Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Niezawodne, domowe sposoby na nadmierną senność. Naturalne środki popudzające i zwalczające zmęczenie.


Chyba każdy z nas dobrze zna niechciane uczucie senności, pojawiające się niekiedy nawet bezpodstawnie w czasie codziennej aktywności. Nie ma problemu, gdy można choćby na krótko oddać się w objęcia Morfeusza. Kłopot pojawia się wówczas, kiedy znużenie ogrania w pracy, w szkole lub w innym publicznym miejscu, w którym pożądana jest świeżość umysłu. Aby sprostać oczekiwaniom innych i samemu pozbyć się wrażenia zmęczenia, szuka się środków pobudzających. Wśród domowych sposobów na nadmierną senność pod względem popularności najwyżej klasyfikuje się spożywanie kawy. Jednak nie każdy gustuje w smaku nawet świeżo zaparzanych i dobrych gatunkowo ziarnach kawy. Dla osób, szukających innych naturalnych metod walki z sennością, przybliżamy podobnie skuteczne rozwiązania.

Regularny dowóz energii
Podczas intensywnej pracy łatwo zapomnieć czy zignorować uczucie głodu. A to między innymi spadek poziomu glukozy we krwi powoduje wystąpienie uczucia znużenia. Odstępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż cztery godziny. Pamiętaj, że śniadanie i lekki posiłek w pracy zapewnia prawidłową aktywność. Najlepiej spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym, które nie powodują gwałtownego wyrzutu insuliny. Warto jeść pełnoziarniste pieczywo, sezonowe owoce i chudy nabiał. Słodycze, białe pieczywo czy słodkie napoje tylko chwilowo hamują głód. Nagły wyrzut insuliny pokrótce obniża poziom glikemii, zwiększając przy tym uczucie senność. Czasem powoduje wahania nastroju i rozdrażnienie. Wybierając na przekąskę jednocześnie produkty ubogie w tłuszcz chronimy nasz organizm przed przytyciem.

Niezbędna witamina B1
Witamina B1, popularnie zwana tiaminą, bierze udział w metabolizmie węglowodanów i de facto w ich przemianie w energię. Przyspiesza gojenie ran oraz wykazuje działanie uśmierzające ból. Wiele jest różnych skutków niedoborów witaminy B1. Poza poważniejszymi chorobami jak choroba beri-beri czy encefalopatia Wernickiego niedobór tiaminy w diecie powoduje czucie osłabienia, zmęczenie, zaburzenia pamięci, koncentracji oraz depresję. Produktami bogatymi w witaminę B1 są między innymi zboża, jaja oraz warzywa takie jak szparagi, kalafior.

Moc żelaza
Żelazo jest ważnym składnikiem hemoglobiny, niezbędnej w transporcie tlenu z płuc do komórek naszego ciała. Odpowiednia podaż żelaza w diecie jest jednym z warunków prawidłowej budowy i ilości czerwonych krwinek (erytrocytów). Spadek poziom żelaza nie jest procesem gwałtownym. Można nie zauważyć pierwszych symptomów obniżenia się poziomu krwinek czerwonych na skutek niedoboru żelaza. Przed wystąpieniem anemii, czyli niedokrwistości zauważa się zwiększone uczucie senność, chroniczne zmęczenie i brak apetytu. Głownie małe dzieci i kobiety miesiączkujące są narażone na występowanie niedoborów żelaza. Ratunkiem jest spożywanie produktów o wysokiej zawartości tego mikroelementu takich jak wołowina, zielone warzywa liściaste oraz strączkowe.

Aktywność fizyczna
Odpowiednia codzienna dawka ruchu zapewnia zdrowie i dobrą kondycję ciała. Warto wygospodarować pół godziny dziennie na dynamiczne o umiarkowanej intensywności ćwiczenia, które nie tylko efektownie wysmuklają sylwetkę, ale dzięki wyzwalanej w mózgu serotoninie, hormonie szczęścia wprawiają w dobry humor. Regularny trening niwelują uczucie zmęczenia i pobudza do codziennej pracy. Warto choćby na chwilę przerwać długie siedzenie przy biurku, aby rozciągnąć się, pogimnastykować zesztywniałe plecy, kark, ramiona. Pomoże to zapobiec bólom mięśni, rozluźniając je.

Zadbaj o oczy
Praca przed monitorem, w klimatyzowanym pomieszczeniu czy to przy innych stanowiskach o niekorzystnych warunkach dla kondycji oczu z dnia na dzień nasila odczuwane zmęczenie. Aby intensywny wysiłek dla zmysłu wzroku nie spowodował bólu głowy, uczucia pieczenia spojówek i wrażenia piasku pod powiekami, należy stosować co pół godziny ćwiczenia rozluźniające mięśnie oka. Wystarczy regularnie i przez kilkanaście sekund przenieść spojrzenie w dal, np. spojrzeć za okno. Przy pracy biurowej zwłaszcza przed komputerem pamiętaj także o mruganiu. Jeśli mimo tego rogówki ulegają wysuszaniu, ukojenie przynoszą krople do oczu lub stosowana na spojówki zwykła sól fizjologiczna. Po powrocie do domu odprężenie przyniesie kompres z wystudzonych, świeżo zaparzonych woreczków ekspresowej czarnej herbaty.

Yerba Mate
Mielone liście ostrokrzewu paragwajskiego spotykane w naparach yerba mają silne właściwości pobudzające. Zawarta w niej kofeina działa podobnie jak ta w kawie, jednak rzadziej wywołuje u osób zaburzenia rytmu serca. Yerba nie zawiera również takich dużych ilości policyklicznych węglowodorów aromatycznych, dzięki temu jest zdrowsza. Składniki, które możemy znaleźć także w zielonej herbacie, nieznacznie obniżają poziom cholesterolu i redukują ilość wolnych rodników. Ma to korzystne działanie dla profilu lipidowego krwi oraz sprzyja postępowaniu przeciw nowotworom.

Napoje energetyczne
W ostatnich latach na rynku istnieje pokaźne bogactwo wielorakich gotowych środków spożywczych, mających za zadanie pobudzić organizm do pracy. Niestety duży odsetek napojów energetycznych zawiera oprócz bardzo dużej dawki kofeiny kaloryczne substancje słodzące, konserwanty oraz barwniki. Przedstawia się coraz więcej badań wskazujących na związek pomiędzy hiperaktywnością czy tzw. ADHD u dzieci a spożywaniem sztucznych dodatków żywieniowych. Dzieci nie powinny spożywać produktów zawierających kofeinę i tym podobnych substancji, które po nagły wzroście poziomu energii, powodują następujący po nim równie gwałtowny spadek energii i w rezultacie senność w momencie, kiedy zanika ich działanie.

Wiele jest łatwo dostępnych, domowych sposobów na nadmierną senność. Ich stosowanie ma szansę pomóc odzyskać energię do codziennej aktywności. Jeśli nie pomagają, może to wskazywać na zbyt intensywny tryb życia i brak snu albo wynika to z niechęci czy z niezainteresowania pracą. Kiedy jednak długotrwale oraz bezpodstawnie utrzymuje się uczucie zmęczenie wraz z osłabieniem, warto wykonać kontrolną morfologię krwi, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny znużenia.
Zobacz też:
Jak walczyć z bezsennością
Niezawodne domowe sposoby na kaca
Domowe sposoby na zmęczone i opuchnięte oczy