Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na nudności

Nudnościami nazywa się nieprzyjemne, niebolesne, subiektywne uczucie potrzeby zwymiotowania. Mogą, ale nie muszą towarzyszyć wymiotom, czyli gwałtownemu wyrzuceniu treści żołądka przez usta w przebiegu silnych skurczów mięśni brzucha i klatki piersiowej. Wiele znanych jest przyczyn wywołujących ten uciążliwy objaw. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów zwalczania nudności bez konieczności używania farmaceutycznych specyfików. Przytaczamy sprawdzone metody, które mają szansę okazać się skuteczne, gdy zajdzie potrzeba ich użycia.

Z nudnościami często współwystępują objawy wegetatywne takie jak: bladość skóry, zwiększona potliwość, ślinotok, obniżenie ciśnienia krwi oraz zwolnienie rytmu serca. Wśród najpopularniejszych przyczyn nudności wylicza się przejedzenie, migrenę, zatrucie pokarmowe i alkoholowe, pierwszy trymestr ciąży, zawroty głowy oraz pewne bodźce smakowe, zapachowe czy wzrokowe. Do rzadziej występujących czynników wywołujących dolegliwości wymienia się między innymi choroby psychiczne, nowotworowe, choroby dróg żółciowych, wątroby, trzustki, błędnika i układu moczowego.

Zioła
W łagodzeniu nudności bardzo pomocne są napary z ziół. Mięta pieprzowa, melisa oraz rumianek słyną ze swych kojących właściwości. Wspomagają trawienie, działają lekko uspokajająco oraz łagodząco na żołądek. Picie ciepłych, niezbyt gorących herbatek ziołowych to dobry domowy sposób na nudności. Można też stosować ekstrakt z mięty pieprzowej. Spożywa się go, po dodaniu kilka kropli na łyżeczkę cukru lub bezpośrednio do herbaty. Niektórzy preferują ssanie miętowych cukierek przy odczuwalnych mdłościach. Podobno działają naprawdę z dobrym skutkiem.

Imbir
Imbir to kolejny sprawdzony środek hamujący nudności bezpieczny w spożyć także przez kobiety w ciąży. Można go stosować w postaci kapsułek, imbirowej herbaty lub piwa. Niektórzy doceniają walory smakowe kandyzowanych lub świeżych korzeni imbiru. Aromatyczna przyprawa ma wiele korzystnych właściwości. Jest stosowana przy infekcjach dróg oddechowych, w czasie gorączki i w celu łagodzenia bólu miesiączkowego. Imbir dla wielu osób nadal pozostaje nieodzownym środkiem pomagającym zwalczyć objawy choroby lokomocyjnej, jakim są między innymi nudności.

Sok z cytryny
Niektórym picie lub też już samo wąchanie soku z cytryny minimalizuje uczucie nudności. Najlepiej dodać do herbaty albo wody mineralnej po plastrze cytryny, po czym pić napój małymi łyczkami.

Migdały
Migdały do doskonałe źródło białka, niezbędnych jednonienasyconych tłuszczów omega 6, witaminy E, wapnia i magnezu. Dzięki temu, iż znakomicie łagodzą objawy nudności, są doceniane szczególnie przez kobiety we wczesnej ciąży. Te odżywcze orzechy chętnie spożywa się, gdy dokuczają poranne mdłości.

Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy to lubiany specyfik nie tylko przez miłośników jego walorów smakowych, ale osób stosujących go przy odchudzaniu i zwalczaniu nudności. W profilaktyce oraz już w trakcie odczuwalnych mdłości wypija się łyżeczkę octu jabłkowego zmieszanego z taką samą ilością miodu. Można też dodać jego niewielką ilość do spożywanej wody mineralnej albo herbaty.

Wywar z ryżu
Wywar z ryżu to skuteczny domowy sposób na nudności. Aby go sporządzić, gotuje się pół szklanki ryżu w szklance wody. Po kwadransie ryż odcedza się, a przecedzony i wystudzony wywar można pić kilka razy dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Kiełki pszenicy
Wiele ciężarnych kobiet, które są ekspertkami w dziedzinie środków zwalczających nudności i wymioty, poleca spożywanie kiełek pszenicy. Można je jeść z mlekiem albo po zmieleniu dodawać do innych potraw, deserów czy koktajlów. Kiełki uwalniają od uczucia mdłości, do tego mają dużo cennych mikroelementów.

Unikaj
Kiedy męczą nudności, należy wystrzegać się żywności zawierającej znaczące ilość tłuszczu lub mocnych przypraw. Lepiej unikać dań ciężkostrawnych, pikantnych, kwaśnych. Warto za to sięgać po produkty gotowane na parze lub duszone. Są wówczas lekkostrawne i lepiej przyswajalne od smażonych potraw. Kobiety w ciąży i osoby czułe na zapachy powinny wystrzegać się miejsc, w których utrzymuje się silna, drażniąca ich woń przedmiotów.

Istnieje szereg różnorodnych domowych sposobów na nudności. Mają one szansę łagodzić męczące dolegliwości. W miejscach publicznych, gdy nie można pilnie znaleźć skutecznego antidotum lub toalety, wystarczy nieraz wykonać kilka głębokich oddechów. Warto spróbować się uspokoić, usiąść i chwilę przeczekać gwałtowniejsze odruchy.

Zobacz też:
Domowe sposoby na kaca
Domowe sposoby na wzdęcia
Skuteczne metody na zgagę
Domowe sposoby na biegunkę