Sprawdzone domowe sposoby na wszystko to blog, w którym znajdziesz sposoby na codzienne problemy
RSS

Domowe sposoby na zgagę. Jak z nią walczyć naturalnymi środkami?


Zgaga jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, na szczęście, o ile nie jest objawem choroby dotyka nas stosunkowo rzadko. Mechanizm jej powstawania opiera się na produkowanym w żołądku silnym kwasie solnym, który to przedostaje się do przełyku (gdy zaburzone jest działanie mięśnia okrężnego – oddzielającego żołądek od przełyku). O ile śluzówka żołądka radzi sobie doskonale z kwasem solnym, to jego działanie w przełyku objawia się tzw. zgagą.
Możemy wówczas sięgnąć po naturalne specyfiki, które pomogą nam przezwyciężyć "palący problem".

Sok z ziemniaka.
Jeden surowy ziemniak ścieramy na tarce, odlewamy sok do szklanki i pijemy 2 łyżki w razie potrzeby (można przechowywać jeden dzień).

Owoce jałowca.
Owoce jałowca można zakupić w sklepie zielarskim, garść owoców gotujemy kilka minut, odcedzamy, pijemy po posiłkach po jednej łyżeczce, trzy razy dziennie.

Siemie lniane.
Przygotowujemy zawiesinę: dwie łyżki siemienia zalewamy 2 szklankami, gotujemy 10 minut na małym ogniu, odcedzamy, pijemy według potrzeby.

Wiązówka błotna.
Łyżeczkę tego ziela zalewamy jedną szklanką wrzątku, parzymy, pijemy według potrzeby.

Arcydzięgiel lekarski
Łyżeczkę zmielonego arcydzięgla zalewamy szklanka wrzątku, pijemy pół szklanki, po posiłkach.


Uwaga!
Często stosowanym środkiem na zgagę bywa soda oczyszczona i mleko, jednak opinie na temat skuteczności tych środków są bardzo zróżnicowane. Lekarze odradzają ich stosowania ponieważ pomimo chwilowej ulgi nasilają one produkcję kwasu solnego w żołądku.

Źródło zdjęcia: www.poradnikdomowy.pl

Zobacz też:
Skuteczne domowe sposoby na katar
Sprawdzone domowe sposoby na zajady. Zapobieganie i leczenie zapaleń kątów ust

Domowe sposoby na piękne i zdrowe włosy


Stan włosów wiernie odzwierciedla kondycję zdrowotną organizmu. Gęste i błyszczące włosy oznaczają, że dostarczamy mu odpowiednie składniki pokarmowe bogate w witaminy i mikroelementy. Przyczyn problemów z włosami może być naprawdę wiele (od stresu zaczynać a na problemach z hormonami kończąc), lecz najczęstszą cechą wspólną jest osłabienie organizmu.
Czasami do ich złej kondycji przyczyniamy się sami, stosując zbyt silne środki do stylizacji lub farbowania.
W walce o piękne włosy warto wykorzystać naturalne specyfiki, które możemy przygotować własnoręcznie. Właściwości ziołowych mieszanek doceniali nasi przodkowie, a w ich mądrościach czasem kryją się całe wieki doświadczenia medycyny naturalnej.


1. Skrzyp polny
Zatrzymuje wypadanie włosów, odbudowuje zniszczoną strukturę włosów a w przypadku regularnego stosowania przyspiesza ich porost. Ususzony skrzyp (1 łyżka) zalewamy wrzątkiem, odstawiamy, pijemy kilka razy dziennie. Skrzyp możemy stosować także w formie płukanki – trzy łyżki skrzypu zalewamy trzema szklankami wrzątku i płuczemy nią włosy po umyciu.

2. Olejek rycynowy
Jest doskonałym niedrogim i powszechnie dostępnym środkiem na porost włosów (dostępny w większości aptek). Po umyciu włosów wcieramy niewielką ilość olejku (jest tłusty, należy zachować umiar!) w wilgotne włosy, możemy owinąć głowę ręcznikiem, po około 30 minutach myjemy głowę szamponem, zabieg należy powtarzać co 2 tygodnie.

3. Drożdże.
Do kupienia w każdym sklepie spożywczym, przyspieszają porost włosów. Ćwierć opakowania drożdży należy rozpuścić w wodzie i pić raz dziennie.

4. Cytryna
Nadaje zniszczonym włosom blasku i nieznacznie rozjaśnia.
Sok z dwóch cytryn wlewamy do jednej szklanki wody, płuczemy włosy (efekt zostanie wzmocniony jeśli wystawimy włosy na działanie światła słonecznego – na około 15 minut).

5. Rumianek
Idealny na łupież i przetłuszczające się włosy. Łyżkę suszonego zioła należy zalać litrem wrzątku, stosujemy do płukania po każdym myciu.

6. Aloes
Łagodzi podrażnienia i wykazuje silne działanie nawilżające. Możemy przygotować z niego maseczkę na włosy. W tym celu miksujemy kilka liści aloesu z jedną łyżką miodu, połową szklanki wody i kilkoma kroplami oliwy z oliwek, maseczkę nakładamy na włosy i spłukujemy po 15 minutach.

Źródło zdjęcia: www.linemed.pl

Zobacz też:
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Zdrowe paznokcie - domowe sposoby na twarde i łamliwe paznokcie
Domowe sposoby na zniszczone dłonie, sposoby na zadbane dłonie

Sprawdzone domowe sposoby na zmarszczki

Pragnienie by wyglądać jak najdłużej pięknie i młodo to nie tylko przypadłość kobiet. Mężczyźni zwykle w późniejszym wieku zdają się zauważać zmiany zachodzące w odbiciu lustra. Niezależnie od naszej woli pojawiają się zmarszczki. Z początku płytkie kurze łapki przekształcają się w wyraźniejsze bruzdy widoczne przy dowolnej mimice twarzy. Wiele osób godzi się wydać ciężkie pieniądze za każdy cudowny lek bądź zabieg usuwający ewidentną oznakę upływu lat. Choć wiemy, że nie zatrzyma się niebłagalnego biegu czasu, chętnie sięga się po domowe sposoby na zmarszczki.

Metody walki z utratą elastyczności skóry najlepiej rozpocząć już we wczesnym wieku. Kluczową rolę odgrywa właściwa dieta, zachowana równowaga wodno-mineralna oraz rozsądny styl życia. Skóra traci swój blask i świeżość pod wpływem przestrzegania rygorystycznego, wyjaławiającego jadłospisu. Niekorzystnie działa zarówno odwodnienie organizmu jak i przewlekle stosowanie używek. Palenie papierosów oraz częste picie dużych ilości alkoholu przyspiesza starzenie się ciała. Zmarszczki mimiczne w okolicach czoła, kącików oczu, ust są przeważnie pierwszą oznaką niehigienicznego trybu życia, braku snu i nałogów. Niestety również osoby dbające o siebie są na nie skazane choć w późniejszym wieku.

Do skutecznych sprawdzonych metod na zmarszczki zalicza się prowadzenie codziennej jogi twarzy. Wykonywanie prostych ćwiczeń, jak nadymanie policzków, rozciąganie kącików ust na przemian ze składaniem ust do pocałunku (robienie dziubka) oraz szerokie otwieranie oczu pobudza mięśnie mimiczne do pracy. Równie ważny jest masaż twarzy, pozwalający odprowadzić nadmiar limfy (chłonki) do naczyń krwionośnych i dzięki temu zmniejszyć obrzęki. Masaż można prowadzić po wcześniejszym rozprowadzeniu grubszej warstwy kremu nawilżającego lub natłuszczającego. Warto dodać, że po każdym posmarowaniu twarzy kremem, dobrze jest go delikatnie wklepać opuszkami palców.

Nie można zapominać o ochronie oczu przed intensywnym promieniowaniem słonecznym zarówno w latem jak i zimą, zwłaszcza podczas uprawiania sportów zimowych i wodnych. Okulary z filtrem UV chronią nie tylko siatkówkę, ale również zapobiegają nadmiernemu marszczeniu się skóry. To samo tyczy się właściwego dobrania szkieł korygujących wadę wzroku. Mrużenie oczu jest nieskazane, jeśli chodzi o profilaktykę zmarszczek, a niedowidzenie może także powodować nawracające bóle głowy oraz narażać na upadki.

Wykonywanie maseczek spowalniających starzenie się skóry to kolejna metoda walki ze zmarszczkami. Domowym sposobem na wygładzenie niechcianych bruzd jest wykonanie papki ze zmiażdżonego banana z dodatkiem olejku migdałowego, a następnie kładzenie jej na powierzchnię twarzy i dekoltu na 40 min dwa razy w tygodniu. Równie polecanym składnikiem podobnej maseczki jest owoc awokado, którego miąższ albo olejek może z powodzeniem zastąpić banany.

Właściwości rozświetlające oraz napinające skórę posiada ocet jabłkowy. Należy go stosować zewnętrznie po rozcieńczeniu z wodą do przecierania wyraźniejszych bruzd, jednocześnie chroniąc wrażliwe okolice oczu, ust. Bezpieczniejszy w użyciu i równie skuteczny przy cerze mieszanej i tłustej jest soku z ogórka. Świeży zielony ogórek można stosować jako tonik bądź maseczkę, pozostawiając pokrojone plastry na twarzy na pół godziny. Nie tylko przywraca to skórze blask, nawilża i tonizuje, ale rozjaśnia przebarwienia posłoneczne oraz potrądzikowe.

Skutecznych sprawdzonych sposobów na zmarszczki jest wiele. Pozwalają one zachować na dłużej młody, zdrowy wygląd skóry. Nie martwmy się więc upływem lat, gdyż kurze łapki powstające od częstego śmiechu znacznie korzystniej wyglądają od pobrużdżonego od trosk i złości czoła.

Zobacz też:
Domowe sposoby na cellulit
Ekologiczne kosmetyki

Domowe sposoby na katar - skuteczne porady jak zwalczyć przykry objawy infekcji górnych dróg oddechowych.

Choć pradawna mądrość głosi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni, to do dziś podejmuje się różnych metod walki z uciążliwą dolegliwością. Istnieje wiele domowych sposobów łagodzących objawy infekcji górnych oddechów. Katar niealergiczny najczęściej wywoływany jest przez wirusy, dlatego dobrym wyjściem okazuje się sięganie po naturalne metody. Nie zaleca się przyjmowania antybiotyków, a nagminnie i przewlekłe używanie kropli do nosa obkurczających naczynia krwionośne często uszkadza śluzówki. Jakie zatem sposoby są szczególnie polecane na katar?

Przede wszystkim od chusteczek do nosa mogą uwolnić inhalacje z olejków eterycznych. Aby wykonać parówkę, pomocne jest naczynie z wrzątkiem, do którego wpuszcza się kilka kropel olejku np. eukaliptusowego, kamfory bądź amolu. W odległości 10-15cm nad powierzchnią roztworu wdycha się aromatyczne opary. Najlepiej wdychać powietrze nosem i wypuszczać ustami. Można nakryć głowę ręcznikiem bądź bawełnianą ściereczką, by opary tak szybko się nie ulatniały i skuteczniej trafiły do dróg oddechowych. Ewentualnie wykorzystuje się działanie wdychanych kropli miętowych, umieszczanych na mocno rozgrzanej łyżeczce.

Nasze babcie pokładały duże nadzieje w nalewce z bursztynu. Do dziś stosuje się ją przy bólach migrenowych, reumatycznych, nadciśnieniu oraz regulacji pracy nerek. 2,5dag potłuczonego bursztynu zalewa się 0,25l czystego spirytusu i pozostawia na 10 dni. Uzyskana zlewka z nad osadu przechowuje się w ciemnym szkle oraz zacienionym miejscu. Bursztyny można zalewać dwukrotnie po ponownym rozdrobnieniu tłuczkiem. Domowym sposobem na katar jest nacieranie nalewką czoła lub karku, choć bywa także stosowana wewnętrznie.

Równie ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w sypialni. Dbają o nią zautomatyzowane nawilżacze, ale można samemu tym się zająć, wieszając mokre ręczniki na grzejącym kaloryferze lub montując na nim zbiornik na wodę. Pamiętajmy wówczas o częstej wymianie wody, niedopuszczeniu do rozwoju pleśni, grzybów i regularnym pozbywaniu się kurzu.

Nie do przecenienia bywa picie gorącej herbaty z cytryną, ciepła rozgrzewająca kąpiel oraz wylegiwanie się w łóżku w ciepłej piżamie i w skarpetkach. Nikogo nie trzeba przekonywać, że długi sen poprawia samopoczucie. Jeśli masz problemy z zaśnięciem z powodu blokady nosa, wypróbuj chrzan albo czosnek. Wdychanie ich ostrej woni ułatwia pozbycie się nawet intensywnego kataru. Warto umieścić je np. na nocnym stoliku lub koło poduszki. Alternatywą może być dodawanie startego chrzanu zamiennie ze zmiażdżonymi bądź posiekanymi ząbkami czosnku do każdego posiłku.

Wiele osób poleca domowy skuteczny sposób na katar, jakim jest herbatka z majeranku. Aby ją sporządzić, wystarczy do filiżanki z wrzątkiem wsypać łyżeczkę tej przyprawy, przykryć talerzykiem i po kwadransie pić drobnymi łyczkami. Pomocne są również inne przyprawy, takie jak imbir, pieprz cayenne i curry, które chętnie dodaje się do przygotowywanych dań.

Od wieków znane było skuteczne działanie cebuli. Spożywanie jej w surowym stanie, a także po obróbce termicznej jest dobrą metodą łagodzącą objawów infekcji. Świetnym rozwiązaniem okazuje się picie syropu z odstawionej na kilka dni posiekanej cebuli zasypanej cukrem lub spożywanie wywaru ze świeżo sparzonych plastrów.

Sprawdza się w walce z niedrożnym nosem zakraplanie ciepłą wodą z solą. Do przygotowania roztworu stosuje się proporcje - jedna łyżka soli kuchennej na szklankę letniej wody. Następnie za pomocą kroplomierza wpuszcza się po jednej kropli do każdej z dziurek. Można spróbować wziąć przy tym głęboki wdech nosem, żeby kropla wniknęła głęboko w nozdrza, po czym należy wydmuchać nos. Woda z solą ułatwia wysmarkanie, pozwoli pobyć się toksyn, a obniżając pH działa bakteriobójczo.

Podejmując leczenia uciążliwego kataru, nie zapominaj o piciu dużej ilości płynów, czy to w postaci zup, herbat ziołowych, kojącego mleka z miodem itp. specyfików. Powodzenia!

Zobacz też:
Domowe sposoby na zdrowie rodziny

Sprawdzone domowe sposoby na zajady. Zapobieganie i leczenie zapaleń kątów ust.

Osoby nigdy wcześniej nie mające problemów z zajadami, nie przypuszczają, jak męczące bywają ich powroty. Zapalenie kątów ust pojawiają się pod postacią nadżerek lub głębszych owrzodzeń. Mogą być wywoływane przez drożdżaki, nowotwory, alergie lub choroby zakaźne, w przebiegu których występuje spadek odporności organizmu. Czynnikami sprzyjającymi nawracającym zajadom są używanie protez dentystycznych, niedobór witamin grupy B, a także cukrzyca i długotrwała antybiotykoterapia. Jakie są domowe sposoby skuteczne w walce z popękanymi kącikami ust? Które metody warto wypróbować, aby przyspieszyć kurację i zapobiegać ponownemu powstawaniu zajadów.

Pierwszym krokiem do odzyskania zdrowych, niepopękanych warg jest zwalczanie awitaminozy. Bogatym źródłem witamin z grupy B, głównie B2 jest nabiał, drożdże piekarskie, mięso, wątroba, ryby, awokado oraz groch i fasola. Można także stosować dostępne bez recepty tabletki z drożdży.

Warto podkreślić, że szybsze gojenie się pęknięć naskórka zapewnia zachowanie higieny. Nie należy dotykać, rozdrapywać strupa, aby nie doprowadzić do nadkażenie ran bakteriami. Unikaj oblizywania warg, używaj pomadki ochronnej. Niekorzystne działanie ma suchy, silny wiatr i palące słońce.

Na miejsca pęknięć kątów ust można nakładać łagodzące, tłuste kremy z witaminą A i E bądź masło lub oliwę z oliwek. Lekko ściągająco działa maść cynkową. Także sok z liści aloesu i świeżego ogórka dzięki właściwościom kojącym bywa chętnie polecany.

Sprawdzonym domowym sposobem na zajady jest miód. Może przynieść ulgę i szybsza wygojenie zapalenia kątów ust papka z polopiryny. Łatwo ją przygotować samemu. Wystarczy tabletkę pokruszyć i rozpuścić w niewielkiej ilości wody, następnie nałożyć na chorobowo zmienioną skórę.

Jak widać wiele jest metod zapobiegania i leczenia kątów ust. Warto samemu je wypróbować. Są one szczególnie zachwalane przez osoby je stosujące. Mogą przynieść ulgę oraz wyraźną poprawę, pozwalając na długo zwalczyć nawroty.

Zobacz też:
Domowe sposoby na opryszczkę wargową
Domowe sposoby na lekkie oparzenia skóry
Kosmetyki naturalne z witaminami

Domowe sposoby na czyszczenie srebra. Sprawdzone metody pozbycia się nalotu ze srebrnej biżuterii.

Srebro jest jednym z częściej wykorzystywanych szlachetnych metali do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. W jubilerstwie cieszy się ogromną popularnością, gdyż utrzymywane w czystości błyszczące dodatki potrafią być wspaniałym wykończeniem codziennego ubioru, sprawdzają się także przy bardziej wyszukanych okazjach. Niestety powierzchnia nawet nieużywanych przedmiotów wykonanych ze srebra pokrywa się z czasem nalotem za sprawą między innymi dwutlenku siarki, obecnego w atmosferze. Dodatkowo niekorzystnie na biżuterię wpływają tłuste kosmetyki, perfumy i lakiery do włosów. Jak zatem należy pielęgnować kosztowne ozdoby, by dłużej wyglądały jak nowe?

Przede wszystkim przed wykonywaniem prac domowych warto zdjąć biżuterię, aby niepotrzebnie nie narażać jej na działanie środków czyszczących, piorących czy konserwujących. Zwłaszcza pierścionki i obrączki noszone na palcach są bardziej podatne na uszkodzenia, utratę blasku oraz gładkiej powierzchni.

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych metod przywracających srebrnym przedmiotom naturalny kolor i połysk. Domowymi sposobami czyszczenia srebra są mechaniczne oraz chemiczne zabiegi. Często pozbywa się niechcianego nalotu przez delikatne szorowanie biżuterii pastą do zębów. Pozwala to zlikwidować osad począwszy od jasno żółtego poprzez rudy, zielony, szary i czarny włącznie. Jednak twarde szczotki mogą przyczynić się do powstania zarysowań powierzchni ozdób. Stąd wykorzystywane są mniej traumatyczne dla metalu procedury, które pozwalają wyczyścić nawet najdrobniejsze zakamarki.

Sprawdzonym domowym sposobem na pozbycie się nalotu ze srebra bez obawy przed zniszczeniem jest stosowanie roztworu solnego. W metodzie tej wykorzystuje się zachodzącą reakcję chemiczną. Aby pozbyć się osadu ze srebrnych przedmiotów, potrzebujemy: naczynie z tworzywa sztucznego lub szkła, folię aluminiową do wyściełania spodu i częściowo boków pojemnika, ciepłą wodę najlepiej destylowaną oraz sól kuchenną. Przy sporządzaniu roztworu zachowuje się proporcje - 5 łyżek soli na 1 litr wody. Przed umieszczeniem srebrnej biżuterii, naczyń bądź sztućców należy umyć je wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pozbywa się wówczas tłuszczu, wosku, kurzu itp. zabrudzeń. W zależności od ilości nalotu pozostawia się przedmioty w roztworze soli kuchennej na kilka minut bądź godzin. Reakcja może zachodzić dość gwałtownie i bywa widoczna gołym okiem. Po wyjęciu srebra najlepiej umyć go namydloną gąbeczką, opłukać ciepłą wodą i osuszyć.

Innym domowym sposobem na czyszczenie srebra jest stosowanie roztworu wodnego sody i octu. Postępuje się podobnie, jak podczas przygotowywania płukanki z soli kuchennej, tym że zamiast soli do sporządzenia roztworu dobiera się na 1 litr wody po jednej łyżce sody i octu. Przedmioty zanurza się w cieczy na kwadrans, następnie przemywa letnią wodą.

Do czyszczenia wykorzystuje się także czystą wódkę, coca-colę lub ostudzoną wodę po gotowanych ziemniakach. W tych płynach umieszczanych w szklanych pojemnikach bez wykładania ich aluminiową folią pozostawia się srebro na koło 12 godzin następnie przemywa wodą. Pamiętajmy, że wykorzystana wódka czy cola nie nadaje się do spożycia. Chrońmy najmłodszych przed pomyłkowym połknięciem!

Srebrna biżuteria bywa również przez niektórych prana w pralce wraz z bielizną. To dość ryzykowna metoda czyszczenia i wymaga rzetelnego zabezpieczenia drobnych elementów w materiałowym woreczku. Temperatura nie powinna być wyższa niż 40 stopni Celsjusza. Nie należy w ten sposób czyścić korali ani pereł.

Aby dłużej móc cieszyć się blaskiem srebrnej biżuterii, również ważne jest jej odpowiednie przechowywanie. Najlepiej w tym celu sprawdza się osobna szkatułka, pudełko lub zamknięte torebki foliowe tzw. dilerki. Co bardziej zapobiegliwi owijają każdy wyrób w cienką bibułkę albo miękki kawałek tkaniny. Także warto wspomnieć, że przedmioty z organicznymi kamieniami takimi jak perły czy korale powinny być przechowywane oddzielnie. Istotne, by nie umieszczać srebrnych przedmiotów w miejscach wilgotnych bądź rzadko wietrzonych. Pozwoli to na dużej zachować im swój piękny połysk.

Zobacz też:
Domowe sposoby na czyszczenie aluminiowych garnków
Ślubna biżuteria nie tylko ze srebra
Jak wybrać pierścionek zaręczynowy