechęci czy z niezainteresowania pracą. Kiedy jednak długotrwale oraz bezpodstawnie utrzymuje się uczucie zmęczenie wraz z osłabieniem, warto wykonać kontrolną morfologię krwi, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny znużenia.
Zobacz też:
Jak walczyć z bezsennością
Niezawodne domowe sposoby na kaca
Domowe sposoby na zmęczone i opuchnięte oczy
Domowe sposoby na dekorację stołu
Etykiety: ciekawostkisty
2
Myślę, że wszyscy coraz bardziej zwracamy uwagę na wygląd i dekoracje stołów podczas przyjęć i imprez domowych. Kiedyś głównym problemem było to czym poczęstować gości. Dziś pomysły na potrawy i przystawki też są ważne, ale coraz więcej uwagi poświęcamy też temu jak te przystawki będą wyglądać i jak cały stół będzie się prezentował dla gości. Na pewno częściowo zasługą takiej mody jest coraz łatwiejsza dostępność inspiracji. Szczególnie w ciągu ostatniego roku powstało mnóstwo serwisów internetowych, które gromadzą w formie zdjęć pomysły na różne elementy dekoracji. Przykładem i właściwie pierwszym takim serwisem jest pinterest.com. Dzięki setkom wysokiej jakości zdjęć możemy łatwo wybrać sposób, w który udekorujemy stół na zbliżające się przyjęcie. Poniżej kilka przykładów.
http://pinterest.com/pin/149815125075664919/
http://www.squidoo.com/ciekawe-wnetrza
http://oryginalnewnetrza.webs.com/
http://ciekawewnetrza.jimdo.com/
http://www.photoblog.com/stylowewnetrza/
http://www.stylidesign.pl/katalog/k-akcesoria-i-dekoracje-stolu/1/
http://www.lawendowykot.pl/katalog/k-jedzenie/1/
http://pinterest.com/pin/149815125075664919/
http://www.squidoo.com/ciekawe-wnetrza
http://oryginalnewnetrza.webs.com/
http://ciekawewnetrza.jimdo.com/
http://www.photoblog.com/stylowewnetrza/
http://www.stylidesign.pl/katalog/k-akcesoria-i-dekoracje-stolu/1/
http://www.lawendowykot.pl/katalog/k-jedzenie/1/
Subskrybuj:
Posty (Atom)